پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ -
- 27 Jun 2019
23 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نظام و تسويه حساب با ملي مذهبي ها و نهضت آزادي
جرس: هفته گذشته هدي صابر از فعالان ملي مذهبي، در پي احضاري شفاهي از مسوولان پرونده شنيده بود كه قرار است احكام سال 1380كه متوقف مانده بود براي فعالان ملي مذهبي به اجرا در آيد. محمد شريف وكيل ملي مذهبي ها نيز در پيگيري اين موضوع اظهار مي كند كه مسوولان قضايي گفته اند كه به زودي احكام سال 80 را براي فعالان ملي مذهبي خواهند فرستاد ، احكام سنگيني كه در سال 80 براي 15 تن از فعالا ن ملي مذهبي صادر شد و اجرايش به تعويق افتاد.  


دشمني ديرينه با ملي مذهبي ها


سال 79 و پس از بحران مخالفان خاتمي در پي كنفرانس برلين، برخي از شركت كنندگان اين كنفرانس دستگير شدند و پس از ماهها تحمل شرايط سخت بازجويي و زندان انفرادي، بعضا از آنها اعترافات تلويزيوني گرفته شد. عزت الله سحابي يكي از همين دستگير شدگان بود و بعدها ابراز كرد كه اعترافاتش ناشي از فشارهاي طاقت فرساي بازجويان بوده است. در پي صحنه سازي بازجو ها، 15 نفر از ملي مذهبي ها دستگير و روانه زندان شدند و در تمام سال 79، زندانهاي انفرادي را از سر گذراندند. مهندس عزت‌الله سحابی، دکتر حبیب‌الله پیمان، دکتر محمد ملکی، دکتر رضا رئیس طوسی، دکتر محمد حسین رفیعی، محمد بسته‌نگار، تقی رحمانی، دکتر علیرضا رجایی، دکتر مسعود پدرام، دکتر سعید مدنی، دکتر مرتضی کاظمیان، مهندس محمود عمرانی، رضا علیجانی، محمد محمدي اردهالی، و هدی صابر، پس از تحمل ماه‌ها بازداشت در سلول‌های انفرادی و دربسته‌ی بازداشتگاه 59 میدان عشرت‌‌آباد, و تحت نظر سپاه پاسداران، به تدریج در سال 1380 آزاد و پس از محاکمه از سوي دادگاه بدوی به حبس از 4 سال تا 10 سال محکوم شدند. حکم اولیه از سال 1381 در دادگاه تجدیدنظر متوقف ماند و در روزهاي اخير دوباره این  زمزمه از دستگاه قضايي شنيده مي شود كه قرار است تا احكام را به اجرا بگذارند.


جبهه ملي مذهبي كه گروه هاي متنوعي را شامل مي شود پس از سال 68 منسجم شدند و عمده فعاليتهاي اين جبهه انتشار چند نشريه ماهانه و پر نفوذ بود. نشرياتي مانند "نامه"، "پيام هاجر"، "راه مجاهد" و سرآمد آنها ماهنامه "ايران فردا" به مدير مسوولي عزت الله سحابي و رضا عليجاني منتشر مي شد. نشريات ملي مذهبي با تكيه بر ايراني بودن و مسلمان بودن، نسبت به آنچه انحراف نظام پس از انقلاب و حذف نيرو هاي متکثر انقلاب بود، به فرايند حاكميت مطلق روحانيت انتقاد داشتند و سياستهاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي جمهوري اسلامي را نقادي مي كردند.


پس از انتخابات دوم خرداد 76 نيروهاي ملي مذهبي اين راي قاطع به خاتمي را راي به نادرستي سياستهاي سالهاي گذشته تحليل مي كردند و عزت الله سحابي در سرمقاله معروفي راي بيست ميليوني مردم را يك نه بزرگ به حاكميت عنوان كرد. از آنجاکه نيروهاي ملي مذهبي به جناح هاي درون حاكميت متمايل نبودند و گرايش هاي حتي چپ و اصلاح طلب هم مرز بندي مشخصي در آن دوران با ملي- مذهبي ها داشتند، در واقع به هدف بی دفاع حملات نظام تبديل شدند و بازداشت دسته جمعي ملي مذهبي ها در سال 79 يك هجوم به مخالفان قانوني نظام براي ضربه زدن به دولت خاتمي كه با شعار جامعه مدني و آزادي سياسي به صحنه آمده بود تلقي مي شد.


حكم غير قانوني دادگاه انقلاب


دكتر ابراهيم يزدي دبير كل نهضت آزادي سال گذشته سه ماه را در زندان گذراند و اين در حالي است كه بسياري از اعضاي نهضت آزادي پس از انتخابات دوره دهم به زندان افتادند و برخي همچنان در زندان به سر مي برند. عماد بهاور رییس شاخه جوانان نهضت آزادی پس از 4 بار بازداشت همچنان منتظر تشکیل دادگاه است و مهندس طاهری و امیرحسین کاظمی از اعضای نهضت هر کدام به سه سال حبس محکوم شدند. این درحالی است که به نظر میرسد مسوولان قضايي در مورد اعضاي نهضت آزادي هم قصد دارند تا همان احكام سنگين سال 81 را كه براي 41 نفر از وابستگان رسمي و غير رسمي نهضت، صادر شد به اجرا در آورند.


در سال 79 و پس از دادگاهي شدن ملي مذهبي ها نوبت به نهضت آزادي رسيد و دادگاه انقلاب اسلامي حكم به انحلال نهضت داد. اما آنچه در پي اين حكم و شكايت دكتر يزدي به كميسيون اصل نود مجلس ششم روي داد، جالب بود ، گزارش كميسيون اصل نود كه رياست آن بر عهده حجت الاسلام انصاري راد بود در مجلس شوراي اسلامي قرائت شد و حكم دادگاه انقلاب در محكوميت اعضاي نهضت به حبس هاي طويل المدت و انحلال اين حزب سياسي قديمي ، غير قانوني عنوان گشت.


گزارش کمیسیون اصل نود در مجلس ششم با فرياد هاي نمايندگان اقليت كه همگي از محافظه كاران و مخالفان دولت خاتمي بودند بارها قطع شد . اما نايب ریيس مجلس محمدرضا خاتمي ، با قانوني ندانستن اين اعتراض ها عنوان كرد كه اين گزارش بنابر وظيفه قانوني مجلس و ظلمي كه احيانا بر كسي رفته است قرائت مي شود. موسي قرباني نمايند اقليت در اعتراض به قرائت گزارش كميسيون ، اخطار قانون اساسي داد كه بنا بر آن مدعي شد كه آيت الله خميني، فعاليت نهضت آزادي را ممنوع كرده اند و بنابراين نبايد گزارش كميسون قرائت شود. اما پاسخ محمدرضا خاتمي اين بود كه در زمان آيت الله خميني يك نفر از سران نهضت به زندان نيفتادند و اين نشان مي داد كه امام تحمل شنيدن صداي مخالفان را داشت. گزارش كميسيون اصل نود مجلس بازتاب هاي گسترده اي پيدا كرد و حكم دادگاه انقلاب كه به طور علني غير قاوني اعلام شده بود متوقف ماند.


يك خاطره تاريخي


اين اولين بار در تاريخ جمهوري اسلامي بود كه يك حكم دادگاه انقلاب در كميسوني رسمي و نظارتي غير قانوني عنوان شد. دفاع سر بسته كميسيون اصل نود از حق سياسي نهضت آزادي و بي گناه بودن اعضاي نهضت در قبال اتهامات وارده در همان دوران اصلاحات به تاريخ پيوست و با روي كار آمدن احمدي نژاد ، فشار بر نيروهاي ملي مذهبي و نهضت آزادي افزايش چشمگير يافت .


در يكسال اخير صدا و سيماي جمهوري اسلامي در برنامه هاي خبري و تحليلي، نهضت آزادي را به عنوان يكي از پيشكسوتان جنگ نرم ادعايي تئورسين هاي دولت احمدي نژاد عنوان كرده و دستمايه برخورد با اين منتقد قديمي حاكميت، نقل قولهايي از آيت الله خميني است كه به گونه اي گزينشي از شبكه هاي رسانه دولتي پخش مي شود و در نهايت اينگونه به مخاطبان القا مي گردد كه بنيانگذار جمهوري اسلامي هيچگاه به نهضت آزادي و دولت موقت و اصولا فعاليت يك حزب منتقد علیه خود علاقه اي نداشته است. اين برداشت هاي تا ريخي باعث شد تا آيت الله موسوي اردبيلي در درس خارج فقه دهم خرداد ما ه گذشته، يك خاطره را نقل كند.


موسوي اردبيلي كه رياست قوه قضاييه در سالهاي رهبري آيت الله خميني را بر عهده داشت مي گويد :امام در يكي از جلسات هفتگي كه با ايشان داشتيم گفتند ":برخي از آقايان كه من مي شناسمشان افراد متدين و خوبي هستند . منظورشان نهضت آزداي و مرحوم مهندس بازرگان بود و ادامه دادند كه بايد رعايت حالشان بشود. جناب آقاي خامنه اي گفتند :" آقا اينها روحانيت را قبول ندارند." امام فرمودند":اين طور نيست روحانيت را قبول دارند شما ها را قبول ندارند." آقاي خامنه اي مجدد گفتند:"آقا اينها شما را هم قبول ندارند." فرمودند مرا قبول نداشته باشند، مگر من جزو اصول دين هستم ، عده اي مرا قبول دارند و عده اي هم قبول ندارند. آيت الله موسوي اردبيلي مي گويد اين خاطره را بدون ذكر افراد در همان سالها در نماز جمعه بازگو كرده است. با اين حساب به نظر مي رسد ذكر نام افراد در باز گويي اين خاطره مي تواند نشان دهد كه چرا در 20 سال اخير نهضت آزادي و نيروهاي ملي مذهبي در زندان و بازداشت و محدوديت بوده اند.


 

ارسال به :