چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز از دهم تا دوازدهم مرداد ۸۸

 

دادگاه استالینی سبزها در تهران

 

نهم مرداد: محاکمه گروهی بازداشت‌شدگان اعتراضات انتخاباتی امروز شنبه در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران آغاز شد. صد متهم در این جلسه حضور داشتند. محسن میردامادی، بهزاد نبوی، محسن امین‌زاده، عبدالله رمضان‌زاده، محسن صفایی فراهانی، محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر از جمله افرادی بودند که به عنوان متهم در دادگاه حضور داشتند. این فعالان سیاسی در حالی محاکمه شدند که دادستانی تهران از رسیدگی به پرونده عوامل آشوب‌های میدانی خبر داده بود. اتهام افرادی که در دادگاه حاضر شدند از سوی دادستانی تهران " حمله به مراکز نظامی با سلاح گرم و سرد و بمب‌های آتش‌زا، حمله به مراکز دولتی و به آتش کشیدن آنها، تخریب اموال عمومی و شخصی، ایجاد رعب و وحشت در بین مردم" عنوان شد. براساس ادعانامه دادستان، این افراد متهم به " ارتباط با گروه‌های معاند و محارب مانند مجاهدین خلق، ضرب و شتم شهروندان، تهیه گزارش برای رسانه‌های بیگانه و دشمن، توزیع شبنامه برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ضرب و شتم مامورین انتظامی و امنیتی" شدند.

 

معاون دادستان عمومی و انقلاب در ابتدای این جلسه با خواندن کیفرخواست متهمین اعلام کرده که طبق مستندات به دست آمده و اعترافات مستدل متهمین، حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران " کاملاً از پیش طراحی شده و طبق جدول زمانبندی و مراحل کودتای مخملی پیش رفته است." به موجب این کیفرخواست، قرار بود کودتای مخملی با تشکیلاتی شامل شش شاخه " زنان، اقوام، حقوق‌بشر، کارگران، ان‌جی‌او و دانشجویی" صورت بگیرد. براساس این کیفرخواست، شیرین عبادی، شادی صدر، پروین اردلان و نوشین همدانی( منظور نوشین احمدی خراسانی بود) به عنوان رهبران شاخه زنان کودتای مخملی معرفی شده‌اند. شیرین عبادی همچنین به عنوان رهبر شاخه‌های قومی و حقوق‌بشری معرفی شد. هادی قائمی سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز به عنوان یکی از رهبران شاخه حقوق بشری کودتای مخملی معرفی شد. منصور اسانلو نیز که از ماه‌ها پیش از انتخابات در زندان به‌سر می‌برد نیز به عنوان رهبر شاخه کارگری کودتای مخملی معرفی شد. از سهراب رزاقی و باقر نمازی دو کنشگر اجتماعی نیز به عنوان چهره‌های برجسته NGO ها در این کودتا نام برده شد. دفتر تحکیم وحدت هم به عنوان بازوی دانشجویی کودتای مخملی معرفی شد.

 

بموجب این کیفرخواست عبدالکریم سروش رهبر فکری " کودتای مخملی" و ناصر هادیان، هادی سمتی و محمود سریع‌القلم نیز تئوریسین‌های کودتا بودند که در جهت تامین منافع آمریکا در ایران فعالیت می کردند. در بخش دیگری از این کیفرخواست آمد که از منزل بهزاد نبوی " اسنادی دال بر جعل سند با هدف تشویش اذهان عمومی" در خصوص تقلب در انتخابات به دست آمده است. بموجب این کیفرخواست " حزب مشارکت، حزب کارگزاران و برخی از اعضاء مجمع روحانیون مبارز نیز رسماً و همسو با رسانه‌ها وگروه‌های معاند و مخالف، نظام صحّت انتخابات را چه قبل و چه بعد از انتخابات مورد تردید قرار دادند."

 

در این کیفرخواست همچنین به اتهام ساتیار امامی و مجید سعیدی در حوادث اخیر اشاره شد.
این کیفرخواست اتهام این دو عکاس خبری را " تهیه بدون مجوز عکس" از حوادث اخیر و ارسال آن به شبکه‌های صهیونیستی عنوان شد. در این کیفرخواست آمد: " متهمان ابراز داشته‌اند با دریافت پول از رسانه‌های خارجی، اقدام به تشکیل خانه‌های تیمی و مجردی کرده‌اند و از طریق اینترنت پر سرعت اقدام به ارسال عکس و فیلم نموده‌اند." در بخش دیگری از این کیفرخواست آمد: " در تصاویر و فیلم‌های ارسال شده، چهره‌‌ای آشوب‌زده و بحرانی از کشور ارائه شده و بینندگان تصور می‌کنند آشوبگران، مردم ایران هستند که در اعتراض به نتایج انتخابات به خیابان‌ها آمده‌اند." تهیه تصاویر از مراکز نظامی و هسته‌ای ایران و ارسال آن به خارج کشور از دیگر موارد اتهامی ساتیار امامی است.

 

اتهام عوامل آشوب‌های میدانی

 

بخش دوم کیفرخواست مذکور اختصاص به اتهام کسانی داشت که بنابر اعلام دادستانی تهران، از عوامل آشوب‌های میدانی بودند. این کیفرخواست اتهام این افراد را " محاربه و افساد فی الارض از طریق تلاش و فعالیت موثر در راستای پیشبرد اهداف گروهک تروریستی منافقین " عنوان کرد. در این کیفرخواست به نام چند نفر اشاره شده که به گفته دادستانی، در حوادث اخیر با سازمان مجاهدین خلق در ارتباط بوده‌اند و در قرارگاه اشرف آموزش دیدند. کیفرخواست دادستانی تهران همچنین محمدعلی دادخواه وکیل دادگستری را یکی از عوامل راه‌اندازی آشوب‌ها در ایران معرفی کرده و آورده است که از منزل وی تعداد دو قبضه کلت کمری همراه با مقادیری فشنگ، مواد مخدر، اسناد ارتباط با گروه های خارج از کشور به دست آمده است. عماد بهاور نیز به تلاش برای به قدرت رسیدن نهضت آزادی ایران متهم شده است.

 

تابش: دادگاه، همه را بهت‌زده کرد

 

محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون اقلیت در مجلس با انتقاد از نحوه برگزاری دادگاه بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات ایران، گفت که این روند " همه را بهت‌زده کرد." داریوش قنبری عضو فرکسیون اقلیت مجلس هم در گفتگو با وب‌سایت فرارو گفت که " باید مشخص شود اعترافات در چه شرایطی بیان شده‌اند، اگر مشخص شود شکنجه صورت گرفته است، یقینا اعترافات هیچ ارزشی نخواهند داشت." قنبری افزود: " در شرایطی که کشور نیاز به آرامش و امنیت دارد، انتشار اعترافات خلاف اصل آرامش است و مسائل و کینه‌هایی ایجاد می‌کند که به نفع کشور نیست." به گفته این نماینده مجلس " برگزاری این دادگاه، اقدامی نسنجیده بود و به نفع کشور و نظام هم نیست."

 

اظهارات ابطحی و عطریانفر

 

نهم مرداد: در جریان دادگاه اعتراضات انتخاباتی، محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر پس از خواندن کیفرخواست در دفاع از خود، احتمال وقوع تقلب در انتخابات را رد کرده‌ و از مطرح شدن چنین موضوعی از سوی اصلاح‌طلبان انتقاد کردند. ابطحی گفت " تقلب از زمانی اسم رمز یک نوع شورش شد که در آن فعال شدن نیروها و لشکر‌سازی برای تقلب و تمرین پهن شدن مردم در خیابان‌ها وجود داشت." ابطحی افزود: " در جلسه‌ای مشترک هاشمی، موسوی و خاتمی هم‌قسم شدند که همدیگر را تنها نگذارد، معلوم نبود این هم‌قسمی برای چه بود، ولی قسم برای حمایت از موسوی نبود." به گفته ابطحی " هاشمی قصد انتقام از احمدی‌نژاد و رهبری را داشت که به نظر من هم‌قسم شده بود." آقای عطریانفر نیز در دفاعیات خود گف: " اینجا آمده‌ام خود را بشکنم و بگویم عضو نظام هستم." او افزود " نظام آن قدر قدرت دارد که با تحرک چهار گروه سیاسی اتفاقی برایش نمی‌افتد." عطریانفر خطاب به خامنه ای گفت: " فرود آوردن سرمان مقابل نظام باید بگوییم ای رهبر، ای پیشوا در برابر تو تسلیمیم و همچون حر ابن ریاحی خودمان را تسلیم می‌کنیم." وی افزود " ای رهبر، ای پیشوا ما اعلام می‌کنیم این شمشیر و این کتاب خدا. به این کتاب خدا ما را ببخشید و میدانی فراهم کنید تا به آغوش نظام برگردیم یا ما را مجازات کنید."

 

دفتر هاشمی «اعترافات» ابطحی را تکذیب کرد

 

نهم مرداد: دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی، بخشی از اظهارات محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در دادگاه را تکذیب کرد. آقای ابطحی در بخشی از دفاعیات خود

ارسال به :