سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز اول تیرماه ۱۳۸۸

 

در گوانتاناموی وزارت کشور چه گذشت؟

 

ماموران سرکوب گروهی از دانشجویان را به زیرزمین وزارت کشور برده و آنان را شکنجه کردند. یکی از افرادی که تحت شکنجه قرار گرفت، نوشت " اینجا از گوانتانامو هم هزاربار بدتر است". این بخشی از اظهارات تکان دهنده  یک فعال دانشجویی است که چند شب پیش در کوی دانشگاه بازداشت و به همراه سایر دانشجویان در زیر زمین وزارت کشور، تحت شدیدترین شکنجه ها و آزارهای جنسی قرار گرفته است.

 

این دانشجو  در ادامه گفته: "زیرزمین یك محوطه حدودا صد متری بود كه كف آن پوشانده از خاكستری سیاه بود كه از آن بخار برمی خاست. پس از آنکه به محوطه وارد شدیم مجبورمان كردند روی زمین دراز بكشیم و سپس وادار به غلتیدن روی زمین مان كردند. باید به گونه ای غلت می زدیم كه سرمان به پای ردیف بعدی برخورد نكند؛ به محض برخوردی كوچك، با باتوم و لگد بر سر و بدنمان می كوبیدند. دائما می گفتند كه "می خواهید انقلاب كنید... " و سپس فحش های هرزه و ناموسی بود كه پشت سر هم نثارمان می كردند." وی در باره  آزار جنسی دانشجویان بازداشتی هم چنین می گوید: "یكی دیگر از رفتارهای زشت و كثیف با دانشجویان شكنجه جنسی آنها در منفی چهار وزارت كشور بود كه زبان از گفتن و بازگو كردن آن شرم دارد. رفتارهای غیرانسانی و شكنجه آمیز به منفی چهار وزارت كشور محدود نبود. پس از انتقال ما به پلیس امنیت نیز شكنجه جنسی به نوعی انجام شد".

 

این دانشجو در مورد رفتارهایی که با بازداشتی ها پس از انتقال به پلیس امنیت، انجام شده، چنین گفته است: "هنگامی كه به پلیس امنیت آوردن مان، رئیس دانشگاه - دكتر رهبر - به همراه یكی از نماینده های مجلس آمده بود. در حالی كه خبرنگارانی برای عكس گرفتن از این حركت افتخارآمیز رئیس دانشگاه همراهشان بودند، به هر دانشجو یك تی شرت هدیه دادند، تا لباس های پوشیده از خون دانشجویان در معرض دید مردم قرار نگیرد. سوالی كه از ذهن همه ما می گذشت این بود كه دكتر رهبر در شب حمله كجا بود و چرا هیچ كاری برای جلوگیری از حمله نكرد؟ تلقی عموم دانشجویان این بود كه آمدن رهبر به پلیس امنیت هم حركتی تبلیغی بود، چون اگر به واقع به فكر دانشجویان بود باید در مقابل حمله به كوی دانشگاه مقاومت می كرد. "

 

تحصن و اعتراض ادامه دارد

 

صدها تن از دانشجویان دانشگاه تهران دیروز وارد چهارمین روز تحصن اعتراضی خود شدند. "اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، و اعتراض به سرکوب وحشیانه تجمعات اعتراضی دانشجویان و مردم ایران، و نیز تهاجم وحشیانه نیروهای انصار حزب الله به کوی دانشگاه تهران" محورهای مورد اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران است. این در حالی است که دهها دانشجوی متحصن شب ها را نیز در محل تحصن بسر می برند و هر صبح تعداد دیگری از دانشجویان به آنان می پیوندند و به سردادن شعار می پردازند. این دانشجویان به اظهارات کذب فرهاد رهبر از بلندگوهای ضد ملی صدا و سیما" اشاره دارند و اینکه "رهبر هنوز هم مدعی است که هیچ دانشجوئی تیر نخورده و هیچ دانشجوئی هم کشته نشده است. این در حالی است که دیروز پیکر یکی از دانشجویان کشته شده در واقعه کوی دانشگاه تهران تشییع شد. 

 

اعتراف به کشته شدن حداقل 13 نفر در روز شنبه

 

دیروز صبح تلویزیون دولتی ایران آمار تلفات روز شنبه را 10 نفر اعلام کرد و مدتی بعد، پرس تی وی، شبکه انگلیسی زبان دولت ایران در یک نوبت خبری دیگراز کشته شدن ۱۳ تن سخن گفت. بر اساس آمارهای رسمی دولتی در روز شنبه ۱۰۰ نفر نیز مجروح شده و نزدیک به ۵۰۰ نفر هم دستگیر شده اند. در واکنش به اخبار تلفات، تلویزیون ایران در نوبت های خبری مختلف وگزارش هایی که دراین زمینه تدارک دیده بود تلاش کرد قربانیان حملات پلیس و لباس شخصی ها را آشوبگر و تروریست بخواند.

 

اعتراض انجمن صنفی روزنامه نگاران

 

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در بیانیه‌ای، محدودیت‌ها و فشار‌ها بر خبرنگاران را فاقد وجاهت قانونی دانسته‌است. در این بیانیه به توقیف و ممنوعیت انتشار برخی روزنامه‌ها و دستگیری روزنامه نگاران در تهران و شهرستان‌ها پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعتراض شده‌است. انجمن صنفی روزنامه نگاران " حضور ماموران امنیتی در چاپخانه برای اعمال سانسور و نامه‌های مکرر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعمال خود سانسوری" را از جمله اقدامات غیرقانونی اعمال شده در مورد رسانه‌ها در روزهای اخیر اعلام کرده‌است.

 

بازداشت عبدالله مومنی

 

عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان(ادوارتحکیم وحدت) نیمه شب اول تیرماه بازداشت شد. به گزارش ادوارنیوز، نیروهای امنیتی با ورود به ساختمان ستاد شهروند آزاد در ونک آقای مومنی را دستگیر کرده‌اند. احمد زید ابادی، دبیرکل دفتر تحکیم وحدت و حامد ایران شاهی، عضو شورای سیاست گذاری این سازمان نیز طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند. سازمان ادوار تحکیم از جمله حامیان مهدی کروبی در دهمین انتخابات ریاست جمهوری بود.

 

بازداشت ۸۰۰ نفر در ناآرامی‌های اخیر ایران

 

طی ده روز اخیر حداقل ۸۰۰ نفر از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و شهروندان دیگر بازداشت شده‌اند. بنا به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها در حال حاضر ۲۰ عضو نهضت آزادی، ۱۸ عضو جبهه مشارکت، شش عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و چهار عضو حزب کارگزاران در زندان هستند. گزارش‌ها همچنان حکایت از بازداشت شش فعال ملی- مذهبی و سه فعال حقوق بشر دارد. حداقل ۲۰ نفر از اعضای ستاد میرحسین موسوی و مهدی کروبی طی ده روز اخیر دستگیر شده‌اند و در حال حاضر دست کم ۱۷ روزنامه‌نگار که طی حوادث اخیر بازداشت شده‌اند نیز در زندان به سر می‌برند. خبرنامه امیرکبیر، ادوارنیوز و کمیته گزارشگران حقوق بشر تا کنون اسامی ۱۰۰ دانشجوی بازداشتی در جریان اعتراضات اخیر را منتشر کرده‌اند.

 

رأی بالای صد در صد در پنجاه شهر

 

شورای نگهبان مغایرت احتمالی در سه میلیون رای شمرده شده را تایید کرد. به دنبال تظاهرات هزاران تن از ایرانیان در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، شورای نگهبان امروز اعلام کرد که تعداد آرای شمرده شده در ۵۰ شهر بیش از تعداد آرای واقعی شرکت‌کنندگان در انتخابات بوده‌است. عباس کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز در پاسخ به ادعای محسن رضایی در مورد تناقض در تعداد رای‌های ۱۷۰ حوزه رأی‌گیری گفت: " آمار نامزدهایی که مدعی‌اند تناقض به میزان بیش از صددرصد در شمارش آرا ۸۰ تا ۱۷۰ شهر اتفاق افتاده صحت ندارد و این تناقض تنها در آرا ۵۰ شهر دیده می‌شود."

 

آقای کدخدایی همچنین گفت: " شورای نگهبان توانست رأی‌های حوزه‌هایی را که نامزدهای بازنده مدعی‌اند در آن تخلف روی داده بازشماری کند." اما به گفته او " هنوز مشخص نیست که آیا این تغییرات احتمالی در شمارش مجدد آرا در نتایج انتخابات تعیین کننده هست یا نه." حسین قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز در یک نشست رسانه‌ای اعلام کرد که ۸۵ درصد از مردم یا چهل میلیون نفر در انتخابات اخیر شرکت کردند و این" به منزله یک الماس درخشان بر قله عزت ملت ایران است." قشقاوی همچنین گفت که نتیجه انتخابات تغییر نخواهد کرد. وی گفت: " ما به رسانه‌های خارجی اجازه نخواهیم داد که این الماس را به یک سنگ بی‌ارزش تبدیل کنند."وی گفت " نامزدهای اپوزیسیون مدعی‌اند که در مجموع ۶۴۶ تخلف انتخاباتی روی داده و انتخابات باید باطل شود." در حالی که این گفته اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان بود و نه نامزدهای اپوزیسیون.  

 

هشدار سپاه پاسداران به معترضان

 

سپاه‌ پاسداران انقلاب‌ اسلامی با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که معترضان آماده برخورد " قاطع و انقلابی" سپاه، بسیج و سایر نیروهای امنیتی و انتظامی باشند. سپاه پاسداران آشوبگران، اغتشاشگران و قانون‌گریزان را تهدید کرده‌است که به آنچه فعالیت‌های خرابکارانه و آشوبگرانه نامیده، پایان دهند. این بیانیه‌ای سخنان رهبر جمهوری اسلامی را " فصل‌الخطاب" دانسته و اعلام کرده" برخورد قاطع و انقلابی با آشوبگران و قانون‌گریزان راهبرد سپاه و نیروهای امنیتی و انتظامی در رویارویی با عوامل برهم‌زننده نظم و امنیت عمومی و تهدیدات علیه انقلاب و نظام است." سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصرار به عبور از خط قرمزها و پی‌گیری سناریوها و اقدامات فراتر از تشویش افکار عمومی را مصداق بارز اقدام علیه امنیت ملی و تهدید منافع نظام و ایران دانسته‌است.

 

تجمع و سرکوب معترضان در میدان هفت تیر

 

روز دوشنبه بسیاری از اتوموبیل‌های شخصی در ایران چراغ‌های خود را به نشانه همدردی با قربانیان سرکوب‌های چند روز اخیر روشن نگه داشتند. بنا بر دیگر گزارش‌ها بیش از هزار نفر از معترضان و در حدود پانصد نیروی ضد شورش نیز روز دوشنبه در میدان هفت تیر تهران تجمع کردند.  این تجمع در پی قراری که معترضان به نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته با یکدیگر گذاشتند برگزار شد. به گفته شاعدان عینی تعدادی از معترضان شمع به دست در میدان ۷ تیر بر زمین نشسته و در سکوت تجمع کردند اما گارد ویژه با حمله به آنان در صدد متفرق کردن آنان بود. گزارش‌ها هم‌چنین حاکی از درگیری تجمع‌کنندگان میدان ۷ تیر با لباس‌شخصی‌ها و گارد ویژه بود. نیروهای دولتی همانند روزهای پیش برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک‌آور و ضربات باتوم استفاده کردند.

 

ورود سپاه به درگیری های تهران

 

لشکر 10 سپاه پاسداران نیز وارد تهران شده و عملا کنترل پایتخت را برعهده گرفته است. تظاهرات در خیابان های تهران و چند شهرستان بزرگ دیگر به ویژه در مراکز استان ها دیروز هم ادامه یافت. بزرگ ترین اجتماع تهرانی ها در میدان 7 تیر بود که در آن ده ها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات 22 خرداد گرد هم آمدند. در تظاهرات دیروز تهران حضور نیروهای بسیج و سپاه در میدانهای انقلاب، آزادی، فردوسی، چهار راه ولی عصرو میدان ولی عصر نسبت به روزهای قبل چشمگیرتر بود. برای تقویت این نیروها، اعضای بسیج ادارات نیز به سطح شهرها گسیل شده اند که همگی با لباس  شخصی،کاسکت و نیز چماق (چوبدستی ، نه باتوم) مشخص می شد. اما ازحجم نیروهای پلیس (نیروی انتظامی) کاسته شده و شایعات حکایت از اختلافات درونی در این نیرو و مخالفت بسیاری از بدنه و فرماندهان آن با ضرب و شتم مردم دارد.

