سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز پانزدهم تیر ۱۳۸۸

 

آیت الله خامنه ای اروپا را تهدید کرد

 

آیت الله خامنه ای در تازه ترین اظهاراتش کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی ایران متهم کرد و گفت: "برخی از سران کشورهای غربی در سطح رییس‌جمهور، نخست‌وزیر، و وزیر خارجه، در مسائل داخلی ملت ایران که به آنها ارتباطی نداشت صراحتاً دخالت کردند و بعد هم گفتند که در مسائل ایران دخالت نمی‌کنند در حالیکه آنها ضمن تشویق به اغتشاش‌گری، مردم ایران را اغتشاش‌گر معرفی کردند." وی گفت: " ما اظهارات و رفتارهای مداخله‌جویانه این دولتها را محاسبه خواهیم کرد و قطعاً در آینده روابط جمهوری اسلامی ایران با آنها تأثیر منفی خواهد داشت." رهبر جمهوری اسلامی همچنین با تشبیه عده ای در داخل کشور به "دنباله‌های دستگاههای تبلیغاتی مخرب و معاند با نظام جمهوری اسلامی" خطاب به این گروه نیز گفت: "این معدود دنباله‌های فریب خورده، علامت‌های غلطی می‌دهند که دشمنان نیز فریب این علامتها را می‌خورند اما مردم و نخبگان و همه جناحها باید مراقب باشند تا دوست و دشمن را اشتباه نگیرند و رفتاری را که باید با دشمن داشته باشندَ، با دوست انجام ندهند."

 

سارکوزی: ایرانیان شایسته رهبران بهتری هستند

 

هنوز چند ساعتی از اظهارات آیت الله خامنه ای درباره دخالت کشورهای غربی در مسایل داخلی نگذشته بود که نیکلا سارکوزی رییس جمهور فرانسه و گوردون براون نخست وزیر انگلیس به این اظهارات واکنش نشان دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، سارکوزی در واکنش به اظهارات رهبر ایران گفت كه "مردم ایران شایسته داشتن رهبرانى بهتر از امروز هستند." گوردون براون نخست وزیر انگلیس نیز تاکید کرد: "رژیم ایران باید به روشنى بداند كه اگر اقدامات آن ادامه یابد و ما مجبور به كارى شویم، همراه با شركاى اروپایى خود دست به اقدام مى زنیم." وی با اشاره به دستگیری تعدادی از کارکنان ایرانی سفارت انگلستان در تهران افزود: " ما موافقیم كه نتیجه انتخابات ایران یك مسئله مربوط به مردم این كشور است. اما اخراج ناموجه دیپلمات ها و ادامه بازداشت كارمندان سفارت، غیرموجه و غیر قابل قبول است."

 

طائب: ۸۵ درصد مردم از روند انتخابات راضی اند

 

حسین طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج می‌گوید که " ۸۵ درصد مردم ایران از روند انتخابات راضی هستند و تنها ۱۵ درصد از آنها در خصوص نتایج آن ابهام داشته‌اند." آقای طائب در جمع هادیان سیاسی سپاه ‌گفت، " رضایت ۸۵ درصدی مردم از روند انتخابات را ناشی از آگاهی آنها از مسائل اخیر" است. به گزارش ایرنا، حسین طائب در سخنان خود آمریکا را به دخالت در حوادث روی داده پس از انتخابات در ایران متهم کرد و گفت: " آمریکا می‌خواهد از اهرم داخلی علیه انقلاب استفاده کند و در این راهبرد به دنبال لیدری بود که از داخل بتواند انقلاب را مهار کند." وی به نام این رهبر مورد نظر آمریکا هیچ اشاره‌ای نکرد، اما گفت که آمریکایی‌ها به دنبال پیروزی فرد مطلوب خود در انتخابات بودند که با " آگاهی مردم" شکست خوردند. طائب گفت که غرب در حوادث پس از انتخابات، " به دنبال خونین کردن جمعیت بود و با انواع شیوه‌های تبلیغی و رسانه‌ای به تحریک و تهییج مردم می‌پرداخت."

 

کارگزاران سازندگی نتایج انتخابات را غیرقابل قبول دانست

 

حزب کارگزاران سازندگی ایران، نتایح دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل "ناسالم" بودن، "تخلفات گسترده" و "جانبداری" اکثریت اعضای شورای نگهبان از نامزدی خاص، غیرقابل قبول اعلام کرد. در بیانیه این حزب آمده است که " پاره‌ای جزم اندیشی‌ها، بی‌تدبیری‌ها، خودخواهی‌ها و ناسپاسی‌ها اعتماد عمومی را به بی‌اعتمادی تبدیل کرده است." کارگزاران سازندگی که حزب نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در بیانیه خود افزوده که انتظار داشت مقام‌های ایران، اعتراض‌های " به حق مردم" را تحمل کنند و با آنها " برخوردی غیر قانونی و خشن" نکنند. این حزب همچنین از دستگیری فعالان سیاسی بی‌گناه در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات، اظهار تاسف کرد. در بخش دیگری از این بیانیه ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته شدگان حوادث اخیر، خواسته شده است که " هیات‌های بی‌طرف به پرونده جنایات اخیر رسیدگی و عاملان را شناسائی و تحت تعقیب قرار دهند."

 

حذف صداوسیما از اجلاس رسانه‌های اروپا

 

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا (EBU) نام صدا و سیمای ایران را از فهرست کشورهای شرکت ‌کننده در مجمع عمومی سالانه‌ خود حذف کرد. علت ممنوعیت حضور صداوسیما در مجمع سالیانه این اتحادیه، سیاست‌های ایران در قبال خبرنگاران خارجی در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری عنوان شد. مسئولان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، این اقدام اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا را تصمیمی " غیر حرفه‌ای" دانستند. سخنگوی صداوسیمای ایران نیز نگرانی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا از وضعیت خبرنگاران خارجی در ایران را " بی‌اساس خواند و برخلاف واقعیت‌های موجود" اعلام کرد.

 

راه های تازه اعتراض

 

دن مورفی در کریستین ساینس مانیتور نوشت: " رژیم ایران آخر این هفته هم به اتهام زدن به معترضین به نتیجه انتخابات 12 ژوئن ادامه داد و آنها را وابسته به قدرت های خارجی خواند." اما " برخلاف همه این تلاش ها، جنبش برای تغییر در داخل کشور ادامه دارد و به نظر نمی رسد که از اتفاقاتی که در چند هفته اخیر افتاده است، بعنوان حاصل دخالت کشورهای داخلی یاد شود."

 

به نوشته نیویورک تایمز: " تریتا پارسی، مدیر شورای ملی ایرانیان آمریکایی، معتقد است: "من فکر می کنم که اولین قدم این است که ایرانیان نشان بدهند که این جنبش فقط یک راه ندارد و راه های دیگری جز تظاهرات هم هست. برتری های آنها مشخص است، یکی اینکه اکثریت بالایی از جامعه این جامعه را مشروع نمی دانند. پس در این مقطع بهتر است فشار به دولت را حفظ کنند و خصومت خود را با احمدی نژاد نشان بدهند". او می گوید که تظاهرات هر چند وقت یک بار هنوز تاثیر گذار است اما اگر تعداد آن زیاد شود برخورد دولت را زیاد می کند که هزاران  بسیجی لباس شخصی در اختیار دارد که آماده اند در صورت لزوم تظاهرات را با خشونت برهم بزنند. او می گوید ایرانیان مسن تری که اهداف تظاهرات را دنبال می کنند، از خشونت در خیابان راضی نیستند و از تعداد زیاد تلفات بیم دارند.

 

به گفته این نشریه" پارسی می گوید ایرانیان مشتاق راحتی هستند و اگر احمدی نژاد و رهبر، آیت الله علی خامنه ای در هفته های آتی با مخالفنشان توافق بکنند، خشم مردم فروکش خواهد کرد. او می گوید: "بعضی از مردم در ایران هنوز امیدوارند که خامنه ای پی به اشتباه فاحشش می برد وکوتاه می آید. اما من معتقدم اگر او از گفته هایش پایین بیاید دولت سقوط خواهد کرد. فقط با زور می شود مدتی طولانی حکومت کرد."

 

شرط مرتضوی برای آزادی حجاریان

 

وجیهه مرصوصی، همسر حجاریان با دادستان تهران دیدار و در مورد آخرین وضعیت همسرش با او گفتگو کرد. دکتر مرصوصی در این مورد گفت: " قاضی مرتضوی خبر منتشره درباره انتقال حجاریان به بیمارستان و در کما بودن ایشان را تکذیب کرد و قرار شد به همراه پسرم با آقای حجاریان دیدار کنیم." خانم وجیهه مرصوصی افزود: " با وجود تاکید دادستان تهران مبنی بر مساعد بودن حال آقای حجاریان، تا زمانی که خودم ایشان را نبینم نمی توانم در مورد وضعیت جسمانی شان اظهار نظر کنم." همسر حجاریان خبر داد که قاضی مرتضوی با طرح شروطی گفته است که حجاریان را آزاد خواهد کرد. خانم مرصوصی در مورد شروط ارائه شده از سوی دادستان تهران سخنی نگفت اما تاکید کرد که " ادامه نگهداری ایشان در زندان به شدت خطرناک است و ما تلاش می کنیم تا هر چه زودتر ایشان آزاد شوند."  

 

شب هفت کیانوش آسا در کرمانشاه

 

همزمان با هفتمین روز خاکسپاری کیانوش آسا، یکی از دانشجویانی که در جریانان اعتراضات اخیر توسط لباس شخصیها کشته شد، مراسمی از طرف خانواده وی و با حضور جمع زیادی از فعالان و شهروندان کرمانشاهی در این شهر برگزار شد. کیانوش آسا، دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه علم و صنعت بود که در جریان اعتراضات اخیر توسط لباس شخصیها در نزدیکی میدان انقلاب کشته شد. یکی از دوستان کیانوش آسا در گفتگو با روزآنلاین گفت: "این مراسم قبلاً از طریق پخش اعلامیه‌هایی در سطح شهر به اطلاع مردم رسیده بود و جمعیت كثیری هم در آن شركت داشتند".

 

درآستانه 18 تیر کوی دانشگاه تعطیل شد

 

با نزدیک شدن سالگرد 18  تیر، مسئولان کوی دانشگاه تهران را به مدت دو هفته تعطیل شد. معاون دانشجوئی وزیر علوم بدون اشاره به تعطیلی کوی دانشگاه اعلام کرد این وزارت خانه سرگرم بررسی حوادث اخیر دانشگاه هاست و به زودی تمامی دانشجویان معترض به کودتای انتخاباتی از ادامه تحصیل محروم خواهند شد. پایگاه خبری تحلیلی دانشجویان صنعتی امیر کبیر نوشت: " در آستانه 18  تیرماه سالروز حمله خونین نیروهای انصار و لباس شخصی به کوی دانشگاه تهران در سال 78، کوی دانشگاه تهران از روز گذشته برای 2 هفته تعطیل شد. تعطیلی کوی دانشگاه تهران در آستانه 18  تیر اتفاقی است که هر ساله برای جلوگیری از اعتراض دانشجویان در سالروز حمله به کوی دانشگاه در سال 78  انجام می شود." معاون دانشجویی دانشگاه تهران گفت " این تصمیم از قبل گرفته شده و ربطی به وقایع اخیر ندارد."

 

درگیری‌های خشونت‌بار قومی در چین

 

رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند که در درگیری‌های خشونت‌آمیز قومی در منطقه سینکیانگ (شینجیانگ) در غرب چین، دست‌کم ۱۴۰ تن جان باختند. به گزارش خبرگزاری‌ها، بیش از ۸۳۰ نفر نیز در این درگیری‌ها زخمی و تعداد بسیار زیادی هم بازداشت شده‌اند. در حالی که شین هوا خبرگزاری دولتی چین، ایغورها را به ایجاد اغتشاش متهم کرده بود، ایغورهای مخالف دولت چین گفتند که پلیس در ابتدا به سوی تظاهرکنندگان مسالمت‌جو آتش گشود. دولت چین، جدایی ‌طلبان ایغور و رهبر آنها ربیا کادیر را که در خارج از این کشور به سر می‌برد، مسئول سازماندهی این " اغتشاشات و حمله به چینی‌های نژاد هان" از طریق تماس تلفنی و اینترنت معرفی می‌کند. " کادیر" که در حال حاضر در آمریکا مستقر است و اتهامات دولت چین را رد کرد. کارشناسان معتقدند دولت چین با عنوان مبارزه با تروریسم، ناراضیان این منطقه را سرکوب می‌کند.

 

مولن: حمله به ایران موجب بی‌ثباتی می‌شود

 

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید که حمله به ایران و یا دستیابی تهران به بمب هسته‌ای هر دو موجب بروز " بی‌ثباتی شدید" خواهد شد. آقای مولن به شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا گفت که این حمله می‌تواند پیامد‌های "غیرقابل پیش‌بینی و ناخواسته‌ای" به بار آورد. این فرمانده ارشد نظامی آمریکا پیش‌بینی کرد که حمله نظامی به ایران " عواقب بسیار بدی" به دنبال خواهد داشت. وی در عین حال تاکید کرد که در برابر ایران باید تمامی گزینه‌ها از جمله " گزینه نظامی" را مدنظر داشت. اظهارات آقای مولن در حالی ایراد می‌شود که جو بایدن معاون باراک اوباما اعلام کرده است که آمریکا در صورتی که اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، " مانع" آن نخواهد شد.

 

کارتون «پرسپولیس ۲» بر روی اینترنت

 

" پرسپولیس ۲" عنوان انیمیشن کوتاهی است که بر اساس رویدادهای اخیر ایران و با الهام از فیلم انیمیشن " پرسپولیس" مرجان ساتراپی ساخته و در اینترنت منتشر شد. این کارتون، مجموعه‌ای از تصاویر سیاه و سفید است که به سبک انیمیشن " پرسپولیس" طراحی شده و صحنه‌هایی از انتخابات، تقلب جناح احمدی‌نژاد، تظاهرات خیابانی مردم، نقش تویتر در این شورش‌ها و کشته شدن ندا آقا سلطان را دربر می‌گیرد. سازندگان این انیمیشن کوتاه، دو جوان تبعیدی ایرانی به نام‌های سینا و پیمان هستند که وب‌سایتی را با عنوان " پرسپولیس را اشاعه دهید"، طراحی کرده و کارتون خود را بر روی آن منتشر کرده‌اند. سینا یکی از سازندگان این کارتون می‌گوید که آنها با این کار می‌خواهند نشان دهند که تاریخ، چگونه در ایران تکرار شده است. وی استقبال عمومی از این کارتون را فوق‌العاده توصیف کرد.

 

ارسال به :