چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
۳۱ خرداد ۱۳۸۸

 

بازداشت ۴۷۵ نفر در شنبه

 

نیروی انتظامی امروز از بازداشت ۴۷۵ نفر در تجمعات اعتراضی روز شنبه ۳۰ خرداد ماه خبر داد. براساس اطلاعات موجود، تظاهرات اعتراضی روز یک‌شنبه نیز در برخی نقاط ادامه داشت و گفته می‌شود فریاد الله اکبر، یکشنبه‌شب نیز در بسیاری از نقاط تهران شنیده شد.

 

گویا در تهران معترضان برای شرکت در راهپیمایی روز دوشنبه در میدان هفت تیر قرار گذاشتند. هدف این راهپیمایی که ساعت چهار عصر برگزار می شود، بزرگداشت "ندا"ست که یکی از معترضان کشته‌شده سی خرداد است. شماری از معترضان امروز دوشنبه، از ساعت پنج تا شش بعد از ظهر چراغ‌های اتومبیل خود را به نشانه اعتراض و همدردی با کشته‌شدگان سی‌ام خرداد روشن کردند.

 

دستگیری‌ها و آسیب‌های شنبه

 

به گزارش رسانه‌ها، هزاران نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، روز شنبه نیز در ادامه اعتراضات یک هفته اخیر به خیابان‌ها آمدند. مهدی کروبی طی فراخوانی از " کلیه حامیان اصلاحات و تغییر" خواسته بود برای پی‌گیری مطالبات قانونی و تداوم اعتراض مدنی در یک راهپیمایی از میدان انقلاب تا آزادی شرکت کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، نیروی انتظامی اتهام ۱۲ نفر از بازداشت‌شدگان را آتش سوزی مسجد لولاگر اعلام کرد. اطلاعیه نیروی انتظامی همچنین از به آتش کشیده شدن یک بانک، یک مسجد در خیابان آذربایجان و یک دستگاه خودروی نیسان، سه اتوبوس شرکت واحد و چهار خودروی شخصی طی درگیرهای روز شنبه خبر داده‌است. گزارش‌های رسیده از تهران حاکی از آن است که خیابان‌های مسیر راهپیمایی مملو از نیروهای انتظامی و گار ویژه بوده‌است. بنا به این گزارش‌ها روز شنبه تجمعات پراکنده‌ای در نقاط مختلف شهر برگزار شد.

 

نیروی انتظامی نقاطی چون حوالی کوی دانشگاه تهران، تقاطع خیابان فاطمی و خیابان منتهی به کوی، برخی از خیابان‌های فرعی در ضلع غربی بزرگراه شهید چمران و ضلع شرقی منطقه کوی دانشگاه، میدان آزادی، میدان صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان باقرخان، خیابان جیحون، خیابان آذربایجان، کوی نصر و پونک را محل برخی تجمعات اعتراضی اعلام کرده‌است. به گزارش پلیس طی درگیری‌های روز شنبه به سه دستگاه اتوبوس شرکت واحد، مترو ایستگاه دانشگاه صنعتی شریف، تعدادی کیوسک تلفن، سطل‌های زبانه و تابلوهای راهنمایی و رانندگی خساراتی وارد شده‌است. نیروی انتظامی مجروحیت ۴۰ مامور پلیس و آسیب دیدن ۳۴ مکان دولتی را گزارش کرد. سردار رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور، تاکید کرد که پلیس در روز شنبه از سلاح گرم استفاده نکرده‌است. در همین حال سی ان ان تعداد کشته های شنبه را ۱۹ نفر اعلام کرد. اما پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان دولت ایران از کشته شدن ۱۰ نفر و مجروحیت بیش از ۱۰۰ نفر در روز شنبه خبر داد.

 

موسوی: اجازه ندهید خشمتان را برانگیزند

 

میرحسین موسوی ششمین بیانیه خود را بعد از وقایع روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ و در رابطه با این وقایع منتشر کرد. وی در این بیانیه خطاب به مردم گفت:"اجازه ندهید کسانی که برای ناامیدی و ارعاب شما می‌کوشند خشمتان را برانگیزند." وی در این بیانیه پس از ابراز ناراحتی از صدمات وارده به مردم گفته است: " تیراندازی به مردم، پادگانی شدن فضای شهر، ارعاب، تحریک و قدرت‌نمایی، همگی فرزندان نامشروع قانون‌گریزی شدیدی است که در معرض آن قرار داریم و عجبا که بانیان چنین شرایطی دیگران را به این خطا متهم می‌کنند. به کسانی که مردم را به خاطر اظهار نظر قانون‌شکن نامیده‌اند، خبر می‌دهم که بی‌قانونی بزرگ عدم اعتنا و نقض صریح اصل ۲۷ قانون اساسی از سوی دولت در عدم صدور مجوز برای اجتماعات مسالمت‌آمیز است."

 

موسوی در بیانیه ادامه ‌داد: " هم‌چنان مردم عزیز را به خویشتنداری دعوت می‌کنم. کشور متعلق به شماست. انقلاب و نظام میراث شماست. اعتراض به دروغ و تقلب حق شماست. به احقاق حقوق خود امیدوار باشید و اجازه ندهید کسانی که برای ناامیدی و ارعاب شما می‌کوشند خشمتان را برانگیزند." وی در خصوص پرهیز از خشونت ادامه می‌دهد: " در اعتراضات خود همچنان به پرهیز از خشونت پایبند بمانید و چون پدران و مادرانی دل‌شکسته با رفتارهای نامتعارف فرزندانتان در قوای امنیتی برخورد کنید. در عین حال از نیروهای نظامی و انتظامی انتظار دارم نگذارند خاطرات این ایام لطمه‌های جبران‌ناپذیر به روابط آنها و مردم بزند. این که نام و نشان شهیدان، مجروحان و بازداشت‌شدگان به خانواده آن‌ها اطلاع داده نشود و آنان در سرگردانی قرار گیرند هیچ سودی در برقراری آرامش ندارد و تنها احساسات را جریحه دار می‌کند. همچنین است دستگیری‌های فله‌ای که تنها موجب هتک پرهیزها و برداشته شدن رعایت‌ها میان فرزندان نظامی و انتظامی ملت و بدنه جامعه می‌شود."

 

درگیری‌های یک‌شنبه

 

معترضان به نتایج انتخابات دهم ریاست‌جمهوری و سرکوب‌های روزهای گذشته، امروز در نقاط مختلف شهر تهران در خیابان‌ها حضور یافته‌اند. گزارش‌های امروز حاکی از درگیری نیروهای امنیتی با راهپیمایان در میدان انقلاب و متشنج بودن وضعیت در میدان امام حسین و خیابان‌های بهارستان و امیرآباد است. بر پایه دیگر گزارش‌ها، روز یک‌شنبه نیروهای مجهز نظامی در بسیاری نقاط تهران مستقر شدند و بسیاری از این نیروها در میدان ونک، خیابان ولیعصر و خیابان ستارخان واقع در غرب تهران مستقر بودند. بالگردهای نظامی نیز امروز هم‌چنان بر فراز شهر تهران در حال پرواز هستند.

 

بر پایه گزارش‌های دیگر خانواده‌های دستگیر شدگان روز گذشته، امروز مقابل اداره پیگیری وزارت اطلاعات تجمع کردند. به آن‌ها گفته شده به زندان اوین یا دادگاه انقلاب مراجعه کنند. خانواده‌های دستگیرشدگان امروز صبح در برابر دادگاه انقلاب نیز تجمع داشته‌اند. از سوی دیگر جمعیتی رو به افزایش به نشانه اعتراض در مقابل دفتر سازمان ملل در خیابان قائم مقام فراهانی تهران گرد آمدند. گزارش‌ها نشانگر آنست که منازل مردمی که راهپیمایان را پناه دهند نیز مورد حمله نیروهای بسیج قرار می‌گیرند.

 

در شیراز حدود ساعت ۲:۳۰ بامداد صدای انفجاری از خیابان‌های اطراف کوی دانشگاه شیراز به گوش رسید. روز گذشته نیز در این شهر صدای آژیر آمبولانس‌ها به کرات در سطح شهر شنیده می‌شد. مخابره گزارش‌ها از ایران به رسانه‌های خارجی هم‌چنان دشوارتر می‌شود. طبق آخرین گزارش‌ها مقامات ایرانی به خبرنگاران سی‌ان‌ان در ایران ۲۴ ساعت مهلت ترک کشور را داده‌اند.  روزنامه نیوزویک نیز امروز از دستگیری خبرنگار خود، مازیار بهاری، در ایران خبر داد.

 

" فرمانده انتظامی: پایتخت آرام است"

 

در حالی که عکس های کشتار و اسامی دستگیرشدگان در همه رسانه ها منتشر شده بود و پلیس پانصد نفر یا به عبارت دیگر، هر سه دقیقه یک نفر را دستگیر کرده بود، سردار رجب زاده، عامل اصلی کشتار تهران، گفت: امروز شاهد آرامش در پایتخت بودیم." سردار رجب‌زاده بعد از ظهر یک‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: " مردم با توجه به اطلاعیه‌ای که از سوی ناجا صادر شد روز گذشته در اجتماعات غیرقانونی شرکت نکردند و تعدادی عناصر آشوب‌گر و اغتشاش‌گر با حضور در نقاطی از تهران اقدام به آشوب‌گری و آتش زدن اموال عمومی کردند که با این اساس با قاطعیت برخورد شد." وی در مورد دستگیرشدگان دیروز گفت: " عناصر اصلی این آشوب‌ها بزودی تحویل مراجع قضایی خواهند شد و عناصری که دخالت کمتری در این رابطه داشتند در روزهای آینده آزاد می‌شوند."

 

ارائه «راه حل» از سوی محمد خاتمی

 

محمد خاتمی امروز در بیانیه‌ای گفت " بستن راه اعتراض مدنی کار خطرناکی است که خدا می‌داند به کدام سرانجام برسد." آیت‌الله منتظری نیز گفت: " ضرب و شتم و هتک حرمت مردم حرام شرعی است". محمد خاتمی، امروز یک‌شنبه 31 خرداد در این بیانیه که در تارنمای شخصی او منتشر شده، راهپیمایی‌های اعتراضی روزهای اخیر را " نشانه رشد و بیداری مردم" دانست و تأکید کرد که نظام موظف به رعایت tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/17945"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :