جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 23 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
گزارش تحلیف یک رئیس دولت نامشروع در یک مجلس خالی
 پیش از این کوهکن سخنگوی هیات رییسه مجلس از تدارک 250 صندلی برای مهمانان مراسم تحلیف خبر داد اما بسیاری از صندلی ها خالی ماند به نحوی که تشریفات مجلس ناچار شد مهمانان رده های سوم و چهارم را که در طبقه بالا بودند به صحن علنی مجلس راهنمایی کند تا فضای خالی را پر کنند

شبکه جنبش راه سبز (جرس): احمدی نژاد در تدابیر شدید امنیتی و با به خشونت کشیدن تجمع معترضان در بهارستان ، در مراسم تحلیفی که با حضور کمرنگ سران نظام جمهوری اسلامی در داخل صحن مجلس و حضور پررنگ مردم در خارج از صحن و در خیابان های اطراف ساختمان هرمی شکل مجلس برگزار شد، سوگند خورد تا رییس جمهور غیر قانونی ایران باشد.

  پس از مستقر شدن تعداد چشمگیر نیروهای یگان ویژه در ساعت اولیه صبح چهارشنبه چهارده مرداد، نماینده راهنمایی رانندگی تهران در برنامه ای در شبکه پنج تلویزیون از رانندگان درخواست کرد با توجه به برگزاری مراسم تحلیف و پیش بینی ترافیک بسیار سنگین به میدان بهارستان حضور پیدا نکنند پلیس ضد شورش، نیروهای نظامی باتوم به دست به همراه موتورها و ماشین های امنیتی از ساعات اولیه صبح امروز، حوالی میدان شهدا-مجلس -بهارستان -سرچشمه-میدان عشرت آباد و خیابان های نزدیک به بازار مستقر شدند تا احمدی نژاد با یک بالگرد اختصاصی ، مسیر کوتاه  پاستور تا بهارستان را طی کند.

با آغاز مراسم تحلیف، تجمعات پراکنده ای در اطراف بهارستان و ساختمان مجلس برگزار شد. معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات و حوادث پس از آن از ساعات ابتدایی صبح، علی رغم حضور چشم گیر نیروهای امنیتی ـنظامی و لباس شخصی ها که هزاران نفر بودند به بهارستان آمده بودند. این تجمعات به درگیری های پراکنده و در چندین مورد ضرب و شتم خشونت آمیز معترضان و پرتاب گازهای اشک آور منجر شد. برخی از افرد توسط نیروهای بسیج و لباس شخصی بازداشت شده و در یکی از مدارس پسرانه اطراف بهارستان به صورت موقت و تا زمان انتقال به بازداشتگاهها نگهداری می شدند.

 همچنین پیش از برگزاری مراسم تحلیف تصاویری از مراسم تحلیف روسای جمهور گذشته پخش شد که تصویر مربوط به دوره بنی صدر از آن حذف شده بود. تصاویری از افتخارات علمی اخیر از جمله گوسفند شبیه سازی شده رویانا، ماهواره امید و...نیز درصحن علنی مجلس به نمایش درآمد که به دلیل مرگ این گوسفند و حواشی که پیرامون ماهواره امید و نقص فنی آن مطرح است برخی پخش این تصاویر را سوال برانگیز و مضحک خوانده بودند. گرچه ائمه جمعه سراسر کشور از مدعوین به مراسم تحلیف احمدی نژاد بودند اما بسیاری از آنها در این مراسم حاضر نشدند.هیچ یک از نمایندگان احزاب اصلاح طلب از خانه احزاب در این مراسم شرکت نکردند.

خالی ماندن صندلی ها در صحن علنی مجلس موجب شده بود که مسوول تشریفات بیت رهبری و سردار فیروز آبادی که معمولا در مراسم های اینچنینی در ردیف دوم و سوم می نشستند در ردیف جلویی صحن بنشینند. از هیات رییسه مجلس خبرگان تنها هاشمی شاهرودی بعنوان رییس قوه قضائیه در مراسم تحلیف احمدی نژاد شرکت کرد. از چهره های مشهور بازیگران ورزشکاران ومجری های برنامه کودک که در مراسم تنفیذ حضور داشتند، در مراسم تحلیف خبری نبود. هاشمی رفسنجانی رییس مجمع و رییس مجلس خبرگان همانند مراسم تنفیذ مهمترین غایب بزرگ جلسه بود.البته در مراسم تحلیف افرادی چون آیت الله یزدی ،احمد خاتمی از حامیان احمدی نژادهم شرکت نکرده بودند. از مجلس خبرگان حدود 5 -6 نفر حضور داشتند.علی اکبر ناطق نوری، محمد باقر قالیباف از دیگر غایبان این مراسم بودند.

پیش از این کوهکن سخنگوی هیات رییسه مجلس از تدارک 250 صندلی برای مهمانان مراسم تحلیف خبر داد اما بسیاری از صندلی ها خالی ماند به نحوی که تشریفات مجلس ناچار شد مهمانان رده های سوم و چهارم را که در طبقه بالا بودند به صحن علنی مجلس راهنمایی کند تا فضای خالی را پر کنند. نکته جالب حضور سگ های بمب یاب در اطراف ساختمان بهارستان بود که تا کنون برگزاری این همه تدارکات امنیتی در مراسم های پیشین بی سابقه بوده است. نکته جالب توجه دیگر این مراسم،  حضور چماق بدستان و باتوم داران حتی در داخل محوطه داخلی مجلس بود.

از سوی دیگر در حالیکه هیات رییسه فراکسیون اقلیت آقایان تابش، قنبری، انصاری، حسین هاشمیان، نریمان و برخی دیگر در جلسه تحریف حاضر نشدند اما پیمان فروزشٰ،مهدی شهریاری ،حمید رضا پشنگ، قدرت الله علیخانی، مصطفی کواکبیان ، احمد رضا دستغیب، مهدی سنایی، علی اکبر اولیا، مسعود پزشکیان، علی اصغر یوسف نژاد، سجادیان، مقیمی، امینی،خباز، مهدی پور فاطمی،نصیری، حسین هاشمی از اعضای این فراکسیون بودند که در مراسم تحلیف و پذیرایی بعد از آن شرکت کردند.

مراسم تحلیف رییس جمهور و سوگند احمدی نژاد به قانون در حالی پایان یافت که معترضان به یک انتخابات غیرقانونی در خیابان های اطراف ساختمان مجلس کماکان در حال برگزاری راهپیمایی آرام  و کتک خوردن از نیروهای امنیتی و نظامی بودند.

ارسال به :