سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ٢ تیر ۱۳۸۹کیهان
مسئله اصلی گم نشود
کیهان در یادداشت صفحه دوم خود، اعتراضات بعد از انتخابات، طیفی از اصولگرایان مجلس و مصوبه اخیر مجلس در مورد دانشگاه آزاد را در تحلیلی چنین به یکدیگر مرتبط می کند: "جریان سازمان دهنده فتنه سال گذشته، به طور گسترده در زمینه دامن زدن به چالش اخیر میان مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و جبهه اصولگرایان فعال شده است."


نویسنده کیهان با متهم ساختن برخی نمایندگان به فساد، معتقد است "هرچند كه موضوع ساماندهی فعالیت های دانشگاه آزاد فی نفسه موضوع مهمی است و آلودگی یا فریب برخی از نمایندگان در ماجرای تقابل با شورای عالی انقلاب فرهنگی- و به نفع تیم حاكم بر دانشگاه آزاد- را نمی توان اتفاق كوچكی شمرد اما اتفاق دیگری هم در حال وقوع است. دانشگاه آزاد با دارایی 250 هزار میلیارد تومانی عملا به عنوان یك بنگاه بزرگ اقتصادی- سیاسی بزرگ به مجموعه ای كارچاق كن و لجستیك برای فتنه گران عمل كرده و به خودی خود شریان حیاتی برای این جریان محسوب می شود اما نكته مهم دیگری كه سازمان فتنه در ماجرای اخیر روی آن متمركز شده، اصالت بخشیدن به صف بندی میان مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصولگرایان است به نحوی كه هم ماجرای فتنه بزرگ به حاشیه بیفتد و هم اصل مسئله دانشگاه آزاد فراموش شود."


کیهان نویس امروز با حمله به پوشش دهندگان خبری واقعیات رخدادهای پیرامون دانشگاه آزاد، می نویسد:
"درست به همین دلیل هم بود كه شماری از عناصر فعال در فتنه به همراه روزنامه های زنجیره ای (شرق، آرمان، مردم سالاری، آفتاب یزد و...) و سایت های همسو، از صدای آمریكا، بی بی سی انگلیس و رادیو فردا گرفته تا كلمه و جرس و پارلمان نیوز و ایلنا و امروز و بالاترین و گویانیوز و روزنت فعال شدند تا محل بحث را به انحراف بكشند. "


روزنامه کیهان در شرح ماوقعِ مصوبه اخیر مجلس در مورد دانشگاه آزاد و دانشگاههای غیردولتی، به زعم خود می نویسد:"... در این میان دستپاچگی برخی حامیان تیم حاكم بر دانشگاه آزاد در مجلس- از جمله رئیس كمیسیون آموزش كه از بستگان جاسبی است- باعث شد طرح یك فوریتی و ارجاعی به كمیسیون، ناگهان از صحن علنی مجلس سر درآورد و به مصوبه ای شاخ و برگ دار- استتاری!- منجر شود كه به طور خلاصه، اولا زحمات چندساله و كارشناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی را دور می زند و ثانیا زمینه فرار مدیران دانشگاه آزاد از نظارت و حسابرسی و توضیح خواهی را فراهم می كند. در واقع مصوبه مجلس حتی حق توضیح خواهی را از خود مجلس نیز سلب می كند و در پوشش وقف، مصونیت دایمی به تیم حاكم بر دانشگاه آزاد را می بخشد كه در جریان فتنه سال گذشته نیز به ایفای نقش فعال پرداخت... از جمله مهدی هاشمی و سایت جمهوریت..."


اطلاعات
چرا دولت می خواهد بزرگتر شود
فتح الله آملی در سرمقاله ای تحت عنوان «چرا دولت می خواهد بزرگتر شود»، ماجرای دانشگاه آزاد و حاشیه و متن آن را طوری دیگر می بیند و اظهار عقیده می کند "...تنها سئوال بنده این است كه وقتی دولت تبلیغ می‌كند كه علاقه‌مند به بسط دایره نفوذ حاكمیتی خود نیست و دوست‌تر می‌دارد كه بخش غیردولتی پا بگیرد و دولت با اجتناب از تصدی‌گری اضافی، كوچك و كوچكتر شود، چرا در مرحله عمل، عكس این هدف و شعار قدم بر می دارد و تقریباً تاب تحمل هیچ نهاد و ارگان و قدرت دیگری را ندارد و در صدد است تا دایره قدرت و نفوذش در همه جا تسری یابد؟"


وی در همین زمینه سعی می کند بنا به گفتۀ خویش، "بیطرفانه" موضوع را مورد قضاوت قرار داده و بنویسد "... فقط این را می‌دانم كه چرا دولت قصد كرده است یك دانشگاه غیردولتی را با چنین حجم گسترده‌ و با این تعداد شعبه و با اینهمه مراكز آموزشی كه خوب یا بد فضاهای دانشگاهی كشور را تا سطح دو برابر رسانده، در بسیاری از شهرها و مناطق نسبتاً محروم، جاذبه، اشتغال و رونق كسب و كار ایجاد كرده و بار ظرفیت‌ اندك نظام آموزش عالی دولتی را بر دوش داشته و به اعتراف كارشناسان، سرانه هزینه‌ هر دانشجوی آن یك چهارم سرانه دانشجوی دانشگاه‌های دولتی است كه از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌كنند و ... به سرنوشت بنگاه‌هایی دچار كند كه به دلیل سوءمدیریت و یا ضعف مدیریت دولتی و ناكارآمدی‌های فراوان، ده‌ها مشكل پیدا و پنهان دارند؟"


آملی در انتها می پرسد "آیا مجموعه این رفتارها و عملكردها، چیزی جز این است كه دولت به حد و مرز قدرت فعلی خود قانع نیست و دوست‌تر دارد تا دایره اختیارات و قدرت و نفوذش هر روز بیشتر از قبل گسترش یابد؟ و استمرار این روند آیا خطر دیكتاتوری پنهان و آشكار دولتی را به شکلی دیگر به بار نخواهد آورد؟"


مردم سالاری
اسکناس های درشت
مردم سالاری در سرمقاله امروز خود نوشته این روزها در لا به لا ی اخبار اقتصادی کشور رخدادهایی دیده می شود که با مقایسه وضعیت کشور با سایر اقتصادهایی که چنین روزهایی را تجربه کرده اند حس خوبی به انسان دست نمی دهد. روز گذشته چاپ و انتشار اسکناس درشت تر یعنی 10 هزار تومانی که با سروصدای تبلیغاتی بسیار به نظام دادو ستد کشور پاگذاشت از جمله اخباری بود که علی رغم دفاع مقامات عالی نظام بانکی و دولتی از این اقدام عکس العمل جامعه به افزایش قیمتها بوده است.


به نوشته این روزنامه مشابه این اتفاق ناگوار در سالیان دور در کشور کمونیستی اروپای شرقی و تازه استقلا ل یافته شوروی سابق انجام شده بود به طوری که با افزایش شدید قیمت ها در آن کشورها دیگر ارقام کوچک واحد پولی آنها پاسخگویی نیاز خرید مردمانشان نبود و افزایش قیمت در آن کشورها تاجایی پیش رفت که ساده ترین احتیاجات مردم با حجم زیادی از واحد پولی آن کشورها رفع می شد.


سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده حال، در ایران نیز با پیش بینی مسوولین کشوری از انفجار قیمتها در آینده که حاصل ازاجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها ورود اسکناس هایی با ارقام درشت تر به نظام اقتصادی کشور باید طبیعی به نظر برسد اما همین موضوع یعنی ورود پول های درشت تر خود نیز یک تورم انتظاری به وجود خواهد آورد. البته، مسوولین بانک مرکزی اظهار داشته اند که با ورود اسکناس های درشت، چک پول ها از مبادلا ت اقتصادی حذف خواهند شد اما حتی در صورت انجام این کار بازهم اثرات تورمی افزایش ارقام اسکناسها برطرف نخواهد شد.


آرمان
مجلس و شورای عالی
محمد منصوری بروجنی در سرمقاله آرمان نوشته شاید اگر پس از بازنگری قانون اساسی در سال 68 بخواهیم از یکی از مهم‌ترین اتفاقات حقوقی ایران سخن بگوییم، باید از اقدامات دو روز گذشته یک دادگاه و مجلس شورای اسلامی در قبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یاد کنیم. این در حالی است که بسیاری به ویژه شماری از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نزدیکان سیاسی به دولت در میان نمایندگان از این اقدامات انتقاد کرده اند و آن‌را «بی‌قانونی» دانسته اند.


نویسنده مقاله با تاکید بر این که شورای عالی انقلاب فرهنگی در میان تمام نهادهای واجد قدرت در نظام جمهوری اسلامی، جایگاه ویژه‌ای دارد نوشته حیات مستمر این شورا در 25 سال گذشته و مصوبات پرشمار آن قدرت این پیمایش را می‌دهد تا بدانیم این شورا برای خود چه شأنیتی قائل است.حال باید پرسید که آیا دستور موقت دادگاه مبنی بر توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد آن گونه که بسیاری مدعی‌اند، غیرقانونی است؟


سرمقاله آرمان در مورد ورود مجلس به وضعیت دانشگاه آزاد هم نوشته قانون‌گذاری به عدم به معنای عدم قانون‌گذاری نیست و اعمال صلاحیت به عدم تعبیر به عدم صلاحیت نخواهد شد. شاید تا پیش از این قانون که دیوان عدالت برای نظارت بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از این شورا کسب تکلیف کرد و همین شورا هم رد کرد، می‌شد صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را فراتر از دیوان عدالت و مجلس و... دانست. اما همین که مجلس تعیین تکلیف کرد، یعنی صلاحیت این شورا را در ذیل صلاحیت خود تعریف می‌کند. در صورتی که تصمیم مجلس نیز از شورای نگهبان بگذرد ،قانونیت خواهد داشت.


جمهوری اسلامی
بازرسان آژانس
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از عمل دولت در جلوگیری از ورود دو بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی تحسین کرده و نوشته این حق طبیعی هر كشوری است كه نسبت به عملكرد آژانس حساسیت نشان دهد و از آژانس بخواهد كه اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ایش را كه قاعدتاً در قلمرو "اطلاعات طبقه بندی شده" محسوب می‌گردد، حفظ و صیانت نماید.


این روزنامه با تاکید بر این که ایران از بابت حسن همكاری و ابراز حسن نیت در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده روشنی دارد و با اتكای به این پرونده روشن، می‌تواند از حقوق و منافع و مواضع خود به نحو احسن صیانت كند نوشته ایران چیزی بیش از حقوق و منافع خود در چارچوب مفاد ان. پی. تی نمی‌خواهد و نباید انتظار داشت به چیزی بیش از تعهداتش نیز گردن بنهد و آنرا بپذیرد.


سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد از افرادی از جمله "هاینه نون" معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته این روزنامه این افراد به خواسته برخی قدرتها عمل كرده‌اند و اینک ایران با این رفتار هشدار دهنده‌اش در واقع به آژانس و عناصر خاطی و حتی دیگران گوشزد می‌كند كه همه چیز را به دقت زیر نظر دارد و از كنار هیچ موردی از سوءاستفاده ها، به سادگی نخواهد گذشت.


جهان صنعت
صورت مساله پاک می‌شود
مریم باستانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته مطالعات تاریخی از جامعه ایرانی نشان می‌دهد که ایرانی‌ها همواره از پرداخت مالیات و ارایه هرگونه اطلاعات اقتصادی به دولت‌ها اجتناب کرده‌اند. شاید این موضوع ریشه روانی داشته باشد، چه آنکه تصور مردم ایران از درآمد دولت، خرج منابع از جمله درآمد نفت در محل‌هایی است که اغلب اسناد آن هم ارایه نمی‌شود.


به نوشته این مقاله وقتی پای پول نفت به میان می‌آید چه کسی است که خواهان ارثیه خود از سرزمینش نباشد. اگر این پیشینه را در کنار اطلاعیه اخیر وزارت اقتصاد قرار دهیم داستان همان پول نفت را تداعی می‌کند که قرار بود سر سفره‌ها بیاید و بعد به کلی تکذیب شد. وزارت اقتصاد اعلام کرده که اگر اطلاعات غلط بدهید، خبری از پول نفت (یارانه نیست.)


سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده به فرض که اطلاعات غلط باشد،آیا راه‌حل آن قطع یارانه‌هاست یا یافتن ریشه‌های رفتاری و رفع بی‌اعتمادی بین مردم و دولت است. وقتی قریب به اتفاق مردم یارانه‌ها را به منزله پول نفت تلقی می‌کنند، آیا بهتر نیست وزارت اقتصاد به جای پاک کردن صورت مساله به فکر یافتن راه‌حل باشد؟


دنیای اقتصاد
تامین اجتماعی
محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد به یاد آورده که در سال 1604 هنری چهارم (پادشاه وقت بریتانیا ) دستور داد مبلغی از درآمد هر معدن در این كشور برای خرید دارو و مداوای كارگران مصدوم شده در همان معادن اختصاص یابد و این اقدام شاه آن زمان انگلستان را پایه تاسیس سازمان تامین‌اجتماعی می‌دانند. که در سال های بعد آلمان بیسمارک و ایالات متحده آمریکا هم تامین اجتماعی را وارد نظام خود کردند.


نویسنده این مقاله با اشاره به تجربه اولین تامین اجتماعی در ایران به سال 1301 نوشته كارفرمایان ایرانی می‌گویند: این سازمان كه حیات مادی و منابع درآمدی‌اش وصل به بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی است، علاوه بر اینكه در دریافت حق بیمه و برخی الزام‌ها، كارآمدی ندارد، در اداره منابع نیز از كارفرمایان استفاده نمی‌كند و به دلیل اینكه مدیر ارشد آن توسط دولت تعیین می‌شود، به دولت نزدیك‌تر است تا كارفرمایان.


سرمقاله دنیای اقتصاد افزوده از طرف دیگر، كارگران و بیمه‌شده‌ها نیز همواره به نوع خدمت‌رسانی این نهاد اعتراض دارند و معتقدند كه این سازمان به میزانی كه از آنها حق بیمه دریافت می‌كند، خدمت باكیفیت و مطلوب ارائه نمی‌كند. این مجادله همیشگی در دهه‌های اخیر با یك مشكل تازه مواجه شده است و آن نوع پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین‌اجتماعی است.


ابتکار
ارزش های اخلاقی کجاست
بهرام گل زاده در سرمقاله ابتکار نوشته به هر طرف که می‌نگری رفتار و کردارها و افعال و اقوال، هیچکدام نشانی از اخلاق ندارند. در سیاست دروغ و بی اخلاقی بهاوج خود رسیده است. دیگر تنها به گفتن دروغ برای ماندن اکتفا نمی‌کنیم بلکه بی‌اخلاقی آن هم از نوع آشکارش را به عنوان ابزار در اختیار گرفته و به کار می‌بریم. در اقتصاد و تقویت قدرت اقتصادی نیز به همین شکل! اندکی به عرصه فعالیت‌های اقتصادی و نوع روابط حاکم بر آن نظر بیفکنید، چه می‌بینید؟
به نوشته این مقاله در حوزه اجتماعی و رفتار فردی نیز اوضاع اگر نگوییم بغرنج‌تراست، اما بهتر از حوزه سیاست نیست البته بخش اعظم آن متاثر و نشات گرفته از رفتارهایی است که در روابط سیاسی و رابطه میان حاکمان و محکومان صورت می‌پذیرد. گویی هیچ سامان و ضابطه و قاعده‌ای وجود ندارد، هر کس قدرتمندتر بود بازی را برده به قیمت نابودی رقیب ضعیف!


نویسنده سرمقاله ابتکار نتجیه گرفته که در چنین شرایطی، شما بگویید آیا سنگروی سنگ بند می‌شود؟ امیدی باقی می‌ماند؟ البته تحت هر شرایطی نباید امید را از دست داد. در چنین فضایی نشاط را باید در کجا جستجو کرد؟ خوشبختی و بهروزی را در کجا؟ انسانیتی باقی می‌ماند؟ کجا باید به دنبال ارزش‌هایی مانند، گذشت کردن، اخلاقی بودن، نوع‌دوستی، کمک به دیگران، خود را جای دیگران قرار دادن، گشت.


ارسال به :