سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز هجدهم تیر ۱۳۸۸

 

 

مجتبی! بمیری، رهبری رو نبینی!

 

تهدید تجمع‌کنندگان ۱۸ تیر به برخورد شدید

 

مقامات ایران معترضانی را که روز هجدهم تیر به خیابان بیایند، به " برخورد شدید" تهدید کردند. فراخوانی که طی روزهای گذشته از طریق فیس بوک، پست الکترونیکی و سایت‌های اینترنتی منتشر شد، مردم را به " راهپیمایی سکوت" در روز ۱۸ تیر دعوت کرده‌ بود، اما مرتضی تمدن، استاندار تهران گفت: " اگر افراد معدودی بخواهند با گوش دادن به فراخوان شبکه‌های ضد انقلاب، تحرک ضد امنیتی داشته باشند زیر گام‌های مردم هوشیار ما له خواهند شد." وی به خبرگزاری فارس گفته‌است که هیچ گونه درخواست مجوزی برای این راهپیمایی ارائه نشده‌است. رئیس شورای تأمین استان تهران گفت: " دشمنان ملت از آرامش ایجاد شده پس از فتنه‌گری‌های بعد از انتخابات عصبانی هستند و تلاش دارند از طریق شبکه‌های بیگانه، ضد انقلاب و بدنام به آرامش موجود لطمه بزنند." اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی ایران نیز با اعلام اینکه هیچ مجوزی برای راهپمایی ۱۸ تیر صادر نشده، گفت: " فکر هم نمی‌کنم راهپیمایی در این روز برگزار شود."

 

درگیری شبانه در سعادت‌آباد

 

در واکنش به حمله بسیج به خانه های مردم، دیشب یک مراسم اعتراضی در سعادت آباد برگزار شد. در این مراسم 300 نفر شرکت کردند. بنا به گفته شاهدان عینی، نیروهای بسیجی برای جلوگیری از فریادهای شبانه الله اکبر از بام‌های منازل دیشب نیز وارد این محله شدند. گفته می‌شود درگیری‌هایی دیشب زمانی روی داد که " ساکنان باتوم و دستگاه بیسیم چند تن از بسیجیان را از دست آن‌ها خارج کردند."

 

هجده تیر، یک ایران اعتراض

 

با وجود تهدید مقامات امنیتی و نظامی، مردم در نقاط مختلف کشور، به خیابان ها ریختند و سالگرد 18 تیر رابا شعار"مرگ بر دیکتاتور"آغاز و با فریاد "الله اکبر" ،که تا دیروقت به گوش می رسید، به پایان رساندند تا عزم خود رابرای مقابله با کودتای انتخاباتی نشان دهند. شهرهای مختلف کشوردیروزدر حالی شاهد حضور گسترده مردم بود، که نیروهای ضد شورش، بسیجی و لباس شخصی از صبح روز پنجشنبه خیابان های مسیر راهپیمایی ها را اشغال کرده بودند.

 

در تهران تظاهرات مردمی از نقاط مختلف شهر آغاز شد ودر زمانی کوتاه،راهپیمایان در مسیرهای انقلاّب، بلوار کشاورز، آزادی، وصال، طالقانی.... به هم پیوستند و به سمت نقاط مرکزی شهر راه افتادند. تجمع مردم بعد از مدتی کوتاه با حرکت های خشونت آمیز نیروهای امنیتی، نظامی و لباس شخصی رو به رو شد که از یک سو تیرهوایی شلیک می کردند واز طرف دیگر می کوشیدند با شلیک گازاشک آور، آنهارا متفرق کنند. در عین حال موتور سواران بسیجی و لباس شخصی نیز با سرعت زیاد به سوی جمعیت جمعیت می رفتند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دادند. در تظاهرات آنچه بیش از همیشه به چشم می خورد حضور زنان در سنین مختلف بود.

 

مردم شعار می دادند"مرگ بر دیکتاتور"،"دولت کودتا،استعفا،استعفا"،"زندانی سیاسی آزاد باید گردد"،"نترسیم،نترسیم، ما همه با هم هستیم"... با بالا گرفتن شعارها که در برخی نقاط با گفتن " مجتبی ،مجتبی،بمیری،رهبری رو نبینی" به فرزند آیت الله خامنه ای نیز رسید،  نیروهای ضد شورش، به طرز بی سابقه ای به ضرب و شتم مردم پرداختند که این برخورد شامل افراد مسن نیز شد. شعار مذکور اولین بار بود که داده می شد. به گفته یک شاهد عینی وقتی مردم از سمت جنوبی خیابان انقلاب، در مسیر غرب به شرق در حرکت بودند، نیروهای بسیجی به پیر مردی که نمی توانست با سرعت مورد نظر آنها،خیابان را ترک کند،حمله کردند و او را به باد کتک گرفتند. در اینجا مردم در دفاع از مرد سالخورده برآمدند وفریاد زدند: خجالت، خجالت.

 

به همین دلیل بود که  نیروهای انتظامی از لباس شخصی ها و بسیجی ها خواستند آرام تر عمل کنند و مردم آنها را تشویق کردند. در تقاطع خیابان وصال و انقلاب، نیروهای ضد شورش کوشیدند مانع عبور مردم شوند و آنها رابه طرف خیابان شهدای ژاندارمری برانند؛ جایی که نیروهای امنیتی و بسیجی با گاز اشگ آور،انتظار آنها را می کشیدند.به این ترتیب تظاهر کنندگان در لابلای نیروها گیر افتادند، اما مامورین ناگهان در پشت سرخود گروه دیگری از تظاهر کنندگان را دیدند که به یاری مردمی که در این خیابان گیر افتاده بودند، می آمدند.

 

در تقاطع ولی عصر ـ طالقانی نوازنده ای که با فرزند کوچک خود کنار خیابان نشسته بود، با تار،آهنگ یار دبستانی را می زد.تظاهر کنندگان نیز دور او جمع شدند و ترانه یاردبستانی را با ساز وی خواندند. در این خیابان حضور مردم چنان چشمگیر بود که در بعضی موارد می شد بسیجیانی را که بین مردم گیر افتاده و در حال فرار بودند،مشاهده کرد. در خیابان طالقانی،مردم با شعار "ایرانی باغیرت،حمایت،حمایت"، عابران را به ورود به صف خود دعوت کردند وهمراه با حضور آنان فریاد زدند:"مرگ بر دیکتاتور"و "دولت کودتا، استعفا، استعفا". در این خیابان نیز مانند سایر خیابان ها رانندگان اتومبیل ها بازدن بوق، با تظاهر کنندگان همراهی می کردند.

 

یکی دیگر از شعارهایی که در این نقطه نیز مانند سایر نقاط به گوش می رسیدشعار"یا حسین،میرحسین" بود؛ آن هم در حالیکه این خبر بین مردم دهان به دهان می گشت که میرحسین موسوی،عملا امکان ارتباط با بیرون را ندارد و سایت کلمه هم هک و پیام تسلیت موسوی به داغداران حوادث اخیر از روی آن حذف شده است. راهپیمایان در تقاطع طالقانی ـ ولی عصر،به سمت میدان ولی عصر پیچیدند که در اینجا با حمله نیروهای گارد ویژه همراه با باتوم و شلیک گاز اشک آور روبه رو شدند. مردم به همین علت حرکت خود را مجددا به سمت خیابان طالقانی ادامه دادند که در آنجا، بعد از رسیدن به کلانتری 107 فلسطین، دوباره با حمله این نیروها روبرو شدند.

 

نکته مهمی که در این راهپیمایی دیده می شد این بود که مردم بعد از حمله نیروهای حکومتی، به سرعت متفرق می شدنداما به همان سرعت هم دوباره گردهم می آمدند و فریاد می زدند: نترسیدیم، چون همه با هم بودیم. یک شاهد عینی در این مورد گفت: " وقتی صدای شلیک گاز اشک آور بالا گرفت، مردم باسطل های آشغال،عرض خیابان را مسدود و با انداختن کاغذ و چوب در درون این سطل ها آنها را به آتش کشیدند تا هم مانع حمله نیروهای امنیتی ـ لباس شخصی شوند و هم مانع تاثیر گذاری گاز اشک آور.

 

دهها تن دستگیر شدند 

 

در خيابانهای ۱۶ آذر ، کارگر و خیابان های اطراف دانشگاه، درگیری ها گسترده تر بود و به نظر می رسید جمعيت بیشتری در آنجا حضور داشتند. هزاران نفر از مردمی که در این خیابان ها گرد آمده بودند، با نیروهای سرکوب گر درگیر و تعداد زيادی از تظاهر کنندگان، به ویژه جوانان، دستگير شدند. بیشتر دستگیر شدگان به کلانتری خیابان انقلاب، نبش کاخ منتقل شدند. تعداد مجروحین در خیابان های اطراف دانشگاه تهران نیز که اغلب در اثر ضربات باتوم و چماق لباس شخصی ها،زخمی شده بودند، بسیار زیاد بود. در این منطقه نیروهای حکومتی علاوه بر ضرب و شتم مردم، به صورت گسترده ای از گاز اشک آور و گاز فلفل استفاده کردند. در هر هجوم این نیروها به مردم و دستگیری تظاهر کنندگان،بقیه فریاد می زدند: "مرگ بر ديکتاتور"و "نترسيد نترسيد ما همه با هم هستيم".

 

بیشتر این تظاهر کنندگان که ماسک های سبز بر صورت داشتند، با وجود شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای انتظامی و ضرب و شتم مامورین لباس شخصی، دوباره جمع می شدند و به شعار دادن ادامه می دادند.تظاهرات دیروز که با سرکوب شدید رو به رو بود نسبت به روزهای دیگر یک تفاوت آشکار داشت: مردم، بدون هیچ سازماندهی، از روش های تازه ای استفاده می کردند و مانند کسانی بودند که روزهای تمرین را پشت سر گذاشته اند.

 

تحکیم:حاکمان به خواست مردم گردن نهند

 

دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه‌ای از کسانی که " حاکمان" خواند خواست با ابطال انتخابات و برگزاری دوباره آن، راه را برای اصلاح مسالمت‌آمیز امور باز کنند. دفتر تحکیم وحدت در این بیانیه که به مناسبت دهمین سالگرد حمله به کوی دانشگاه تهران صادر شد، اعتراض شدید خود را به بازداشت گسترده دانشجویان و فعالان سیاسی اعلام کرد. این تشکل دانشجویی همچنین نسبت به اخباری که از وضعیت نگهداری بازداشت‌شدگان و" تلاش برای اخذ اعترافات ساختگی" از آن‌ها به گوش می‌رسد، ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر این افراد شد. در این بیانیه آمده‌است: " امسال در شرایطی دهمین سالگرد فاجعه کوی دانشگاه فرا می‌رسد که درکوی دانشگاه تهران در روز‌های ۲۴ و ۲۵ خرداد فجایعی به مراتب بزرگ‌تر خلق شد و در سراسر کشور در یک ماه اخیر حماسه‌ها و فجایعی به مراتب بزرگ‌تر از ۱۸ تیر ۷۸ را شاهد بوده‌ایم." دفتر تحکیم وحدت طی این بیانیه از میرحسین موسوی و مهدی کروبی که آنان را " رهبران جنبش سبز ملت ایران" نامید حمایت کرد.

 

آزادی دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت

 

عباس حکیم‌زاده، دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت پس از تحمل ۱۳۵ روز حبس، شب گذشته ۱۷ تیرماه از زندان اوین آزاد شد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر برای این دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که ۱۳۲ روز در سلول انفرادی بازداشت بود، قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد. آقای حکیم‌زاده شش اسفند سال گذشته در پی اعتراضات دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به دفن جان‌باختگان جنگ ایران و عراق در این دانشگاه بازداشت شد. مهدی مشایخی، نریمان مصطفوی و احمد قصابان از دیگر دانشجویان این دانشگاه هستند که در همان روز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ۱۷ بهمن‌ماه سال گذشته نیز مجید توکلی، اسماعیل سلمانپور، کوروش دانشیار و حسین ترکاشوند، چهار دانشجوی دیگر دانشگاه امیرکبیر در مراسم سالگرد مهدی بازرگان بازداشت شده بودند.

 

مخملباف: حکومت مردم ایران رابه گروگان گرفته است

 

محسن مخملباف، فیلمساز سرشناس ایرانی دیروز به دعوت کمیسیون روابط خارجی پارلمان اروپا درنشست اضطراری این کمیسیون شرکت کرد و ضمن سخنانی شرایط ایران را برای پارلمان اروپا تشریح کرد. مخملباف گفت: " اسلحه ای که امروز به سوی مردم ایران نشانه رفته است، فردا جهان را تهدید خواهد کرد." وی گفت " من به عنوان یک ایرانی، یک هنرمند و نماینده مردمی که به خاطر دمکراسی در ایران کشته  می شوند در این جا حضور دارم تا از شما بپرسم: اگر سرنشینان هواپیمایی توسط یک هواپیما ربا به گروگان گرفته شوند، آیا دولت های جهان هواپیما ربا را به رسمیت می شناسند یا مسافران گروگان گرفته شده را؟ آیا ملت ها و دولت های جهان اعلام خواهند کرد که این یک مسئله داخلی است بین مسافران و هواپیما ربا و یا آنکه برای نجات مسافران اقدام خواهند کرد؟"

 

وی ادامه داد: "ما ملت ایران امروز توسط دولت احمدی نژاد و خامنه ای به گروگان گرفته شده ایم و از شما ملت ها و دولت های جهان می خواهیم گروگانگیران ما را به رسمیت نشناسید. احمدی نژاد تنها کودتایی علیه دمکراسی در ایران نیست. او در قدم بعدی صلح جهان را به مخاطره می اندازد. اگر امروز کشتار مردم ایران را بر او ببخشید، فردا با کشتار مردم جهان توسط او چه خواهید کرد؟" مخملباف افزود: "تصور نکنید که جنبش مردم ایران با سرکوب، کشتار، زندان وشکنجه به پایان رسید. جنبش ما علیه دولت کودتا، دیگر بخشی از زندگی روزمره مردم ما شده است. شما خواهید دید که مردم ایران با مخالفت مدنی خود و با مبارزات غیر خشونت آمیز خود این دولت را در نهایت ساقط خواهند کرد."

 

وی اظهار داشت: "مردم ایران نباید فدای نفت خود شوند که تا هست و تا نیاز به مصرف آن در جهان هست، دولت های دیگر به خود حق می دهند با کلیددارش مذاکره و معامله کنند. خشمی که نسل گذشته ایرانیان از آمریکا و بریتانیا داشت به خاطر کودتای 28 مرداد و همکاری با دولت کودتایی بود. این خشم بیش از نیم قرن مانع از آن شد که ایرانیان با غرب دوست باشند. مردم ایران از دولت های اروپائی توقع اسلحه و کمک های مادی ندارند اما این انتظار که دولت کودتارا دوست و شریک خود ندانند به نظر نمی رسد چندان انتظار غیرمعمولی باشد. مردم ایران یک بند سبز به مچ خود بستند و یک شعار هم بیشتر نداشتند رای ما را اعلام کنید نه رای خودتان را. و به همین اتهام الان زیر شکنجه و در زندانند. آیا شما آسوده و ساکت خواهید ماند تا با پول حاصل از فروش نفت باز هم دولت احمدی نژاد مردم ایران را شکنجه کند و برای تمام منطقه تروریست پرورش دهد و دیگران را با موشک تهدید کند؟"

 

مخملباف ادامه سخنانش را به نقل بخشی از اظهارات میرحسین موسوی اختصاص داد و به نقل از وی گفت: "اعلام نتیجه انتخابات ایران بهت آور است. مردمی که رای داده اند خود می دانند که به احمدی نژاد رای نداده اند. آن ها از من خواستند از حق شخصی خود بگذرم. مسئله انتخابات، مسئله شخصی من نیست و من نمی توانم بر سر حقوق و آرای پایمال شده مردم، معامله یا مصالحه کنم... آن چه اتفاق افتاده است فراتر از تحمیل یک دولت ناخواسته به ملت، که تحمیل نوع جدیدی از زندگی سیاسی بر کشور ایران است."

 

پایان بخش سخنان محسن مخملباف نیز به طرح خواست هایی که میرحسین موسوی مطرح کرده، اختصاص داشت: " یک: اکثریت جامعه ایران که این جانب میرحسین موسوی نیز یکی از آنان هستم مشروعیت سیاسی دولت ایران را نمی پذیریم." دو: "ما خواستار جلوگیری از برخوردهای نظامی و امنیتی  دولت غیر مشروع ایران هستیم."

 

حمایت نمایندگان اروپا

 

پس از سخنان مخملباف که با استقبال حاضران مواجه شد، خانم آنجلیکا بییر، مسئول میز ایران در اتحادیه اروپا ضمن سخنانی با تاکید بر اینکه "ما اوضاع ایران راجدی می گیریم" از لزوم کمک به مردم ایران برای دستیابی به حقوق فردی شان سخن گفت و سپس افزود: آقای خامنه ای و احمدی نژاد تنها از طریق اعمال خشونت می توانند حکومت کنند. بحث ما در پارلمان اروپا بیشتر بر سر این است که چگونه به بهترین راه برای یاری رسانی به مردم ایران دست یابیم. خانم بییر در ادامه با اشاره به اینکه "دولت احمدی نژاد بیش از هر دولتی به مردم ایران صدمه زده واعتماد مردم از این دولت سلب شده" از موضع باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با جمهوری اسلامی حمایت و تاکید کرد "اگر بگذاریم پنجره ها را ببندند، باز کردن آن سخت خواهد بود." از نماینده جمهوری اسلامی در بروکسل هم برای شرکت در این جلسه دعوت شده بود؛ اما صندلی وی خالی بود. خانم بییر در این مورد گفت: جلسه ام را با سفیر ایران، قطع کردم برای اینکه خود او هم نمی دانست چه موضعی دارد.

 

ارسال به :