دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
19 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز هفتم تیرماه

 

تجمع مسجد قبا سرکوب شد

 

تجمعی که در مقابل مسجد قـُبا در تهران برگزار شده بود، از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی سرکوب شد. گفته می‌شود پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرده است. این اجتماع که برای اعتراض به نتایج انتخابات و اعتراض به کشتار و سرکوب ساعت 6 عصر در مسجد قبا در خیابان شریعتی برگزار شده بود، سرکوب شد. نیروهای انتظامی و لباس شخصی از ساعت‌ها پیش از برگزاری این سالگرد در خیابان‌های اطراف مسجد مستقر شده بودند. گزارشها جمعیت اطراف مسجد را هزاران نفر تخمین می‌زند. جمعیت حاضر شعار " یا حسین، میرحسین" را تکرار می‌کردند. خبرگزاری سی‌ان‌ان تعداد حاضران در این تجمع را در حدود ۵ هزار نفر ذکر کرده‌است.

 

بنا به فیلمی که در یوتیوپ منتشر شده، پیام تلفنی میرحسین موسوی از طریق یک بلندگوی دستی برای جمعیتی که در مقابل مسجد قبا جمع شده بودند، پخش شد. نزدیکان آقای موسوی می‌گویند که وی تا نزدیکی مسجد آمده بود و به دلیل ازدحام جمعیت نتوانست در این برنامه شرکت کند. گزارش‌ها حاکی از شرکت مهدی کروبی، در این مراسم است. هادی غفاری، علی مطهری،مصطفی ملکیان، کامبیز نوروزی، فائزه هاشمی و عفت مرعشی همسر هاشمی رفسنجانی از دیگر شرکت‌کنندگان در این برنامه بودند. خانواده محمدحسین بهشتی، اعلام کرده بودند که امروز هفتم تیرماه مراسم سالگرد کشته شدن آیت‌الله بهشتی، در مسجد قبا برگزار می‌شود. سید علیرضا حسینی بهشتی، پسر آیت‌الله بهشتی از مشاوران آقای موسوی و مدیر مسئول روزنامه کلمه سبز است.

 

http://www.youtube.com/watch?v=rgUvDmcwmWU

فیلم حضور کروبی در مسجد قبا

 

در پیامی که در دو روز گذشته در تویتر و فیس بوک منتشر شد، از معترضان به نتایج انتخابات دعوت شده بود در این مراسم شرکت کنند. در این پیام آمده بود که " این مراسم مجوز دارد و میرحسین موسوی نیز در آن شرکت خواهد کرد." این در حالی است که به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ معاون استاندار و فرماندار شهرستان تهران امروز گفت: " هیچ مجوزی برای انجام تجمع امروز در مسجد قبا پایتخت برای هیچ گروهی صادر نشده‌است." گفته می‌شود مجوز فقط برای برگزاری مراسم در داخل مسجد قبا صادر شده بود. ستاد میرحسن موسوی می‌گوید که همچنان پیگیر دریافت مجوز یک تجمع سراسری است.

 

موسوی: "به هیات منتخب شورای نگهبان اعتماد ندارم"

 

میرحسین موسوی در پاسخ به پیشنهاد شورای نگهبان مبنی بر تعیین هیاتی برای بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد حجم تخلفات به حدی است که چاره ای جز ابطال انتخابات وجود ندارد. موسوی در نامه ششم تیر خود به شورای نگهبان آورد: "منحصر کردن رسیدگی به شکایات مربوط به تخلفات انتخاباتی به بازشماری ده درصد صندوق های رأی نمی تواند به جلب اعتماد و اطمینان مردم کمک کند و افکار عمومی را در خصوص نتایج اعلام شده اقناع نماید" و نتیجه گرفت که حجم تخلفات و اقدامات مغایر قانون به حدی است که چاره ای جز ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن وجود ندارد.

 

درخواست روشنفکران ایران از بان کی‌مون

 

برخی روشنفکران ایران از بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل خواستند که برای بررسی اوضاع کنونی ایران به طور فوری به تهران سفر کند. امضاءکنندگان در عین حال از دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند که در این سفر " مسئولان حکومت ایران را از مراتب نگرانی جدّی جامعه جهانی آگاه" کند tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/18404"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :