شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های پنجشنبه ١۷ تیر ۱۳۸۹
مروری بر روزنامه های پنجشنبه ١۷ تیر ۱۳۸۹


جمهوری اسلامی
نظام ارزی مناسب و تاثیر پذیر
جمهوری اسلامی در مقاله ای به نبود یک نظام ارزی بخصوص در کشور پرداخته و نوشته اقتصاد ایران دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و انتخاب هر گونه نظام ارزی، باید با توجه به این ویژگی‌ها صورت پذیرد. كوچك بودن اقتصاد در عرصه مبادلات جهانی، قیمت‌پذیر بودن آن، اتكا شدید به درآمد‌های نفت با نوسان شدید، شوك پذیری بالا، محدودیت در حجم ذخایر ارزی و بالاخره كشش پذیری نا چیزعرضه منابع ارزی از جمله ویژگی ‌های ایران است.


احمد مجتهد در این مقاله تاکید کرده اتخاذ و پیگیری نظام نرخ ثابت ارز اتلاف وسیع منابع ارزی را در پی می‌آورد و نبود ساز و كار‌های مناسب جهت اتكای كامل به فعالیت‌های آزادانه نیرو‌های بازار ارز، تدبیر بخش خارجی اقتصاد با استفاده صرف از كاركرد این نیرو‌ها را با مشكل مواجه می‌كند. علاوه بر آن، نظام نرخ‌های چند گانه ارز، شیوه ماندگار و پایا برای كشور نیست. زیرا كلیه مزایای ناشی از نرخ‌های ترجیحی ارز را به صورت آثار مثبت بیرونی به محیط خارجی سر ریز می‌كند و رقابت پذیری خارجی اقتصاد ملی را به صورت مستمر در معرض فرسایش قرار می‌دهد.


این عضو هیات علمی دانشگاه علامه در ادامه این مقاله پیشنهاد کرده که با توجه به مشكلات عدیده اقتصاد كشور در سطح كلان و لزوم اعمال كنترل‌كننده و مدیریت بر ساز و كار‌های آن، نظام "شناور مدیریت شده" می‌تواند گزینه‌ای مطلوب باشد. به ویژه اینكه قابلیت انعطاف و قدرت مانور كافی به سیاست گذاران ارزی كشور می‌دهد و درصورت وقوع و انتقال شوک ‌های خارجی به اقتصاد، به تعادل رسانیدن مجدد بخش خارجی اقتصاد با استفاده از ابزار‌های این نظام محتمل و آسان‌تر خواهد بود.


جام جم
بی‌صداقتی یا سردرگمی
"بی‌صداقتی یا سردرگمی"، عنوان یادداشت روز جام جم به قلم مهدی فضائلی است كه ابتدا اشاره ای دارد به اینکه "مجمع روحانیون مبارز تهران در هفته جاری با ریاست آقای خاتمی تشكیل جلسه داده و به بررسی مسائل مهم داخلی و بین‌المللی پرداخته است."

 
سرمقاله نویس جام جم ضمن علیرغم اظهار خرسندی از عملکرد مجمع در محکومیت اقدامات مجاهدین خلق و خروج آنان از لیست تروریستی اروپا، آن تشکل را از جهت مواضع یکسال اخیر مورد حمله قرار داده و ضمن بیان اینکه "انتشار این خبر از یك سو جای خوشحالی دارد كه این تشكل سیاسی هم مرزبندی خود با منافقین را آشكار كرده"، خاطرنشان می کند "از سوی دیگر پرسش‌هایی را در اذهان به وجود می‌آورد."


سرمقاله نویس جام جم ادعا می کند "... آیا همین سازمان در فتنه سال 88 حامی شما نبود و بصراحت از آقای موسوی و كروبی حمایت نكرد؟ آیا آن موقع هم شما مرزبندی خود را با این سازمان تروریست و دیگر دشمنان ملت شفاف ارائه كردید یا آن موقع این سوابق را فراموش كرده بودید؟ آیا عوامل همین سازمان همراه شما و هوادارانتان در برخی تجمعات و آشوب‌ها نقش‌آفرین نبودند و از تجمعات مورد نظر شما حمایت نمی‌كردند؟ آیا یك‌بار هم برای شما این همراهی، حمایت و انطباق كامل مواضع سوال‌ایجاد نكرد كه چرا؟"


فضائلی همچنین مدعی گردیده است که "رفتارهای متناقض مجمع روحانیون مبارز یعنی گاهی همسو با منافقین و دولت‌های حامی آنان و گاهی معارض با آنها را اگر حمل بر بی‌صداقتی با مردم نكنیم، حداقل باید نشان از سردرگمی این تشكل بدانیم كه در هر دو حال، صلاحیت این تشكل را زیر سوال می‌برد.
مدتی است ایده بازگشت به نظام و مردم در بخش‌هایی از جریان موسوم به اصلاح‌طلب قوت گرفته است. این راه مسدود نیست اما بدون مقدمه هم نمی‌توان با صلواتی این كار را به انجام رساند. این جریان باید اشتباهاتش را بپذیرد و به الزامات‌بازگشت به نظام و مردم و نه بازگشت به قدرت! پایبند باشد."


کیهان
فتنه گران محصول دانشگاه ها
کیهان اظهارات آیت الله مصباح یزدی درباره وضیعت دانشگاه ها را برجسته کرده و از قول وی نوشته بسیاری از كسانی كه در فتنه ها نقش كلیدی داشتند از تربیت شدگان برخی اساتید فاسد دانشگاهها بودند.

 
به نوشته این روزنامه، مصباح یزدی با بیان این كه فعالیت های فرهنگی برخلاف فعالیت های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دیربازده است و در برنامه های درازمدت آثار خود را بر جامعه می گذارند گفته در اوایل انقلاب افرادی مانند شهیدان بهشتی، مطهری و باهنر درصدد پاسخ گویی به این نیاز برآمدند و در همان چند ماه كوتاه كارهای بنیادینی را پی ریزی كردند؛ به طوری كه امروز هم از ثمرات آن استفاده می كنیم، اما دشمنان زودتر از ما آنان را شناخته و با شهید كردن آنها خسارت فرهنگی زیادی را به كشور وارد آوردند.


به گزارش کیهان آیت الله مصباح اضافه كرده با شهادت این بزرگان، نظام با خلأ مدیریت فرهنگی مواجه شد و حتی در بحث اسلامی شدن دانشگاهها كسانی روی كار آمدند كه خودشان منشأ اشكال بودند و دانشكده های حقوق و علوم سیاسی در اختیار كسانی بود كه بعدها فسادشان معلوم شد و می توان گفت بسیاری از كسانی كه در فتنه ها نقش كلیدی داشتند، از تربیت شدگان همین اساتید بودند.


مردم سالاری
تریبون سخنگو خاموش است
مردم سالاری در سرمقاله امروز خود عدم معرفی سخنگوی مشخص در دولت دهم را دستمایه کرده و نوشته یکی از مهمترین و اساسی ترین وظایف دولت ها در حکومت های مردم سالاری پاسخگویی به افکار عمومی است. پاسخگویی از آن جهت قابل توجه است که به عنوان یکی از معیارهای میزان تحقق مردم سالا ری به حساب می آید. معرفی سخنگو برای هر سازمانی نیز از آن جهت صورت می گیرد که رسانه ها، به عنوان نمایندگان افکار عمومی بتوانند به صورت سیستماتیک، پلی برای پاسخگویی به سوالات جامعه باشند.


سروش ارشاد در ادامه این مقاله با یادآوری مشکلات چند شغله بودن غلامحسین الهام سخنگوی قبلی دولت محمود احمدی نژاد نوشته با آغاز دوره دوم دولت احمدی نژاد و خروج غلا محسین الهام از دولت، ماه ها، پست سخنگویی دولت بدون سرپرست بود تا سرانجام پس از انتقادات فراوان رسانه ها، محمود احمدی نژاد 2 نفر را به عنوان سخنگویان دولت دهم معرفی کرد. طی یک تبلیغات گسترده- که از ویژگی های دولت نهم و دهم است- محمدرضا رحیمی که معاونت اول دولت را عهده دار است، به عنوان سخنگوی سیاسی و حسینی، وزیر اقتصاد به عنوان سخنگوی اقتصادی معرفی شدند.


نویسنده این مقاله درهمچنین افزوده در ابتدا هم محمدرضا رحیمی از شیوه جدید سخنگویی، یعنی مصاحبه یک طرفه با صدا و سیما سخن به میان آورد، که با واکنش گسترده رسانه ها روبرو شد و در نهایت این تصمیم تغییر پیدا کرد و قرار شد همه رسانه ها در جلسات سخنگوی دولت شرکت کنند. اما ماه هاست که رسانه ها منتظرند تا درجلسه ای سوالات خود را از سخنگوی سیاسی دولت بپرسند.سخنگوی اقتصادی نیز وضعیتی بهتر از سخنگوی سیاسی ندارد. هر چند وقت یکبار، شمس الدین حسینی به میان خبرنگاران می آید، تا به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت پاسخگوی سوالا ت باشد و نظم خاصی نیز در این خصوص وجود ندارد.با این وضعیت، می توان اعلا م کرد که دولت دهم، سخنگویی برای پاسخگویی ندارد.


نویسنده در پایان این مقاله تاکید کرده در دسترس نبودن محمدرضا رحیمی و شمس الدین حسینی، سبب می شود تا سوالا ت جامعه بی پاسخ بماند. وقتی پاسخ رسمی نیز به سوالا ت داده نشود، بازار شایعات گرم می شود که البته این شایعات بیش از همه به دولتمردان ضربه می زند. دولت دهم باید به صورت رسمی در خصوص نحوه پاسخگو بودن خود توضیحاتی ارائه کند و اگر قرار نیست پاسخگویی در دستور کار دولت باشد، به صورت رسمی اعلا م شود.نمی توان شاهد آن بود که دولت همواره روی دو سخنگو داشتن مانور بدهد، اما کسی یافت نشود که پاسخگوی سوالات رسانه ها باشد.


آرمان
باید در فضای اینترنت احساس امنیت کنیم
"باید در فضای اینترنت احساس امنیت کنیم"، عنوان سرمقاله روزنامه آرمان به قلم علی نجفی‌توانا است كه ابتدا می نویسد "بر اساس اصول جرم‌شناسی و حقوق کیفری، بزه‌دیده و بزه‌کار در هر جرمی با یکدیگر متفاوتند. در واقع هر کسی به لحاظ سن، جنس، و سایر شرایط فیزیکی، علمی و فرهنگی توانایی بروز برخی رفتارهای خاص را دارد که ارتکاب جرم نیز از این مقوله مستثنا نیست و در همین راستا بزه‌دیدگان جرائم مختلف نیز هر یک دارای شرایط ویژه‌ای هستند."


وی همچنین ادامه می دهد " در مورد جرائم رایانه‌ای هم این قاعده صادق و ساعی است. مرتکبین این نوع جرائم، اولاً دانش و اطلاعات کافی در زمینه رایانه‌ دارند و اغلب از ضریب هوشی متوسط رو به بالا برخوردارند. معمولاً این دسته از افراد از نوجوان و جوان هستند و نوعی روحیه ماجراجویی رایانه‌ای دارند و سوم اینکه افرادی‌اند که عمدتاً با رایانه سر و کار دارند، چه شخصیت حقیقی باشند و چه دولتی و چه خصوصی. "


نجفی توانا خاطرنشان می کند "بررسی‌ها نشان می‌دهد که معمولاً استفده از رایانه به ویژه اینترنت حس ماجراجویی را به حد زیادی تحریک می‌کند. ورود به دنیای ناشناخته و سر درآوردن از رازها و اطلاعات نهانی دیگران، انگیزه‌هایی است که گاهی کاربران را به وادی جست وجو کنکاش می‌کشاند. به لحاظ جرم‌شناسی نمی‌توان بر اساس معیارهای کلاسیک آنان را در طبقات مجرمان حرفه‌ای قرار داد. دنیای فریبنده کامپیوتر ممکن است هر شخص سالمی را وارد فضایی کند و تحت تاثیر شرایط آن فضا فرد را به سمت و سویی ببرد که ناخودآگاه وارد وادی بزه‌کاری شود."


سرمقاله نویس آرمان معتقد است "باید اغلب مرتکبین جرائم رایانه‌ای را در دسته بزه‌کاران اتفاقی دانست" و تاکید دارد "زمانی که امکان تفریح برای جوانان ما فراهم نیست، فرهنگ‌سازی کافی انجام نشده، جوانان با بیکاری و مشکلات اقتصادی مواجه هستند نمی‌توان صرف توسل به مجازات کیفری مقابل جرائم رایانه‌ای ایستاد و با این دسته از جرائم به مانند جرائم کلاسیک روبه‌رو شد.قوانینی که به تصویب می‌رسند، به عنوان ضرورت بخشی از نیازها را مرتفع می‌کنند، اما باید روش‌های علمی دیگری را هم به کاربرد، تا امنیت رایانه‌ای در جامعه فراهم شده و زمینه برای مقابله با بزه‌کاری برچیده شود. "


جهان صنعت
بانک ها در گرداب دستور
جهان صنعت در مقاله ای تصمیم اخیر کمسیون تلفیق برنامه پنجم در افزایش سرمایه بانک ها را مورد توجه قرار داده و نوشته تصمیم اخیر کمیسیون تلفیق برنامه پنجم که افزایش سرمایه بانک‌ها را منتفی اعلام کرد اگرچه برای بانک مرکزی که سه سال است برای این موضوع می‌جنگد، خبری ناخوشایند است اما اگر از دیدگاه اقتصاددانان این موضوع را موشکافی کنیم به این واقعیت می‌رسیم که بهترین تصمیم در شرایط فعلی اقتصاد ایران ، تصمیم نمایندگان است.


مریم باستانی در این مقاله نوشته اقتصاد ایران به بیماری هلندی دچار است، با افزایش نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کند و منابع هر روز از درون بانک‌ها بیرون کشیده می‌شود. باید بپذیریم که بانک‌ها بیمارند. این بیماری هم به دلیل ضعف سیستم یا ساختار نیست، آنها به بیماری دولت ساخته گرفتار شده‌اند؛ دولت دستور می‌دهد که نرخ سود پایین بیاید، آنها باید تمکین کنند. دولت دستور می‌دهد تسهیلات تکلیفی در اختیار پروژه یا گروهی قرار دهند، ناچارند تن بدهند. دولت دستور می‌دهد به طرح بنگاه‌های زودبازده عنایت بیشتر داشته باشند، آنها ناچارند اجرا کنند.


نویسنده این مقاله در ادامه افزوده تبعیت از چنین دستورهایی سبب شده تا بانک‌ها هفت هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار باشند و این بدهی را سال‌ها نتوانند دریافت کنند، حجم مطالبات معوق بانکی به بیش از 40 هزار میلیارد تومان برسد و سرانجام اینکه کاهش نرخ سپرده ‌گذاری بانک‌ها را با چالش ماندگاری مواجه کند. در چنین شرایطی حتی اگر رییس کل بانک مرکزی هم موفق شود که دولت را برای ارایه لایحه برداشت از منابع حساب ذخیره ارزی در قالب طرح نجات بانک‌ها همراه سازد اما در نهایت این نتیجه حاصل می‌شود که لایحه مذکور سه سال در مجلس از این کمیسیون به آن کمیسیون پاس داده شود.


دنیای اقتصاد
راه حل های نادرست برای گردشگری
دنیای اقتصاد در سرمقاله امروز خود سیاست ها و راه حل های نادرست در صنعت گردشگری کشور را مورد توجه قرار داده و نوشته عنوان شده است که آژانس‌های مسافرتی باید به ازای هر 100 مسافر ایرانی، حداقل 30 مسافر خارجی به ایران بیاورند وگرنه جریمه می‌شوند. در حقیقت پشت این گزاره، این استدلال خوابیده است که اگر گردشگر خارجی نداریم تقصیر آژانس‌های خصوصی است و وظیفه آنها است که این صنعت را روبه‌راه کنند، اما آیا به راستی آژانس‌ها دوست ندارند مسافر خارجی بیاورند یا مسافر خارجی رغبتی به دیدار از دیار ما ندارد؟


پویا جبل عاملی در ادامه اضافه کرده به نظر می‌رسد، بیش از آن که مسوولان بخواهند، این آژانس‌ها هستند که مشتاقند گردشگر خارجی را به ایران آورند که ای بسا آنان بیش از مسافر ایرانی حاضر باشند هزینه کنند و این سفره‌ای است که آژانس‌های ایرانی با جان و دل تمایل دارند بر سر آن بنشینند و نیاز به گوشزد نیست. اما مساله آنجا است که خوانی گسترده نیست. وقتی توجه توریست‌ها به سرزمین‌های دیگر است و به هزارویک دلیل ایران در لیست کشورهایی که آنان تمایل به بازدیدش دارند، نیست، آژانس‌های مسافرتی چه می‌توانند بکنند؟


سرمقاله نویس دنیای اقتصاد در پایان نوشته در این زمینه می‌توان راه‌های آزمون‌شده اقتصادهایی را پی‌گرفت که توانسته اند گردشگران بیشماری را به کشورهای‌شان جذب کنند. در مقایسه‌ای حتی سطحی می‌توان گفت، که ملزومات صنعت گردشگری در ایران که طیفی از مسائل رفاهی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را شامل می‌شود فراهم نیست و تا این چنین باشد، نمی‌توان از گردشگر خارجی انتظار داشت، کمکی به صادرات خدمات ما کند و آژانس‌های مسافرتی هم اگر می‌توانستند معجزه‌ای کنند، چنین می‌کردند تا سودی مضاعف کسب کنند و در این بین به نظر می‌رسد "جریمه" سیاستی نباشد که بتواند تمامی مشکلات صنعت گردشگری را به دوش کشد.


خراسان
طرح تحقیق و تفحص از وزارت خارجه
خراسان به نقل از یکی از اعضای کمسیون اصل نود مجلس خبر داده که طرح تحقیق و تفحص از وزارت امور خارجه درباره غرامت جنگ تحمیلی به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.


سید فاضل موسوی در این باره به خراسان گفته با توجه به این که سازمان ملل عراق را به عنوان آغازگر جنگ ۸ ساله معرفی کرده این حق ملت ایران است بداند چرا تا به امروز خسارت وارد شده به کشور گرفته نشده است. پس از سقوط صدام و تا زمان مستقر نشدن دولت در عراق، اقدام نکردن وزارت امور خارجه در این باره توجیه داشت و اما در حال حاضر این گونه نیست و عراق براساس قطعنامه ۵۹۸ موظف به پرداخت خسارت جنگ تحمیلی به ایران است.


به گزارش این روزنامه این نماینده مجلس با اشاره به این که توضیحات منوچهر متکی در مجلس قانع کننده نبود، گفته متاسفانه توضیحات وی برای نمایندگان قانع کننده نبود از این رو این طرح در ۴ محور تنظیم شده است و نمایندگان در این طرح تصریح کرده اند که به نظر می رسد وزارت امور خارجه در خصوص این امر مهم اهمال می کند. این طرح هفته آینده به هیئت رئیسه تقدیم خواهد شد.ارسال به :