دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های پنجشنبه ١۰ تیر ۱۳۸۹رسالت
سکولاریسم زدایی از دانشگاه
رسالت در سرمقاله اش الزام سکولاریسم زدایی در دانشگاه ها را مطرح کرده و نوشته انقلاب اسلامی ایران هر چند در عرصه عمل منادی سکولاریسم زدایی از جامعه و احیاء مذهب است اما در عرصه نظر به خصوص در حوزه های آکادمیک، سکولاریسم زدایی کم رنگ و در برخی اوقات حتی لبه های سکولارسازی تیز تر و برنده تر بوده است. این در حالی است که انتظار این بود به برکت انقلاب اسلامی یک انقلاب علمی نیز در دانشگاه ها به منظور سکولاریزم زدایی صورت بپذیرد.


صالح اسکندری در این مقاله نوشته متاسفانه در برخی از دانشگاه های معتبر کشور عده ای از اساتید که از بودجه بیت المال مسلمین ارتزاق می کنند هنوز مردمسالاری دینی را یک موضوع مناقشه برانگیز می دانند و خود را در موضع دفاع از دموکراسی قرار می دهند. امروز نوبت آن رسیده است که زنگار سکولاریسم از چهره دانشگاه های کشور زدوده شود.


سرمقاله نویس رسالت با این پرسش که چرا برخی اساتید به طور صریح در کلاسها مروج غرب گرایی و منش و ممشای سکولار در زندگی فردی و اجتماعی هستند در پایان نوشته البته کسی منکر ضرورت برپایی کرسی سکولاریسم در دانشکده های علوم انسانی نیست اما چرا عده ای از اساتید حتی بر سر کلاس مبانی انقلاب اسلامی، منطق امام خمینی (ره)، اندیشه مترقی ولایت فقیه، سخت افزار و نرم افزار نظام اسلامی را پای انگاره های پوسیده و نخ نمای سکولاریسم ذبح می کنند. مسئولان گذشته، حال و آینده وزارت علوم در قبال فرزندان پاک این ملت مسئول هستند و شایسته است به مطالبات بحق مردم پاسخگو باشند اما آیا هنوز نوبت پاسخگویی نرسیده است؟


کیهان
تاراج قبل از واگذاری ... و دیگر هیچ
کیهان در خبر ویژه ای ضمن ابراز عصبانیت از وضعیت پیش آمده برای دانشگاه آزاد و تایید وقف آن و در نهایت کوتاهی دست دولت در تصاحب کامل آن دانشگاه، خاطرنشان می کند "برخی گزارش ها از برنامه ریزی غیرقانونی برای جابجایی اموال دانشگاه آزاد توسط تیم حاكم حكایت می كند."


نویسنده کیهان همچنین گزارش می دهد "هم اکنون فرمان جابجایی بعضی امكانات سرمایه ای و املاك سرگردان و دارائیهای سرمایه گذاری شده صادر گردیده و به زودی تحركات بسیار زیادی در این رابطه انجام خواهد شد. ظاهراً برخی چهره ها از فضای شلوغ كنونی نهایت بهره برداری را كرده و طرح اموال قابل تصاحب را در برنامه كاری خود لحاظ نموده اند. با توجه به اینكه مسئولین این دانشگاه در گذشته احتمال حسابرسی و بازرسی ها را می داده اند با ترفندی فریبكارانه بسیاری از اموال دانشگاه آزاد را به نام افراد ثبت نموده اند كه در اوضاع كنونی در طرح تملك و جابجایی ها قرار گرفته و از اموال منها خواهد شد."


این گزارش می افزاید: برای اینكه از دستبرد به اموال بیت المال و تبعات بعدی جلوگیری شود لازم است هرگونه نقل و انتقال اموال و دارائیهای این دانشگاه ممنوع گردیده و سریعاً این دارائیها سرپرستی گردند.
اگرچه برخی متولیان دانشگاه آزاد اخیراً تلاش كردند با راه اندازی نمایش هایی نظیر جلسه هیئت موسس و... چنین القا كنند كه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اساسنامه جدید بر زمین مانده اما خبر جدید به وضوح نشان می دهد كه حضرات در تدارك وضعیت پس از واگذاری دانشگاه هستند.


دنیای اقتصاد
اقتصاد و امنیت جمعی
دنیای اقتصاد در مقاله ای با اشاره به قطعنامه چهارم شورای امنیت درباره ایران به اتفاقات پس از تحریم پرداخته و نوشته آمریكا از اروپا خواسته فشارهای اقتصادی را بر ایران افزایش دهد و رایزنی با عربستان سعودی را در دستور كار قرار داده است. باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریكا و ملك عبدالله، پادشاه عربستان سعودی هم در همین چارچوب دیدار كرده و از اقدام‌های حقوقی و ایذایی گروه 1+5 حمایت كردند. حركت تدریجی و خزنده ‌ای كه در قالب‌های حقوقی و سیاسی شكل گرفته امكان تعامل سیاسی ایران را با آمریكا، اروپا و روسیه كاهش داده و بر رابطه ایران با قدرت‌های كوچك‌تر جهان و منطقه اثر گذاشته است.


محمود صدری در این مقاله با اشاره به این که اوباما و عبدالله ابراز امیدواری كرده اند مذاكرات اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و مذاكرات مستقیم اسرائیل با سوریه و لبنان به‌زودی از سر گرفته شود، افزوده اگر پیش‌بینی اوباما و عبدالله محقق شود، همنشینی آینده سوریه و لبنان با اسرائیل عرصه را بر جنبش فلسطین و به تبع آن، سیاست منطقه‌ای ایران تنگ خواهد كرد.در چنین فضایی، ایران برای آنكه ناچار به بازی در چارچوب قواعد وضع شده از سوی واشنگتن و ریاض نشود، لاجرم باید به ابتكار عمل‌هایی همسنگ ابتكار آمریكا و عربستان دست بزند.


سرمقاله نویس دنیای اقتصاد ادامه داده مزیت نسبی ایران در شرایط كنونی، بیشتر اقتصادی است تا سیاسی و دیپلماتیك. علایق اقتصادی مشترك ایران با عربستان سعودی و تركیه عمدتا در حوزه‌هایی است كه مشمول تحریم‌های شورای امنیت نیست و ایران می‌تواند در این حوزه فعال‌تر شود. یكی از نیازهای اساسی منطقه خاورمیانه، ایجاد مناطق آزاد تجاری و اقتصادی است. به علاوه، ركود سال‌های اخیر در اقتصاد جهانی و ادامه آثار آن در سال ‌جاری و سال‌های پیش رو، انگیزه كافی را برای سرمایه‌گذاری‌های تازه تركیه و عربستان در ایران و سرمایه‌گذاری سه كشور در مصر فراهم كرده است.


نویسنده این مقاله با بیان این که رسیدن به چنین هدفی با توجه به گرفتاری‌های سیاسی بین چهار كشور و تعهدات بین‌المللی و منطقه ‌ای هر یك از آنها، دشوار به نظر می‌رسد، اما منافع همكاری این كشورها چنان سرشار است كه می‌تواند بر مسائل سیاسی سایه بیندازد در پایان یادآور شده این منطق اقتصاد است كه مرزهایی كه روی كالاها گشوده شوند، روی گلوله‌ها بسته خواهند شد. این منطق موجب تقویت امنیت جمعی همه كشورهایی خواهد شد كه كالاها و خدماتی برای دادوستد دارند.


مردم سالاری
ابهام درهدفمند کردن یارانه ها
مردم سالاری در سرمقاله امروز خود با محور قرار دادن اظهارات رییس کل بانک مرکزی درباره این که باید ببینیم که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها چه اتفاقاتی می افتد، هدفمندکردن یارانه ها دارای ابهاماتی دانسته که حتی نتیجه اش برای دولتمردان نیز مشخص نیست.


مهدی عباسی در این مقاله نوشته توزیع ناعادلا نه یارانه ها همواره از مهمترین دغدغه های کارشناسان اقتصادی بوده است. اما نکته اساسی و مهم این است که این جراحی اقتصادی با چه روشی و چه تصویری از آینده قرار است به مرحله اجرا برسد؟ آیا زندگی اقتصادی مردم بهتر خواهد شد؟ تولید در کشور با چه مشکلات و موانعی روبرو می شود؟ آزادسازی قیمت انرژی چه تبعاتی بر تورم خواهد گذاشت؟ چه امتیازات مثبتی قرار است با اجرای این قانون نصیب مردم شود؟


نویسنده این مقاله در ادامه پرسیده وقتی رئیس بانک مرکزی، آینده ای روشن پس از اجرای این قانون شبیه سازی نکرده است، چه توقعی است که گروه های مختلف جامعه بتوانند آینده را پیش بینی و در راستای توسعه کشور حرکت کنند؟


سرمقاله نویس مردم سالاری تاکید کرده نکته قابل توجه دیگر در سخنان رئیس بانک مرکزی در جمع فعالان بخش اقتصادی، آن بود که بهمنی اعلام کرد، اگر طرح هدفمند کردن یارانه ها اجرا نمی شد، دولت تا پایان شهریور، تورم را به زیر 7 درصد می آورد. تورم تک رقمی و نزدیک شدن به عدد زیر7 درصد، همواره از آرزوهای اقتصاد دانها و دولتمردان ایرانی بوده است. اما موضوع قابل طرح در اینجا این است،که اگر آنچه رئیس بانک مرکزی مطرح کرده، صحیح است، پس چرا دولت در اجرای این طرح عجله داشت؟آیا بهتر نبود برای آن که زیرساخت های اقتصادی کشور همه جانبه برای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها آماده شود، مدتی اجرای هدفمند کردن یارانه ها را به تعویق می انداخت تا مدیریت کشور با تورم زیر 7 درصد را هم مشاهده کنیم .


ایران
روس‌ها به تعهدات خود عمل كنند
ایران در خبری اظهارات احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی درباره عدم تحویل سامانه موشک های اس 300 را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته روس‌ها به طور رسمی هنوز اعلام موضع نکرده‌اند، اما به هر حال آنها یک تکلیف قراردادی در مقابل ما دارند که ما بر اساس مفاد قرارداد موضوع را پیگیری خواهیم کرد.


به گزارش این روزنامه، احمد وحیدی با اشاره به این که آنها باید به تعهدات خود عمل کنند گفته در خصوص بحث مبادلات بانکی نیز در باره این خرید نیز پول پرداختی به آنان تنها براساس بحث مبادلات بانکی بوده است.


به گزارش روزنامه دولت، وزیر دفاع جمهوری اسلامی خاطرنشان کرده در خصوص پس گرفتن پولهای پرداخت شده به طور حتم هیچ مشکلی نخواهیم داشت ولیکن ما هنوز وارد چنین مسئله‌ای نشده ایم، چرا که روس‌ها هنوز موضع رسمی خود را در خصوص این موضوع اعلام نکرده اند.


آرمان
حقوق متهم و شروط جلب آن
آرمان در مقاله ای به قلم دكتر‌ محمود ‌آخوندی به مجموعه حقوق متهمین در حین احضار، بازجویی، بازداشت وپس از را یادآوری کرده و نوشته متهم برای بازجویی و دادرسی احضار می‌شود و احضاریه باید مشخصاتی داشته باشد، اگر فردی بدون فرستادن احضاریه جلب شود این موضوع جایگاه قانونی ندارد. اگر به متهم تلفن كنند و او را احضار كنند ضمانت اجرایی برای این احضار وجود ندارد و اگر احضارنامه برای متهم فرستاده نشود حق جلب متهم وجود ندارد مگر در موارد بسیار استثنایی.


نویسنده این مقاله ادامه داده متهم، شهروندی است كه به حق یا ناحق در مظان ارتكاب جرم قرار گرفته است، برای رسیدن به این واقعیت كه هیچ فرد بیگناهی نباید مجازات شود، متهم باید در یك دادگاه مستقل بی‌طرف متشكل از قضات آگاه، تحصیل‌كرده و درس خوانده به طور آزادانه از خود دفاع كند. برای دفاع متهم حد و حصری وجود ندارد. باید این امكان وجود داشته باشد كه متهم شخصا یا به وسیله‌وكیل خود هفته‌ها و ماه‌ها دفاع كند. نباید برای دفاع محدودیت وجود داشته باشد.


این حقوقدان همچنین در بخشی از این مقاله با اشاره به شرایط جلب یک متهم یادآور شده متهم اعم از اینكه جلب یا شخصا حاضر شود نباید دست‌بند، چشم‌بند یا پای‌بند داشته باشد. اینها نگرانی به وجود می‌آورد و متهم احساس امنیت قضایی نمی‌كند. متهم باید امكان نشستن داشته باشد. نباید او را مجبور كنیم سر پا بایستد. مقام بازجو مكلف است در برابر متهم قرار بگیرد و متهم باید مقام بازجو را بشناسد. برخی می‌گویند اگر بازجو خود را معرفی كند بعدا متهم او را مورد تعقیب قرار می‌دهد. اما اگر مقام بازجو كار خود را درست انجام دهد متهم كینه‌ای از او نخواهد داشت. زمان بازجویی از متهم ساعات روز است، در قوانین ما ورود به منازل و جلب شبانه ممنوع است.


خراسان
قیمت بنزین پس از هدفمندکردن یارانه ها
خراسان در گزارشی از نشست روز گذشته هیات دولت، اظهارات وزیر نفت درباره قیمت بنزین پس از اجرای هدفمندکردن یارانه ها را برجسته کرده و از قول او نوشته قیمت 400 تومان اعلام شده برای بنزین با توجه به قانون قیمت نهایی نیست و ممکن است در طرح هدفمندکردن یارانه ها قیمتی متفاوت برای بنزین اختصاص داده شود.


به نوشته این روزنامه مسعود میرکاظمی درباره احتمال افزایش این قیمت در شش ماهه دوم سال نیز گفته این بحث مربوط به قانون هدفمند کردن یارانه‌هاست؛ وقتی پولی به حساب مردم ریخته می شود قاعدتا باید در آزادسازی تامین شود.


به گزارش خراسان وزیر نفت در باره این که یکی از معاونانش چندی پیش اعلام کرده بود که بنزین 450 تومانی بنزین نیمه آزاد است و هنوز آزادسازی بنزین را انجام نداده ایم و این که آیا مردم باید در انتظار بنزین 900 تومانی باشند نیز گفته در قانون مالیات بر ارزش افزوده، بنزین چه تولید داخل باشد و چه وارداتی، مالیاتی حدود 30 درصد بر آن تعلق می گیرد که این قیمت تمام شده را بالا می برد، بنابراین یا باید به این بخش معافیت داده شود تا قیمت را بالا نبرد یا این که در محاسبات شرکت ملی نفت و شرکت ملی پالایش و پخش محاسبات قیمت تمام شده طبق قانون بایستی در نظر گرفته شود.


جمهوری اسلامی
مسولین مراقب سخنان خود باشند
جمهوری اسلامی با مورد توجه قرار دادن هشدار روز گذشته آیت الله مکارم شیرازی به مسولان دولت به نقل از وی نوشته هیچ كس در هر مقامی باشد، حق ندارد ارزش‏های اسلامی را كمرنگ یا بی‏رنگ سازد. مردم كشور ما انقلاب كردند و صدها هزار شهید، اسیر و جانباز دادند تا ارزش‏های اسلامی را زنده كنند؛ بنابر این هیچ كس در هر مقامی باشد، حق ندارد این ارزش‏ها را كمرنگ یا بی‏رنگ سازد.


به گزارش این روزنامه آیت الله مکارم شیرازی با خطاب قرار دادن مسولین همچنین گفته مسئولین مراقب سخنان خود باشند و بدانند خانواده شهدا، نیروی بسیج مخلص، حوزه‏های علمیه و تمام وفاداران انقلاب اجازه نخواهند داد مسئله‏ای مانند امر به معروف كه از مسلمات قرآن مجید است و مخصوصاً مسئله حجاب كه از ضروریات اسلام می‏باشد و امروز به عنوان رمزی از اسلام در همه جا شناخته می‏شود زیر سوال برود.


به نوشته جمهوری اسلامی، این مرجع تقلید همچنین افزوده اگر بی تدبیری‏ها از حد بگذرد مردم شهیدپرور با زبان دیگری سخن خواهند گفت. مسئولین احترام خود را حفظ نمایند و اجازه دهند هر نهادی به وظیفه خود عمل كند، همچنین قانونگذاران عزیز قوانین شفاف و حساب‏شده بر وفق ارزش‏های اسلامی تنظیم كنند. قوه قضاییه به مقابله با جرائم برخیزد و مجریان محترم به وظیفه اصلی خود كه اجرای قوانین است بپردازند و از قلمرو خود خارج نشوند.


ارسال به :