دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز از سیزدهم تا شانزدهم مرداد ۸۸

 

احمدی نژاد با هلیکوپتر به مجلس رفت

 

مراسم تنفیذ محمود احمدی‌نژاد برگزار شد

 

دوازدهم مرداد: مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بدون حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی امروز دوشنبه در حسینیه امام خمینی برگزار شد. در این مراسم، حکم ریاست جمهوری از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به احمدی‌نژاد تنفیذ شد. در این مراسم، علی لاریجانی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و آیت‌الله جنتی و برخی مقام‌های حکومتی حضور داشتند. محسن رضایی دیگر نامزد انتخابات در این مراسم حاضر بود. گفته شد که حسن خمینی، نوه آیت‌الله  خمینی برای شرکت نکردن در این مراسم از ایران خارج شده است. این نخستین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که شخصیت‌های بلند‌پایه‌ای، در مراسم تنفیذ شرکت نمی‌کنند. قرار بود رسانه‌ها پخش مستقیم مراسم را راس ساعت ۱۰ صبح به وقت تهران آغاز کنند، اما به دلایل نامعلومی این مراسم به صورت مستقیم از طریق رادیو و تلویزیون دولتی پخش نشد.

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای در این مراسم، با اعلام اینکه برخی خواص در حوادث دو ماه اخیر مردود شده‌اند، گفت که نمی‌توان با " مسجد ضرار و تقلید از آیت‌الله خمینی، مردم آگاه را فریب داد." وی در واکنش به این موضع‌گیری‌ها و بدون اشاره به نام فرد یا جریان خاصی گفت که " دشمنان در این خیال نباشند که با تقلید مغلوط از حضور عظیم مردم در انقلاب پرشکوه ۱۳۵۷ و در یک کاریکاتور از آن حرکت عظیم، می‌توانند به نظام اسلامی ضربه بزنند." آقای خامنه‌ای همچنین در حکم تنفیذ ریاست جمهوری که از سوی محمد گلپایگانی رئیس دفترش خوانده شد، محمود احمدی‌نژاد را فردی شجاع و باهوش خواند. در متن این حکم آمده که تنفیذ اینجانب تا زمانی است که آقای احمدی‌نژاد بر راه اِعلاء کلمه اسلام؛ و اقدامات بزرگ و ماندگار و شایسته‏ ملت و کشور باشد. محمود احمدی‌نژاد که در انتخابات متهم به تقلب شده است، در مراسم تنفیذ برخی کشور‌های غربی را به دخالت در امور داخلی ایران متهم کرد و به آنها توصیه کرد که " به راه عدالت و انصاف بازگشته و در امور دیگران دخالت" نکنند. وی گفت: " حضور آگاهانه‌، آزاد و مقتدرانه مردم در صحنه انتخابات، چشم جهان را خیره کرد و طراز جدیدی از جمهوریت را در جهان به نمایش گذاشت."

 

ناآرامی‌های پراکنده در سطح شهر تهران

 

دوازدهم مرداد: همزمان با برگزاری مراسم تنفیذ ریاست جمهوری احمدی نژاد، تهران شاهد ناآرامی در چند میدان اصلی شهر بود. مردمی که در اعتراض به تنفیذ حکم احمدی‌نژاد در میدان‌های اصلی شهر تجمع کرده بودند، با یورش نیرو‌های دولتی و لباس شخصی پراکنده شدند. مامورین پلیس برای پراکنده کردن مردم، از شلیک تیر هوایی و استفاده از گاز اشک‌آور استفاده کردند. خبرگزاری فارس از حضور مهدی کروبی در میان معترضان خبر داد. خبرگزاری دولتی ایرنا نوشت: " تمامی میادین و خیابان‌های اصلی تهران تحت کنترل نیروهای امنیتی بوده و هیچ گونه تحرکی در شهر وجود ندارد." از سوی دیگر، جمعیت معترضان در مقابل بیمارستان دی و خیابان توانیر به حدی بود که نیروهای پلیس که از سوی لباس شخصی‌ها همراهی می‌شدند، برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور استفاده کردند. عده زیادی نیز سوار بر اتومبیل‌های خود با زدن بوق ممتد، با معترضان همراه شده‌اند. همچنین درگیری‌های شدیدی نیز میان مردم معترض و نیرو‌های دولتی و لباس شخصی در میدان آزادی و خیابان آزادی گزارش شد. در این تجمعات اعتراض‌آمیز برخی معترضان شعار می‌دادند " دولت کودتا، استعفا، استعفا."

