چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز چهاردهم تیر ۱۳۸۸

 

فرمانده سپاه: معترضان، انبوهی از مردم بودند

 

سرتیپ عبدالله عراقی فرمانده سپاه تهران بزرگ گفت که در اعتراض‌های خیابانی در واکنش به نتایج انتخابات، اجتماع " بسیار عظیمی" از مردم شرکت داشتند که این تجمعات و راهپیمایی‌ها غیرقانونی بود. سردار عراقی افزود که نظام جمهوری اسلامی با این " تجمعات گسترده مردمی" با " سعه صدر" برخورد کرد و تنها به دادن تذکر اکتفا کرد. این برای نخستین بار است که یک مقام بلندپایه در ایران به صراحت اعلام می‌کند که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، " تعداد زیادی از مردم" بودند. سردار عراقی گفت " حضور بسیار گسترده مردم در خیابان‌ها باعث شد تا برقراری آرامش در تهران زمان بسیاری ببرد." این فرمانده ارشد سپاه پاسداران افزود که " مردم معترض با اخطار‌های نیرو‌های سپاه و بسیج، پراکنده شدند و تنها عده کمی از اغتشاشگران در خیابان‌ها باقی ماندند که پس از آنکه اقدام به تخریب اموال عمومی کردند، از سوی نیرو‌های بسیج با آنها برخورد شد."

 

به گفته سردار عراقی، زمانی که گروهی از " اعضای سازمان مجاهدین خلق، پژاک و سلطنت‌طلبان" در این اعتراض‌ها اقدام به ضرب و شتم مردم پرداختند، نیرو‌های سپاه و بسیج وارد معرکه شده و با آنها درگیر شدند. این فرمانده سپاه در عین حال گفت که در این ناآرامی‌ها همچنین از " پشت بام‌ها، آب جوش، اسید، آجر و حتی از برخی از ساختمان‌ها تیر به سمت بسیجیان شلیک می‌شد." رسانه‌ها گزارش کردند که در جریان ناآرامی‌های اخیر تهران، نیرو‌های بسیج و لباس شخصی نقش موثری داشتند، اما سردار عراقی با رد این گزارش‌ها اظهار داشت که" بعضی از افراد به نام بسیج در میادین و خیابان‌ها با مردم برخورد کردند که ما هرگز آنها را قبول نداریم." وی افزود که در این ناآرامی‌ها سپاه پاسداران از "۳۰ درصد توان خود" استفاده کرده است.

 

فرمانده پلیس اعتراضات را انقلاب مخملی خواند

 

اسماعیل احمدی‌ مقدم فرمانده پلیس ایران، نامزد‌های معترض به نتایج انتخابات را" رهبران انقلاب مخملی" خواند که به گفته وی سعی داشتند برای رسیدن به اهداف خود tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/18852"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :