سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز دوازدهم تیر ۱۳۸۸

 

صانعی: سرکوب مردم حرام است

 

آیت‌الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در قم، امروز جمعه در بیانیه‌ای نسبت به سرکوب معترضان به نتایج انتخابات و اعتراف‌گیری از بازداشت‌شدگان انتقاد کرد. این بیانیه روز دوازده تیرماه در پایگاه اطلاع‌رسانی آقای صانعی منتشر شد. در این بیانیه رسانه‌های دولتی ایران " رسانه‌های انحصاری" نامیده شده و پخش اعترافات زندانیان از این رسانه‌ها " از نظر شرعی، قانونی و عقلائی فاقد هرگونه ارزش" توصیف شده‌است.

 

در این بخش از بیانیه آیت الله صانعی نوشته شده بود: " در روزهای گذشته همگان شاهد حمله به دانشگاه‌ها و خوابگاه دانشجویان و ضرب و جرح، قتل و به زندان افکندن عده زیادی از فرزندان این مرز و بوم بوده‌ایم، تا جائیکه در آمار رسمی خبر از کشته شدن حدود بیست نفر و زندانی شدن بیش از هزار نفر داده شده‌است و همچنین شاهد پخش اعترافات برخی از زندانیان در رسانه‌های انحصاری بوده‌ایم که بر همه واضح است این اعترافات حداقل به علت زندانی بودن متهمین و شرایط خاص آن‌ها از نظر شرعی، قانونی و عقلائی هیچ گونه ارزشی نداشته و ندارد." اشاره وی به " اعتراف‌هایی" است که به تازگی از برخی بازداشت‌شدگان از رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی پخش شده‌است.

 

یوسف صانعی در ادامه این بیانیه به " عدم اقناع آقایان کروبی و موسوی و توده زیادی از مردم در مورد نتیجه انتخابات" اشاره کرد و نوشت که این عدم اقناع " به‌واسطه کاهش پشتوانه و حمایت‌های مردمی، می‌تواند موجب ناکارآمدی دولت گردد و ممکن است ادامه‌اش موجب مشکلات حقوقی و مدنی شود." وی سرکوب‌های اخیر دولتی را به عنوان امری " حرام، گناهی نابخشودنی و باعث واماندگی در این دنیا و عذاب در دنیای دیگر" نام برده است. یاد شده و آمده‌است: " در پایان به تمام نیروهایی که باید حافظ نظم و جان و مال و ناموس مردم باشند تذکر می‌دهم که هیچ فرمان و دستوری نمی‌تواند مجوّز و عذری برای تجاوز به حقوق مردم ـ که حرام و معصیت و ذنب لایغفر است ـ گردد."

 

عبادی به سازمان ملل: نماینده تعیین کنید

 

شیرین عبادی، از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا نماینده‌ای شخصی برای تحقیق در مورد پایمال شدن حقوق بشر در جریانات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران منصوب کند. خانم عبادی این درخواست را طی نامه‌ای که روز پنج‌شنبه به آقای بان کی‌مون فرستاده ابراز کرده‌است. این نامه به امضای فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر و انجمن مدافعان حقوق بشر ایران نیز رسیده‌است. برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در بخشی از نامه آورده‌است: " چنین نماینده‌ای در ارتباط با مقامات ایرانی از اختیار و نفوذ شما بهره‌مند خواهد بود. اختیار و نفوذی که در چارچوب این سرکوب فعالانه از گروه‌های حقوق بشر ایران و خارج از ایران گرفته شده‌است."

 

یک سخنگوی آقای بان کی‌مون گفت که این نامه به دفتر او رسیده‌است ولی آقای کی‌مون هم‌اینک در سفری کاری به میانمار به سر می‌برد. این حقوقدان ایرانی در تاریخ ۲۳ ژؤئن یعنی ۱۱ روز پس از انتخابات ایران تماسی تلفنی نیز با دبیرکل سازمان ملل برقرار کرد. شیرین عبادی از محمود احمدی‌نژاد خواسته‌است تا کسانی را که به معترضان شلیک کرده‌اند تحت پیگرد قانونی قرار دهد. وی هم‌چنین خواهان پرداخت شدن غرامت به خانواده کشته‌شدگان سرکوب‌های اخیر شده‌است. خانم عبادی هم‌چنین خواستار برگزاری دوباره انتخابات تحت نظر سازمان ملل متحد است.

