چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ١ تیر ۱۳۸۹


کیهان
جنگ محاسبات
مهدی محمدی در سرمقاله امروز کیهان با عنوان «جنگ محاسبات»، قطعنامه ١۹٢۹ شورای امنیت را مورد تحلیل قرار داده و می نویسد "از جنبه استراتژیك چنان كه خواهیم گفت 1929 به واقع ارزش چندانی ندارد اما از جنبه تاكتیكی می توان آن را برای صادر كنندگانش یك قدم به جلو دانست. ارزیابی نهایی از این قطعنامه مستلزم آن است كه وزن هر كدام از جنبه های تاكتیكی و استراتژیك به دقت محاسبه شده باشد."


وی معتقد است "به لحاظ تاكتیكی 1929 یك هدف بیشتر ندارد و آن هم این است كه آمریكا می خواست كاری كرده باشد. این جمله شاید عجیب به نظر برسد ولی كاملا بر مجموعه ارزیابی های راهبردی كه منابع غربی دراین مدت ارائه كرده اند منطبق است. قضیه از این قرار است كه آمریكا احساس می كند در حدود یك سال گذشته مكررا ضرباتی از ایران دریافت كرده بی آنكه قادر باشد حتی به یكی از آنها پاسخی درخور بدهد."


دبیر سرویس سیاسی کیهان با متهم ساختن آمریکا در مورد قطعنامه، می نویسد "آنچه در گام اول برای آمریكایی ها مهم بود این بود كه خودشان را از فشار روانی بی عملی در مقابل ایران خلاص كنند. در محافل راهبری آمریكا این موضوع عموما به این شكل مطرح می شد كه آمریكا باید كاری بكند كه اگر فشار موثر به ایران نمی آورد لااقل احساس اقدام به آمریكا و جامعه جهانی دست بدهد. "


اما مهدی محمدی هدف اصلی خود از نگاشتن این سرمقاله را حمله به معترضین و حق خواهانِ بعد از انتخابات قرار داده و اظهار عقیده می کند "در واقع اگر نبود فتنه 88، صدور 1929 بی معنا بود و شواهدی هست كه این موضوع را كاملا تایید می كند... قطعنامه 1929 به طور كاملا متظاهرانه ای بر سپاه متمركز است كه غربی ها آن را اصلی ترین نیروی مهار كننده فتنه در ایران می دانند... شواهد متعددی وجود دارد كه نشان می دهد آمریكایی ها در تنظیم پیش نویس 1929 از مشاوره جریان فتنه برخوردار بوده اند و به طور مشخص این نمایندگان فتنه سبز بودند كه در نشست های مشترك با آمریكایی ها به آنها پیشنهاد كردند تحریم ها را بر سپاه متمركز كنند و شاید مهم تر از همه اینها بهترین شاهدی كه نشان می دهد تحریم نهایتا هدفی جز حمایت جریان فتنه ندارد..."


آرمان
وضعیت عراق
آرمان در مقاله ای به بررسی وضعیت سیاسی عراق پرداخته و خاطرنشان می کند تایید نتایج انتخابات که قبل از اعلام آن نیز قطعی به نظر می‌رسد، مشکل اصلی عراق در راه تشکیل دولت نیست. در اینجا مشکلات دیگری وجود دارد که تشکیل دولت جدید را به چالش کشیده است. در این میان دخالتهای آمریکا در مسئله تشکیل دولت جدید عراق و اظهارات آتشین مقامات فهرست العراقیه در زمینه لزوم دخالت خارجی از عوامل اصلی است.


این روزنامه با تاکید بر اختلافات گروه های شیعی نوشته مالکی و حکیم آنچنان اختلافات عمیقی با یکدیگر ندارند که پس از گذشت بیش از یک ماه همچنان قادر به حل آنها نباشند، در این جا لجاجت برخی از اشخاص در دو جریان است که مقدمات تشکیل ائتلاف بزرگ عراق، نام جدید برای آن، رئیس ائتلاف و درواقع انتخاب گزینه نخست وزیری را به چالش کشیده است.


سرانجام مقاله آرمان نتیجه گیری کرده جریان‌های سیاسی عراق باید با درک این مسئله که تاخیر در تشکیل دولت به سود مصالح هیچ طرفی نیست، اختلافات را کنار گذاشته و پایه‌های تشکیل عراق جدید را استحکام بخشند. این مسئله البته به کوتاه آمدن از برخی مطالبات و عدم پافشاری بر برخی خواسته ها محتاج است که در صورت نگاه سران و جریان‌های عراقی به مصالح مهم این کشور تحقق آن دور از ذهن نیست. 


سیاست روز
باز هم ادعایی دیگر: فرانسه
محمد صفری در مقاله ای در سیاست روز به گفته های نیکلای سارکوزی رییس جمهور فرانسه پرداخته و نوشته اگر چنین پیشنهادی از سوی سارکوزی مطرح شده باشد چند پرسش در زمینه پیشنهاد رئیس‌‌جمهور فرانسه مطرح می‌شود. اول این که فرانسه در مقامی هست که بخواهد به تنهایی پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را به ایران بدهد؟


نویسنده مقاله با این تاکید که چرا فرانسه هر روز سیاست‌ها و مواضع تازه‌ای در برابر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ می‌کند به یاد آورده که چند روز پیش اتحادیه اروپا نیز مستقلا اقدام به تصویب تحریم‌های مضاعف علیه ایران کرد، رای نماینده فرانسه در این زمینه چه بود؟


در ادامه مقاله سیاست روز آمده اگر مبنای پیشنهاد مذاکره‌ای که سارکوزی مطرح کرده است بیانیه تهران باشد، همه موارد و مفاد این بیانیه روشن است و مطلبی در آن وجود ندارد که نیاز به روشنگری و یا انجام مذاکره بر سر آن داشته باشد؟ بیانیه تهران همان چیزی بود که غرب درخواست داشت، اما پس از تصویب آن، بازهم غرب صفحه‌ بازی را بر هم زد. چه تضمینی وجود دارد، مذاکرات پیشنهادی سارکوزی نیز به همین درد دچار نشود؟جهان صنعت
آقای سخنگو و آمارهای متضاد
مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته اگر تا همین چند روز پیش موضوع اختلاف بین وزارت صنایع و معادن و بانک مرکزی از سوی خبرنگاری از یکی از مسوولان دولت پرسیده می‌شد، بی‌تردید مورد غضب قرار می‌گرفت به این دلیل که این سوال حمل بر تخریب دولت یا طرح اختلاف تلقی می‌شود اما برای خبرنگاران که دیروز از زبان سخنگوی اقتصادی دولت به وضوح شنیدند که دلیل اعلام نشدن نرخ رشد اقتصادی سال88 اختلاف بین دو دستگاه در دولت، یعنی بانک مرکزی و وزارت صنایع و معادن است، این موضوعی تعجب‌برانگیز بود.


به نوشته این مقاله مرور کارنامه وزارت صنایع و معادن طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ رشد بخش صنعت و معدن همواره یکی از چالش‌های بزرگ این وزارتخانه بوده است؛ چه زمانی که این نرخ بنا به گفته نمایندگان مجلس دستکاری و بیش از واقعیت انعکاس داده شد و چه امروز که با وجود شواهد بسیار از رکود، تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید، این وزارتخانه از موفقیت های خود در این حوزه سخن می‌گوید.


نتیجه گیری جهان صنعت این است که زمان اختلاف هرچه طولانی‌تر شود به زیان مجموعه دولت است که ناچار است عملکرد خود را در سال 88 به مردم ارایه کند. هرچند این زمان برای وزارت صنایع و معادن هم نمی‌تواند از روز صنعت‌ومعدن که 10 روز دیگر است، بیشتر باشد زیرا رسم بر این است که مسوولان وزارت صنایع و معادن با اعلام نرخ رشد در روز صنعت‌ومعدن، کارنامه خود را به دولت و فعالان این عرصه عرضه کنند.جمهوری اسلامی
چرا از پیش نه؟
روزنامه جمهوری اسلامی در بررسی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به تصمیم دولت در مورد اجرای طرح در چند استان به طور آزمایشی پرداخته و نوشته این رفتار تجربه موفقی است كه در بسیاری از كشورهای جهان پیش از اجرای سراسری طرحهای حساس و مهم در پیش گرفته می‌شود ولی با وجود آگاهی مسئولان هدفمندی یارانه‌ها از آن، مشخص نیست چرا تا پیش از این مرحله چنین رویكردی در مورد مراحل مختلف هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته نشده بود.


این روزنامه به یادها آورده که تقریباً هر یك از مراحل مختلف اجرای این طرح از زمان اعلام و در مقاطعی مانند ثبت نام و گزارش وضعیت اقتصادی خانوار، مراحل اعلام وضعیت، ناپختگی تصمیمات و پنهان بودن اشكالات از نگاه مسئولان اجرایی كه تا حدود زیادی به علت بزرگی، بی سابقه بودن و پیچیدگی آن بود، چه مشكلات و سرگردانی‌های بزرگی را برای مردم بوجود آورد و دردسرها و هزینه‌های اجرا را نیز برای مسئولان به شدت افزایش داد درحالی كه كاملاً ممكن بود هر یك از این مراحل به صورت آزمایشی در برخی استانها اجرا شود.


روزنامه جمهوری اسلامی ضعف وزیر اقتصاد كه سخنگویی اقتصادی دولت را برعهده دارد را در برقراری ارتباط اعتمادآفرین با رسانه‌ها و افكار عمومی دیده و نوشته اگر قبول داشته باشیم كه برقراری ارتباط با مردم و توجیه و اقناع افكار عمومی، در دنیای پیچیده امروز، یك علم و تخصص به حساب می‌آید كه قطعاً نیز همینگونه است، كدام یك از مسئولان وزارت اقتصاد دارای چه بهره‌ای از این علم و مهارت بودند كه برمبنای آن، وظیفه خطیر اطلاع رسانی به افكار عمومی به آنان سپرده شده ا ست؟رسالت
غفلت از یک واقعیت
صالح اسکندری در سرمقاله امروز رسالت، ابتدا به این نکته اشاره می کند که "یکی از آسیب های سیاسی و اجتماعی مخاطره انگیز، غفلت از واقعیت هایی است که بر حیات سیاسی یک جامعه موثر است."

 

و با همین مقدمه، قصد دارد مدخلی برای ورود به بحث "جنگ نرم" و ادعاهایی مشابه پیدا کند و اظهار عقیده کند:"... امروز جنگ نرم یکی از واقعیت های سیاسی و اجتماعی عصر حاضر است که در ساحات مختلف قابل لمس است و به عنوان یک تهدید، کشور را با چالش مواجه ساخته است.
در این نبرد نرم دشمن به طور مشخص روی سه شکاف دولت-دولت، دولت- ملت و در نهایت ملت - ملت سرمایه گذاری کرد و هر چند نتوانست به نتیجه دلخواه خود برسد اما لطماتی را به کالبد اجتماعی و سیاسی جامعه وارد ساخت. این چالش در نهایت منجر به تقویت جبهه انقلاب شد و نظام اسلامی پس از گذشت سه دهه نفس تازه کرد.
امروز نبرد نرم با بصیرت نخبگان و مردم در کف خیابان ها به پایان رسیده و دشمن به این نتیجه رسید که با اردوکشی خیابانی راه به جایی نمی برد...."


سرمقاله نویس رسالت معتقد است "اما دشمن به دلیل ضعف اطلاعاتی و تحلیلی از فضای داخلی کشور به این نتیجه رسیده است که واقعا رگه هایی از جنگ قدرت بین مقامات عالی کشور وجود دارد ... یا اینکه دشمن با علم به روابط مستحکم و دیرینه مسئولان نظام در صدد القای جنگ قدرت در کشور است تا با سوء استفاده از تغافل و تجاهل عده ای که شم سیاسی ضعیفی دارند به اهداف و نتایج دلخواه خود برسد... هر یک از این موارد نافی بهانه ها و سوژه هایی نیست که برخی مسئولان کشور در هفته های اخیر به دشمن داده اند.متاسفانه برخی اظهارات و اقدامات اصولگرایانی که امروز در حاکمیت حضور دارند شائبه غفلت از جنگ نرم دشمن را بیش از پیش تقویت می کند. "


وی پیرامون خطاهای اصولگرایان می نویسد "غفلت اصولگرایان از جنگ نرمی که اصل نظام را هدف گرفته بود، قابل توجیه نیست. مختصات محدود جنگ قدرت نسبت به انقلاب مخملی و امکان هدایت دقیق آن از بالا دشمن را به این سمت متمایل کرده که می تواند روی این پروژه کار کند و به تشدید این اختلافات امیدوار باشد.
یک عکس فوری از برخی از این رفتارهای غافلانه حداقل در دو هفته گذشته بدین قرار است.
1- نامه رئیس جمهور به شورای نگهبان و عدم تمکین در مقابل قوانین مصوب مجلس
2- اظهارات غیر منتظره رئیس جمهور در مورد حجاب و عفاف
3 -رای یک قاضی به نادیده گرفتن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در
قوه قضائیه
4- ورود غیرقانونی مجلس به حوزه اختیارات و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی
درباره دانشگاه آزاد اسلامی و..."تهران امروز
شکست کره شمالی
تهران امروز با نگاهی به شکست سنگین دیروز کره شمالی از پرتقال از آن به ترکیدن حجاب زرد تعبیر کرده و نوشته آنها زودتر از همه تیم‌ها در آفریقای جنوبی اردو زدند و چنان به جنوبی‌ترین منطقه قاره سیاه قدم گذاشتند كه گویی قوی‌ترین تیم دنیای فوتبال هستند. توهم "قوی ‌ترین كشور جهان" كه سال‌هاست در ذهن كره‌ای‌های شمالی رسوب كرده و آنها را به عادت‌های عجیب سوق داده.


نویسنده تهران امروز با اشاره به پیونگ یانک تنها شهر ایزوله جهان و وضعیت سیاسی آن کشور نوشته باخت خفیف در برابر برزیل، سیل انتقادات را به سوی طلایی‌های آمریكای جنوبی روانه كرد اما بخشی از كارشناسان نیز موجب تشدید این توهم كه «كره‌شمالی قدرت جدید فوتبال دنیاست» شدند.


به نوشته این روزنامه كره شمالی در عرصه جغرافیا، تنها سرزمین ممنوعه و مرموز دنیاست اما در زمین فوتبال ضعف و كاستی خود را نمی‌تواند پنهان كند ، مردم هر روز صبح رژه نظامی می‌روند، حقوق كارمندان دولت در ماه معادل چهار یورو است و استفاده از دوچرخه نیاز به مجوز مقامات دارد. بازیكنی كه ماهانه هفت یورو درآمد دارد نباید هم حریف كریس رونالدوی 120 میلیون دلاری باشد.

 


ابتکار
جدابیت های جام
ابتکار جام جهانی را از دریچه جذاب های آن دیده و در مقاله ای نوشته این روزها با دیدن جام جهانی از تلویزیون دیگر دلمان نمی‌سوزد که خیلی خیلی پولدار نیستیم تا بازی‌ها را از ورزشگاه ببینیم چون دوربین‌های شکاری ورزشگاه آنقدر خوب حتی صحنه پریدن پشه از روی زمین را از نزدیک نشان می‌دهند که تکل و خطای هند و تمارض و دیگر وقایع ورزشگاه از تیر رس نگاهمان دور نمی‌ماند. این روزها چه پولی به جیب زده اند بعضی دوستان رسانه.


به نوشته این روزنامه این روزها علاوه بر تب فوتبال، بازار پیامک‌های پیش بینی‌ها هم حسابی داغ است. بیشتر بانک‌ها، شرکت ها، خوراکی فروشی‌ها و برخی دیگر از شرکت‌های اقتصادی، چقدر مهربان تر شده اند و اگر ما نتیجه مسابقه را درست حدس بزنیم جایزه هم می‌دهند آن هم یک عالمه هزار تومانی! چه علمی است این علم اقتصاد.


به نوشته ابتکار فوتبال غیر از هیجانش درس‌های زیادی در زندگی برایمان دارد، اول این که اگر بهترین باشی با یک بار گل نزدن آن هم در جام جهانی بدترین می‌شوی، پس آدم همیشه باید خوب ترین باشد، دوم این که اگر معمولی باشی، اما بتوانی شوت دو سه بازیکن معروف را بگیری و گل نخوری به بهترین تیم‌ها دعوت می‌شوی، پس آدم همیشه باید امیدوار باشد.

 


آرمان
آمار طلاق
محمد قیوم دهقانی در مقاله ای آرمان نوشته چند سال است که طلاق و بالا رفتن آمار آن در کشور، از یک موضوع اجتماعی به یک مشکل اجتماعی تبدیل شده است. حالا دیگر چند سالی می شود که کارشناسان اجتماعی به دنبال پیدا کردن راه حلی برای این مشکل اجتماعی هستند.


به نوشته این مقاله امروز جوانان و نوجوانان نسبت به گذشتگان خود، کار و فعالیت کمتری دارند؛ در مقابل تفریحات کمتری نیز دارند و انرژی در بدن آنها به طور مثبت استفاده نمی‌شود. در ضمن از غذاهایی استفاده می‌کنند که محرک و تقویت کننده است و این لزوم فراهم آوردن شرایط ازدواج برای آنها را تقویت می کند.


مقاله آرمان به این نتیجه رسیده که در شهرهای کوچک فرزندان خود را تحت الامر والدین و خانواده ها می دانند و ازدواج ها با اعمال نظر خانواده ها صورت می گیرد. اما در کلان شهرهایی مثل تهران، ازدواج ها بدون اعمال نظر خانواده ها صورت می گیرد و این روش مشکلات فرهنگی،اجتماعی در پی دارد.دولت باید شرایطی را فراهم کند که جوانانی که در تشکیل زندگی ناتوان هستند با یکسری تسهیلات ویژه، مشکلشان حل شود.

 


ارسال به :