 

انتشار اسناد غیرقانونی بودن کهریزک

 

سیزدهم مرداد: حمید درخشان‌نیا قائم مقام دادگستری کل استان تهران، اسنادی منتشر کرد که نشان می‌داد بازداشتگاه کهریزک دو سال پیش از سوی مقام‌های قوه قضائیه غیراستاندارد شناخته شده بود. این اسناد پس از آنکه دادسرای عمومی و انقلاب تهران، اظهارات آقای درخشان‌نیا در خصوص غیراستاندارد اعلام شدن بازداشتگاه کهریزک را تکذیب کرد، منتشر ‌شد. در گزارش این هیات، نام و مکان بازداشتگاه کهریزک با عنوان " بازداشتگاه ۲۱۰ نیروی انتظامی واقع در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی کهریزک" آمده است.

 

بموجب این گزارش بازداشتگاه کهریزک، تحت نظر سازمان زندان‌ها نیست که این اقدام بر خلاف ماده ۲۴ آیین ‌نامه سازمان زندان‌ها است. از سوی دیگر، هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی در آن زمان اعلام کرده بود که نحوه نگهداری متهمان در این بازداشتگاه فاقد مبانی علمی و حقوقی و شرعی و قانونی است. در سند دیگری که نامه‌ای از سوی احمد مظفری، معاون قضایی رئیس کل و مسئول دفتر امور زندان دادگستری کل استان تهران به مهراب سلیمانی مدیرکل زندان‌های استان تهران است، تائید شده که این بازداشتگاه برای نگهداری اراذل و اوباش راه‌اندازی شده  و حتی نگهداری مجرمان مرتبط با موادمخدر در چنین بازداشتگاهی ناسزاوار دانسته شده است. اسناد غیرقانونی بودن بازداشتگاه کهریزک در شرایطی منتشر ‌شد که اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران اعلام کرد بازداشتگاه مذکور تحت نظر پلیس اداره می‌شد. وی ادعا کرده که دستگیرشدگان تنها به مدت سه روز در این بازداشتگاه نگهداری شده‌ و پس از آن همگی تحویل زندان اوین شده‌اند.

 

ثبت بازداشتگاه کهریزک در دایرة‌المعارف‌ها

 

سیزدهم مرداد: مصطفی محقق داماد با انتقاد شدید از عملکرد آیت‌الله شاهرودی در قوه قضائیه، از قرار گرفتن مدخل بازداشتگاه کهریزک در کنار مدخل‌های زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب در دایرةالمعارف‌های جهان خبر داد. محقق داماد، استاد کرسی فقه و حقوق و فلسفه و عضو شورای علمی مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه اعلام کرده که به خاطر تاخیر در تعطیلی بازداشتگاه کهریزک، نام این بازداشتگاه به نام " حکومت دینی ایران" وارد دایره‌المعارف‌های جهان شد. محقق داماد در نامه خود با اشاره به برخورد‌های صورت گرفته با معترضان به نتیجه انتخابات، آورده است که مسئولیت تمام این برخورد‌ها از سوی هر مقام و ارگانی بوده باشد، بر عهده محمود هاشمی شاهرودی است.

 

رئیس کمیته ویژه مجلس استعفا کرد

 

سیزدهم مرداد: کاظم جلالی رئیس کمیته ویژه مجلس از این سمت کناره‌گیری کرد. وی مانع‌تراشی در دسترسی اعضای کمیته به برخی بازداشت‌شدگان و بازدید از بازداشتگاه‌ها را علت اصلی این استعفا اعلام کرد. اما خبرگزاری ایلنا گزارش کرد که کمیته ویژه بررسی وضعیت بازداشت‌شدگان مجلس در نشستی مشترک از برخی توضیحات سعید مرتضوی دادستان تهران درباره وضعیت بازداشت‌شدگان و tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/21070"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :