چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های دوشنبه ١۴ تیر ۱۳۸۹

 

کیهان
آیا انقلاب فرزندان خود را می خورد
روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود نوشته است "صبح دیروز خبرنگار هفته نامه آمریكایی «نیویوركر» كه برای مصاحبه به كیهان آمده بود، با اشاره به سوابق انقلابی برخی از عوامل فتنه - یا به قول او چالش-88 و طرد آنها از صحنه نظام پرسید؛ آیا نباید با فرانتس فانون هم عقیده بود كه می گفت انقلاب ها فرزندان خود را می بلعند. "


حسین شریعتمداری بعد از توضیح این که مقصود پرسش گر طرفداران مطرح و شناخته شده جنبش سبز بوده است اما پاسخ این سؤال مراجعه به یك «معیار» بود، معیاری منطقی و خالی از ابهام كه در قالب پرسشی از ایشان مطرح گردید و آن پرسش این كه؛ كدامیك از دو سوی ماجرا بر آموزه های انقلاب اصرار می ورزیدند و كدامیك نسخه ای دیگر و متفاوت با ارزش های انقلاب در دست گرفته و به میدان آورده بودند؟


نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان با این مقدمه مدعی شده که جان لی آندرسن كه وی را خبرنگاری كهنه كار خوانده پذیرفته است كه طرفداران جنبش سبز و رهبران آنها دیدگاهی متفاوت و در پاره ای از موارد، متضاد با دیدگاه اعلام شده امام را دنبال می كردند، و آیت الله خامنه ای روی نظرات امام خمینی تاكید می ورزید.


رسالت
تندروی و افراط
رسالت در سرمقاله خود انتقاد کرده که مدتی است فضای مبتنی بر تند خویی و بداخلاقی و افراط کاری بر برخی مناسبات سیاسی و جناحی کشور و در بین گروهی از نخبگان سیاسی حاکم گشته که مظاهری چون انگ زنی، شکاف و شقاق میان افراد و جریانات و تشدید واگرایی ها و... را در پی داشته است. به نام تبیین فتنه و یا برای پاسداشت حریم ولایت و یا برای دفاع از ملت و با دستاویز قرار دادن عناوینی از این دست، به همه چیز و همه کس حمله می شود! طوری افراد را بمباران تبلیغاتی می کنند که اساسا از حیز انتفاع خارج شوند!


به نوشته این روزنامه برخی کینه ها و لجاجت های گروهی و شخصی حتی بر روابط قوای سه گانه اثر گذار می شود و تعامل آن را تحت الشعاع قرار می دهد. نکته اینجاست که این افراط گری ها وتند خویی ها از سوی افرادی است که با صبغه صادقانه و نیت مومنانه به میدان نیامده اند و برای مقاصد خاص سیاسی و دنیوی این چنین بر تنور التهاب و افراط می دمند.


رسالت این روزنامه جناح محافظه کار با این مقدمه تاکید کرده: خواص و سیاسیونی که در پی حوادث عبرت آموز سال 88 از رهبری و مردم فاصله گرفتند و رفتار و گفتار و سکوت وغیبت ایشان در حقیقت جفای نابخشودنی به ملت و انقلاب بوده و هست باید در حال و آینده تاریخ این کشور رسوا شوند و قطعا تبیین زمینه های انحراف و اسباب خیانت آنها در چارچوب افراط گری تحلیل نمی شود.


مردم سالاری
تهدید یا فرصت
سرمقاله‌ی روزنامه‌ی مردم سالاری تحت عنوان "تهدید یا فرصت" و به قلم دکتر رضا جلالی، ابتدا خاطرنشان می کند "اوباما رئیس جمهور آمریکا در هفته ای که گذشت با امضای خود بر تحریم فراگیر ایران به ادعای خود قلب برنامه ای هسته ای ایران را هدف قرار داد و اتحادیه اروپا نیز از آن حمایت کرد. در پی چهارمین تحریم ضد ایرانی از سوی شورای امنیت، مجلس سنای آمریکا از 100 عضو با 99 رای و مجلس نمایندگان (کنگره آمریکا) با 408 رای به تحریم فراگیر هسته ای ایران رای مثبت دادند و اوبا ما نیز با امضای خود مهر تاییدی بر این آرا زد. "


سرمقاله نویس مردم سالاری همچنین ادامه می دهد "نگارنده این سطور در 8 سال گذشته در دوران حاکمیت اصلا ح طلبان در سلسله یادداشت ها و سرمقاله های روزنامه مردم سالا ری تحت عناوین دست یابی ایران به انرژی اتمی، رهایی از بن بست یا تداوم تهدید در تذکرات مکتوبی به دولتمردان وقت جمهوری اسلا می ایران اخطار کرد که اگر فرصت های مغتنم راجع به پرونده جنجالی هسته ای ایران را قدر ندانیم، به مرور زمان تبدیل به تهدیدات فراگیر علیه منافع ایران خواهد بود. "


جلالی همچنین متذکر می شود "اکنون که هنوز فصلی از دهمین بازنگری NPT، معاهده منع گسترش سلا ح های هسته ای و تسلیحا ت غیر متعارف از طرف نمایندگان سیاسی، دستگاه های دیپلماسی جهان در مقر دائمی سازمان ملل متحد، سپری نشده است، ...
ضرباهنگ معکوس از دست رفتن برخی فرصت های مغتنمی موجب شد تا بار دیگر ائتلا ف 1+5 با میدان داری دستگاه سیاست خارجی آمریکا بر طبل قلدرمابی بکوبد. "


وی با توجه به این تحریم ها و مسائل خارجی، خواستار به دست فراموشی سپرده شدن اختلافات داخلی شد و نوشت "اکنون نوک فلش دارندگان حق وتو فشار خویش را بر روی مردم حق طلب و عدالتجوی ایران اسلا می متمرکز کرده اند.لذا همگان بایستی توجه خاص خویش را بر حفظ عزت و کرامت انسانی و اسلا می مردم شریف ایران متمرکز کنیم و در مقابل تهدیدات قدرت های زورمدار غربی به منظور حفظ منافع ملی، جمهوری اسلا می بازیرکی و هوشیاری مصداق حدیث شریف مولا ی متقیان حضرت علی باشیم که فرمودند: (المومن کیس) مومن زیرک و باهوش است.
مگر نمی توان اختلا فات داخلی را در شرا یط تهدیدهای بیگانگان به فراموشی سپرد."


آرمان
به احترام ماندلا
جاوید قربان اوغلی در سرمقاله آرمان به مسابقات جام جهانی فوتبال اشاره کرده که به نظر وی باعث رشد و شکوفایی بیشتر اقتصاد آفریقای جنوبی از طریق سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به این کشور خواهد شد.


به نوشته این دیپلومات سابق هزینه‌هایی که آفریقای جنوبی برای برگزاری این تورنمنت و برای فراهم کردن زیرساخت‌ها انجام داده و البته بخشی از طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بخشی هم از سرمایه‌های ملی آفریقا بوده است، سرمایه اى ماندگار براى این کشور است و این هزینه‌ها در مقایسه با اعتبار سیاسى به دست آورده ناچیز است.


در ادامه مقاله آرمان آمده اگر میزبانی این جام به آفریقای جنوبی داده شده است، غیر از مولفه‌ها و مشخصه‌هایی که در مورد آفریقای جنوبی ذکر شد، یک مسئله بسیار پررنگ‌تر است و آن هم وجود شخصیتی همچون نلسون ماندلاست شخصیتى کاریزماتیک براى مردم این کشور و قاره آفریقا و بلکه جهان. برخوردار از مقبولیت بین‌المللی بسیار بالا، برنده جایزه صلح نوبل، که در 92 سالگی یک شخصیت مورد احترام بین‌المللی است.


دنیای اقتصاد
فوتبال و اقتصاد
اقتصاد فوتبال موضوع سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم محمدصادق جنان صفت است که در ابتدای آن اشاره شده فوتبال از ورزش‌های جذاب، هیجان‌انگیز و بسیار پرطرفدار است. این روزها كه مسابقات جام‌جهانی در آفریقای جنوبی در حال برگزاری است، ‌میلیون‌ها نفر از شهروندان جهان، با هر رنگ و زبان و نژاد و با تفاوت‌های معنادار به لحاظ موقعیت شغلی و سطح درآمد، بازی‌ها را از جعبه جادویی تماشا می‌كنند.


به نوشته این اقتصاددان جذابیت و اهمیت فوق‌العاده ‌بازی‌های جام‌جهانی فوتبال، موجب شده است كه دولت‌های گوناگون با گرایش‌های سیاسی مختلف، حضور پرقدرت در این بازی‌ها را جدی گرفته و سرمایه‌گذاری لازم را برای آن انجام می‌دهند. شاید مقایسه نتایج بازی‌ها با رویدادهای اقتصادی و سیاسی را نتوان یك به یك دانست و آن را همپوشانی كامل تلقی كرد، اما برخی شباهت‌ها نیز قابل توجه است.


سرمقاله دنیای اقتصاد مقایسه را از بازی بحث برانگیز آرژانتین و آلمان آغاز کرده و نوشته چرا آلمان توانست برخلاف پیش‌بینی بسیاری از علاقه‌مندان فوتبال، یك بازی بزرگ را با نتیجه حیرت‌انگیز به سود خود پایان دهد؟ و تحلیل کرده که پیروزی آلمان با احتساب یك فرآیند زمانی به طور مثال از جام جهانی 1978 تا امروز- پیروزی عقل و منطق بر احساس و هیجان است و نشان داد ثبات در مدیریت و واکنش در برابر بحران دو اصل قاطع در پیروزی است.


تهران امروز
هنرمندان میهمان رهبر
تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته دیروز 350 نفر مهمان آیت الله خامنه‌ای شدند و حدود یكصد دقیقه برای ایشان درد دل كردند. فرصت كم بود لذا رهبر تنها 30 دقیقه با آنها به گفت‌وگو نشست و پس از آن صدای اذان همگان را به نماز فراخواند.


این روزنامه بدون اشاره به غیبت هنرمندان مشهور و سرشناس از این دیدار، گزارش داده که یکی از هنرمندان وقتی که پشت میکروفن قرار گرفت ابراز خرسندی كرد كه توانسته برای نوبت اول به حضور رهبر انقلاب برسد. "او از خبر تنها روزنامه‌سینمایی كشور گفت، كه دولت انگلیس بودجه بی‌بی‌سی فارسی را افزایش داده در حالی‌كه از بودجه‌دولت خود كاسته است".


بر اساس این گزارش کارگردان مجموعه ‌صاحبدلان اعتراض کرده كه چرا ما داریم از «دفاع» صحبت می‌كنیم؟ در حالی كه ما قدرت حمله داریم. دوستان ما در اینجا از ده‌ها شبكه‌ تبلیغ مسیحیت به زبان فارسی، صحبتی نكردند. و مهدی سجاده‌چی، فیلمنامه‌نویس اعتراض کرده که چرا در مملكتی كه رهبرش با ادبیات كلاسیك و مدرن مانوس است، رهبری كه استاد خطابه و سخنوری و شعر و ادبیات است، آیا در چنین مملكتی باید نویسندگان این همه مورد بی‌اعتنایی باشند؟


تهران امروز سرانجام گزارش داده آخرین سخنران از جمع هنرمندان، ابوالقاسم طالبی بود كه با طنز سخنان خود را آغاز كرد و گفت: حرف‌های من تقریبا خصوصی است و اگر منتشر نشود بهتر است.


جمهوری اسلامی
رابطه علامه با ایران
روزنامه جمهوری اسلامی در ضمن گزارش های مربوط به درگذشت رهبر شیعیان لبنان نوشته علامه از گذشته با ایران روابطی گرم و صمیمی داشت، در این سال‌ها اگرچه این روابط کمرنگ‌تر از قبل شده بود، با این حال امتداد داشت. همین چند ماه پیش بود که خبر دیدار غلامعلی حدادعادل با وی منتشر شد. با این حال کسانی هستند که در صلاحیت علمی وی تردید می‌کردند و او را به کلی سیاسی می‌دانستند.


در این گزارش از قول شیخ علی کورانی، باجناق او که در حال حاضر مدیریت «مركز المصطفی للدراسات الاسلامیه» وابسته به دفتر آیت‌الله‌العظمی سیستانی را در قم به عهده دارد نوشته شده ایران، فضل الله را بزرگ کرد از نظر علمی ‌او را قبول ندارم و ایشان را مجتهد نمی‌دانم. آقایان كروبی و‌هاشمی‌ رفسنجانی از زمان امام خمینی همواره به ایشان كمك می‌كرده‌اند.


به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی روابط علامه فضل الله و ایران پس از آن سرد شد که وی قدم در راه نوگرایی گذاشت و این نوگرایی را با تشکیک در شهادت حضرت زهرا آغاز کرد. وی دارای فتاوایی مناقشه برانگیز بود. مثلا وی اعتقاد داشت سینه‌زنی سنتی مرسوم كه باعث اذیت بدن می‌شود اشكال دارد. قمه زنی هم حرام است... زنجیر زنی نیز. درباره زنان گفته بود: « معتقدم كه زن در طول تاریخ مظلوم بوده است؛ با اینكه عقلش مثل مرد است و توانایی‌اش مثل توانایی مرد. ولی از صحنه معرفت و تجربه كنار گذاشته شده است و بازیچه و كنیز مرد در نظر گرفته شده است.» به همین دلیل وی حرف از استقلال بالغه رشیده در نکاح می‌زد.

 

ابتکار
سال سرنوشت ساز نفت
ابتکار در سرمقاله خود از سال آینده به عنوان سال سرنوشت ساز در صنعت نفت ایران یاد کرده و نوشته بررسی وضعیت بازار نفت حکایت از حساس بودن تصمیم‌های نفتی ایران دارد. چرا که در صورت کوچکترین درصد اشتباه در تصمیم گیری‌های نفتی، ایران نقش خود را به عنوان صادرکننده نفت بزودی از دست خواهد داد.


به نوشته این روزنامه برخی از موسسات بین المللی انرژی در جهان بر نقش تاثیرگذار ایران در بازار سال‌های آتی نفت می‌گویند و برخی با تحلیل وضعیت سرمایه گذاری و سیاست‌های اجرایی در صنعت نفت ایران بر حذف این کشور از جمع صادرکنندگان نفت اصرار دارند. اما تمام این موسسات تاکید دارند 5 سال آینده برای نفت ایران بسیار سرنوشت ساز خواهد بود و در صورت درصدی اشتباه در نحوه سرمایه گذاری، تزریق مناسب گاز به میادین، توسعه به موقع میادین و ... صادرکننده بودن ایران به رویایی دست نیافتنی بدل خواهد شد.


نویسنده سرمقاله ابتکار تاکید کرده تا 5 سال آینده 4 میلیون و 700 هزار بشکه از تقاضای جهانی نفت کاسته خواهد شد. و بیشترین تقاضا در چین و خاورمیانه خواهد بود اما برخی آمریکا و برخی روسیه راتاثیرگذارترین سال‌های اتی بازار نفت می‌دانند.در این بین مسئولان ایرانی معتقدند ایران و عراق بازیگران اصلی بازار نفت دنیا تا 25 سال آینده خواهند بود.

 

 


ارسال به :