دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ١۵ تیر ۱۳۸۹

 

رسالت
جامعتین و نگاه به آینده اصولگرایی
روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود با عنوان "جامعتین و نگاه به آینده اصولگرایی" به قلم صالح اسكندری آورده است:
" پیران دنیا دیده، سدی برای گفتگو نمی سازند و در سیاست قائل به جمع باوری و پل زدن بین منافع مختلف هستند آنچه امروز جامعتین در خشت خام می بینند جوانان اصولگرا در آینه نمی بینند."


سرمقاله نویس رسالت متذکر می شود "شهر قم طی روزهای اخیر شاهد نشست های مهم اما بی جار و جنجالی بود كه حكایت از آینده نگری و دوراندیشی فحول روحانیت در صیانت از دستاوردهای اصولگرایی داشت."


اسکندری خاطرنشان کرد "دیدار اخیر جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روند رو به رشدی برای تحكیم همگرایی در بین اصولگرایان و تعمیق وحدت ملی بود و حضور همزمان آیت الله مهدوی كنی و آیت الله یزدی در یك جلسه نشان داد كه جامعتین حساب ویژه ای برای آینده اصولگرایی در كشور قائل است و برنامه ریزی های مدونی برای مفصل بندی گفتمانی و نهادمندی تغییر و تحولات در چارچوب رقابت های سیاسی دارد. "

 

وی مدعی می شود "دشمن از قبل انتخابات تا به امروز تمام تلاش خود را معطوف این موضوع كرده است تا در صورت بندی نهایی خود در جنگ نرم در انضمام با پروژه تفرقه افكنی بین روحانیت، (نقش بی نقشی) به روحانیت القا نماید و مانع از نقش آفرینی موثر پیران اصولگرای دیگر در معادلات سیاسی كشور گردد. در حالی كه جامعتین با هوشیاری قبل و بعد از انتخابات اقدام به روشنگری و موضع گیری های شفاف نمود و امروز به منظور نقش آفرینی موثر در بین اصولگرایان در اولین گام، اصل روانسازی همگرایی جریان اصولگرایی بر مبنای گفتگو های مستمر را در دستور كار خود قرار داده است."


و در انتها اظهار عقیده می کند که "هزینه های حوادث سال گذشته، ضرورت هوشیاری مسئولان در جبهه نبرد نرم را به مراتب بیشتر می كند. چرا كه غفلت از واقعیت جنگ نرم آغاز شكست ها و دور زدن مجموعه نیروهای معتقد به انقلاب توسط دشمن است. طبیعی است كه دشمن از بین برخی نوباوگان و نابالغان سیاسی در بین اصولگرایان یارگیری كند. اما بدین معنا نیست كه فحول اصولگرا آینده این جریان را پای منازعات سیاسی زودگذر ذبح كنند. رسالت اصولگرایان در اداره كشور بسط ید ولایت و اثبات كارآمدی نظام اسلامی است."


ابتکار
اگر به ایران حمله شود
ابتکار در گزارشی به بررسی این فرض پرداخته که اگر حمله ای نظامی به ایران صورت پذیرد چه خواهد شد حمله ای که به نوشته این روزنامه به معنای یک فاجعه تمام عیار و کامل برای اقتصاد جهان خواهد بود.


به نوشته این روزنامه افزایش چشمگیر بهای نفت که افزایش شدید نگرانی بازارهای مالی را در پی خواهد داشت تجارت
جهانی را ناگهان فلج خواهد کرد، هزینه های نظامی را به شدت افزایش می دهد، تورم را بالا خواهد برد و سرانجام این که نرخ ارز و طلا را به شدت افزایش خواهد داد.


ابتکار تاکید کرده یکی از پیامدهای اولیه حمله احتمالی به ایران این خواهد بود که انتقال محموله‌های نفتی از طریق تنگه هرمز به شدت محدود یا ممکن است متوقف شود. با توجه به اینکه حدود 20 درصد از نفت جهان از طریق تنگه هرمز به نقاط مختلف جهان منتقل می‌شود، به دنبال اختلال جدی در روند انتقال نفت از طریق تنگه هرمز، بازار نفتی جهان بلافاصله عنان گسیخته خواهد شد. حتی برخی از تحلیل گران نیز معتقدند که بهای نفت به 250 دلار در هر بشکه خواهد رسید.


مردم سالاری
تحریم امارات
مردم سالاری نوشته چند واقعیت تاریخی، سیاسی و اقتصادی را باید به اماراتی ها گوشزد کرد. اول آنکه سابقه تاریخی حضور تجار و صنعتگران ایرانی در سواحل جنوبی خلیج فارس به قبل از استقلال این کشورها بازمی گردد و جمعیت ایرانی آن سوی آب سهم زیادی در عمران و آبادی این منطقه داشته است. ثانیا در حال حاضر بیش از400 هزار ایرانی در امارات متحده عربی زندگی می کنند و هشت هزار شرکت ایرانی در این کشورحضور فعال اقتصادی دارند.


به نوشته این روزنامه این ارقام در اشل اقتصادی ایران عدد کوچکی است اما در اشل اقتصادی امارات رقم غیرقابل انکاری است. اماراتی ها حتی اگر هم بخواهند نمی توانند خود را از خدمات و سرمایه شرکت های ایرانی بی نیاز ببینند. بنابراین بهتر است سیاست متوازن تری را در پیش گرفته و چشم خود را بر روی واقعیت های اقتصادی و تاریخی نبندند.


آرمان
استناد ها درست نیست
دکترعلی بیگدلی در سرمقاله آرمان نوشته استنادی كه برخی از كشورها در جلوگیری از ارائه بنزین و نفت به ایران براساس قطعنامه 1929 سازمان ملل داشته‌اند به هیچ‌وجه درست نیست؛ در هیچ‌یك از بندهای این قطعنامه موضوعی در رابطه با جلوگیری از ارائه نفت و بنزین به ایران وجود ندارد .اقدام كشورهای آلمان، امارات و كویت در جلوگیری از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی از دو منظر قابل بررسی است.


به نوشته این مقاله ممكن است این كشورها به بهانه اجرای مصوبه شورای امنیت از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری كرده باشند كه در این صورت ما می‌توانیم با اقدام متقابل با آنها برخورد كنیم، چراكه به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی كشورمان هواپیماهای بسیاری از خاك ایران عبور می‌كنند. از منظر دیگر به جهت آنكه این كشورها اقدامی غیرانسانی را در به خطر انداختن جان صدها نفر مرتكب شده‌اند می‌توانیم با طرح موضوع نظر مجامع جهانی نسبت به حق تضییع شده خود، دادخواهی كنیم.


سرمقاله آرمان تاکید کرده سفر آتی وزیر امور خارجه به كشورهای اروپایی به نظر می‌رسد متكی برای جلوگیری از جوسازی‌ها غرب و خنثی‌سازی آن هاست. حتی سفر اخیر متکی به نیجریه نیز بر این اساس انجام شده چرا كه این كشور یكی از تولیدكنندگان بزرگ بنزین جهان به شمار می‌رود و می‌تواند در صورت تحریم صنعت نفت و بنزین ایران از سوی اروپا و آمریكا ما را یاری كند.


کیهان
امید به واقعه ای در درون نظام
کیهان در سرمقاله خود برای چندمین بار ادعا کرده که جنبش سبز از نفس افتاده، مردم از رهبران این جنبش روگردان شده و از مطالبات آن صرف نظر کرده اند چرا که اواخر سال گذشته یعنی زمانی كه حركت های خیابانی جریان فتنه آرام آرام فروكش كرد و به اصطلاح فضای امنیتی پایان یافت، روشن بود كه طراحان فتنه تلاش خواهند كرد آنچه را كه از كف خیابان جمع شده به درون سیستم سیاسی منتقل كنند. در زمستان 88 حتی طرف های خارجی هم فهمیده بودند كه باید از خیابان های تهران قطع امید كنند و امیدوار باشند كه درون نظام واقعه ای شكل بگیرد.


روزنامه هوادار دولت با این مقدمه نتیجه گرفته سیاست موسوی، كروبی و خاتمی برای حركت به سمت طبقه محروم، تبدیل شدن به سخنگوی آنها و نهایتا به خیابان كشاندن آنها در فرصت های معین، شكست خورد. و روز كارگر و روز معلم معلوم شد كه این جریان طبقه متوسط را از دست داده اما طبقه محروم را به دست نیاورده است، و فتنه به جای اینكه به تعبیر یكی از پرده نشینان اصلاح طلب از شمال تهران به جنوب آن منتقل شود در همان شمال شهر مرده است.


کیهان سپس پیش بینی کرده سران جنبش سبز اكنون دیگر به لحاظ سیاسی موجوداتی مرده و تمام شده محسوب می شوند كه كاری بیش از صدور بیانیه و ملاقات های ملال آور با جمع های ثابت از آنها ساخته نیست و همه امید و آرزویشان این است كه به نحوی حتی اگر شده با دست زدن به انتحار سیاسی در سرخط خبرها قرار بگیرند.


ماجرا ختم نمی شود
کیهان همچنین پیرامون دانشگاه آزاد و وقایع اخیر آن نوشته است: "ماجرا به دو دستور ختم نمی شود، بلكه رهبر بررسی درباره امكان شرعی و قانونی وقف دانشگاه آزاد را نیز به هیئتی از متخصصان فقهی و حقوقی سپرده است كه تصمیم نهایی درباره دانشگاه آزاد و چالش میان هیئت مؤسس دانشگاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی موكول به ارائه نظر هیئت یاد شده خواهد بود. "


به نوشته مدیر کیهان این هیئت موظف شده است در فرصتی محدود و بدون فوت وقت، نظر نهایی خود را با استناد به مبانی فقهی، موازین حقوقی و قوانین جاری اعلام كند. بدیهی است اعلام نظر این هیئت پایان ماجرا خواهد بود، چرا كه رهبرمعظم انقلاب در نامه ارسالی «بر حق قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصمیم گیری نسبت به دانشگاههای كشور» تاكید فرموده اند و از سوی دیگر، نظر هیئت فقهی و حقوقی درباره وقف دانشگاه آزاد نیز فصل الخطاب است.


ایران
سرنوشت دانشگاه آزاد
ایران روزنامه دولت نیز، خبر تصمیم رهبر به توقف وقف و اجرای اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در صفحات داخلی خود نقل کرده بلافاصله بعد از آن نوشته یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی لغو شدن تغییرات در اساسنامه دانشگاه آزاد را رد و اعلام کرد توقف اجرای این اساسنامه موقتی است.


روزنامه دولت بر این خبر افزوده در شهریور ماه سال گذشته، زمانی که آقای هاشمی و نیز عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد مدعی شدند که صیغه وقف اموال این دانشگاه را خوانده‌اند، از موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع خبر دادند. این ادعا همان زمان از سوی دفتر رهبر انقلاب تکذیب شد اما افراد و محافل حامی مسئولان دانشگاه آزاد همچنان به طرح این ادعا پرداختند.


جهان صنعت
انضباط نداریم
حمیدرضا طهماسبی‌پور در سرمقاله جهان صنعت نوشته مرداد دو سال پیش بود که با ممنوع شدن انتشار انواع چک‌پول توسط بانک‌ها، انتشار این مهمان نامبارک اقتصاد ایران به انحصار بانک مرکزی درآمد. این اقدام بانک مرکزی که در راستای تامین ابزار مطمئن مبادله میان مردم بود در آن زمان اقدامی خوب تلقی می‌شد اما با این وجود هم مسکنی بود بر زخمی‌کاری! چراکه با بررسی ساده می‌توان دریافت که این روش از ریشه معیوب است و اکنون این نظام پولی در هیچ جای دنیا دیگر پذیرفته نیست.


به نوشته این مقاله سردرگمی‌های اقتصادی این روزها در قالب یکی از محورهای هفت‌گانه طرح تحول اقتصادی کشور خود را نشان داده و حتی به بانک مرکزی هم رسیده که باعث شده تمرکز بر اصول مهم دیگر فراموش یا از اولویت خارج شود. چرا این روزها از موضوع مهم انضباط پولی کمتر یاد شده و هرچه پرسیده می‌شود به هدفمندی یارانه‌ها برمی‌گردد!
اگر برنامه‌ای برای اصلاح ساختار معیوب نظام پولی و مالی ایران وجود دارد، چرا کسی نمی‌گوید که برنامه دقیق برای مهار فشار صدور چک‌پول‌ها چیست و چرا ایران تنها کشور منتشرکننده چک‌پول در دنیاست؟


سرمقاله جهان صنعت پرسیده آیا ایجاد انضباط پولی در کشور که نیاز اصلی توسعه اقتصادی و در نهایت توسعه پایدار ملی است، اینقدر در نگاه استراتژیست‌های بانک مرکزی کمرنگ است که فقط کلیات طرح تحول اقتصادی به‌عنوان حلال مشکلات یاد می‌شود؟ آیا موکول کردن تمام اصلاحات نظام پولی و مالی به بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نشانه‌ای از بی‌برنامگی بانک مرکزی برای ایجاد انضباط پولی و مالی است؟


دنیای اقتصاد
تورم و ذخایر بانک مرکزی
مهران دبیرسپهری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که بانك مركزی اعلام کرده قصد دارد با 12 میلیارد دلار تسهیلات به بخش صنعت موافقت کند نوشته به نظر می‌رسد قرار است این وام‌ها از ذخایر ارزی بانك مركزی تامین اعتبار شود؛ ذخایری كه یك بار در گذشته با قیمتی بالاتر از قیمت بازاری آن توسط بانك مركزی خریداری شده است و اثر تورمی آن را مردم چشیده‌اند.


به نظر سرمقاله این روزنامه اقتصادی در صورت انجام چنین کاری اگر وام گیرنده، ارز را در بازار داخلی به ریال تبدیل سپس آن را مصرف كند، اولا باعث یك اثر تورمی از ناحیه تقاضا می‌شود و ثانیا باعث یك اثر تورمی دیگر ناشی از افزایش عرضه پول ملی از سوی بانك مركزی خواهد شد اما اگر وام گیرنده، ارز را صرف واردات كند در این صورت یك اثر موقت ضد تورمی خواهد داشت؛ ضمن آنكه این امكان وجود دارد كه تولید‌كنند‌گان داخلی در اثر تشدید بیماری هلندی از واردات مزبور متضرر شوند.


دنیای اقتصاد در عین حال نوشته اگر در حالت دوم بیماری هلندی تشدید شود، نرخ تورم بلند مدت در اثر افزایش قیمت مسكن افزایش خواهد یافت. نتیجه آنكه به احتمال زیاد، میلیون‌ها ایرانی تولید كننده باید متضرر شوند مگر آنكه با یك دقت وسواس‌گونه، این 12 میلیارد دلار صرف واردات كالاهایی شود كه در داخل در حال تولید نباشد یا كالای جایگزین برای تولیدات داخلی نباشد.

 
سیاست روز
هشدار
روزنامه سیاست روز در سرمقاله امروز خود با عنوان "هشدار علیه تخریب و نفاق " به قلم محمد صفری آورده است: "مدتی است فضای نفاق، تخریب و بی‌اخلاقی، فضای سیاسی كشور را تحت‌الشعاع قرار داده است. این كه چه كسی و یا چه جریانی از این فضا سود می‌برد و این سود در جهت پیاده كردن چه اهدافی دنبال می‌شود از نكات مهم و اساسی جریان‌شناسی تخریب و نفاق است. "


وی اظهار عقیده می کند "پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم جریانی شكل گرفت كه در حدود یكسال است كه فضای اعتراضی را به فضای فتنه و نفاق سوق داده است. این فضا، با رهنمودها، توصیه‌ها و تبیین آن توسط رهبر فرزانه انقلاب فروكش كرد. "


و همزمان ادعا می کند که "اكنون شاهد نوع دیگری از ایجاد و تاسیس این فضا از سوی برخی جریان‌ها، تفكرات و اشخاص هستیم.بر آنها كه پس از انتخابات فضای نفاق و تخریب را ایجاد كردند حرجی نیست و شاهد آن هستیم كه جریان‌ها و تفكراتی به ایجاد این فضای آلوده دامن می‌زنند كه اتفاقا حرجی هست. "


صفری راه حلی ارائه می دهد مبنی بر "اطلاع‌رسانی صحیح و پاسخگویی به شبهات، حفظ وحدت و همبستگی، دوری از نشست و برخاست با گروه نفاق و تخریب، نسپردن كارها به آنها و"


جام جم
مجری سابق بازگشت
روزنامه جام جم در یادداشت خود با عنوان "بازگشت به دوران طلایی "به قلم طاهره آشیانی آورده است:‏ "گیتی خامنه ، مجری پیشكسوت بعد از سال‌ها دوری از وطن به ایران برگشت و اجرای برنامه‌هایی را به عهده گرفت". این جمله را در ماه‌های اخیر زیاد شنیده یا در جراید مختلف خوانده‌ایم.


گیتی خامنه ، مجری برنامه كودك دهه 60 بود. مجری خاطره‌سازی كه می‌توان تداوم محبوبیت او را در سفر او و غیبت 20 ساله‌اش دانست.


این روزنامه آورده است "خامنه درست در زمانی برای ادامه تحصیل به خارج از كشور رفت كه دوران طلایی مجری‌سازی در تلویزیون آغاز شده بود. خامنه در دوره‌ای كه بین مردم به عنوان یك مجری توانا شناخته شده بود، از این حرفه فاصله گرفت و توانست عنوان طلایی خود را حفظ كند. در ادامه این دوران طلایی، مجریان زیادی به تلویزیون آمدند و درخشیدند. "


روزنامه ارگان صدا و سیما همچنین خاطرنشان کرد "مجریانی مانند اقبال واحدی، محمود شهریاری، جواد آتش‌افروز، كاظم احمدزاده، حسین رفیعی، جواد یحیوی، سونیا پوریامین، ژاله صادقیان، زنده یادان محمود علیقلی و منوچهر نوذری و... آنها توانستند با اجراهای متفاوت خود برنامه‌های زنده و تركیبی سیما و حتی مسابقات تلویزیونی را به دیدنی‌ترین برنامه‌ها تبدیل كنند. "


و اینکه در انتها متذکر می شود "برگشت گیتی خامنه و استقبال تهیه‌كنندگان برنامه‌های تلویزیونی از این مجری توانمند نشان می‌دهد تلویزیون هنوز هم به مجریان كاربلد نیاز دارد، اما قبول كنیم این نیاز زمانی برآورده می‌شود كه حمایت از خلاقیت و استعدادیابی در رسانه ملی تقویت شود."


ارسال به :