سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ۸ تیر ۱۳۸۹رسالت
تجلیل پاریس از تروریست ها
محمد کاظم انبارلویی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت، موضوع سخن را به گردهمایی اعضای مجاهدین خلق در پاریس اختصاص داده است و ضمن انتقاد از دولت فرانسه بدلیل صدور مجوز برای برگزاری این گردهمایی، می نویسد:"...دادن مجوز راهپیمایی و میتینگ به منافقین که به نوعی به رسمیت شناختن تروریسم و سهیم شدن در قتل عام72 تن از مسئولین جمهوری اسلامی بویژه شهید مظلوم دکتر محمد حسینی بهشتی است بار دیگر دولت فرانسه را در شمار دولت های حامی تروریسم قرار داد. "


سردبیر رسالت همچنین به ابعاد مختلف این قضیه می پردازد و می نویسد: "... از شگفتی های این مجوز و به رسمیت شناختن گروهک تروریستی رجوی آن است که دولت فرانسه همزمان با برگزاری میتینگ منافقین به قربانیان تجاوز و شکنجه در سازمان منافقین هم اجازه داد با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی جنایات باند رجوی در برخوردهای درون سازمانی و نیز تجاوز رجوی به زنان سازمان را بی پرده بازگو کنند.
مفهوم این مجوز آن است که دولت فرانسه علی رغم اینکه می داند این سازمان مرتکب چه جنایاتی شده حاضر به به رسمیت شناختن آن شده است. "


سرمقاله نویس رسالت معتقد است "اینکه فرانسوی ها برای پاداش چه کاری به منافقین این مجوز را دادند قابل تحلیل است" و در تحلیل خود اظهار عقیده می کند "منافقین در آشوب های سال گذشته نقش پیاده نظام سران فتنه را بازی می کردند و با اقدامات افراطی و خشونت آمیز و شعارهای ساختارشکنانه، سران فتنه را به دنبال خود می کشیدند. این کار منافقین سخت مورد توجه استکبار جهانی قرار گرفت و فهمیدند به این جریان برای فشار از داخل و چانه زنی در بیرون سخت نیازمندند."


سردبیر رسالت اما در تحلیل خود جنبش سبز را نیز دخیل کرده و می نویسد "...پیام فرانسوی ها در این مجوز این است که کروبی و موسوی در صورت ادامه مخالفت ها باید خود را با باند مسعود رجوی هماهنگ کنند والا پاریس منافقین را به آنها ترجیح خواهد داد. پاریس می خواهد در تهران صدای بمب و انفجار و گلوله بشنود و از بیانیه نویسی خسته شده است. "


کیهان
محاسبات تغییر کرد
کیهان در سرمقاله خود نوشته محاسبه ایران این است كه هیچ نوع تحریم موثری وجود ندارد، اگر وجود داشته باشد درباره آن اجماعی صورت نخواهد گرفت و اگر تحریمی با اجماع یا بی اجماع تصویب شود اجرا نخواهد شد چرا كه كشورها مدت هاست منافع تجاری خود را به تبلیغات سیاسی ترجیح می دهند. 1929 ششمین قطعنامه ای است كه درستی این محاسبه ایران را تایید می كند


به نوشته سرمقاله این روزنامه محاسبه دیگر ایران این است كه غرب در هر حال پای میز مذاكره بازخواهد گشت و چاره ای جز تداوم مذكره با ایران ندارد. هر قدم خصمانه ای كه غرب علیه ایران بر می دارد تنها به این نتیجه منجر می شود كه ایران «كف» های مذاكراتی خود را بالاتر ببرد. تا 6 ماه قبل غربی ها باید در مورد غنی سازی 5/3 درصد و تاسیسات نطنز صحبت می كردند، امروز اما باید در مورد غنی سازی 20 درصد و فردو حرف بزنند.


کیهان تاکید کرده محاسبه دیگر ایران این است كه هرگونه حمله نظامی منتفی است واسراییلی ها در حال فروختن یك برگ سوخته به روسیه، چین، اروپا و غرب آن هم به قیمتی گزاف هستند و نهایتا این كه غرب پس از امتحان كردن همه گزینه ها، گزینه دیگری جز پذیرش ایران هسته ای و تلاش برای كنار آمدن با آن ندارد.


ابتکار
هنر دیپلماسی
سلمان صفوی در مقاله ای در ابتکار نوشته گسترش تحریم ها بیانگر شکست سیاست‌های تیم دیپلماسی دولت اصول گرای ایران و پیروزی دیپلماتیک غرب علیه حکومت ایران است. در واقع در تاریخ سازمان ملل طی شصت سال گذشته چنین اتفاقی رخ نداده بود. چنین وضعیتی بی شک به زیان پرستیژ، نفوذ و اعتبار بین‌المللی ایران است و به منزل آسیب جدی به موقعیت دیپلماتیک و نفوذ و قدرت سیاسی ایران در ساختار جهانی قدرت و روابط بین الملل به شمار می‌رود.


مقاله با تاکید بر ضرورت باز سازی دیپلماسی کشور نوشته ما بایستی همواره باید در سطح دولت‌ها و افکار جهانی، با ارائ پیشنهادهای سازنده برای حل و فصل مناقش هسته ای؛ راه گفتگوهای دیپلماتیک را باز بگذاریم؛ اما نباید انفعالی برخورد کنیم. شکل و محتوای پیشنهادات ما می‌بایست با توجه به سه مولف 1-آرایش جهانی قدرت، 2-اهداف ملی و3- توانایی‌ها و ظرفیت‌های ما باشد.


نویسنده سرمقاله ابتکار برای بازسازی پیشنهاد کرده در چند سطح دیپلماسی فعال ایجاد شود وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی و دیپلماسی نظامی که تا کنون از این پتانسیل استفاده نشده مانند سرلشگر صفوی دستیار نظامی رهبری و وزیر دفاع و برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم افراد با تجربه وزارت خارجه و امور استراتژیک نظیر دکتر ولایتی، دکتر کمال خرازی، دکتر محسن رضایی، دکتر جواد ظریف، سید صادق خرازی و دریادار علی شمخانی را پیشنهاد کرده است.


آفرینش
تهدید مجلس
علی رمضانی در آفرینش با اشاره به تحرکات علیه مجلس در هفته گذشته نوشته در واقع ما با تهدیدی مواجه شدیم که دقیقا پس از یک سده بر علیه مجلس به کار گرفته شد.تهدیدی که در اوایل مشروطه بر علیه مجلس شورای ملی به کار گرفته شد و اینک بر ضد مجلس شورای اسلامی.حال تفاوت در آن است که تهدید نخست توسط محمد علی شاه به اجرا در آمد و تهدید کنونی توسط نیروهایی که خودسر خوانده می شوند، همراه با حرمت شکنی هایی رخ داد که به نگاه بسیاری در طول چند دهه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده و امری بی سابقه و تلخ به شمار می رود.


به نوشته این روزنامه در واقع گروه های ذی نفوذ و فشار در هر کشوری وجود دارند.گروه هایی که می کوشند از مجاری خاص و ویژه که در چارچوب قانون است به حمایت یا مخالفت با تصمیم ها و نظرات سیاسی و... دست بزنند; اما این مخالفت ها و موافقت ها در هر جایی پا از چارچوب قانون بیرون نگذاشته و جدا از آنکه کار به توهین و تهدید های شگفتی نیز نمی گذارد.


سرمقاله آفرینش نتیجه گیری کرده حادثه هفته گذشته در مقابل مجلس هرچند با واکنش هایی از سوی مقامات قضایی و مجلس روبرو شده اما بیش از هر زمان دیگری نیازمند واکاوی و بررسی است. چه اینکه اینگونه حرکات خودسرانه در صورت تبدیل شدن به قاعده می تواند آسیب های بسیاری را بر کشور و جایگاه قانونی نهاد ها وارد کند.


آرمان
از مرقد تا مجلس
هوشمند سفیدی در سرمقاله آرمان نوشته آنچه که در چهاردهم خردادماه سال جاری و در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رخ داد، سناریویی خطرناک بود که حتی بعضی از دلسوزان نظام نسبت به امکان تکرار آن هشدار دادند.اینکه عده‌ای با شعارهایی مانع از رویدادی شوند که نظام آن را به رسمیت شناخته است امری مذموم محسوب می‌شود

گرچه مسئله دانشگاه آزاد اسلامی در این رویداد فقط یک مصداق است لیکن نحوه تعارض و موضع‌گیری‌ها همان است که در 14 خرداد ماه رقم خورد.اینکه آنان با شعار علیه افراد مورد اعتماد نظام بخواهند خواسته‌ای را بر نظام یا بخشی از آن تحمیل کنند که باید از مجاری صحیح و قانونی خود پیگیری شود، هیچ خاصیتی جز ایجاد اختلاف و دامن زدن بر جریان غوغاسالاری نخواهد داشت.


به نوشته این روزنامه 14 خرداد، سیدحسن خمینی یادگار امام را نشانه می‌گیرند و تیرماه دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را! و جالب آنکه در هر واقعه معترضان فرصت اظهارنظر یافتند و مانعی را بر سر راه خود ندیدند.
آرمان سرانجام نوشته جالب‌تر اینکه هر دو این واقعه با مخالفت دلسوزان نظام مواجه شد و تنها عده قلیلی که به نظر می‌رسد تابع منطق و گفتمان آزاد نیستند، از آن استقبال کردند.نتیجه اینکه دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آنان که به حل اختلاف و توسعه وحدت در کلام و عمل گرایش دارند باید با هوشیاری و پرهیز از چنین رویدادهایی به مبارزه با غوغاسالاری بپردازند و اجازه ندهند چنین واکنش‌هایی به هنجار تبدیل شود.


خبر
همسایگان در سایه تحریم
حمید رضا آصفی در مقاله ای در خبر نوشته زمانی که تحریم ها در فاز اجرایی قرار گرفته و محدودیت ها زیاد می شود، علاوه بر اینکه ایران مورد تحریم قرار می گیرد کشورهای همسایه نیز غیر مستقیم تحت تاثیر تحریم ها قرار خواهند گرفت. زمانی که حجم روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار زیاد است در شرایط تحریم طرف های ایران در منطقه نیز زیر فشار تحریم قرار خواهند گرفت.


سفیر سابق جمهوری اسلامی در امارات اظهار نظر کرده میان ایران و امارات هفده میلیارد دلار همکاری اقتصادی وجود دارد، این بدان معناست که با اجرای تحریم ها، پیش از ایران، امارات تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و یکی از نقاط قوت امارات و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس تجارت آزاد است و اگر این اهرم از آنها سلب شود بی تردید آسیب خواهند دید.


نویسنده مقاله خبر ضمن ابراز نگرانی از تاثیر منفی تحریم ها بر روابط ایران و همسایگان نوشته ایران باید در عین فراهم کردن تدابیر لازم در برابر تحریم ها و آمادگی در مقابل محدودیت ها، به کشورهای همسایه نیز اطمینان دهد که دوستی میان ایران و آنها وجود داشته، دارد و ادامه خواهد داشت در عین حال که اگر مشکلاتی برای ایران رخ دهد، بی تردید این مشکلات طرفینی بوده و لازم است کشورهای همسایه در راستای منافع خود با تحریم های خارجی علیه ایران مقابله کنند.


جهان صنعت
معکوس تورم ‌و گرانی
محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به گفته های رییس بانک مرکزی با فعالان اتاق بازرگانی تهران نوشته وی در این نشست محمود بهمنی یک‌سوم تورم را قیمت مسکن عنوان کرد و از 359 قلم کالایی گفت که در محاسبه نرخ تورم قیمتشان تاثیرگذار است.حق با آقای رییس است. با این وضع محاسبه اگر روزی نرخ تورم منفی هم شد کسی نباید تعجب کند.


نویسنده این مقاله به یادآورده همین چند سال پیش بود که برای کسب اعتماد ملت سخن از سفره‌هایمان می‌گفتند که رنگین خواهد شد و حالا که به عرضه گوشت قرمز کیلویی 14 هزار تومان دولتی افتخار می‌کنند و صدای شکستن استخوان مستضعفین را نمی‌شنوند، فریاد می‌زنند که خلایق بدانید و آگاه باشید که نرخ تورم را مرغ، گوشت و رنگ سفره‌هایتان تعیین نمی‌کند،مهم قیمت مسکن است که به یمن سیاست‌های جالب ما چند سالی است در رکود به سر می‌برد.


سرمقاله جهان صنعت نتیجه می گیرد صدای مردم که مدت‌هاست از گرانی‌ها گوش فلک را هم کر کرده است و وا اسفا از حال امروزمان که مراجع بلندمرتبه به سخن آمده‌اند اما آب از آب تکان نمی‌خورد.


سیاست روز
فروش سهام
سهام بلوك 18 درصدی ایران خودرو موضوع مقاله ای است در سیاست روز که در آن آمده: خریدار سهام این شرکت یکی از شرکت‌های پرسرمایه اما زیرمجموعه ایران خودرو بنام شرکت تعاونی کارکنان ایران خودرو است.


بر همین اساس نویسنده مقاله پرسیده واگذاری سهام این شرکت بزرگ خودروسازی کشور به کارکنان زیرمجموعه آن آیا می‌تواند هدف اولیه بورس را مبنی بر توسعه نظارت‌ها و کارآمدتر کردن مدیریت و در نهایت انتقال از مدیریت دولتی به مدیریتی بخش خصوصی تامین کند.


سیاست روز نتیجه گرفته پاسخ هر چه باشد اما می‌توان مطمئن بود که در مرحله نخست این واگذاری نمی ‌توان انتظار داشت که شاهد تحقق هدف‌های اولیه بورس باشیم. زیرا هدف‌های اولیه بورس بسترسازی برای حصور و توسعه بخش خصوصی، کارآمدی مدیریت و به حداقل رساندن هزینه‌هاست.


ارسال به :