چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز دهم تیر ۱۳۸۸

 

کروبی و موسوی و خاتمی: اعتراض می کنیم

 

موسوی: مسئولیت تاریخی ما ادامه اعتراض است

 

میرحسین موسوی اعلام کرد که به همراه " اکثریتی از جامعه"، دولت برآمده از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را " مشروع" نمی‌داند و به اعتراض‌های خود همچنان ادامه خواهد داد. موسوی که بارها خواستار ابطال نتایج انتخابات شده است، از مردم ایران خواست که " از ثمربخش بودن اعتراضات قانونی خود ناامید" نشوند. نخست وزیر پیشین جمهوری اسلامی خطاب به مردم ایران نوشته است که " ما ناامید نشویم، این دولت از اعتبار واقعی برخوردار نخواهد شد. امید به آینده، رساترین اعتراض ماست." در بخش دیگری از این نامه تاکید شده که از این پس با دولتی مواجه خواهیم بود که پشتوانه ضعیف مردمی و اخلاقی دارد و از این دولت انتظاری جز " بی‌تدبیری، قانون‌گریزی، عدم شفافیت، تخریب ساختارهای تصمیم‌گیری و تدوام سیاست‌های ویرانگر اقتصادی نداریم."

 

آقای موسوی در نامه خود هشدار داده که " خطر در پیش است. نظامی که به مدت ۳۰ ‌سال به اعتماد مردم متکی بود، نمی‌تواند یک شبه قوای امنیتی را جایگزین این نقطه اتکا کند." وی از مردم ایران خواسته که برای فعالیت‌های سالم مدنی خود " منتظرتشویق و کمک دولتی که وجاهت خود را از دست داده است" نباشند. موسوی تصریح کرده که " من نمی توانم بر سر حقوق و آرای پایمال شده مردم معامله یا مصالحه کنم."


 

جبهه مشارکت: انتخابات بی‌معنا شده است

 

جبهه مشارکت با اظهار تاسف از تائید صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان اعلام کرد که از این پس " انتخابات" در ایران " بی‌معنا" است. این جبهه در بیانیه‌ای که در واکنش به تائید پیروزی احمدی‌نژاد منتشر کرد، از این انتخابات به عنوان " کودتای" مجریان و دولتی‌ها نام برد. در بیانیه این جبهه سیاسی آمد که نتایج دهمین دوره، نخستین اقدام کودتاگران علیه جمهوریت نظام است. به اعتقاد جبهه مشارکت ایران اسلامی، " مقامی که بر آمده از آرای واقعی ملت نباشد، می‌تواند سر آغاز استبدادی بزرگ باشد." جبهه مشارکت همچنین به بازداشت برخی فعالان سیاسی در دو هفته گذشته اشاره کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته که هرچه زودتر آنها را آزاد کنند.

 

کروبی: دولت را مشروع نمی‌دانم

 

مهدی کروبی اعلام کرد که دولت برآمده از نتایج این انتخابات را " مشروع"  نمی‌داند و با آن " مبارزه" خواهد کرد. آقای کروبی در نامه‌ای که شب گذشته منتشر کرد، از مردم ایران به خاطر اصرار بر حضور در انتخابات عذرخواهی کرد و نوشت: " شما پیش‌تر و دقیق‌تر می‌دانستید که چه خواهد شد و متوجه شده بودید." این نامزد ریاست جمهوری افزود که برای " تغییر" آمده بود، اما " نیرو‌های غیبی" مانع از تغییر در قوه مجریه شدند. آقای کروبی در بخش دیگری از این نامه با تشریح دلایل خود برای حضور در انتخابات، نوشت که پس از ۲۲ خرداد " با چکمه و باتوم به جان و مال مردم هجوم بردند، صدها نفر سازماندهی شده به خوابگاه دانشجویان حمله کردند و قلب دختر جوان را با گلوله شکافتند و از پشت بام مسجد با یونیفرم مردم را به گلوله بستند و صدها نفر را در خانه و خیابان دستگیر کردند و تا سر حد مرگ کتک زدند."

 

آقای کروبی همچنین افزوده که " رویای انقلاب مخملی" در ذهن کسانی است که " نیرو به همسایه شمالی گسیل داشتند که آموزش ببینند تا چگونه مردم را با حالت ارعاب و قیافه مهیب و هجوم موتور و زدن باتوم و پرتاب گاز فلفل و زدن کابل بر سر پیر و جوان و زن و مرد و اتومبیل و مغازه بترسانند تا مبادا کسی جرات حضور آرام و در صحنه اعتراض ماندن را به خود بدهد." آقای کروبی در واکنش به این اظهارات نوشته است که " این چه انقلاب مخملی است که رهبران آن دو تن از زنده‌ترین و با سابقه‌ترین یاران امامند و مورد تائید شورای نگهبان و رهبری برای حضور در انتخابات و حداقل ۱۵ میلیون نفر(بر اساس شمارش خود طرف) به آنها رای داده‌اند؟" دبیرکل حزب اعتماد ملی در ادامه نامه خود به مردم وعده داده که " تمامی مطالبات ملت را با تمام وجود و در قالب برنامه‌های اعلام شده به هر نحو ممکن پیگیری" خواهد کرد. آقای کروبی تاکید کرده است که " در هر شرایطی با هر امکانی به مبارزه ادامه خواهد" داد.

 

خاتمی: علیه مردم کودتای مخملی صورت گرفت

 

محمد خاتمی یک روز پس از آنکه محمود احمدی‌نژاد از " شکست طرح براندازی نرم دشمن" خبر داد، گفت که در انتخابات اخیر ایران، علیه مردم " کودتای مخملی" صورت گرفته است. وی در جمع خانواده بازداشت شدگان پس از اعلام نتایج انتخابات ‌گفت: " باید بگوییم کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته است." خاتمی افزود که این اتهام‌ها در " در فضایی کاملا یک‌طرفه و در فضای تبلیغاتی مسموم صداوسیما و روزنامه‌های دولتی" صورت می‌گیرد. خاتمی با به " اصطلاح ملی" خواندن صداوسیما اظهار داشت: " در فضای تبلیغاتی کنونی، مدام از آن سم به جامعه تزریق می‌شود." محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود از عملکرد قوه قضائیه در بازداشت معترضان به شدت انتقاد کرد و خطاب به آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی گفت: " به صراحت می‌گویم آنچه امروز شاهد آن هستیم خلاف بند بند بخشنامه‌ای است که خود شما تحت عنوان حقوق شهروندی صادر کردید."

 

برگه های تا نخورده در صندوق های رای

 

انتشار تصاویر و اسناد جدیدی از تخلفات انتخاباتی در جریان بازشماری نمایشی صندق های رای، سوالات و ابهامات جدیدی را پیش روی طراحان و مجریان انتخابات قرار داد. انتشار عکس هایی از بازشماری آرا در خبرگزاری دولتی ایرنا مجددا خبرساز شد. این عکس ها انبوه برگه های رای تازه و "تا نشده ای" را نشان می دهد که در برخی از آنها اسم محمود احمدی نژاد با "دست خط یک نفر" نوشته شده است، درحالی که رای دهندگان نوعا برگه های رای خود را پس از نوشتن نام کاندیدای مورد نظرشان تا کرده به صندوق های رای می ریزند.

 

آیت الله طاهری: انتخابات باطل است

 

آیت الله سیدجلال الدین طاهری اصفهانی، از نزدیکان آیت الله خمینی و امام جمعه سابق اصفهان، در نامه ای انتخابات اخیر را مخدوش و باطل اعلام کرد و تصدی پست ریاست جمهوری توسط محمود احمدی نژاد را برای چهارسال دیگر"نامشروع" و "غاصبانه" دانست. آیت الله طاهری تاکید کرد: "من با دیده گریان و قلبی اندوه بار به عینه می‌بینم که کهنه دشمنان و مخالفان امام راحل که او را برای مبارزه و تاسیس جمهوری اسلامی تخطئه می‌کردند، امروز با تمام قوت و با همان دشمنی، تئوری پردازان قدرتمندان شده و از درون به هدم و نابودی عقاید حکومتی مرحوم امام و به موزه فرستادن عملی آن، فعالانه مشغول هستند."

 

پلیس: آرش حجازی تحت تعقیب است

 

اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پلیس ایران از تحت تعقیب بودن آرش حجازی از سوی وزارت اطلاعات و پلیس بین‌الملل خبر داد. آرش حجازی پزشک و مدیر انتشارات کاروان، یکی از شاهدان قتل ندا آقا سلطان در جریان ناآرامی‌های خیابانی ۳۰ خرداد است. حجازی هم‌اکنون در انگلیس به سر می‌برد. رئیس پلیس گفت: " قتل ندا آقا سلطان سناریو است و هیچ ربطی به اغتشاش‌های تهران ندارد." اظهارات سردار احمدی‌مقدم در خصوص تحت تعقیب بودن آرش حجازی در حالی ایراد می‌شود که پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه از وی خواسته بود که پرونده این دختر ۲۷ ساله را با جدیت پیگیری کند. آقای احمدی‌نژاد در نامه خود آورده که " شواهد و قرائن" زیادی در اختیار دارد که حاکی از " دخالت مخالفین و معاندین ملت ایران" در این قضیه است. آرش حجازی در گفتگویی که هفته گذشته با تلویزیون بی‌بی‌سی داشت، نحوه کشته شدن این دختر جوان را تشریح کرده بود.

 

سفر احمدی‌نژاد به لیبی لغو شد

 

سفر محمود احمدی‌نژاد به لیبی برای شرکت در نشست اتحادیه آفریقا لغو شد. حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، علت لغو این سفر را " مشغله‌های کاری" آقای احمدی‌نژاد عنوان کرده است. آقای قشقاوی گفت که " قطعیت انجام این سفر از ابتدای طرح این موضوع، از سوی منابع رسمی، اعلام نشده بود." محمود احمدی‌نژاد از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا دهم تیرماه، تنها سفری یک روزه به منظور شرکت در اجلاس شانگهای به روسیه داشته است. پیش از سفر احمدی‌نژاد به مسکو اعلام شده بود که این سفرلغو شده است، اما یک روز پس از انتشار این گزارش، وی راهی مسکو شد و در این اجلاس شرکت کرد.

 

جلوگیری از انتشار روزنامه اعتماد ملی

 

نمایندگان دادستانی تهران و وزارت ارشاد، مانع از انتشار شماره روز چهارشنبه روزنامه اعتمادملی شدند. نمایندگان دادستانی و وزارت کشور، شب گذشته با حضور در محل انتشار روزنامه اعتماد ملی، خواستار حذف نامه مهدی کروبی از این روزنامه شدند که این درخواست با مخالفت آقای کروبی مواجه شد. براساس گزارش این وب‌سایت، در پی پافشاری آقای کروبی مبنی بر انتشار نامه، از انتشار این روزنامه جلوگیری شد. این نامزد ریاست جمهوری شب گذشته در اعتراض به این اقدام شورای نگهبان، در نامه‌ای، اعلام داشت که دولت برآمده از این انتخابات را " مشروع" نمی‌داند و با آن " مبارزه" خواهد کرد.

 

بسیج دانشجویی: موسوی را محاکمه کنید

 

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با انتساب ۹ اتهام به میرحسین موسوی، خواستار محاکمه وی از سوی قوه قضائیه شد. بسیج دانشجویی در نامه‌ای خطاب به دادستان کل کشور از مقام‌های قضایی خواست آقای موسوی را به جرم معاونت در تمامی ناآرامی‌ها دستگیر و محاکمه کند. در این نامه، آقای موسوی و برخی همکارانش متهم به " مباشرت در بر هم زدن امنیت کشور، مباشرت در اجتماع و تبانی در ارتکاب جرائم و مباشرت در افترا و توهین و هتک حرمت اشخاص" شده‌اند. از دیگر اتهاماتی که بسیج دانشجویی متوجه این نامزد ریاست جمهوری کرده است، " معاونت در محاربه و افساد فی‌الارض، معاونت در احراق و تخریب و اتلاف اموال و مباشرت و معاونت در اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی" است.

 

فیروز‌آبادی: اروپا فاقد صلاحیت مذاکره با ایران است

 

سرلشکر حسن فیروز‌آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که اتحادیه اروپا " صلاحیت هرگونه" مذاکره با ایران را از دست داده است. وی علت این " بی‌صلاحیتی" را دخالت اتحادیه اروپا در آشوب‌های پس از انتخابات ایران دانست. فیروز‌آبادی که از حامیان مشهور محمود احمدی‌نژاد است، در جدید‌ترین این اتهام‌ها مدعی شد که اتحادیه اروپا در خشونت‌های اخیر ایران دست داشته است. این مقام بلند‌پایه نظامی همچنین خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به جانبداری از " آشوبگران" در ایران متهم کرد و گفت که وی هیچگاه موضع " ثابتی" نداشت و مورد حمایت کشورهای عضو نبوده است. فیروز‌آبادی از مقام‌های اتحادیه اروپا خواست که به خاطر اشتباهات خود در قبال ایران عذرخواهی کنند و عملا نشان دهند که پشیمان شده‌اند. این مقام نظامی تهدید کرد تا زمانی که اتحادیه اروپا چنین کاری انجام ندهد، " حق ندارند صحبت از مذاکره" کند.

 

زندانيان چند روزه ارشاد مي شوند!

 

سايت الف متعلق به احمد توکلي، چهره سرشناس جناح راست و رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس نيز اين اعترافات را بي اعتبار و خلاف قانون خوانده است. در مقاله سايت توکلي آمده است: ظاهرا قرار نيست صدا و سيما از اقدامات خودسرانه و غيرقانوني در نمايش اقرارهاي تلويزيوني دست بردارد اقرارهايي که در آزادانه بودن آنها ترديد جدي وجود دارد و جهان امروز با ترديد و شک بسيار به ادعاهاي مقام هايي مي نگرد که شهروندان را به جرايمي مانند اقدام عليه امنيت ملي متهم نموده و براي اثبات چنين ادعايي دليلي جز سخنان خود متهم عليه خويش ندارند.

 

مجاهدین انقلاب: دوره ای جدید از مبارزه آغاز شده است

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ابتدای بیانیه خود با بیان "قابل انتظار بودن" تایید انتخابات توسط شورای نگهبان یادآور شد: "با اعلام نظر شورای نگهبان پرونده انتخابات آزاد تا آینده ای نامشخص بسته شد و به این ترتیب انتخاباتی که می رفت تا به یکی دیگر از افتخارات ملت شگفتی ساز ایران در طول تاریخ معاصر تبدیل شود، به دست حاکمیت کنونی به نقطه سیاهی در تاریخ این ملت تبدیل شد. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران ضمن ابراز تأسف عمیق خود از این همه بی تدبیری و این همه استعداد و مهارت در فرصت سوزی و تبدیل فرصت ها به تهدیدها اعلام می دارد دولت برآمده از انتخاباتی که ملت صحت آن را نپذیرفته و بر ابطال آن پای می فشارد، فاقد مشروعیت و وجاهت قانونی است."

 

ارسال به :