چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
23 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رامین جهانبگلو: توجیه خشونت، آن را مشروع نمی کند
جرس: دکتررامین جهانبگلو متولد تهران و تحصیل کرده فرانسه است. گاندی و غرب، عنوان پایان نامه ی دوره دکترای او در دانشگاه سوربن فرانسه است. کتابهای "گاندی و ریشه های فلسفی عدم خشونت"(فارسی)، "گفت و گوهایی در باره هند معاصر" و" روح هند"( انگلیسی) تنها نشانه هایی از میزان علاقه و مطالعه او درباره گاندی، نظریه عدم خشونت هند و فرهنگ هند است. کتاب تازه او نیز به نام " لحظه گاندی" در دست انتشار است  که در آن به بررسی جنبش سبز از زاویه عدم خشونت پرداخته است. شیفتگی او به فرهنگ هند تا آنجاست که خود می گوید: "یا در حیات قبلی اش هندی بوده و یا آنکه در زندگی بعدی اش هندی خواهد بود".  

 

او که خود از قربانیان خشونت ساختاری در ایران است، در ایران و جهان به عنوان حامی، صاحب نظر و مدافع  تفکرعدم خشونت شناخته می شود. دکتر جهانبگلو که استاد علوم سیاسی در دانشگاه تورنتو است، در اردیبهشت سال 1385 به هنگام ورود به ایران به تهام ارتباط با بیگانه و تلاش برای انقلاب مخملی و براندازی نرم دستگیر و زندانی شد. بازداشت او واکنش های گسترده ای در ایران و جهان به همراه داشت.مهمترین آنها اعتراض 400 شخصیت برجسته جهانی( از جمله نوام چامسکی، آمبرتو اکو، یورگن هابرماس، تیموتی گارتن اش، ریچارد رورتی، هاوارد زین و شیرین عبادی) به دولت جمهوری اسلامی بود. او در شهریورماه همان سال با سپردن وثیقه واعتراف به جرم، از زندان آزاد شد. جهانبگلو در باره سیستم اعتراف گیری در زندان های جمهوری اسلامی می گوید:"آنچه در زندانها و سیستم قضایی ایران می گذرد همان است که در دوران انگیزیسیون و دادگاههای تفتیش عقاید، دادگاههای استالینی و در سیستم پولپوت  در تاریخ خوانده ایم. یعنی به نوعی، خرد کردن ذهن و جسم آدمی در زندان و سوق دادن زندانی به سوی بیگانگی با خویش و جامعه". او زندان را مهمترین تجربه زندگی خود می داند و می گوید زندان به او ثابت کرد که اندیشه ی پرهیز از خشونت، اندیشه درستی است و زندان، او را در اندیشه خود راسختر کرده است.

 

او این پرسش را مطرح می کند که چگونه می توان خشونت پرهیزی فردی و اجتماعی را جایگزین دور باطل خشونت و ساختارتاریخی خشونت در ایران کرد؟ و در پاسخ بر اهمیت دستیابی به یک خرد جمعی در پرهیز از خشونت، پی بردن به اهمیت اجرای قانون و دستیابی به یک شیوه جدید شهروندی  تاکید می کند. او معتقد است که این شیوه جدید شهروندی با هرگونه فرهنگ لومپنیزم در جامعه ایران مبارزه خواهد کرد. به باور او جنبش سبز با ناشکیبایی و عدم مدارا در مبارزه است.

 

جهانبگلو معتقد است که مشروعیت حاکمیت در جمهوری اسلامی دچار بحران اخلاقی و سیاسی شده و به همین خاطر به خشونت مطلق و عریان روی آورده است.  او بر این باور است که تجربه آشتی ملی در شیلی و افریقای جنوبی در ایران نیز دست یافتنی است اما لازمه آن یک نوع آموزش جمعی است که جامعه ایران- ابتدا روشنفکران و نخبگان و بعد مردم-  باید خود را در معرض آن قرار دهند.

 

tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/19002"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :