سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز پنجم تیر ۱۳۸۸

 

بیانیه مستندسازان برای آزادی دو سینماگر

 

انجمن مستندسازان سینمای ایران طی بیانیه‌ای خواستار آزادی دو سینماگر دربند در ایران شد.

 

در پی دستگیری " مازیار بهاری" و "حسین دلیر" دو تن از اعضای انجمن مستندسازان سینمای ایران و همچنین ضرب‌ و شتم و ضبط دوربین و فیلم برخی دیگر از اعضای این انجمن در جریان رویدادهای اخیر، انجمن مستندسازان سینمای ایران اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده‌است: " جامعه ایران حق دارد از مستندسازان بخواهد و مستندسازان وظیفه دارند که در آثارشان تصویر واقعی رویدادهای اجتماع را ثبت کنند و به نمایش بگذارند. این مهم همان چیزی است که مستندسازان کوشیده‌اند از آغاز ورود سینما به ایران و به خصوص در سی سال اخیر؛ در دوران انقلاب، جنگ و شرایط پس از آن انجام دهند." انجمن مستندسازان ایران در پایان این اطلاعیه خواستار آزادی هرچه سریع‌تر همکاران سینماگر خود شده‌است. حسین دلیر، مستندساز و کارگردان سینما از روز شنبه ۳۰ خردادماه با دوربین عکاسی‌اش از منزل خود خارج شد و تا مدت زیادی هیچ خبری از او در دست نبود.

 

بازداشت‌های ایران، بی‌سابقه در جهان

 

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد محدودیت و فشار برای روزنامه‌نگاران ایرانی همچنان ادامه دارد. این سازمان با صدور بیانیه‌ای بازداشت گروهی تحریریه و کارکنان یک روزنامه را " امری بی‌سابقه در جهان" دانسته‌است. هفته گذشته ماموران امنیتی با حمله به دفتر روزنامه کلمه سبز به صاحب امتیازی میرحسین موسوی، ۲۵ نفر از کارکنان این روزنامه را بازداشت کردند. گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن اتهام‌زنی به رسانه‌ها، اعلام کرده‌است که رسانه‌های خارجی هم اکنون برای انجام وظایف خود در ایران با محدویت‌های بسیاری روبرو هستند.

 

در این بیانیه آمده‌است: " تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی با پخش صحنه‌هایی از اعترافات دستگیرشدگان و فریب‌خوردگان که در آن‌ها اعلام می‌شود تحت تاثیر تلویزیون بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و رسانه‌های بیگانه در تظاهرات‌ها شرکت کرده‌ام.... کارزاری علیه رسانه‌های داخلی و خارجی به راه انداخته‌است." از دیدگاه این سازمان مدافع حقوق بشر، " پخش این اعترافات در جهت تأئید سخنان رهبر جمهوری اسلامی است که اعتراضات خیابانی را متأثر از تبلیغات جبهه استکبار نامیده بود."

 

وزیر اطلاعات گفت: " یکی دو نفر که تحت عنوان جمع‌آوری اطلاعات پنهان، اقداماتی انجام می‌دادند دستگیر شده‌اند، نه به عنوان خبرنگار که یک نفر آن‌ها دستگیر شده و یک نفر آن‌ها وسایلش ضبط و جمع شده و قرار است در موردشان تحقیق شود." ایاسون آتهاناسیادیس، گزارشگر روزنامه واشنگتن تایمز نیز از جمله روزنامه‌نگاران زندانی در ایران است که هفته گذشته از سوی مقامات بازداشت شده‌است tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/18253"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :