سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار هفدهم مرداد تا بیستم مرداد

 

سلطنت طلبان، انگلیسی ها و یک فرانسوی محاکمه شدند

 

دومین جلسه دادگاه اعتراضات خیابانی در حالی برگزار شد که علیرغم حضور برخی رهبران معترض به کودتای انتخاباتی در دادگاه، دادستان به محاکمه یک گروه سلطنت طلب که دو ماه قبل از انتخابات دستگیر شده بودند، یک هوادار مجاهدین که ماهها قبل زندانی شده بود، دو کارمند سفارتخانه های انگلیس و فرانسه و یک تبعه فرانسه که جرمش ارسال ای میل بود، پرداخت. اروپایی ها به برگزاری دادگاه اعتراض کردند. یک روز بعد مجلس پذیرفت که فرماندهان نیروی انتظامی در شکنجه دستگیرشدگان در کهریزک نقش داشتند و مهدی کروبی اعلام کرد به برخی بازداشت شدگان تجاوز شده است. در همین حال، سردار جوانی، مسوول دفتر سیاسی سپاه خواستار دستگیری موسوی، خاتمی و کروبی به عنوان رهبران انقلاب مخملی شد.

 

برگزاری دومین دادگاه بازداشت‌شدگان

 

هفدهم مرداد: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دستگیرشدگان حوادث پس از کودتای انتخاباتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. علی تاجرنیا،‌ احمد زیدآبادی،‌ شهاب‌الدین طباطبائی، هدایت آقایی و جواد امام از معروف‌ترین چهره‌هایی بودند که در این دادگاه حضور داشتند. گروه دیگری از متهمان که دادستانی تهران آنها را " عوامل میدانی آشوب‌ها" معرفی کرده، نیز در این جلسه شرکت کرده بودند. در میان متهمان، یک شهروند فرانسوی به نام کلوتیلد ریس با اتهام جمع آوری اطلاعات و تحریک آشوب طلبان حضور داشت. خانم ریس که مدرس زبان فرانسوی است، ماه گذشته بازداشت شد. دو کارمند محلی سفارت فرانسه و بریتانیا نیز از دیگر متهمان جلسه امروز این دادگاه بودند.

 

در ابتدای جلسه دوم، عبد‌الرضا محبتی معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران به نمایندگی از مدعی‌العموم متن کیفرخواست را قرائت کرد. در این کیفرخواست به برنامه‌ریزی و دخالت کشور‌های بیگانه به منظور فروپاشی و براندازی نرم در جمهوری اسلامی اشاره شد. نماینده مدعی‌العموم آمریکا را متهم کرد که با ایجاد پایگاه‌هایی در دبی، استانبول، باکو، لندن و فرانکفورت برای فروپاشی نظام جمهوری به کادرسازی اقدام کرده است. در کیفرخواست به موضوع " آموزش خبرنگاران، هنرمندان، دانشجویان و متخصصان در این پایگاه‌ها به منظور مقدمه‌چینی برای راه‌اندازی انقلاب مخملی در ایران" اشاره شده است.

 

در بخش دیگری از این کیفرخواست، دولت بریتانیا و شبکه تلویزیون فارسی‌زبان بی‌بی‌سی متهم شده‌اند که از دو سال پیش از برگزاری انتخابات، کودتای مخملی را آغاز کردند. تویتر و فیس‌بوک هم از جمله متهمان دخالت در حوادث اخیر ایران معرفی شدند. نماینده مدعی‌العموم همچنین سازمان مجاهدین خلق ایران را متهم کرده که با نفوذ در ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در اغتشاش‌ها دست داشته است. " انجمن پادشاهی ایران" نیز در این کیفرخواست از جمله جریان‌هایی معرفی شده که در اغتشاش‌های پس از انتخابات در ایران دخالت داشت. گروهی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان در مقابل محل برگزاری این دادگاه تجمع کردند. پس از پایان قرائت متن کیفرخواست، گروهی از متهمان به دفاع از خود پرداختند. هیچ یک از کسانی که به عنوان رهبران اعتراضات در جلسه دادگاه حاضر بودند، محاکمه نشدند.

 

هاشمی رفسنجانی شاه است

 

هفدهم مرداد: محمدکریم عابدی، نماینده طبس در مجلس، با اکبر شاه خطاب کردن اکبر هاشمی رفسنجانی، وی را به تلاش برای برپایی حکومتی مشابه حکومت پادشاهی مصر در ایران متهم کرد. عابدی نماینده محافظه‌کار مجلس، هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که با برنامه‌ریزی‌های بسیار، خاتمی، موسوی و کروبی را برای زیر سئوال بردن نظام با یکدیگر متحد کرده بود. وی خواستار محاکمه هاشمی، موسوی و خاتمی شد. وی افزود: " تئوری زیر سئوال بردن انتخابات و شکل‌گیری اغتشاشات توسط هاشمی رفسنجانی شکل گرفته بود." وی خطاب به هاشمی، خاتمی، موسوی و کروبی گفت: " وقتی آمریکا و انگلیس از شما راضی است، به خود و کارتان شک کنید و بیایید اکنون از رفتارتان اظهار پشیمانی کرده و در برابر ملت توبه کنید."

 

محاکمه دو کارمند سفارت‌ فرانسه و بریتانیا

 

هفدهم مرداد: دو کارمند محلی سفارتخانه‌های بریتانیا و فرانسه و یک تبعه فرانسوی، در دومین جلسه دادگاه بازداشت‌شدگان حوادث اخیر ایران، محاکمه شدند. حسین رسام تحلیل‌گر ارشد بخش سیاسی سفارت بریتانیا، نازک افشار کارمند مرکز فرهنگی سفارت فرانسه و کلوتید ریس تبعه فرانسوی، در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات در ایران دستگیر شدند. حسین رسام که به جاسوسی متهم شده است، در اظهارات خود به تشریح فعالیت سفارت، وزارت خارجه و دولت بریتانیا در خصوص انتخابات ایران پرداخت. وی گفت، سفارت بریتانیا اطلاعات حوادث انتخابات را در اختیار دولت آمریکا نیز می‌گذاشت. رسام گفت دو دیپلمات سفارت بریتانیا در جریان انتخابات با برخی اعضای ستاد میرحسین موسوی نیز ارتباط‌هایی برقرار کرده بودند.

 

او افزود که از پنج سال قبل با سفارت بریتانیا همکاری می‌کرد و با برخی فعالان مدنی و سیاسی برای جمع‌آوری اطلاعات ارتباط داشت و با فعالان مدنی در اماکن عمومی مانند رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها قرار می‌گذاشت. رسام گفت پیروزی احمدی‌نژاد برای سفارت بریتانیا بهت‌آور بود و در اولین گزارش ارسالی به لندن بر روی ادعای یکی از کاندیداها مبنی بر تقلب در انتخابات تاکید شده بود. به گفته رسام طبق دستور سفارت، از کارمندان محلی خواسته شده بود در اغتشاشات به همراه تام برن و پل بلمی، دو تن از دیپلمات‌های اخراج شده سفارت انگلیس در اغتشاشات حضور یابند.

 

نازک افشار، کارمند مرکز فرهنگی سفارت فرانسه که به عنوان یکی از متهمان حوادث اخیر در دادگاه حاضر شده بود، در اظهاراتی گفت که " برادران وزارت اطلاعات مرا به اشتباه خود متوجه کردند." خانم افشار افزود که با اطلاع مسئولان سفارت در تجمع‌های اعتراضی پس از انتخابات شرکت می‌کرد. او گفت، به دستور مقام‌های سفارت فرانسه، معترضانی که به سفارت پناه می‌آوردند را به ساختمان بخش فرهنگی راه می‌دادیم. خانم افشار با بیان اینکه دو تا سه بار در تجمع‌های پس از انتخابات شرکت کرده است، گفت: " من به دلیل ندانم‌کاری، ایمیل‌هایی را که به من می‌رسید، برای دوستانم ارسال می‌کردم."

 

کلوتید ریس تبعه فرانسوی که در جریان ناآرامی‌های اخیر بازداشت شده است نیز طی سخنانی در دادگاه امروز گفت: " نباید در تظاهرات‌ غیرقانونی حضور پیدا کرده و نباید عکس‌ها را ارسال می‌کردم. پشیمان هستم." خانم ریس متهم شد که از طریق ارسال عکس هایی که از تظاهرات عادی مردم می گرفت، برای دولت فرانسه جاسوسی می کرد. " اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات و اغتشاشات مورخه ۲۵ و ۲۷ خرداد ماه و همچنین جمع‌آوری اخبار، اطلاعات و تهیه تصاویر از این اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه" از اتهامات خانم ریس عنوان شد. ریس گفت که نباید در تجمعات اعتراض شرکت می‌کرده و از این بابت از مردم ایران عذرخواهی می‌کند.

 

محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی‌پور، دو عضو انجمن پادشاهی ایران بودند که کیفرخواست آنها مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمعات و تلاش برای بمب‌گذاری در مراکز عمومی قرائت شد. tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/21502"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :