چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز نهم تیر ۱۳۸۸

 

شورای نگهبان: پرونده انتخابات بسته شد

 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از بسته شدن پرونده دهمین دوره انتخابات ریاست از سوی این شورا خبر داد. وی در جمع خبرنگاران گفت که " با اظهار نظر این شورا پرونده انتخابات ریاست جمهوری مختومه شد و دیگر هیچ شکایت و اعتراضی قابل رسیدگی نیست." شورای نگهبان شب گذشته با گذشت بیش از دو هفته از زمان برگزاری انتخابات، صحت آن را تائید کرد. ستاد انتخابات وزارت کشور، محمود احمدی‌نژاد را پیروز این انتخابات معرفی کرد. در جریان بازشماری آرا در تلویزیون تعدادی آرای تانخورده جلوی دوربین شمرده شد. سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص تا نخوردن تعرفه‌های بازشماری شده، گفت: " این موضوع از همان بخش‌هایی است که قوه قضائیه باید به آن رسیدگی کند." آقای کدخدایی افزود که " صرف تا خوردن یا نخوردن تعرفه‌ها و نو بودن آنها نمی‌تواند دلیل انجام تخلف باشد."

 

احمدی‌نژاد: براندازی نرم در ایران شکست خورد

 

محمود احمدی‌نژاد گفت که طرح " براندازی نرم" دشمنان در انتخابات شکست خورده است. وی این اظهارات را یک روز پس از آنکه شورای نگهبان وی را پیروز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد، ایراد کرد. احمدی‌نژاد که در جمع مدیران وزارت اطلاعات سخن می‌گفت، افزود که " ملت ایران در انتخاباتی که حکم رفراندوم داشت، پیروز شدند." به گفته احمدی‌نژاد حرکت مثبت و موج دمکراسی‌ خواهی مردم ایران در این انتخابات نگذاشت که دشمنان به اهداف خود برسند. وی در عین حال افزود که " موج دموکراسی‌ خواهی مردم ایران، اگر وارد معادلات سیاسی جهان شود، منافع جبهه استکبار را به مخاطره می‌اندازد."

 

حمایت تحکیم از موسوی و کروبی

 

سازمان دانش آموختگان ايران اسلامي با صدور بيانيه اي در مورد "سرکوب‌هاي اخير و سناريوي اعترافات اجباري"، حمايت قاطع خود را از "اقدامات معترضانه آقايان کروبي و موسوي در دفاع از رکن جمهوريت و نيز حقوق تضييع شده ملت" اعلام کرد و خواستار "آزادي کليه بازداشت‌شدگان از جمله دبيرکل و سخنگوي" این سازمان شد. این سازمان " با توجه به اظهار نظر قطعي مراجع رسيدگي‌کننده به سلامت انتخابات، بار ديگر حمايت قاطع خود را از اقدامات معترضانه آقايان کروبي و موسوي در دفاع از رکن جمهوريت و نيز حقوق تضييع شده ملت اعلام داشت و مطالبه جدي خود را مبني بر آزادي کليه بازداشت‌شدگان از جمله دبيرکل و سخنگوي اين سازمان ابراز مي‌دارد و ضمن عرض تسليت به خانواده‌هاي داغدار شهداي فجايع اخير که مظلومانه جان خود را در دفاع از آزادي و جمهوريت از دست داده‌اند، متذکر ‌شد که سياست‌ دستگاههاي امنيتي در تلاش براي اعتراف گيري از فعالان سياسي و مدني بازداشت شده، نه تنها موجب تقويت حاکميت استبداد نمي‌شود بلکه بي شک سرآغازي بر فروپاشي بناي ظلم و دروغ آن خواهد بود."

 

تجمعات سبز به جای زنجیر سبز

 

دوشنبه هشتم تیر ماه، همزمان با تایید "صحت" انتخابات 22 خرداد توسط شورای نگهبان، مردم بار دیگر و در نقاط مختلف کشور به خیابان ها ریختند و برغم حضور سنگین نیروهای امنیتی ـ نظامی و لباس شخصی، با تشکیل "تجمع سبز" به  جای "زنجیره سبز"، و با گرفتن قرآن بر سر، اعتراض خود را به کودتای انتخاباتی اعلام کردند. در این تجمعات که ستادهای موسوی و کروبی در برگزاری آن نقشی نداشتند، معترضان به کودتای انتخاباتی، با هوشمندی نیروهای امنیتی را دور زدند و ابتکار عمل را از این نیروها گرفتند؛ به همین دلیل بود که مامورین رنگارنگ حاضر در خیابان های تهران، که نقش فرماندهی لباس شخصی ها در میان آنان برجسته تر بود، به قطع برق منطقه وسیعی از تهران اقدام کردند.

 

پیش از این حامیان میر حسین موسوی، اعلام کرده بودند در این روز زنجیره ای انسانی از میدان تجریش تا میدان راه آهن تشکیل می دهند. این راهپیمایی قرار بوداز ساعت 6 بعد از ظهر آغاز شود اما مامورین از ساعت 4 بعد از ظهر این مسیر را اشغال کردند تازنجیره سبز اعتراض تشکیل نشود. از ساعت چهار عصر، مردم از نقاط مختلف پایتخت برای پیوستن به این زنجیره، به سمت میدان ولی عصر و چهار راه ولی عصر حرکت کردند. از ميدان تجريش تا پارک ملت، پيچ شميران، ميدان ونک.

 

به گزارش شاهدان عینی وقتی مردم با حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی روبه روشدند، راهپیمایی سبز خود را به تجمعات سبز تبدیل کردند؛ وضعیتی که ماموران آن را پیش بینی نکرده بودند. به همین دلیل نمی دانستند در کجا باید مستقر شوند. این از نقل و انتقال سریع آنها معلوم بود. یک لندکروز چند مامور رامی آورد و سریع می رفت؛ لند کروز دیگری به سرعت چند مامور را به جای دیگری منتقل می کرد. ماموران در چند مورد هم با همدیگر درگیری لفظی پیدا کردند. آنها برسر هم داد می کشیدند چرا که معلوم نبود باید در کجا مستقر شوند: در آزادی، انقلاب، ولی عصر، ونک، تجریش و یا... بی سیم ها مدام کار می کرد؛ اما این لباس شخصی ها بودند که دستور می دادند.

 

وزیر اطلاعات: عناصر ضدانقلاب آزاد نمی شوند

 

ساعتی پس از اعلام خبر تشکیل هیات ویژه از سوی رییس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف بازداشت شدگان، وزیر اطلاعات که به قم سفر کرده گفت که "عناصر ضد انقلاب آزاد نخواهند شد، افراد خط دهنده و تصمیم‌گیرنده نیز هنوز آزاد نشده‌اند." محسنی اژه ای گفت که بازداشت شدگان "شامل سه دسته تصمیم‌گیرندگان، مجریان و افراد ضدانقلاب" هستند. وی افزود: "كسانی بودند كه وارد صحنه شدند و به اموال دولتی و عمومی صدمه وارد كردند كه نیروی انتظامی عده‌ای را در صحنه دستگیر كرد. عده زیادی از این افراد آزاد شدند و تعداد دیگری ممكن است، آزاد شوند." وی تاکید کرد که اما "عناصر ضد انقلاب دستگیر شده در اغتشاشات آزاد نخواهند شد." غلامحسین محسنی اژه ای در عین حال به میرحسین موسوی هشدار داد که "عواقب بسیاری از مسائلی كه پیش آمده است، به گردن وی و كسانی امثال اوست" و افزود: "همان‌گونه كه خود مهندس موسوی گفته است وی پیرو ولایت فقیه و نظام است و ما نیز نمی‌گوییم كه نیست اما ایشان بد و خلاف قانون عمل كرد و اگر ادامه دهند بدتر می‌شود."

 

ایران دچار شکاف در مشروعیت شده است

 

هیلاری کلینتون وزیرخارجه ایالات متحده گفت جمهوری اسلامی پس از انتخابات دچار شکاف در مشروعیت شده است. وی در یک نشست خبری در واشنگتن تاکید کرد که بحران سیاسی اخیر در ایران مسئله‌ای داخلی است که مردم این کشور باید خود آن را حل کنند. وی افزود که شکاف بزرگی در مشروعیت نظام جمهوری اسلامی نزد مردم ایران به وجود آمده است که نمی‌تواند با بازنگری تعدادی از صندوق‌های رای، رفع شود. وی ایجاد این بحران مشروعیت برای حکومت ایران را موجب ایجاد چالشی بزرگ برای آمریکا و سایر کشورهایی که قصد برقراری رابطه با ایران دارند، اعلام کرد. هیلاری کلینتون شیوه برخورد ایران با کارمندان سفارت بریتانیا در تهران و بازداشت تعددادی از آنها را محکوم کرد.

 

پلیس با درخواست وارد کوی دانشگاه شد

 

محسن کوهکن عضو هیات رئیسه مجلس می‌گوید که نیرو‌های پلیس به درخواست رئیس دانشگاه تهران وارد خوابگاه دانشجویان شده‌اند. به گفته وی فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران از پلیس درخواست کرد تا وارد خوابگاه دانشجویان این دانشگاه در خیابان امیرآباد شمالی شود. فرهاد کوهکن گفت کمیته حقیقت‌یاب مجلس همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این عضو هیات رئیسه مجلس گفت که شناسایی نیرو‌های لباس شخصی که به کوی دانشگاه تهران حمله کرده‌اند، " پروسه" خاص خود را دارد تا " شناسایی و به قوه قضائیه" معرفی شوند. کوهکن افزود که نتایج این کمیته تحقیق باید به صورت قضایی دنبال شود. در واکنش به اظهارات آقای کوهکن، رئیس دانشگاه تهران گفت که وی درخواستی از نیرو‌های پلیس برای ورود به کوی دانشگاه تهران نکرده است. آقای رهبر چند ساعت پس از اظهارات عضو هیات رئیسه مجلس گفت که نیروی انتظامی با مجوز شورای تأمین وارد کوی شده است. اینها در حالی است که براساس فیلم منتشره از حمله نیروی انتظامی به کوی دانشگاه تهران، کل نیروی حمله کننده زیر نظر سردار رجب زاده فرمانده پلیس تهران عمل کرد.

 

نگرانی از شکنجه فعالان سیاسی در ایران

 

سازمان عفو بین‌الملل از احتمال شکنجه فعالان سیاسی بازداشت شده در ایران، برای وادار کردن آنها به " اعترافات" تلویزیونی ابراز نگرانی کرد. محسن امین‌زاده، عبدالله رمضان‌زاده و مصطفی تاج‌زاده از جمله افرادی هستند که به گزارش عفو بین‌الملل احتمال شکنجه آنها وجود دارد. این افراد در بند ۲۰۹ زندان اوین که از سوی وزارت اطلاعات اداره می‌شود، زندانی هستند. در بیانیه این سازمان آمده است که احتمال دارد اعترافات این فعالان سیاسی، تحت شکنجه و علیه آنها در دادگاه مورد استفاده گیرد. حسیبه حاج سهرابی معاون خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، وادار کردن افراد به اعترافات تلویزیونی را " شیوه همیشگی" مقام‌های ایران دانسته است. این سازمان از آیت‌الله خامنه‌ای خواست تا به صراحت در برخورد با نهادهای ذیربط، مانع از شکنجه افراد بازداشت شده در حوادث اخیر شود.

 

ابراز نگرانی نخبگان از وضعیت ایران

 

جمعی از نخبگان ایرانی داخل و خارج از کشور در نامه‌ای به مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که "نگران" وضعیت موجود ایران هستند. این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ تن از استادان و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های جهان رسیده، امروز سه‌شنبه از سوی وب‌سایت الف منتشر شده است. وب‌‌سایت الف از سوی احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اداره می‌شود. در این نامه که تنها یک روز پس از تائید نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان منتشر شده، آمده است که " به نظر جمعی از ما انتخابات ریاست جمهوری اخیر با تخلفات بسیاری همراه بود، به اندازه‌ای که حتی منجر به تغییر نتیجه شده است." امضا کنندگان این نامه در عین حال افزوده‌اند که در مقابل، " گروهی از ما بر این باوریم که این انتخابات دچار خدشه‌ای جدی نبوده است و نیروهای نظامی و انتظامی در حد امکان با سعه صدر با معترضین برخورد کرده‌اند."

 

صادر کنندگان این نامه با وجود اختلاف ‌نظر‌ در خصوص نتایج انتخابات، هشدار داده‌اند که " خشونت‌های اخیر، اعتماد عمومی به دولت و نظام را ضعیف کرده است." آنها افزوده‌اند که شرایط کنونی، زمینه‌ساز حضور " گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب" خواهد شد. نخبگان ایرانی همچنین گفته‌اند که تداوم این شرایط منجر به جدایی " جمع بزرگی از نخبگان علمی و اقتصادی از دولت" می‌شود. صادر کنندگان این نامه، جدایی نخبگان از دولت را باعث " تقویت گروه‌های تمامیت‌خواه" دانسته‌اند که به اعتقاد آنها " آسیب جبران‌ناپذیری به رکن جمهوریت نظام خواهد زد." در بخش دیگری از این نامه خواسته شده که خشونت‌ها و شایعات پایان یابد و از " اهانت به اعضا و رهبران گروه مقابل و جلوگیری از تجاوز به حریم خصوصی مردم" پرهیز شود.

 

این گروه از نخبگان ایرانی در نامه خود همچنین، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان روز‌های اخیر شده‌اند که " مدرکی دال بر نقش فعال آنان در آشوب‌ها و اغتشاشات موجود نیست." آنها همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی دقیق دلایل خشونت‌های اخیر و ارائه‌ نتایج این بررسی‌ها به طور کامل به مردم ایران را مطرح کرده‌اند. گروه توکلی جزو نیروهای میانه ای است که تلاش می کند در حد فاصل موسوی و تندروهای حامی احمدی نژاد فضای توافقی بوجود بیاورد، اگرچه بیشتر منتقد موسوی به نظر می رسند.

 

سازمان مجاهدین: دولت مشروعیت ندارد

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از تائید صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از سوی شورای نگهبان اظهار تاسف کرد و دولت برآمده از این انتخابات را " فاقد مشروعیت" دانست. سازمان مجاهدین در واکنش به تائید این انتخابات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که " بازشماری صوری آرا" خواسته هیچ یک از نامزذ‌های معترض نبوده است. به اعتقاد این سازمان سیاسی، " با اعلام نظر شورای نگهبان، پرونده انتخابات آزاد تا آینده‌ای نامشخص بسته شد." در این بیانیه تصریح شده است که دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، " نقطه سیاهی" در تاریخ ایران خواهد بود. این سازمان همچنین " دولت برآمده از انتخاباتی که ملت صحت آن را نپذیرفته‌اند" را" فاقد مشروعیت و وجاهت قانونی" دانسته است. سازمان مجاهدین در عین حال اعلام کرده که از این پس برای بازگرداندن " جمهوریت نظام"  به مبارزه قانونی و مسالمت‌آمیز علیه " دولت غیر قانونی" خواهد پرداخت.

 

بیانیه مجمع روحانیون مبارز

 

مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای تاسف خود از تائید نتایج انتخابات را اعلام کرد. این مجمع در بیانیه خود آورده که انتخابات ۲۲ خرداد ماه باعث " لطمه" دیدن اعتماد عمومی شده است و " انبوهی از مردمان که به حق، حرف و انتقادی دارند، از آن‌چه اعلام شده قانع نیستند." مجمع روحانیون مبارز افزوده که با چنین وضعیتی " با چه امید می‌توان باز هم مردم را به حضور فراخواند." در این بیانیه همچنین از اینکه میلیون‌ها انسان معترض اسباب دست بیگانگانان قلمداد شده‌اند، اظهار تاسف شده است. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که " تظاهرات آرام مردم به خاک و خون" کشیده شد و صد‌ها جوان زندانی شده‌اند تا " همگی را در برابر یک انتخابات مخدوش تسلیم کنند." مجمع روحانیون مبارز تاکید کرد همچنان اعتراض به نتایج انتخابات را برای خود " محفوظ" می‌داند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان اخیر است.

 

دردسر اعتراض های اینترنتی

 

آنا جانسون در کرونیکل نوشت: " معترضان توانستند در روز دوشنبه تعدادی کلیپ ویدیوئی را که به نظر مربوط به چند روز قبل بودند به همراه تعدادی کلیپ دیگر از تظاهرات روز یکشنبه در خارج مسجدی در شمال تهران بر روی وب سایت ها قرار دهند." این نشریه افزود: " دولت از زمان برگزاری انتخابات به فشار بر ارتباطات اینترنتی، تعطیلی ده ها وب سایت و کاستن از سرعت اینترنت رو آورده است و  دسترسی به بسیاری از وب سایت ها از جمله جی میل و یاهو عملاً غیر ممکن شده است." به نوشته کرونیکل: " ایرانی ها بدون استفاده از نرم افزارهای ضد فیلتر و وب سایت های حامل، قادر به استفاده از یوتیوب، فیس بوک، تویتر و بسیاری از وب سایت های فارسی زبان داخل و خارج کشور نیستند. حکومت در حال ایجاد مشکل برای تلویزیون های ماهواره ای است. دسترسی به این تلویزیون ها در ایران غیرقانونی است اما معمولاً تحمل می شدند. برخی از کانال های ماهواره ای شامل بی بی سی انگلستان، صدای آمریکا و کانال های فارسی زبان از لس آنجلس هستند. تماس با تلفن همراه اغلب دچار اشکال است و سیستم پیام کوتاه از پیش از شروع اعتراضات تعطیل شده بود. در این میان، سپاه پاسداران انقلاب تهدید کرده ایرانی هائی را که به قرار دادن تصاویر و پیام در وبلاگ ها و وب سایت های اجتماعی اقدام کنند، به شدت سرکوب خواهد کرد."  

 

ارسال به :