سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
از نوزدهم تیر تا بیست و ششم تیر

 

نمازجمعه بزرگ، هاشمی در کنار سبزها

 

منتظری: ولایتِ مخالف با میثاق‌‌ملی، جائرانه است

 

20 تیرماه: آیت‌الله حسینعلی منتظری در پاسخ به پرسش‌های شرعی حجت الاسلام کدیور، گفت "متولی امور جامعه که با احکام شرع، موازین عقل و میثاق‌های ملی، عمدا مخالفت کند، جائر و ولایتش جائرانه است." براساس متن پرسش و پاسخی که در وب‌سایت آقای کدیور منتشر شده، آیت‌الله منتظری مسئولی را که از " عدالت، امانتداری یا برخوردای از رأی اکثریت" ساقط شده باشد، فاقد مشروعیت دانست. در فتوای جدید آقای منتظری آمده است که اگر مسئولی " به زور یا فریب و تقلب بر آن منصب بمانند، مردم باید عدم مشروعیت و مقبولیت آنها را در نزد خود و برکناری آنان از منصب را بخواهند." در بخش دیگری از فتوای آقای منتظری به این نکته اشاره شده که اعتراض به تداوم منصب‌ مسئولانی که با " تقلب" روی کار مانده‌اند، وظیفه‌ای همگانی است که کسی نمی‌تواند به بهانه‌ای از آن شانه خالی کند." او به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده که " شاه هنگامى صداى انقلاب مردم را شنید که دیگر دیر شده بود. امید است متصدیان امور نگذارند به آنجا برسد."

 

فیروزآبادی: " فکر می‌کنند شعار بدهند، کوتاه می‌آییم"

 

20 تیرماه، سرلشکر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح می‌گوید که عده‌ای فکر می‌کنند که اگر علیه ما شعار بدهند " ما کوتاه می‌آئیم، جا می‌زنیم و عقب‌نشینی می‌کنیم." این فرمانده نظامی بدون اشاره به شعا‌رهایی که طی سه هفته گذشته در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز در اعتراض به نتایج انتخابات سر داده شد، خطاب به " عده‌ای" که نامی از آنها نبرد گفت: " ما آمده‌ایم که جان‌مان را فدا کنیم." فیروز‌آبادی افزود: " ما آمده‌ایم که خودمان، خانواده‌های‌مان، همه نعمت‌هایی که خدا به ما داده و حتی آبروی‌مان را به پیروی از رهبر عزیزمان" فدا کنیم.

 

مرگ سهراب اعرابی در تیراندازی بسیج

 

21 تیرماه، سهراب اعرابی، نوزده ساله، که در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات، ۲۵ خرداد ماه در یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز شرکت کرده بود، به ضرب گلوله یک بسیجی جان باخت. سهراب اعرابی یکی از هفت نفری است که مقامات، جان باختن آنها در جریان تیراندازی یک عضو بسیج از پشت‌بام پایگاه ۱۱۷ عاشورا را تائید کرده بودند. خانواده سهراب از ۲۵ خرداد ماه اطلاعی از سرنوشت فرزندشان نداشتند تا اینکه جسدش روز گذشته از سوی خانواده شناسایی شد. سهراب اعرابی بر اثر اصابت دو گلوله به زیر قلب و سر، جان باخته است و به علت نداشتن مدرک شناسایی در این مدت هویت وی مشخص نشد. جسد وی روز بیست و یکم تیرماه به خانواده‌اش تحویل داده شده است. به گزارش رسانه‌ها مادر سهراب اعرابی از ۱۶ تیرماه با تامین وثیقه، در انتظار آزادی فرزندش بود.

 

محسن رضایی: وضعیت کنونی منجر به فروپاشی می‌شود

 

21 تیرماه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به مقام‌های ایران هشدار داد که جامعه کنونی و طرفداران "نظام"، دچار اختلاف شده‌اند و ادامه این وضعیت جمهوری اسلامی را به سوی " فروپاشی" خواهد برد. آقای رضایی در نامه خود که خطاب به مردم ایران نوشته شده، آورده که عده‌ای خانواده انقلاب را " تهمت‌باران" می‌کنند و برخی از اعضای این خانواده را " منافقین جدید" می‌نامند. وی از کسی نام نبرد، ولی به نظر می رسد منظور او اشاره به نامه فیروزآبادی است که طرفداران موسوی را " منافقین جدید" خوانده است. نامه آقای فیروزآبادی خطاب به امام زمان نوشته شده است. وی در این نامه افزوده که " منافقین" با چهره‌ای جدید در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات با " قمه، سنگ و شعله‌های آتش" به نیرو‌های بسیجی و پلیس حمله کرده‌اند.

 

محسن رضایی، نقش " اشتباه کاری‌های جاهلانه و بروز تعصبات و احساسات غیر منطقی" در حوادث اخیر را کمتر از " تأثیر دخالت بیگانگان" در آن ندانست. وی در ادامه نامه خود توصیه کرد که مسئولان نباید به گونه ای رفتار کنند که " عدالت در مقابل عدالت قرار گیرد. جمهوریت در مقابل اسلامیت نظام قرارگیرد. جمهوری اسلامی در مقابل آزادی قرار گیرد." آقای رضایی اضافه کرده که " اگر نمی‌توانیم جای خود را به دیگران بدهیم و دیگران را در اداره کشور مشارکت بدهیم، بسی بیراه رفته‌ایم." وی از کسانی که در حوادث اخیر اشتباه کرده‌اند خواسته که اشتباهات خود را جبران کنند و از آسیب‌دیدگان نیز درخواست کرده که با جبران شدن خسارت‌ها از حق خود " گذشت" کنند.

 

پنج سال حبس تعزیری برای محسن نامجو

 

22 تیرماه، شعبه 1083 دادگاه عمومی شهر تهران، محسن نامجو،خواننده ایرانی را به اتهام " توهین به مقدسات" به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. عباس سلیمی مجری قرآنی تلویزیون، ششم شهریور ماه سال گذشته از آقای نامجو به خاطر خواندن برخی آیات قرآن به صورت موزیکال و " سخیف و موهن" به دادستانی تهران شکایت کرده بود. سلیمی گفت که دادگاه پس از رسیدگی به این شکایت، این خواننده ایرانی را به پنج سال زندان تعزیری محکوم کرده است. حمید نامجو، برادر محسن نامجو، اعلام کرد که برادرش به هیچ وجه قصد توهین و تمسخر قرآن را نداشته است.

 

مرگ یعقوب بروایه، در تیراندازی بسیج

 

23 تیرماه، یعقوب بروایه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نمایش دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. این دانشجو روز چهارم تیرماه در جریان تیراندازی نیرو‌های بسیج از پشت بام مسجد لولاگر، زخمی و در بیمارستان بستری شده بود. وب‌سایت نوروز و روز آنلاین، علت مرگ این جوان را " مرگ مغزی" اعلام کرده‌اند. نوروز نوشت، یعقوب بروایه فرزند دوم یک خانواده پنج نفری و اهل اهواز بود. وی متولد تیرماه ۱۳۶۱ بوده و در هنگام مرگ تنها ۲۷ سال سن داشت. مادر این جوان یکشنبه گذشته در گفتگو با وب‌سایت روز‌ آنلاین اظهار امیدواری کرده بود که فرزندش هرچه زودتر بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شود. یعقوب بروایه دومین جوانی است که خبر درگذشت وی بر اثر تیراندازی نیرو‌های بسیج از سوی برخی رسانه‌ها در ایران اعلام می‌شود.

 

اعتصاب غذای روشنفکران در نیویورک

 

23 تیرماه، فائقه آتشین خواننده مشهور ایرانی اعلام کرد که از اعتصاب غذای روشنفکران ایرانی در مقابل سازمان ملل متحد حمایت می‌کند. خانم آتشین( گوگوش) از ایرانیان مقیم آمریکا دعوت کرد که در این تحصن شرکت کنند و صدای اعتراض مردم ایران را به گوش جهانیان برسانند. ۲۶ تن از روشنفکران ایرانی در نامه‌ای اعلام کرده‌اند که از روز ۳۱ تیر تا دوم مرداد ماه به مدت سه روز در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک دست به اعتصاب غذا می‌زنند. چهره‌های سرشناسی چون عبدالعلی بازرگان، محمد برقعی، حسین بشیریه، علی بنوعزیزی، نیره توحیدی، فاطمه حقیقت جو، حمید دباشی، مصطفی رخ‌صفت، علی رضایی، احمد صدری، محمود صدری، کاظم علمداری، عبدی کلانتری، رضا فانی یزدی، نهضت فرنودی، منصور فرهنگ، احمد کریمی حکاک، حسین کمالی، مهرانگیز کار، اکبر گنجی، ابراهیم سلطانی، علی میرسپاسی، مجید محمدی، مهرداد مشایخی، آرش نراقی و نادر هاشمی امضاکنندگان این نامه هستند.

 

روشنفکران ایرانی در نامه خود نوشته‌اند: " متأسفانه دولت حاکم بر ایران حق مشارکت مؤثر شهروندان ایرانی را در تعیین سرنوشت‌شان پاس نداشت و با تقلبی گسترده، این حق اساسی مردم ایران را به نحو گسترده نقض کرد و آشکارا علیه مردم خود دست به کودتا زد." در همین حال، فائقه آتشین( گوگوش) در وبلاگ خود افزود: " در يک ماه اخير به دقت اخبار و رويدادهای ايران را تعقيب کرده و می‌کنم و با ديدن تصاوير مردمی که زخمی و کشته می‌شدند، گريستم و می‌گريم."

 

موسوی جبهه سیاسی تشکیل می‌دهد

 

23 تیرماه، علیرضا بهشتی مشاور میرحسین موسوی، از تشکیل یک جبهه سیاسی در آینده‌ای نزدیک از سوی وی خبر داد. آقای بهشتی در ستاد انتخاباتی موسوی نیز مسئولیت داشت. وی گفت که تشکیل یک جبهه سیاسی در دستور کار آقای موسوی قرار داد و به زودی خبر تشکیل آن اعلام خواهد شد. پیش‌تر عزت‌الله سحابی و حسین مرعشی به موسوی پیشنهاد کرده بودند که جبهه سیاسی گسترده‌ای تشکیل دهد. حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در واکنش به گزارش‌ها در این‌باره ادعا کرده که آقای موسوی " صلاحیت" تشکیل حزب را ندارد.

 

دیدار موسوی و رهنورد با خانواده اعرابی

 

24 تیرماه، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد شب گذشته با حضور در منزل سهراب اعرابی با خانواده وی ابراز همدردی کردند. سهراب اعرابی جوان ۱۹ ساله‌ ۲۵ خرداد ماه در جریان اعتراض‌ به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جان باخت و پیکرش ۲۲ تیرماه در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. آقای موسوی در این دیدار به پروین فهیمی مادر سهراب اعرابی اطیمنان داد که در پیگیری علت کشته شدن سهراب و سایر جان باختگان اخیر در کنار خانواده‌های آنها خواهد بود.

 

کوثری: " هاشمی خواستار ابطال انتخابات بود"

 

24 تیرماه، اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از تنظیم بیانیه‌ای از سوی هاشمی رفسنجانی که در آن درخواست ابطال انتخابات شده بود، خبر داد و گفت که این بیانیه به خاطر سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای در نماز جمعه منتشر نشد. کوثری که از نزدیکان احمدی‌نژاد به شمار می‌رود، در جمع مسئولین" هیات‌های رزمندگان اسلام" گفت که رئیس مجمع تشخیص مصلحت در بیانیه خود، همان حرف‌های موسوی را تکرار کرده و خواستار ابطال نتیجه انتخابات شده بود. آقای کوثری در بخش دیگری از سخنان خود ادعا کرد: " به آقای کروبی گفتیم چرا نماینده‌ای به شورای نگهبان معرفی نکردید و ایشان نیز جواب داد من آقای کرباسچی را به عنوان نماینده خود انتخاب کردم، اما آقای موسوی نگذاشت به شورای نگهبان برود."

 

کروبی به دیدار خانواده سهراب اعرابی رفت

 

24 تیرماه، مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی با حضور در منزل سهراب اعرابی با خانواده این جوان ابراز همدردی کرد. کروبی از اینکه اعتراض‌های مردمی با گلوله پاسخ داده شده است، اظهار تاسف کرد. پروین فهیمی در این دیدار اعلام کرد که از تمامی نهاد‌هایی که در قتل فرزندش tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/19525"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :