سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های دوشنبه ۷ تیر ۱۳۸۹رسالت
امید به آینده و ...
روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود با عنوان "امید به آینده " به قلم صالح اسكندری آورده است: فضای عمومی جامعه بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند امید بخشی به مردم و همگرایی مسئولان است. كشور در آستانه تحولات بزرگی در ساحات مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارد. مدیریت عالمانه این تحولات در گرو آگاهی بخشی به جامعه و تقویت روحیه امید به آینده است.


همچنین خاطرنشان می کند استمرار فضای ستیزآلود سیاسی و به فراموشی سپردن اصل مهم انسجام و یك دلی مسئولان كشور نتیجه ای به جز نا امیدی مردم و القای ناكارآمدی نظام ندارد. دشمن با دامن زدن به منازعات سیاسی درون گروهی و برون گروهی نخبگان سعی دارد دوران مدیریت اصولگرایان را دورانی پر تلاطم و ملتهب وانمود كند تا در تنور این اختلافات نان خود را بپزد.
اصولگرایان نباید فراموش كنند یكی از مهمترین دلایل اقبال عمومی به آنها سیاست زدگی دوران پر تنش اصلاحات بود.


وی ادامه می دهد که دولت اصلاحات به تعبیر خودش هر9 روز با یك بحران مواجه بود. دوم خردادی ها نه در شوراهای اول و نه در مجلس ششم و نه در دولت هفتم و هشتم نتوانستند كارنامه قابل قبولی از خود در زمینه خدمت رسانی، فارغ از هیاهوهای سیاسی به جا بگذارند. رای مردم به اصولگرایان دغدغه ها و شعارهای به حق آنها در زمینه پیشرفت، عدالت، خدمت به مردم و اجتناب از سیاست بازی بود. مجموعه خانواده انقلاب نباید از سوراخی گزیده شوند كه خود منتقد اصلی آن بودند.


جمهوری اسلامی
انسجام در برابر دشمنان
"درس هائی از هفتم تیر" عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که در آن تاکید می شود: انتظار این بود كه انفجارهای ششم و هفتم تیر و هشتم و چهاردهم شهریور 60 و ترورهای قبل و بعد از آن، برای درس گرفتن از تاریخ گذشته و حال كافی باشد و راه را بر تزویر ببندد و دیگر كسی نتواند به همان حربه‌ای متوسل شود كه امام بارها درباره آن هشدار دادند و درباره عظمت مظلومیت بهشتی نیز شهادت او را در برابر مظلومیت او ناچیز دانستند.


روزنامه جمهوری اسلامی اضافه کرده انتظار این بود كه تفرقه میان علمای دین كه نهضت مشروطیت را ابتر كرد و استبداد رضاخانی را بر مردم مسلط نمود، درس بزرگی باشد كه در انقلاب اسلامی بكار گرفته شود و علمای دین با وحدت و انسجام در برابر دشمنان داخلی و خارجی این انقلاب بایستند و به هیچكس اجازه نفوذ در دژ مستحكم روحانیت را ندهند.


به نوشته این روزنامه در مرحله بسیار حساس كنونی كه دشمنان اسلام و انقلاب برای انتقام گرفتن از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی درحال صف بندی هستند، وحدت كلمه اقشار مردم به ویژه روحانیت امری ضروری است. حریم همه‌ی علمای دین با هر تفكر سیاسی و سلیقه، فقط با این ویژگی كه به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی وفادار باشند، باید حفظ شود تا همه‌ی بهانه‌ها از دشمنان و از جریان‌های معاند گرفته شود.


سیاست روز
فرافكنی نشستی شكست خورده
روزنامه سیاست روز درسرمقاله خود با عنوان "فرافكنی نشستی شكست خورده "به قلم علی تتماج، با اظهار شادمانی از زد و خوردهای پیش آمده در کانادا در جریان کنفرانس جهان سرمایه داری، آورده است:‏ نشست گروه8 یا به اصطلاح 8 كشور توسعه یافته جهان در حالی در كانادا برگزار شد كه در بیانیه پایانی آن، ادعاهایی نخ نما شده و واهی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح شده است. كشورهای مذكور(هشت كشور كه خود را تمام جهان می‌دانند) با فضا سازی تبلیغاتی تلاش كردند تا فضایی منفی را علیه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران ایجاد و به اصطلاح چنان وانمود سازند كه اجماعی جهانی در برابر ایران ایجاد كرده‌اند.


همچنین ادامه می دهد این موضع‌گیری غیر اصولی و مغایر با دیدگاه جهانی به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در حالی صورت گرفت كه در باب دلایل آن چند نكته قابل توجه است. اولا گروه 8 به رغم ادعای اتحاد، با موجی از اختلافات داخلی مواجه است. روند تحولات در گروه 8 نشان می‌دهد كه این به اصطلاح كشورهای توسعه یافته حتی در رسیدن به یك نظر واحد در قبال حل چالش‌های خود ناكام مانده‌اند.
آنها كه ادعای تدوین راهكار برای جهان را دارند خود چنان با بحران اقتصادی مواجه هستند كه طرح ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته‌اند.


این سرمقاله نویس معتقد است "البته این كشورها حتی در رسیدن به راهكاری برای اجرای این طرح نیز ناكام بوده و با اختلافات شدید مواجه هستند. آنها برای سرپوش نهادن بر این اختلافات به هر ابزار تبلیغاتی متوسل می‌شوند.
ثانیا گروه 8 در حالی با ادعای حل چالش‌های جهانی نشست كانادا را برگزار كرد كه عدم تحقق وعده‌های قدیمی آنها در قبال جهان به ویژه در زمینه مقابله با فقر، گرسنگی، بحران آب و هوا و … موجی از اعتراض‌های جهانی را به همراه داشته است. تشدید اعتراضات و برگزاری تظاهرات‌های سراسری در بسیاری از نقاط جهان همزمان با نشست مذكور گواهی بر نارضایتی جهانی از ماهیت گروه 8 است."


کیهان
روز حساب
روزنامه كیهان در یادداشت روز خود با عنوان "یوم الحساب " به قلم حسام الدین برومند آورده است: قرار این بود كه در هفته گرامیداشت دستگاه قضا از این فرصت استفاده شود و نكاتی پیرامون عملكرد قوه قضائیه و آسیب ها و چالش های پیش رو و البته نقاط قوت این قوه قلمی شود.


این سرمقاله نویس ادامه می دهد "فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته كه از قضا با مدیریت جدید این قوه مصادف گشت باعث شده تا در این یادداشت نگاهی هر چند گذرا به مواجهه دستگاه قضا با ساماندهی این فتنه و برخورد قضایی و قانونی با فتنه گران و عاملان اصلی و پشت پرده آن داشته باشیم."


برومند مدعی آن است که "اگر هم قرار بود كارنامه دستگاه قضایی در سال گذشته مورد ارزیابی قرار بگیرد بی شك نمی شد و این امكان وجود نداشت كه پرونده بزرگ «فتنه» را نادیده گرفت، چرا كه بخش قابل توجهی از فعالیت ها و اقدامات قوه قضائیه در یكسال گذشته مربوط به حوادث و وقایع پس از انتخابات و متهمان آن حوادث بوده است.
در پی فتنه پس از انتخابات كه با دروغ بزرگ و دیكته شده «تقلب در انتخابات» كلید خورد حجم انبوهی از اعمال و افعال مجرمانه رخ داد كه خسارات فراوانی را به نظام، بیت المال و آحاد ملت تحمیل كرد."


سرمقاله نویس کیهان همچنین از دستگاه قضایی درخواست می کند "علی رغم همه اقدامات پرزحمت و تلاش گسترده و طاقت فرسای مجموعه دستگاه قضا درخصوص فتنه سال گذشته، كماكان این پرسش مهم و اساسی در میان افكارعمومی و اقشار مختلف مردم مطرح است كه چرا سران فتنه و مسببین اصلی فتنه به پای میز محاكمه كشانده نمی شوند؟
این سوال در حالی مطرح است كه هفته گذشته رئیس محترم دستگاه قضا- آیت الله آملی لاریجانی- در مصاحبه زنده تلویزیونی با مثبت ارزیابی كردن عملكرد قوه قضائیه در ماجرای فتنه تاكید كردند: فتنه گران بخاطر جرایمی كه مرتكب شدند حتماً به مجازات خواهند رسید و این توقعی است كه مردم از ما دارند.
ایشان البته در تمامی 10 ماه گذشته بر ضرورت برخورد با سران فتنه و فتنه گران تاكید داشته اند و به صراحت اعلام كرده اند كه پیام و خواسته مردم را شنیده اند.


وی تاکید دارد "برخورد با سران فتنه و مسببین اصلی فتنه كه جرایم گسترده و نابخشودنی را مرتكب شدند قطعی است و نگاه مسئولان ارشد دستگاه قضا ریشه كن كردن فتنه است و برخورد قاطعانه تنها به عوامل میدانی فتنه ختم نشده و بلكه طراحان و برنامه ریزان را نیز دربرمی گیرد.
اما آنچه در این میان قابل تامل و ژرف نگری است مشی مدبرانه دستگاه قضایی براساس «عقلانیت اسلامی» است چرا كه امروز سران فتنه و چند چهره سیاسی در بین توده مردم و وجدان آحاد ملت محكوم و مطرود شده اند و این اتفاق مهم پیش نیاز اصلی برای محاكمه قضایی آنها بوده است."


سرمقاله نویس روزنامه تحت امر رهبری در پایان می نویسد: "امروز صورت و سیرت كسانی كه مسبب اصلی دهها عناوین مجرمانه در ساماندهی وقایع پس از انتخابات بودند برای توده مردم برملا شده است و خواسته بحق آحاد ملت مجازات قاطعانه آنهاست.
هرچند عملكرد دستگاه قضایی در مجازات فتنه گران و اعدام ریگی تروریست ستودنی است و تاخیر در محاكمه و مجازات سران فتنه باعث شده تا آنها براساس قضاوت پاك و بی آلایش عموم مردم محكوم و منفور شوند اما با توجه به آگاهی و بصیرت بی نظیر ملت ایران شایسته نیست بیش از این محاكمه و مجازات عاملین اصلی فتنه به تاخیر بیفتد."


جهان صنعت
قانون با توصیه
مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت با عنوان "آیا قانون با توصیه اجرا می شود" و با اشاره به هفته قوه قضاییه نوشته مراسم امسال نیز در حالی برگزار شد که هرگاه بحث اجرای قانون به میان می‌آمد هریک از قوا قصد دارند دیگری را مقصر نشان دهد و در این بین مواردی از جمله عدم دقت کافی در تنظیم قانون، کمبود بودجه و ناتوانی اجرا براساس نبود امکانات لازم مورد اشاره قرار می‌گرفت.


به نوشته این روزنامه هفته گذشته اعتراضاتی از سوی تعدادی از دانشجویان در برابر مجلس به مصوبه اخیر آن و رای یک قاضی در دادگاه به نفع دانشگاه آزاد صورت گرفت اگرچه با حکم رییس قوه قضاییه برای بررسی بیشتر آن مجددا وارد دادگاه شد که این امر اتفاقا با اعتراض نمایندگان هم به دلیل توهین به آنان مواجه شد و اعضای خانه ملت مجددا از دولت خواستند تا قانون مورد احترام قرار گیرد.


در پایان سرمقاله جهان صنعت آمده نکته قابل توجه در این سال‌ها که تمام قوا همدیگر را به قانون‌مداری توصیه می‌کنند این می تواند باشد که اجرای قانون و قانون نویسی از مباحثی به شمار می‌رود که ظاهرا با گذشتن بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی هنوز داغ و به روز است. پس آیا بهتر نیست به راهکاری موثرتر برای اجرای قانون فکر کرد.


ایران
رشد اقتصادی بالاتر
ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در عنوان صفحه اول خود به نقل از گزارش صندوق بین المللی پول خبر داده که رشد اقتصادی ایران از صد و ده کشور جهان بالاتر رفت. چرا که در سال 2008 بسیاری از کشورهای جهان رشد اقتصادی كمتر از ایران داشته‌اند و رتبه ایران بین 182 كشور، 72 بوده است كه به نظر رتبه قابل‌قبولی است.


به گزارش این روزنامه نرخ رشد پائین اقتصادی در سال گذشته دامنگیر بیش از 87 درصد كشورهای دنیا بوده است و 128 كشور رشد اقتصادی كمتر از 3 درصد، 144 كشور رشد كمتر از 4 درصد و 160 كشور دنیا رشد اقتصادی كمتر از 5 درصد را تجربه كرده‌اند.


روزنامه ایران نتیجه گرفته رشد اقتصادی ایران در سال گذشته از تمامی كشورهای توسعه‌یافته جهان بیشتر بوده است و در نتیجه كشورهای منطقه یورو و هفت كشور صنعتی نیز عقب‌تر از ایران قرار می‌گیرند.


دنیای اقتصاد
نقدینگی و تورم
پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد به تاکید درباره رابطه نقدینگی و تورم نوشته شاید اگر بخواهیم یکی از معدود گزاره‌های اقتصادی را نام ببریم که اجماع اقتصاددانان بر آن است، می‌توان از همبستگی مثبت و قوی میان نقدینگی و تورم به خصوص در بلندمدت نام برد.


به نوشته این مقاله اقتصاد ایران چون اقتصادهای توسعه یافته نیست که در دوران رکود بتوان با شوک نقدینگی راهش انداخت که رکود مزمن ما از طرف عرضه و فقدان انباشت سرمایه و از طرف آنها کمبود تقاضا است. آمدن سرمایه نیازمند عوامل مختلفی است؛ اما بالاتر از همه داشتن پیوندی ناگسستنی و قوی با اقتصاد جهانی است و تا این نباشد، سرمایه نیست و تنگناهای عرضه سرجایش هست، تولید هم اگر هزاران هزار کارگر آماده به خدمت داشته باشد که حاضر باشند 18 ساعت در روز کار کنند، فلج است و رشد اقتصادی مایه شرمساری.


سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده اگر حتی بپذیریم نقدینگی می‌تواند در کوتاه مدت، اثر واقعی در اقتصاد - منظور از اثر واقعی تاثیر بر رشد اقتصادی یا بیکاری است - داشته باشد، بسیاری نشان داده‌اند این اثر نامتقارن است؛ به این اعتبار که وقتی اقتصاد در رکود باشد یا رونق، اثر واقعی یک درصد افزایش در نقدینگی، متفاوت است.


مردم سالاری
همه چیز به خاطر نفت
مردم سالاری بخش هائی از گفته های رحمانی فضلی رییس دیوان محاسبات وابسته به مجلس را منعکس کرده که گفته عده ای نفت را عامل اصلی همه عقب ماندگی ها می دانند لیکن به نظر می رسد اگر نخواهیم نقش نفت را کاملا بی اثر بدانیم لااقل باید عوامل دیگری را نیز در این امر دخیل بدانیم. عواملی اگر چه پنهان اما شاید به جرات بتوان گفت تاثیرگذار همچون نفت در اقتصاد ایران.


به نظر این مقام: مشکل بزرگ شدن دولت است و یکی از عوامل آن آرمانگرایی افراطی است. با چنین نگاهی به عرصه سیاست و جهان، کوچک شدن دولت نه تنها یک حسن نیست بلکه به معنای تنزل و ضعف آن نیز قلمداد می گردد لذا می بینیم که دولت علی رغم مسائل و مشکلات فراوان برای در دست گرفتن هر چه بیشتر بخش های مدیریتی تلاش می کند; نظیر تلاش دولت برای در اختیار گرفتن مترو یا مدیریت شهری.


به نوشته مردم سالاری رییس دیوان محاسبات نظر داده دولتی که در مقابل کوچک سازی و افزایش کارآمدی به شدت مقاومت می کند و در این راه هر ضرر و زیانی را به جان می خرد به وضوح نشان می دهد که از بخش خصوصی و نهادهای مدنی به شدت می هراسد و آنان را نه یاوران خویش در حل مسائل جامعه بلکه رقبایی می بیند که به هر قیمتی باید از رشد و توسعه آنان جلوگیری کند. بنابراین به هر وسیله و شیوه ای برای از میدان به در کردن رقبا استفاده می کند.


تهران امروز
روزنامه تهران امروز در یادداشت خود با عنوان "مظلومیتی فراتر از شهادت "به قلم علی آقا محمدی آورده است:‏ مرحوم آیت الله شهید بهشتی از جمله مفاخر علمی و دینی كشور بودند كه به واسطه دو ویژگی مهم توانستند افكار اصیل اسلامی را به‌دور از احتمالات التقاطی به زبان روز تفسیر و ترجمه كنند. ویژگی اول درجات دینی ایشان است.


همچنین خاطرنشان می کند شهید بهشتی در حوزه های مختلف اشراف داشتند چه در زمینه كلام و فلسفه و چه در زمینه فقه. به این جهت جزو نوادری بودند كه مراحل مختلف حوزوی را طی كرده و به اسلامی رسیده بودند كه برای اداره جامعه برنامه دارد. اسلام اجتماعی و نه اسلام صرفا شخصی و منحصر در امور و احوالات شخصی و فردی. اسلام مورد نظر بهشتی اسلام حكومتی بود كه نقش محوری در اداره جامعه دارد. خیلی از برجستگان این عرصه بر اساس درك موجود از سیاست، از این حوزه كنار زده شده بودند. ویژگی دوم آشنایی ایشان به مباحث روز بود. آشنایی با فرهنگ غرب و علوم جدید. به دلیل تسلطی كه به چند زبان خارجی داشتند، آشنایی ایشان با علوم جدید و فرهنگ غرب، یك شناخت اصلی و غیر ترجمه ای بود. این دو ویژگی ممتاز این امتیاز را به او داده بود كه بتواند افكار اصیل اسلامی را به‌دور از احتمالات التقاطی و با زبان روز مطرح كند. در حقیقت آنچه وظیفه اجتهاد است برای درك شرایط زمان و مكان در فهم دین، شهید بهشتی برخوردار از آن بود و از این منظر اگر بگوییم امثال شهید بهشتی كمتر پیدا می شود حرف گزافی نگفته ایم. چرایی هجمه ها و حمله های شدید علیه شهید بهشتی هم به همین مسئله برمی‌گردد. كسانی كه مخالف فكر اسلامی و نقش آفرینی دین در عرصه اجتماع بودند، مثل كمونیست ها كه اساسا مخالف اسلام بودند یا ملی گراها كه از نهادینه شدن افكار اسلامی واهمه داشتند ...


فاحش‌ترین اشتباه در تاریخ جام‌جهانی

در حالی که روزنامه های مختلف تهران باخت تیم ملی انگلستان به تیم ملی آلمان در بازی های جام جهانی فوتبال را با اهمیت دیده و با تیترهائی شبیه "انگلیسی ها خرد شدند" یا "انگلیس تحقیر شد" منعکس کرده اند تهران امروز در مقاله اصلی خود با عنوان "نسل نفرین شده و جام دیوانه" نوشته این تقاص بی فكری انگلیسی ها بود.وقتی آنگونه مغرور و بی خطر در برابر آمریكا و الجزایر متوقف شدند رب النوع فوتبال نیز از آنها روی برگرداند.


به نوشته تحلیلگر ورزشی این روزنامه گل دقیقه 90 آمریكایی ها به الجزایر در آخرین لحظه، انگلیس را از سرگروهی خلع كرد و آنها را به دهان شیر انداخت. جایی كه باید با آلمان های جوان و مبتكر دیدارمی كردند كه با اندیشه های انقلابی یواخیم لو آمده اند تا جام را به خانه ببرند. قهر رب النوع فوتبال اما باز هم ادامه داشت .


تهران امروز با اشاره به گل دوم انگلستان که داور آن را نپذیرفت آن را فاحش ترین اشتباه داوری در تاریخ جام جهانی خوانده و نوشته وقتی كمك داور اروگوئه ای عبورنیم متری شوت لمپارد از خط دروازه را ندید و سپس در نیمه دوم تیر افقی هم انگلیسی ها را مجازات كرد و بعد آلمانی‌ها در دو ضد حمله تعداد گل های خود را خلاف جریان بازی به چهار گل رساندند تا انگلیسی‌ها درك كنند كه قوانین پنهان دنیای فوتبال چگونه سهل انگاران را مجازات می كند.


خراسان
سد سیوند و آثار باستانی
خراسان در گزارشی از گفته های ضد و نقیض درباره رابطه آب اندازی به سد سیوند با حفظ آثار باستانی پاسارگاد پرداخته و از قول یک استاد مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی نوشته افزایش رطوبت در خاک و هوای محوطه های باستانی در کنار فقدان مراقبت های کارشناسی و علمی موجب رشد «گل سنگ» بر سنگ های تاریخی و در نتیجه تخریب آن می شود.


به نوشته گزارشگر این روزنامه یکی دیگر از استادان گفته سدی که ساخته شده ممکن است به «پاسارگاد» و بناهای تاریخی آن ضربه وارد کند اما نه به این صورت غلو شده به ویژه آن که در شرایط فعلی هوای شیراز فوق العاده گرم و خشک است و منطقه مذکور از شیراز خشک تر است و سد سیوند هم تاثیر چندانی در ایجاد رطوبت ندارد.


خراسان نوشته اگر چه طی تمام این سال ها بالاخره مسئولان مرتبط موفق شدند تا حدی نگرانی های مربوط به پاسارگاد و حتی بحث روز سال های ابتدایی دهه ۸۰ را در مورد به زیر آب رفتن پاسارگاد رفع کنند اما این امر نتوانسته و نمی تواند همه آن چه باشد که مردم از مسئولان سازمان میراث فرهنگی در مورد منطقه باستانی پاسارگاد، نخستین پایتخت هخامنشیان توقع دارند.ارسال به :