 

مقاله گاردین درباره بازی با اعداد رای در ایران

 

علی انصاری در گاردین نوشت " محمود احمدی نژاد مدعی پیروزی ای شد که باور آن برای بسیاری مشکل بود: کسب 64 درصد آرا از حضور چشمگیر 84 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران. حتی تفکیک استانی آرا که توسط دانشگاه سنت آندرو و چتم هاوس از وزارت کشور ایران بدست آمده، نشان از شگفت انگیز بودن ارقام دارد." وی افزود:" از طرف دیگر، اردوگاه محافظه کاران، همایش مخفیانه ای را برای سوق دادن آرای خود به سوی احمدی نژاد در انتخابات سال 2005 تشکیل داده بودند. هرچند آنها این بار فرصت چهار ساله ای را برای تدارک بهتر و بهبود منابع خود دراختیار داشتند، اما افزایش 113 درصدی آرا، بسیار حیرت آور است." وی نتیجه گرفت: " این رویداد نشان می دهد حتی نسخه رسمی رویدادهای کشور، باور برخی ادعاها را بسیار مشکل می سازد."

 

وزارت اطلاعات: عاملان ناآرامی ها از عراق آمده اند

 

درحالی که اکثر اعتراضات مردمی همواره از سوی مسوولین به خارج ودشمنان نظام نسبت داده می شود، وزارت اطلاعات اعلام کرده است که برخی از کسانی که در تجمعات روزهای گذشته حضور داشته اند "منافقینی" هستند که از کشورعراق به ایران وارد شده اند. شبکه خبر مصاحبه با دوتن از این افراد را نشان داد که بدون اینکه هویتشان را اعلام کند یا تصویری از آنها به صورت واضح نشان دهد می گویند که بنابریک ماموریت به ایران سفرکرده اند تا به اغتشاش بپردازند.

 

نگرانی شرکت های خارجی از اوضاع ایران

 

برخی از سرمایه گذاران اروپایی از ادامه ناآرامی ها در ایران ابراز نگرانی کردند. به نوشته وال استریت ژورنال سرمایه گذاران می گویند بزرگترین نگرانی آنها از این است که نه مسؤولان کشور و نه معترضان از موضع خود بر سر انتخابات 22 خرداد کوتاه نیایند. این خود می تواند عملاً به سرکوب اعتراض ها منتهی شود و فشار بیشتر بر شرکت های خارجی، باعث متوقف شدن تجارت آنها با ایران شود. بسیاری از این شرکت ها که از خطر بالقوه سرمایه هایشان در ایران آگاهند، از ابراز نظر آشکار دربارۀ سیاست های ایران خودداری می کنند. برخی مقامات تجاری در آلمان و سایر شرکای تجاری ایران از اتحادیه اروپا می گویند به اعتقاد آنها محمود احمدی نژاد، یا به شیوه مسالمت آمیز و یا پس از سرکوب خونین اعتراض کنندگان، در مقام ریاست جمهوری کشور باقی خواهد ماند. یک مقام تجاری آلمان گفت: "بی ثباتی و شلیک گلوله، به فشار سیاسی بیشتر بر شرکت ها برای متوقف کردن تجارت با ایران" منتهی خواهد شد.

 

هلن رنگ مشاور و مدیر اجرائی سازمان خاور دور و خاورمیانه، نهاد متعلق به شرکت های مشغول تجارت با ایران، می گوید: "پیچیدگی های سیاسی فعلی هیچ تأثیری بر معاملات تجاری ما نگذاشته است." زیمنس از جمله شرکت های آلمانی است که به تجارت با ایران مشغول است و تجهیزات بخش انرژی و پزشکی را به ایران می فروشد. زیمنس از ابراز نظر درباره اوضاع سیاسی فعلی خودداری کرده است.

 

ایتالیا که دولتش بر سراه تجارت با ایران قرار نگرفته است، بزرگترین شریک تجارت اروپائی ایران محسوب می شود. این کشور در سال گذشته معادل 2/2 میلیارد دلار صادرات به ایران و 9/3 میلیارد دلار واردات از آن کشور داشته است. شرکت پوشاک ایتالیائی بنتون، فروشگاه های خود را در برخی از مناطق تهران تعطیل کرده است. خریداران کالاهای بنتون در ایران که از ایرانی های جوان و طبقه متوسط تشکیل شده اند، اکنون به اعتراضات جاری در کشور پیوسته اند. فدریکو سارتور سخنگوی این شرکت اعلام کرد: "ما نهایت احترام را برای دولت ایران قائلیم. ما علاقه خود را برای باقی ماندن در ایران تأیید می کنیم زیرا اینجا یک بازار جوان و پویا برای ماست."

 

ارسال به :