 

احتمال منع سفر مقامات ایران به اروپا

 

روزنامه فایننشال تایمز آلمان گزارش داد که اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سفر به اروپا را برای شماری از مقامات ایرانی ممنوع کند. به گفته این روزنامه و به نقل از دیپلمات‌های اروپایی که در حال ملاقات در استکهلم، پایتخت سوئد هستند، تصمیم در این رابطه ممکن است تا هفته آینده اتخاذ شود. به گفه این دیپلمات‌ها، اتحادیه اروپا قصد دارد شماری از مقامات جمهوری اسلامی را ممنوع‌الورود کند ولی اتخاذ این تصمیم به شرایط موجود طی روزهای آینده بستگی خواهد داشت. به گفته یک منبع اروپایی، مورد دیگری که در نشست استکهلم بر روی آن بحث می‌شود مسئله فراخواندن تمامی سفرای اتحادیه اروپا از تهران به مدت چند روز است. بریتانیا که از محبوس بودن یک تا دو نفر از کارکنان ایرانی سفارت خود در تهران خبر می‌دهد این درخواست را از اتحادیه اروپا کرده‌است.

 

گفته می شود، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا در این مرحله نسبت به فراخواندن سفیران خود از ایران رغبت نشان ندادند و امیدوارند که فشارهای دیپلماتیک بتواند زمینه‌های آزادی بقیه کارکنان سفارت‌خانه بریتانیا را فراهم کند. جمهوری اسلامی، با وارد شدن به سفارت بریتانیا در تهران، ۹ نفر از کارکنان ایرانی این سفارت را بازداشت کرد.

 

کارکنان سفارت بریتانیا محاکمه می‌شوند

 

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان و خطیب این هفته نماز جمعه تهران از محاکمه کارکنان بازداشت‌شده سفارت بریتانیا خبر داد. وی در نماز جمعه این هفته در باره دولت بریتانیا گفت: " این‌ها پیش از انتخابات، انقلاب مخملی را طراحی کرده بودند و حتی در سایتی که در وزارت خارجه انگلستان کشف شد از اسفند ماه اعلام کرده بودند که در انتخابات ایران ممکن است اغتشاشاتی شود و ما باید به تبعه‌های خود اعلام کنیم که مراقب باشند. این پیش‌بینی‌ها یعنی چه؟ بعد هم افرادی در سفارت‌خانه انگلیس که در اغتشاشات دست داشتند دستگیر شدند و قطعاً محاکمه خواهند شد." آیت‌الله جنتی خطاب به کسانی که از آنان به عنوان " دشمنان" یاد کرد گفت: " شما انتظار دارید که با یک آشوب بعد از انتخابات حکومتی سرنگون شود و حکومتی دست‌نشانده شما سر کار بیاید؟"

 

کمی پس از خطبه جمعه آیت‌الله جنتی، دفتر امور خارجه بریتانیا نگرانی خود را از این اظهارات ابراز کرد. سخنگوی امور خارجه بریتانیا گفت: " ما نگرانیم و در حال بررسی گزارش‌ها هستیم. این اتهامات که کارکنان ما به ناآرامی‌ها دامن زده‌اند کاملاً بی‌اساس است." دفتر گوردون براون نیز امروز نگرانی خود را از این اظهارات دبیر شورای نگهبان ابراز کرد.

 

از اعتراف‌ها هرچه‌قدر صلاح باشد به مردم می‌گوییم

 

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنانش به بحث در مورد رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت. احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه دوازدهم تیرماه گفت: " کم‌کم آشوب‌ها خوابید و عده‌ای هم دستگیر شدند و اعترافات این‌ها هم دارد گرفته می‌شود و هرچقدر از آن که به مصلحت باشد به مردم گفته خواهد شد. یک عده از قبل نشسته بودند که ببینند انتخابات به نفع هر کس که تمام شد شلوغ کنند و به بهانه انتخابات به خیابان‌ها بریزند. وقتی قضیه چنین است چه نفعی برای مردم خواهد داشت؟ جز این است که دشمن برای ما کف می‌زند؟ ۳۰ سال است که داریم می‌گوییم هر کاری دشمن گفت خوب است باید خلاف آن را انجام دهیم و این یک معیار مناسب است."

 

دبیر شورای نگهبان در پیوند با رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: " ببینید چقدر در این ایام دروغ گفته شد؟ برای مثال به امام جمعه یکی از شهرها گفته بودند که در فلان شهر تعرفه کم آمده است. این امام جمعه به فرماندار زنگ زده و مسئله را سؤال کرده و فرماندار به او گفته‌است که چنین چیزی صحت ندارد. از هر دروغی استفاده کردند که کار خود را پیش ببرند، آیا این بدین معنا نیست که نظام را قبول ندارند." آیت‌الله جنتی در مورد درخواست ابطال انتخابات گفت: " این مملکت ولی فقیه دارد که گره‌های کوری را که هیچ کس نمی‌تواند باز کند، باز می‌کند و مشکلات به دست او حل می‌شود پس دیگر به دنبال چه هستید؟"

 

جنتی افزود: " این انتخابات، انتخابات سالمی بود و اشکالی نداشت. در بازشماری ۱۰ درصد از آرا که صورت گرفت نیز اختلاف خیلی ناچیز مشاهده شد که غیرطبیعی نیست؛ چرا که حتی اگر یک بسته اسکناس به دست کسی بدهیم و دو بار شمارش کند، بار اول با بار دوم فرق می‌کند. در این ایام غیبت شد، دروغ گفته شد و فحاشی و بدزبانی شد و کسانی که این کارها را کردند باید توبه کنند و از خدا بخواهند که آن‌ها را ببخشد."

 

هلند: تحویل فیلترینگ به ایران ممنوع شود

 

پارلمان هلند امروز جمعه،‌ خواستار ممنوع شدن تحویل فناوری فیلترینگ اینترنت توسط اتحادیه اروپا به ایران شد. لایحه‌ای که در این خصوص از سوی احزاب کارگر و سبز چپ در پارلمان ارائه شد، پنج‌شنبه‌شب به اتفاق آراء تصویب شد. با تصویب این لایحه، قرار است تا دولت هلند اتحادیه اروپا را ترغیب کند تا از تحویل هرگونه فناوری فیلترینگ به ایران جلوگیری نماید. لایحه دیگری نیز شب گذشته در پارلمان هلند ارائه شد مربوط به این که شرکت‌های زیمنس و نوکیا درآمدی را که از فروش فناوری سانسور به ایران به‌دست آورده‌اند به سازمان‌هایی که به دنبال استفاده امن و آزاد از رسانه نوین در ایران هستند ببخشند.

 

این لایحه رأی مثبت دو حزب بزرگ چپ هلند را به خود اختصاص داد ولی دو حزب اصلی دست راستی یعنی س.د.آ و ف.ف.د به آن رأی منفی دادند. پارلمان هلند هم‌چنین اعلام کرد که صنعت اینترنت در اروپا خواهان در دست داشتن رهنمودی برای شیوه تعامل با رژیم‌هایی است که استفاده از اینترنت را محدود می‌کنند و شهروندانی که از اینترنت استفاده می‌کنند را با اقدامات کنترلی و رعب‌انگیز مواجه می‌کنند. افزون بر این پارلمان هلند خواستار این شده‌است که اروپا رهنمودهایی برای دسترسی آزاد جهانی به اینترنت تنظیم کند. احزاب ف.ف.د. و چپ سبز که این لایحه را ارائه کرده‌اند به این امر اشاره می‌کنند که ایالات متحده نیز در حال تفکر بر روی چنین قانونی است.

 

سفرای ایران در اروپا احضار شدند

 

کشورهای اتحادیه اروپا، امروز جمعه، اعضای نمایندگی‌های ایران در کشورهای عضو این اتحادیه را احضار کردند. به گفته یک دیپلمات اروپایی نزدیک به هیئت رئیسه اروپا، این اقدام در اعتراض به بازداشت کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، صورت می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دیپلمات گفت: " ما داریم سفرای ایران در سراسر اتحادیه اروپا را احضار می‌کنیم و اوضاع مربوط به کارکنان محلی سفارت بریتانیا را طی هفته بعد زیر نظر خواهیم داشت." وی در ادامه گفت: " هیچ گزینه‌ای منتفی نیست." وی در مورد احضارها از سوی دولت‌های اروپا افزود: " آن‌ها دیپلمات‌ها و کاردارهای ایرانی را احضار کرده‌اند. این امر طی امروز جریان دارد، برخی از این احضارها انجام شده‌است." بریتانیا از ۲۶ کشور دیگر اتحادیه اروپا خواسته تا سفیران خود را از ایران خارج کنند. یکی از دیپلمات‌های اروپایی امروز در این خصوص گفت که " خارج کردن سفرا از ایران به عنوان یکی از گزینه‌ها وجود دارد ولی ما باید رویکردی به تناسب داشته باشیم."

 

وی افزود: " از هنگامی که فکر خارج کردن تمامی سفرای اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه مطرح شد، هفت تن از ۹ بازداشت‌شده سفارت آزاد شده‌اند. این رویکردی با تناسب است. ما باید به کسانی در ایران که می‌خواهند به ما در زمینه رسیدن به اهدافمان کمک کنند مقداری انعطاف نشان بدهیم."

 

ارسال به :