سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز هشتم تیر ۱۳۸۸

 

شورای نگهبان صحت انتخابات را تائید کرد

 

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، پس از بازشماری ۱۰ درصد آرای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برابر تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، صحت انتخابات را تائید کرد. دبیر شورای نگهبان در نامه به وزیر کشور، ضمن اعلام صحت انتخابات، شکایت‌های رسیده به شورای نگهبان را وارد ندانست. سخنگوی شورای نگهبان روز پنجشنبه پیش از تائید رسمی انتخابات به شبکه خبری پرس.تی.وی گفته بود: " به ضرس قاطع می‌توان گفت که هیچگونه تقلبی در این انتخابات شکل نگرفته‌است." رهبر ایران نیز دقیقا یک روز پس از رای گیری، و پیش از پایان شمارش آرا پیروزی احمدی نژاد را تبریک گفته بود.

 

فرمانده بسیج: خرابکاری‌ها کار بسیج نبود

 

حسین طائب، فرمانده نیروی مقاومت بسیج گفت که در ناآرامی‌های اخیر ایران عده‌ای برای انجام " خرابکاری" لباس پلیس و بسیج پوشیده بودند. وی که در همایش " پیامدها و آسیب‌های ۲۲ خرداد" سخن می‌گفت، استفاده از سلاح‌های گرم در ناآرامی‌های اخیر را مشکوک دانست. وی گفت بسیج با مردمی که ناراضی هستند و گمان می‌کنند باید از رای خود دفاع کنند، برخورد نمی‌کند. تصاویری که از روز شنبه ۳۰ خرداد منتشر شده، یک عضو نیروی بسیج را در حال شلیک به مردم از پشت بام یک مسجد نشان می‌دهد. در جریان تیراندازی‌های این روز دست کم هفت نفر کشته شده‌اند. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که صدها فیلم و عکس از اقدامات بسیجیان در کشتار، خرابی خانه ها و ماشین ها و ضرب و شتم مردم در اینترنت منتشر شد.

 

فرمانده بسیج گفت: " ورود به نیروهای بسیج بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند خیلی آسان وارد بسیج شود و با هدف خراب کردن وجهه بسیج،‌ اقدامات زشت و ناشایسته‌ای انجام دهد." وی درباره شکستن شیشه‌های خودروها از سوی پلیس، گفت که هنوز تصویری در این مورد مشاهده نکرده است اما در طول درگیری ها،‌ افراد متعددی که لباس پلیس یا بسیج را پوشیده بودند، دستگیر شده‌اند. به گفته آقای طائب، هشت نفر از نیروهای بسیج در ناآرامی‌های اخیر ایران کشته شده‌اند و ۳۰۰ بسیجی نیز به دلیل جراحات ناشی از اصابت سنگ، چوب و چاقو به بیمارستان منتقل شده‌اند. حسین طائب امروز نیز در همایش " بسیج عشایر" گفت: " در این دوره از انتخابات بعضی با برنامه‌ریزی برد - برد به میدان آمدند و گفتند یا پیروز می‌شویم یا در صورت شکست مملکت را به هم خواهیم ریخت."

 

درخواست احمدی‌نژاد برای معرفی قاتل ندا

 

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای از آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه خواست که موضوع " قتل مشکوک" ندا آقا سلطان با جدیت رسیدگی شود. احمدی‌نژاد با " مشکوک" خواندن نحوه کشته شدن خانم آقاسلطان گفت که " شواهد و قرائن" زیادی در اختیار دارد که حاکی از " دخالت مخالفین و معاندین ملت ایران" در این قضیه است. احمدی‌نژاد از رئیس قوه قضائیه خواسته که با رسیدگی جدی به این پرونده،" عوامل این جنایت را شناسایی و محاکمه" کند. نامه احمدی نژاد در شرایطی منتشر شد که تصویر لحظه کشته شدن ندا و بسیجی ای که به وی شلیک کرده است، کاملا معلوم و مشخص است. مقام‌های جمهوری اسلامی مسئولیت کشته شدن هیچ یک از این قربانیان را بر عهده نگرفته و گرو‌ه‌های مخالف خود را مسئول آن معرفی کرده‌اند.

 

انتقاد وزیر اطلاعات از اصرار بر ابطال انتخابات

 

وزیر اطلاعات می‌گوید که بعضی از افراد با یارگیری در ستادهای انتخاباتی نفوذ کرده بودند و برای ابطال انتخابات از مسیر غیرقانونی اصرار داشتند. غلامحسین محسنی اژه‌ای، که شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم تلوزیون ایران سخن می‌گفت، از حضور عوامل وزارت اطلاعات در تمام مراحل انتخابات خبر داد. وی با اشاره به دیدارش با میرحسین موسوی، گفت: " به ایشان گفتم این مسیری که می‌روید به جایی نمی‌رسد و اینکه برخی از آقایان به شما اصرار می‌کنند که فقط و فقط ابطال، جز زحمت برای شما و ما و مردم چیزی ندارد." آقای اژه‌ای می‌گوید که هیچ تقلب سازمان یافته موثری در انتخابات صورت نگرفته‌است و وزارت اطلاعات با تشکیل ستاد انتخابات بر تمامی مراحل انتخابات نظارت داشته‌است. وزیر اطلاعات صبح امروز در نشست دیگری که در قم برگزار شد گفت که " استکبار جهانی و عوامل داخلی آن" از ابتدا پروژه " حذف احمدی نژاد" را در دستور کار داشتند.

 

تشکیل هیات سه نفره درباره بازداشتی‌ها

 

علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه از تشکیل هیاتی سه نفره برای تعیین تکلیف بازداشت ‌شدگان ناآرامی‌های ایران خبر داد. این هیات به گفته آقای جمشیدی به دستور رئیس قوه قضائیه تشکیل شد. دری نجف‌آبادی دادستان کل کشور، ابراهیم رئیسی معاون قوه قضائیه و مصطفی پورمحمدی اعضای این هیات هستند. این هیات سه نفره ماموریت دارد در خصوص روند رسیدگی به وضع بازداشت شدگان اخیر و همچنین " تسریع در رسیدگی به وضع آنان" گزارش‌هایی تهیه کرده و در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار دهد. در روزهای اخیر مقام‌های امنیتی ایران برخی مقام‌های سابق دولتی را نیز بازداشت کردند. اتهام هیچ یک از این افراد که در میان آنها برخی نمایندگان سابق مجلس نیز دیده می‌شود، تاکنون اعلام نشده است.

 

نمایندگان اصلاح طلب اجازه صحبت ندارند

 

روز گذشته حامیان احمدی نژاد در مجلس با برهم زدن نطق مسعود پزشکیان برای دومین بار در روزهای اخیر از نطق نمایندگان اصلاح طلب مجلس جلوگیری کرده و مجلس را به تنش کشاندند. مسعود پزشکیان نماینده تبریز طی نطقی در جلسه علنی نسبت به عملکرد صدا و سیما و نیروهای نظامی و امنیتی در روزهای اخیر انتقاد کرد و گفت: "صدا و سیما باید انصاف را رعایت کند، سیستم های نظامی و امنیتی باید انصاف را مراعات کنند و ما حق نداریم خلاف قانون برخورد کنیم. ما حق نداریم برخلاف قانون با انسان‌ها برخورد کنیم مردم سهوا و یا عمدا هم که خطا کرده باشند، باید گذشت کرد." نطق پزشکیان با پرخاش شدید حامیان احمدی نژاد در مجلس مواجه شد. وی سرانجام وادار شد تریبون مجلس را ترك كند. مهدی کوچک زاده و احمدی بی‌غش پس از نطق پزشکیان به وی اهانت کردند. در مقابل  اعضای فراکسیون اقلیت مجلس با مراجعه به پزشکیان از او تشکر کردند. محمد رضا باهنر نیز که آن روز ریاست مجلس را بر عهده داشت گفت: "نمایندگان تحمل صحبت یکدیگر را داشته باشند. صحبت ها دوستانه است اما نظم عمومی مجلس به هم خورده است."

 

تاکید آمریکا بر تمایل مذاکره با ایران

 

سوزان رایس نماینده ایالات متحده در سازمان ملل بر تمایل واشنگتن برای مذاکرات دوجانبه با ایران با وجود رویدادهای اخیر این کشور خبر داد. خانم رایس در گفتگوی روز گذشته خود با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس اظهار داشت که حوادث رخ داده اخیر در ایران، مانع تمایل و تلاش‌های ایالات متحده برای برقراری روابط دیپلماتیک با تهران نخواهد بود. سوزان رایس تاکید کرد که کاخ سفید کماکان خواستار گفتگو بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است. نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در عین حال تاکید کرد که محمود احمدی‌نژاد فردی نیست که در خصوص سیاست خارجی در جمهوری اسلامی، حرف آخر را می‌زند.

 

پنج نفر آزاد شدند، بقیه زیر بازجویی

 

حسن قشقاوی دیروز در حالی خبر از آزادی 5  تن از کارکنان بازداشت شده سفارت بریتانیا داد که وزیر اطلاعات دلیل بازداشت آنان را همکاری با "اغتشاش گران" عنوان کرده بود. اتهامی که واکنش شدید اتحادیه اروپا را به همراه داشت. حسن قشقاوی درباره چهار نفر دیگری که هنوز آزاد نشده اند،گفت: "آن ها در مرحله «پرسش و پاسخ» هستند." قشقاوی تاکید کرد تهران "بستن" سفارت و یا "کاهش" روابط دیپلماتیک با هیچ کشوری را در دستور کار خود ندارد، اما از قول وزیر اطلاعات گفت که هیچ یک از افراد بازداشت شده دیپلمات نیستند و لذا بازداشت آنان شامل کنوانسیون "حقوق دیپلماتیک" نمی شود. وی آنان را اتباع ایران معرفی کرد که وادار به اقدامات "خلاف قانون" شده اند.

 

ساعاتی قبل، کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد هم که کشورش از چهارشنبه هفته جاری ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده می‌گیرد، اظهار داشت که جمهوری اسلامی در " داخل و خارج، مشروعیت خود را از دست داده است و نخواهد توانست با سرکوب‌ها موقعیت خود را حفظ کند." هشدار اتحادیه اروپا به ایران، چند ساعت پس از آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی از بازداشت هشت کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران خبر دادند، منتشر شد.

 

محسنی اژه ای: کارکنان سفارت در ناآرامی ها بوده اند

 

وزیر اطلاعات در توضیح علل دستگیری این افراد از نقش "بسیار سنگین" سفارت انگلیس در "اغتشاشات" اخیر سخن گفت. وزیر اطلاعات ضمن اشاره به نقش رسانه ها و نیروهای محلی انگلیس افزود: "از جمله كارهايي كه اين سفارتخانه كرده، اين بود كه تحت پوشش نيروهاي محلي‌، افرادي را بين اغتشاش‌گران فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا مي‌كرد." اژه ای تاکید کرد وابستگان سفارت انگلستان با استفاده از "اغتشاش گران" به جمع آوری اخبار مشغول بوده اند. او حتی به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از این افراد که به صورت "مشخص" در ناآرامی های اخیر بوده اند شناسایی شده اند و وزارت اطلاعات از آنها عکس و فیلم دارد." وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد سپس از سیر برخورد با این افراد سخن گفت و ادامه داد: "در نهايت، بعد از تحقيقات اوليه برخي از آنها آزاد و برخي هم نگهداري شده‌اند"

 

جان حجاریان در خطر است

 

يکي از اعضای تیم پزشکی معالج سعید حجاریان که ساکن واشنگتن است، با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به "همه کسانی که قادر به کمک به وی می باشند" هشدار داده که ادامه نگهداری حجاریان در زندان، به قیمت جان او تمام خواهد شد. دکتر تقی اسدی، متخصص مغز و اعصاب نوشت: " اینجانب یکی از اعضاء تیم پزشکی ای هستم که در عرض ده سال قبل با زحمت بسیار زیاد آقای حجاریان را مورد درمان اختلالات ناشی از اصابت گلوله به سرشان قرار داده ایم." دکتر اسدی تصریح کرد: "درمانهای ایشان دائمی، و بدون وقفه بوده و همچنان در حال انجام است. هرگونه وقفه در هر یک از این جنبه ها میتواند موجب آسیب بلافاصله و یا غیز قابل برگشتی برای ایشان بشود. پزشک معالج حجاریان در خاتمه هشدار داده: " تأکید می کنم جان بیمار من در خطر است. خواهشمند است به اخطار پزشکی اینجانب توجه فرمایید ."

 

پس لرزه های جنبش سبز در بیروت

 

وال استریت ژورنال به بررسی تاثیرات سرکوب معترضان انتخاباتی در تهران در لبنان و برخی کشورهای دیگر اسلامی پرداخت. این نشریه نوشت: " ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و صدها هزار نفر از طرفداران آنها، با سرپيچی از درخواست آیت الله ، اين تابو را درهم شکستند. برخی معترضان در تهران شعاری را سر می دهند که درگذشته حتی به آن فکر نمی شد: " مرگ بر خامنه ای". قاضی يوسف عضو شيعه مجلس لبنان می گويد: "رهبری که به دور از خطا بود، ناگهان اشتباهات متعددی کرد." وی افزود: " در حقيقت اکثريت روحانيون شيعۀ لبنان به ولايت فقيه اعتقادی ندارند. اکنون آنها و بسياری از پيروانشان، شروع به ابراز نظر آشکار درباره اين اختلافات کرده اند." سامی الفرج رئيس مرکز مطالعات استراتژيک کويت گفت: "برای شيعيان خليج فارس، شرايط مبهوت کننده است. الگوی ولايت فقيه دچار تزلزل شده است... و اين تنها به دليل وقايع ايران رخ داده است." اما حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان هفته گذشته در جريان يک سخنرانی هشدار داد نظريه ولايت فقيه نبايد زير سؤال برود.

 

آقای نصرالله گفت: "برای ما ولايت فقيه... و مسائلی نظير آن بخشی از اعتقاد دينی است. زير سؤال بردن آن، تحقير اعتقاد دينی ماست." علی امين مفتی شيعه در صور و جبل عامل در جنوب لبنان گفت " آقای نصرالله سعی می کند به بحث پیرامون ولايت فقيه پايان بدهد، زيرا به چالش کشيدن اين نظريه، قدرت حزب الله در لبنان را تحت الشعاع قرار خواهد داد." وی گفت: "عليرغم سخنان نصرالله، چنين چالشی هم اکنون در خيابان های تهران و ساير شهرهای ايران به راه افتاده است." وی افزود: "متأسفانه اين يک چالش خونين بود زيرا پليس به معترضان حمله کرد." علی امين ادامه داد: "اين بزرگترين دليل است که ولايت فقيه بخشی از اعتقادات دينی نيست، بلکه يک قدرت و ايدئولوژی سياسی است. کسانی که در تهران به اعتراض دست زدند، به دين يا مذهب شيعه کاری نداشتند."

 

انتقاد آیت الله جوادی آملی از یک دستی قوا

 

آیت الله جوادی املی در خطبه های نماز جمعه قم با کافی ندانستن قانون برای حل مشکلات، "جدا بودن مجری قانون از داور و نیز فقیه باتقوا و قانون‌دان را راه خروج از بحران پیچیده کنونی کشور دانست." در حالی که آیت الله خامنه ای به موسوی توصیه کرد به جای اعتراض ، کارش را از طریق قانونی پیگیری کنند، آیت الله جوادی آملی بدون نام بردن از کسی گفت: "حالا گفته‌اند فصل‌الخطاب قانون است، بسیار خوب، اما قبل از اسلام کشورهای متمدن تفکیک قوا داشتند، مال این قرن و آن قرن نیست. " وی در مورد تفکیک قوا گفت: "معنای تفکیک قوا این است که یک عده قانون وضع می‌کنند، یک عده اجرا می‌کنند، سومی می‌بیند آیا قانون درست اجرا شد یا نه؟ تفکیک قوای مملکت به سه قوه مقننه و مجریه و قضائیه این است." آیت الله جوادی آملی با انتقاد از یکی شدن همه قوا در کشور گفت "این که کسی خودش قانون وضع کند و خودش اجرا کند و خودش قاضی باشد، مشکل دارد."

 

ارسال به :