چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های شنبه ١٢ تیر ۱۳۸۹


جام جم
جنایت های بی پایان
"جنایت های بی پایان"، عنوان یادداشت روز روزنامه‌ جام جم به قلم عباس محمدنژاد است كه در آن اشاره ای دارد به حادثه تاریخی 12 تیر 1367 و سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس ایران كه از بندرعباس عازم دبی بود و با اصابت 2 فروند موشك شلیك شده از ناو هواپیمابر وینسنس آمریكا نزدیك جزیره هنگام در خلیج فارس سقوط كرد...

 

این سرمقاله کوشش دارد رفتار اخیر آمریکا در تحریم ایران را، با عملکرد 22 سال پیش آن کشور مشابه دانسته و بگوید:
"...با گذشت 22 سال از اقدام آمریكا در هدف قرار دادن هواپیمای مسافری ایران، سران كاخ سفید این بار جنایت دیگری را در حق ملت ایران مرتكب شده‌اند؛ جنایتی با مقیاس وسیع‌تر و خصمانه‌تر.


باراك اوباما، رئیس‌جمهور آمریكا پنجشنبه‌شب در حالی كه دیگر مقامات آمریكایی، او را تشویق می‌كردند، قانون تشدید تحریم‌ها علیه ایران را امضا كرد تا نشان دهد دشمنی آمریكا با ایران پایانی ندارد. آمریكا با این اقدام، خارج از قطعنامه شورای امنیت تحریم‌های شدیدتری را بر واردات سوخت ایران اعمال خواهد كرد. براساس قانون تشدید تحریم ایران كه از سوی كنگره و سنای آمریكا ارائه شده و با امضای اوباما جنبه عملی به خود گرفت، شركت‌هایی كه به ایران بنزین بفروشند تحت فشار و تحریم آمریكا قرار خواهند گرفت."


محمدنژاد در انتها با توجه به وضعیت منطقه هشدار می دهد "ایران نیز می‌تواند شاهراه انرژی جهان را در تنگه هرمز برای آمریكا و حامیانش چنان ناامن كند كه بحران انرژی را مردم این كشورها هم تجربه كنند، چنان كه چندی پیش مردم آمریكا افزایش سرسام‌آور قیمت بنزین را تجربه كردند. در مقابل اقدام احتمالی آمریكا در بازرسی از كشتی‌های ایرانی، ایران نیز حق دارد در اقدامی متقابل، كشتی‌های متعلق به غربی‌ها را در خلیج فارس مورد بازرسی قرار دهد. در شدیدترین حالت كه تقابل نظامی میان ایران و آمریكا در خلیج فارس است قطعا آمریكا صدمات زیادی متحمل خواهد شد. هرچند احتمال تقابل نظامی با توجه به مشكلات فراوان آمریكا در افغانستان، پاكستان و عراق، بعید به نظر می‌رسد. "


کیهان
فتنه افیونی!
"فتنه افیونی!"،عنوان یادداشت روز روزنامه‌ كیهان به قلم حسام الدین برومند است كه در آن می خوانید: "رویكرد دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی سالهاست كه به سمت و سویی غیر از گزینه نظامی متمركز شده و از آن به عنوان «جنگ نرم» یاد می شود اما فتنه سال گذشته روشن تر از پیش ابعاد این جنگ نرم را به تصویر كشاند."


وی با بیان این که "آنچه از فتنه 88 باید آموخت این است كه علیرغم ناكامی دشمنان در اجرایی كردن اهدافی كه برای آن ماهها و سال ها طرح ریزی و برنامه ریزی كرده بودند، خط دشمنی آنها علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت و از هر شیوه و تاكتیكی استفاده خواهند كرد"، مدعی می شود:
"...در این میان در پهنه و گستره «جنگ نرم»، هوشیاری و هوشمندی در برابر شیوه ها و شگردهای پیش رو ضرورتی اجتناب ناپذیر است. از جمله تاكتیك های امروز دشمنان در عرصه ناتوی فرهنگی كه از توطئه بزرگ آنها حكایت دارد مقوله ترویج مواد مخدر در ایران است. هوشمندی در برابر این توطئه كه شواهد و قرائن بی شماری بر آن دلالت دارد می طلبد تا راهكارهای جدی برای مقابله با این دسیسه طراحی و تعبیه شود چرا كه عقبه این مسئله به فتنه گری های آمریكا و متحدانش برمی گردد كه در شرایط كنونی شتاب گرفته است."


سرمقاله نویس کیهان با توطئۀ غرب خواندن ورود مواد مخدر به ایران، در انتها هشدار می دهد: "... با توجه به پشت پرده مسئله مواد مخدر كه سردمداران اصلی تولید، توزیع و ترویج آن آمریكایی ها و صهیونیست ها هستند باید ستاد مبارزه با مواد مخدر بیش از گذشته به فعالیت های خود در این زمینه عمق ببخشد و حتی دستگاه دیپلماسی كشور در این مسئله ورود نماید و با رایزنی های خود در سطح منطقه و فرامنطقه ای توطئه آمریكایی ها و ناتو را برملا نماید چرا كه اقدامات تك بعدی و تصمیمات سطحی و جزیره ای در مبارزه با مواد مخدر به عنوان اهرم جنگ نرم كافی به نظر نمی رسد."


ابتکار
علیه سعودی
یک روز بعد از انتشار خبری درباره گفته های ملک عبدالله پادشاه سعودی علیه ایران ابتکار در مقاله ای به بررسی این موضوع پرداخته و نوشتهنقش‌های تاریخی و کارکردهای این دو کشور در جهان اسلام زمینه تقابل را تشدید کرده چرا که ایران بعد از انقلاب به مُدلی از اسلام تبدیل گردیده که با اسلام وهابیت در تضاد کامل است.


این مقاله با بررسی شرایط کشورهای منطقه نتیجه گرفته که سعودی همه جا شکست خحورده و ایران پیروز شده تا به آن جا رسیده که نوشته به هر روی رقابت و خصومت عربستان با ایران اسلامی در کانون‌های مختلف به نفع ایران و به ضرر این کشور بوده است جالب است که دولتمردان عربستان همواره خواسته اند از طریق دشمنی با ایران برای خود در منطقه کسب وجهه نمایند و به اصطلاح با سیاست موازنه برای خود نقش تعریف کنند.


به نوشته ابتکار بررسی ها نشان می‌دهد که این کشور توان هماوردی با ایران را نخواهد داشت شکست‌های پیاپی این کشور در مصاف با ایران باعث انتخاب سیاست ایران هراسی شده است به گونه‌ای که امروز سیاست مداران عربستان علمدار سیاست ایران هراسی شده اند.


ایران
بعد از کهریزک
دو روز بعد از انتشار احکام دادگاه درباره متهمان زندان کهریزک ایران روزنامه دولت ضمن تجلیل از این حکم اظهار نظر کرده که به این ترتیب داستان به پایان رسیده و سناریو متهم کردن ایران تمام شد.


این روزنامه به شرایط نامناسب بهداشتی در کهریزک اشاره کرده و نوشته دستور قاطع رهبر برای تعطیلی این بازداشتگاه صادر شد اما با این حال برخی افراد که تلاش داشتند موضوعی را برای تحریک هواداران خود به حضور در خیابان‌ها و ادامه آشوب پیدا کنند، مسئله کهریزک را به موضوع اصلی رسانه‌های بیگانه تبدیل کردند.


به نظر ایران روزنامه دولت سرانجام به دنبال صدور کیفرخواست علیه 12 نفر از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک توسط دادسرای نظامی تهران باعث شده که با رسیدگی نهایی به پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک، نوبت به رسیدگی به پرونده افرادی است که مسئله اصلی را که زیر سؤال بردن آبروی نظام اسلامی بود، رقم زدند.


دنیای اقتصاد
معضل آموزش رایگان
علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته این روزها کنکور سراسری در ایران برگزار شد و بخش قابل توجهی از جوانان ایران در یک رقابت نفسگیر و فوق‌العاده سنگین شرکت کردند و نهایتا خانواده‌ها از یک فشار روانی غیرقابل توصیف یک ساله خلاص شدند.


به نوشته این مقاله شدت رقابت در کنکور ناشی از شدت تقاضا برای آموزش عالی رایگان است. طبیعی است که هرجا خدمات رایگان عرضه شود، برای آن صف تشکیل می‌شود، لذا نفس دولتی بودن دانشگاه‌ها از عوامل تشدیدكننده تقاضای بالا برای آموزش عالی به شمار می‌رود.


نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد پرسیده آیا بهتر نیست دانشگاه‌ها خصوصی باشند و دولت بودجه‌هایی از این دست را در سطوح آموزشی پایین‌تر هزینه کند و به این ترتیب کیفیت آموزش عمومی‌ و همگانی را افزایش دهد؟ و برای نشان دادن جدی بودن این دیدگاه اشاره کرده به: مهاجرت افراد تحصیل‌کرده یا بیکاری تحصیل‌کردگان که قوت دیدگاه‌های حامی‌ دولتی بودن آموزش عالی را به چالش کشیده است.


خراسان
ودیعه های مردم کجاست
سپیده اشرفی در گزارش اصلی روزنامه خراسان نوشته چند سالی می گذرد كه نام "ودیعه های مردم و مخابرات" به سریال دنبال داری تبدیل شده بود كه شاید حتی كسانی كه در این میان نقشی و سهمی نداشتند پیگیر خبر های آن بودند سریالی كه در مقطعی آرام اما دوباره به نقطه اوج نزدیك شد؛ داستان از این قرار بود كه مشترکان شرکت مخابرات ایران، بخش بزرگی از هزینه های خود را بنا بر قانون به صورت ودیعه نزد شرکت مخابرات ایران ودیعه‌ها یا امانت گذاشته اند تا در صورت انصراف یا واگذاری خطوط به این شرکت، ودیعه خود را دریافت کنند.


به نوشته این گزارش نحوه پرداخت این ودیعه‌ها و چون و چرای آن در زمان ورود مخابرات به بورس وارد مرحله تازه ای شد چنانچه زمزمه هایی مبنی بر ارائه سهام به افرادی كه ودیعه ای نزد مخابرات داشتند شنیده می شد. هرچند در آن زمان بسیاری از منتقدان دوران طلایی را برای مخابرات پیش بینی کردند اما با كش و قوس هایی بحث واگذاری سهام هم منتفی شد.


گزارشگر خراسان سرانجام به این جا رسیده که بهترین راه برای مشتركانی كه مدتها است از سیم كارت خود استفاده می كنند و شماره های اولیه اپراتورها را از آن خود كرده اند كه در آن زمان با قیمت های چند برابر فعلی بود همان بهره بردن از خدمات تخفیف تعرفه و میزان ودیعه ای است كه شاید بتوان آن را به عنوان شارژ هدیه اجباری تلقی كرد كه بهتر از گذشتن از خیر سیم كارت های شخصی است.


مردم سالاری
توزیع یارانه ها چطور؟
"عواید هدفمند کردن کجا می رود" سئوالی است که مردم سالاری مطرح کرده و نوشته یکی از مسایلی که امروزه فکر تمامی اقشار جامعه را به خود مشغول کرده است و در مورد آن بسیار صحبت به میان میآید، طرح هدفمندسازی یارانه ها است که با مصوبه مجلس به قانون تبدیل شده است.


به نوشته این روزنامه طرح سهمیه بندی بنزین که زمانی بسیار سر و صدا کرد نیز نشان داد که قشر مرفه ضربه ای را پذیرا نشدند و این تنها قشر ضعیف جامعه بود که با مشکلات عدیده ای روبرو شد به طوری که در آن زمان اعلام شد که بیکاری های بسیاری بر اثر اجرای این طرح حادث شد. حال چه تضمینی وجود دارد که در صورت اجرای این طرح بازهم قشر زحمت کش جامعه صدمه نبینند؟


در پایان مقاله مردم سالاری این سئوال مطرح شده که "چه تضمینی وجود دارد که هنگام پرداخت مبلغ نقدی این مقدار ناچیز به درستی و به دست صاحب به حقش برسد در حالی که حتی اجراکنندگان این طرح نتوانسته اند قشر فقیر جامعه را از قشر مرفه تمییز دهند؟"


آرمان
خطر شیوع وبا
حبیب احسنی پور‌ در مقاله ای در آرمان نوشته گرمتر شدن هوا در روزهای اخیر علاوه بر‌اینکه افزایش میزان مصرف منابع آب و برق کشور را به دنبال داشته تهدید دیگری را نیز در پی دارد و آن شیوع وبا به دلیل استفاده از آبهای آشامیدنی آلوده و غیربهداشتی است که بعضا در طول سفر اتفاق می‌افتد.


به نوشته این روزنامه آغاز فصل تابستان و گرمتر شدن هوا باعث می‌شود که عطش افراد بیشتر شده و در نتیجه میل به خوردن انواع نوشیدنیها نیز افزایش یابد. در‌این بین، نوشیدن آب خنک طرفداران بیشتری دارد به طوری که اغلب مردم آب خنک را به آب میوه و سایر نوشیدنیهای گازدار ترجیح می‌دهند. البته‌این می‌تواند نکته مثبتی باشد اما باید توجه داشت که نوشیدن هر آبی بدون‌اینکه از سلامت و بهداشت آن مطلع باشیم می‌تواند خطرات زیادی در پی داشته باشد.


آرمان به نقل از پزشکان متخصص نوشته "گرمازدگی" و "فرسودگی ناشی از گرما" عوارض بالقوه مرگباری هستند که از افزایش شدید درجه حرارت بدن ناشی می‌شوند. در حالی که هر کسی ممکن است به بیماریهای ناشی از گرما دچار شود، برخی افراد در مقابل گرمازدگی آسیب پذیرترند.

 ارسال به :