چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز یازدهم تیر ۱۳۸۸

 

موسوی: وسعت تقلب همه را غافلگیر کرد

 

اظهارات میرحسین موسوی در دیدار با اساتید دانشگاه های تهران که روز ششم تیر صورت گرفته بود، منتشر شد. موسوی در بخش هایی از این سخنان درباره معرفی لباس شخصی ها در اینترنت گفت: " بعضی از دوستان اشاره داشتند که این افراد در سایت ها معرفی و شناسایی می شوند. این قضیه را دست کم نگیریم؛ روش موثری است و باید آن را ادامه دهیم و این امر کمی کنترل کننده است." موسوی در مورد حضورش در انتخابات گفت: " من فکر نمی کردم که مقام معظم رهبری اینقدر به رئیس جمهور علاقه دارد و شاید اگر این از اول گفته می شد من یک فکر دیگری می کردم!"

 

موسوی در مورد اعتراضات خیابانی گفت: " یک عده اعتقاد دارند که اعتراضات خیابانی باید هر چه زودتر جمع شود و ما باید به یک فاز دیگر منتقل شویم. عده ای دیگر مدافع اعتراضات خیابانی هستند و می گویند این مسئله باید ادامه پیدا کند." وی گفت: " الان ما اقتضایی عمل میکنیم، مثلا در راهپیمایی عظیمی که روز یکشنبه (24 خرداد) اتفاق افتاد و تصور می شد که عده کمی حضور پیدا کنند، خود بنده در آنجا حضور پیدا کرده بودم و فکر کردم ممکن است این خشونتی که علیه مردم می شود شاید با حضور من کمتر شود و یا شاید من را هم کتک بزنند و دل مردم بیشتر خون نشود. ما با این دید رفتیم و حضور مردم بیشتر از آن چیزی بود که ما تصور می کردیم. یا مثلا جمع شدن مردم در میدان توپخانه قطعا با یک برنامه مرکزی و یا یک ستاد مرکزی  صورت نگرفت و هنوز هم این کار ها ادامه دارد."

 

موسوی گفت: " رنگ سبز انتخابات از خود مردم به سوی ما آمد نه اینکه اندیشمندان ما فکر بکنند و این را کار بکنند و جا بیاندازند. در واقع در یکی از مسافرت ها یک جوان نوزده ساله پیشنهادش را داد و یک شال سبز به گردن ما انداخت و ما هم از نظر هنر زیبا شناسانه فکر کردیم این مسئله می تواند بگیرد. و بدین ترتیب رنگ سبز تبدیل به یک نمادی شد که توانست عده زیادی را در سطح ملی به دور خودش جمع بکند و تبدیل به یک به یک پرچم شود"

 

بهشتی: مجلس عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد را اعلام کند

 

علیرضا بهشتی در گفتگو با رادیو فردا گفت: "مردم از نمایندگان مجلس توقع دارند برای طرح عدم کفایت ریاست جمهور اقدام کنند، تا با خواسته‌های اکثریت مردم همسویی داشته باشد" تصریح کرد: "صدا و سیما، روزنامه‌ها، سایت‌ها و کسانی که در قالب نمایندگی مجلس یا مقام‌های دیگر به نفع دولت جو سازی تبلیغاتی می‌کنند تا آقای موسوی را اغتشاشگر معرفی کنند، باید بدانند این گونه تبلیغات در اذهان عمومی مردم جایگاهی ندارد و مردم این چیزها را به خوبی می‌فهمند." بهشتی نیز همچون موسوی تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان را غیر منتظره ندانست و گفت: "ما می‌دانستیم شمارش آرای برخی از صندوق‌ها مشکلی را حل نخواهد کرد و فقط یک نوع مشروعیت بخشی برای تصمیم شورای نگهبان مبنی بر تایید انتخابات به شمار می‌رود."

 

بهشتی با تاکید بر اینکه موسوی به راه خود ادامه می دهد افزود: "تشکیل پرونده قضایی برای موسوی بیشتر برای ایجاد فشار بر آقای موسوی از طرف گروه‌های تندروی طرفدار دولت است ولی اگر به فرض هم چنین مسئله‌ای پیش بیاید، باید یک هزینه اجتماعی بسیار سنگینی پرداخته شود تا افرادی بتوانند وضعیت را به چنین جایی بکشانند." وی در پاسخ به فرمانده بسیج که گفته بود کسانی که به مردم و خانه های آنان حمله کردند، بسیجی نبودند و از لباس بسیج سوء استفاده کردند، پاسخ داد: " بالفرض من  خودم را به عنوان بسیجی جا بزنم. تجهیزات را از کجا می‌توانم بیاورم؟ تجهیزات ضد شورشی که دراختیار اینها قرار دارد، در فروشگاه‌ها که به فروش نمی‌رسد، پس اینها باید از یک جایی به من داده شود." وی درباره بازداشت شدگان گفت: "برخی می‌خواهند این فرصت را مغتنم بشمارند و به یکسری تسویه حساب‌های دیرینه بپردازند و این طرح را از ابتدای جریان انتخابات در ذهن داشتند و در محافل خود مطرح کردند.

 

جان حجاریان در خطر است

 

سازمان دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه خواستار آزادی فوری سعید حجاریان، زندانی اصلاح‌طلب ایرانی شد. این سازمان گزارش داد که بازجویی‌های خشن و مراقبت‌های پزشکی ناکافی، زندگی سعید حجاریان را تهدید می‌کند. سازمان دیدبان حقوق بشر دیروز از دولت ایران خواست تا "سعید حجاریان را که بر اثر ترور نافرجام سال ۲۰۰۰ به سختی ناتوان شده‌است، برای مراقبت‌های تخصصی که به آن نیازمند است به یک کلینیک پزشکی مناسب انتقال دهند یا برای مراقبت‌های ویژه توسط خانواده اش وی را آزاد کنند." سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیدبان حقوق بشر در این زمینه گفت: " اینکه مقامات ایرانی مردی که به اندازه سعید حجاریان بیمار است را زندان کنند به اندازه کافی بد است اما موقعیت زندان، رفتار ناگوار و فشار زیاد برای گرفتن اعترافات دروغین زندگی او را با خطر جدی مواجه کرده‌است." همچنین دکتر تقی اسدی یکی از اعضاء تیم پزشکی که پس از ترور سعید حجاریان، وی را درمان کرده نیز در نامه‌ای به رسانه‌ها اعلام کرده‌است: " جان بیمار من در خطر است. خواهشمند است به اخطار پزشکی اینجانب توجه فرمائید."

 

مرکل:بازداشتی‌های ایران فراموش‌نمی‌شوند

 

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از مردم جهان خواست بازداشت‌شدگان در ایران را فراموش نکنند. وی رویدادهای ایران را با شیوه سرکوب معترضان در آلمان شرقی مشابه دانست. آنگلا مرکل خطاب به پارلمان آلمان گفت: " من از دوره آلمان شرقی می‌دانم که چه اهمیتی داشت که مردم سراسر جهان زندانیان محبوس در زندان‌های استازی در باوتزن و هوهِن‌شون‌هاوزن را فراموش نکنند." وی افزود: " ایران اکنون، به‌ویژه در عصر ارتباطات مدرن، باید بداند که ما هر آن‌چه در توان داریم به کار می‌گیریم تا افرادی که در جریانات اخیر ایران بازداشت شده‌اند به فراموشی سپرده نشوند."

 

صدر اعظم آلمان خواستار ارسال " پیامی محکم" از سوی نشست گروه هشت خطاب به ایران شد. گروه متشکل از هشت کشور صنعتی جهان که آلمان نیز در آن عضویت دارد قرار است هفته آینده در شهر لاگیلای ایتالیا نشستی برگزار کند. آنگلا مرکل در ادامه سخنرانی خود در پارلمان آلمان گفت: " ما شاهد رویدادهایی شورانگیز و بیش از همه شوک‌آوری بوده‌ایم. من امیدوارم که پیامی متحد و قوی از گروه هشت ارسال شود. اتحادی که نشان دهد حقوق مدنی و حقوق بشر از هم جدا نیست و این امر شامل ایران هم می‌شود."

 

شکایت یکصد نماینده مجلس از موسوی

 

یکصد نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به قوه قضائیه خواستار محاکمه کسانی شدند که این نمایندگان از آن‌ها به عنوان " عوامل اغتشاشات اخیر" یاد می‌کنند. حمید رسایی، نماینده مجلس با اعلام این مطلب به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت که نمایندگان مجلس از قوه قضائیه خواسته‌اند که از " اعمال غیر قانونی" این افراد جلوگیری کند. وی با اشاره به درخواست یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری برای راه‌اندازی تلویزیون مستقل، گفت: " قطعاً این فرد می‌خواهد مسائل و درخواست‌های غیر منطقی و غیر قانونی خود را مطرح نماید و اغتشاشات را مستقیم ساماندهی کند که چنین فرصتی به او داده نمی‌شود."

 

آقای موسوی در آخرین بیانیه خود " برخورداری از کانال‌های مستقل تلویزیونی در خارج و داخل کشور" را به عنوان یکی از مطالباتی که پیگیر آن خواهد بود، اعلام کرد. سلمان ذاکر، عضو کمیسیون قضایی مجلس نیز ارسال شکوائیه نمایندگان مجلس علیه موسوی به دادستانی کشور را تأئید کرد. نماینده ارومیه در مجلس شورا گفت موسوی یکی از " متهمان اصلی اغتشاشات اخیر" است. وی آقای موسوی را به " اقدام علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و تشویش اذهان عمومی" متهم کرده‌است. به گفته این نماینده مجلس " انتشار بیانیه، حضور در تجمعات و حتی سکوت و عدم جداسازی خط خویش از اغتشاشگران، موجب دامن زدن به اغتشاشات و معاونت در جرم است."

 

بزرگداشت انقلاب مخملی در جشنواره فیلم

 

چهل و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری در جمهوری چک گشایش یافت. این جشنواره در برنامه ویژه‌ای با عنوان ۲۰ سال آزادی و به مناسبت بزرگ‌داشت انقلاب مخملی ۱۹۸۹ در کشورهای بلوک شرق، فیلم‌هایی از سینماگران اروپای شرقی را که در دوران سلطه کمونیسم ساخته شده، به نمایش گذاشت. یرژی بارتوسکا مدیر جشنواره کارلووی واری در باره این بخش گفت: " برای ما ضروری است به یاد داشته باشیم که یکی از تغییرات بنیادین انقلاب مخملی ۱۹۸۹ آزادی بیان بود و این‌که ما بتوانیم افکار خود را آزادانه بیان کنیم و استعدادها و توانایی‌های خود را به نمایش بگذاریم." فیلم‌هایی از ایشتوان ژابو سینماگر برجسته مجار، ژولیوس ماچولسکی سینماگر لهستانی، هلنا ترستیکووا کارگردان چکسلواکی در این جشنواره نمایش داده شد.

 

رهبر کشته شدن ۵ دانشجو در شب حادثه را نیز تکذیب کرد

 

فرهاد رهبر با بیان اینکه در کارگروه‌های بررسی حمله به کوی دانشگاه، نمایندگان مجلس نیز حضور دارند، افزود: " نیروی انتظامی و قوه قضائیه باید واقعه کوی دانشگاه را پیگیری کنند." رئیس دانشگاه تهران کشته شدن ۵ دانشجو در حوادث اخیر را " شایعه" دانست و آن را " باعث ایجاد عدم امنیت روانی در حدود ۱۰ هزار خانواده دانشجویان" توصیف کرد. این در حالی است که اسامی پنج کشته شب حمله به کوی دانشگاه معلوم بود. فرهاد رهبر هم‌چنین این گفته را که " مسئولان کوی دانشگاه در شب حادثه، درآن محل حضور نداشتند" تکذیب کرد و گفت: " من و مسئولین مربوطه درآن شب از ابتدا تا انتهای قضیه در محوطه خوابگاه‌های کوی دانشگاه حضور داشتیم، در صبح بعد از واقعه نیز من اولین کسی بودم که به خوابگاه دختران و پسران رفتم، ولی طبیعتاً در هنگام واقعه با توجه به فضای خشونت‌آمیز حاکم و زد و خوردهایی که صورت می‌گرفت، امکان ورود به میدان و گفت‌وگو یا دعوت به آرامش وجود نداشت."

 

هشدار اروپا به ایران: آماده اقدام هستیم

 

ریاست اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورتی که ایران کارکنان سفارت بریتانیا را آزاد نکند این اتحادیه " آماده اقدام" است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیئت رئیسه سوئدی اتحادیه اروپا این هشدار را امروز، پنج‌شنبه به ایران داد. کشورهای اروپایی هم‌اینک در حال بررسی پیشنهاد بریتانیا برای فراخواندن تمامی سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تهران به نشانه اعتراض علیه دستگیری کارکنان سفارت بریتانیا هستند. سخنگوی کارل بیلدت، وزیر خارجه سوئد در این باره گفت: " اگر واکنشی از رژیم ایران دریافت نکنیم آماده اقدام هستیم."

 

در استکهلم،‌ پایتخت سوئد، امروز نشست دوروزه‌ای با حضور مقامات ارشد امور خارجه اروپا برای بررسی واکنش اروپا به رویدادهای ایران تشکیل شد. به گفته دولت بریتانیا، هفت تن از نه نفر پرسنل بازداشت‌شده ایرانی سفارت‌خانه بریتانیا در تهران تاکنون آزاد شده‌اند.

 

آرش حجازی: از قاتل ندا عکس گرفتند

 

در پی ادعای سردار اسماعیل احمدی که " آرش حجازی كه به عنوان شاهد، تحت تعقیب پلیس بین‌الملل است." جستجوی افراد "تحت تعقیب" وب سایت پلیس بین الملل، نشان داد هیچ نامی از آرش حجازی در فهرست افراد تحت تعقیب دیده نمی شود. وبلاگ نویسان ایرانی با استناد به همین واقعیت اظهارات احمدی مقدم را دروغ دانستند. به گفته روزآنلاین آرش حجازی تاکید کرد ابتدا گمان کرده که تیر اندازی از روی یک پشت بام انجام شده است. اما کمی بعد تظاهرات کنندگان را دیده است که مرد مسلح موتور سواری را گرفته اند. او را خلع سلاح کردند و کارت شناسایی اش را که نشان می داد عضو بسیج است، گرفتند. مردم خیلی عصبانی بودند و او فریاد می زد " نمی خواستم بکشمش." مردم نمی دانستند با او باید چکاربکنند و گذاشتند که برود. اما کارت شناسایی اش را گرفتند. کسانی هستند که می دانند او کیست. چند نفر هم از او عکس گرفتند". بر اساس اسناد روشن و مشخص، کارت شناسایی قاتل به نامک عباس کارگر جاوید معلوم و مشخص است و اظهارات سردار احمدی نوعی ردگم کردن و ممانعت از کشف حقیقت است.

 

کشف صندوق های رای در ساختمان نيمه ساز

 

پيدا شدن چهار صندوق رای در ساختمان در حال احداث کتابخانه مرکزي شيراز، شواهد جدیدی از تخلفات گسترده انتخاباتی را بر ملا کرد. اين صندوق های راي زمانی پيدا شد که محمدرضا رضازاده، استاندار فارس و آيت الله ایمانی، امام جمعه شیراز و خبرنگاران روزنامه های محلی شیراز از عملیات احداث ساختمان کتابخانه مرکزی شیراز بازديد مي کردند. استاندار فارس پس از مواجه شدن خبرنگاران با این صندوق ها از آن ها خواست که به این موضوع در رسانه ها اشاره ای نکنند. او این صندوق ها را جزو "اسناد ملی"اعلام کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند کشف این صندوق ها دلیل روشن دیگری بر تقلب و عدم شمارش واقعی آرای مردم است.

 

ارسال به :