شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شدت گرفتن فشارها؛ آنها اعتراف می خواهند
فردا در حالی قرار است دومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات برگزار شود که آخرین اخبار منتشره از شدت گرفتن برخوردها با زندانیان به منظور گرفتن اعترافات بیشتر حکایت دارد. اگر روند جلسه اول دادگاه تکرار شود، فردا باید منتظر چهره هایی باشیم که از اتاق شکنجه راهی جلسه دادگاه خواهند شد و احتمالا سریال مضحک پخش اعترافات تکرار می شود ولی هنوز روشن نیست این بار قرعه به نام چه کسی یا کسانی افتاده است. 

شبکه جنبش راه سبز (جرس): فردا در حالی قرار است دومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات برگزار شود که آخرین اخبار منتشره از شدت گرفتن برخوردها با زندانیان برای گرفتن اعترافات بیشتر حکایت دارد. اگر روند جلسه اول دادگاه تکرار شود، فردا باید منتظر چهره هایی باشیم که از اتاق شکنجه راهی جلسه دادگاه خواهند شد و احتمالا سریال مضحک پخش اعترافات تکرار می شود ولی هنوز روشن نیست این بار قرعه به نام چه کسی یا کسانی افتاده است.

 

اگر در جلسه دوم، محاکمه غایبین جلسه اول، در دستور کار باشد، باید منتظر تماشای چهره هایی باشیم که بیشتر به جامعه مطبوعاتی کشور تعلق دارند. چهره هایی همچون: محمد قوچانی، احمد زیدآبادی، مهسا امرآبادی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن احمدی امویی و سیاسیونی همچون: مصطفی تاجزاده، جواد امام، عبداله مومنی، سمیه توحیدلو و ... خبرهای رسیده حاکی است که برخی از زندانیان در تماس با خانواده هایشان از فشار و شکنجه سخنی بر زبان نیاورده اند، اما در میان آنها هستند چهره هایی که سخت از فشارها ابراز گلایه کرده اند. چهره هایی همچون:

 

عبداله مومنی

 

خبرهای رسیده از زندان اوین از فشار شدید بازجویی روی عبداله مومنی سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت، حکایت دارد. فاطمه آدینه وند همسر مومنی روز گذشته از تماس تلفنی با مومنی خبر داده و گفته است که در این تماس تلفنی کوتاه که صدا به صورت بریده- بریده می آمد، مومنی از شکنجه و تشدید فشارها در بازجویی خبر داده است.

 

همسر مومنی در خبری کوتاه به سایت ادوار تحکیم گفته است که همسر ش دفعه اول نیست که شکنجه و انفرادی را تجربه می کند ولی لحن صدای او و نحوه صحبت هایش نشان می داد که شدیدا تحت فشار است.

 

عبداله مومنی پیش از این در جریان دستگیری اعضای دفتر تحکیم وحدت که به اعلام تحصن تعدادی از نمایندگان در مجلس ششم مواجه شد، دستگیر شده بود. او در آن زمان نتوانست فشارها را تحمل کند و به همراه سه دانشجوی دیگر در یک شوی تلویزیونی حاضر و اعترافاتی داشت. او اینک برای اعترافات جدید تحت فشار قرار گرفته است.

 

احمد زیدآبادی

 

احمد زیدآبادی دیگر زندانی ای است که تاکنون بارها دستگیر، بازجویی ، شکنجه و محاکمه شده است ولی تاکنون اعترافی علیه خود و دیگران نداشته است. او دیروز خیلی کوتاه و تلفنی با همسراش گفتگو کرده است. مهدیه محمدی در خصوص این تماس گفته صدای احمد از تماس هفته گذشته بهتر شده بود ولی کماکان معلوم بود که بسیار تحت فشاره و من به او اطلاع دادم که خبر داریم که شما تحت فشار هستید، بنابراین در این وضعیت به خانه و خانواده فکر نکنید چون حال ما خوب است.

 

محمدي اضافه کرده: با توجه به سابقه حضور همسرم در انفرادي به او گفتم كه شما قبلا در انفرادي بوديد و تحمل خوبي داشتيد اما ايشان گفت كه اين دفعه خيلي فرق مي‌كند. محمدي تصريح كرد: فردي كه در كنار همسرم بود به او اجازه نداد تا در مورد دادگاه روز شنبه و زندانيان ديگر صحبتي كند. همسرم به من گفت بازداشت مانند مرگ ناگهاني است و دنيا براي انسان بي‌ارزش مي‌شود. تماس ديروز زيدآبادي با همسرش، سومين تماس او با خانواده‌اش در طول دوران بازداشت، بوده است.

 

احمد زیدآبادی پیش از این در جریان برخورد با ملی- مذهبی ها و روزنامه نگاران بازداشت و زندانی شده بود. او در دفعات قبل مقاوم نشان داده است.

 

فیض اله عرب سرخی

 

فیض اله عرب سرخی عضو سازمان مجاهدین انقلاب از جمله زندانیانی است که در مرحله اول که شمار زیادی از سیاسیون را شامل می شد، دستگیر نشد. اما پس از دستگیری بر او بسیار سخت گرفته اند. بطوریکه او هنوز حتی یک تماس هم با خانواده نداشته است. خبرهای رسیده از زندانها از تشدید فشارها علیه اعضای سازمان مجاهدین (بهزاد نبوی، مصطفی تاجزاده، فیض اله عرب سرخی) حکایت دارد. آنها کمترین تماس را با خانواده داشته اند ولی آنگونه که پیداست آنها کمترین اعترافی نداشته اند و مقاوم تر نشان داده اند.

 

زندانیان ممنوع الملاقات

 

جلوی نام برخی زندانیان ستاره گذاشته اند، این ستاره از ممنوعیت ملاقات خبر می دهد. شیوا نظر آهاری، جهانبخش خانجانی، هنگامه شهیدی از این دست زندانیان هستند. آنها تاکنون ملاقاتی با خانواده نداشته اند، چراکه قاضی آنها را ممنوع الملاقات کرده است. هنوز میزان فشارها روی این افراد روشن نیست. این خبر را خانواده بازداشت شدگان در یک کنفرانس مطبوعاتی، دیروز در انجمن دفاع از حقوق زندانیان اعلام کرده اند.

 

اعمال فشار بر زندانیان بیمار

 

آنگونه که در اخبار آمده، اعمال فشار بر زندانیان بیمار کمتر از سایر زندانیان نبوده است. در میان زندانیان، برخی از ناراحتی جسمی رنج می برند ولی فشار روی آنها وجود دارد که می توان به این اسامی اشاره کرد: ژیلا بنی یعقوب که از بیماری آسم و تنگی نفس رنج می برد؛ مهسا امر آبادی که هفت ماهه باردار است؛ مجید نیری عضو سازمان مجاهدین تاکنون دوبار سکته قلبی کرده است.

 

در این خصوص فریده غیرت وکیل بازداشت شدگان گفته: «متأسفانه تا این لحظه ما نتوانستیم کار خاصی انجام بدهیم و امیدواریم که هرچه زودتر موفق بشویم با دستیابی به مقامات قضایی که مسئول پرونده‌ی این عزیزان هستند و با مذاکره‌ با آنها، ترتیبی بدهیم که انشاالله این عزیزان از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار بشوند».

 

گفته می شود  بع علت اعمال فشار زیاد، زندانیان تهدید کرده اند که اگر فشارها به این منوال ادامه پیدا کند دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

 

یک زندانی جدید

 

در حالیکه انتظار می رفت بازداشت سیاسیون پایان یافته باشد، دیروز مجدد موج دستگیری ها ادامه یافت. میر حمید حسن زاده که در حال حاضر مشاور مدیر عامل ایسنا است، به جمع بازداشت شدگان اضافه شد. او مدیریت سایت قلم متعلق به میرحسین موسوی را در دست داشت. پیش از این حسن زاده مدیر عاملی خبرگزاری ایسنا را در اختیار داشت. 

ارسال به :