سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار ۲۴ تا ۲۶ مرداد ۸۸

 

دفاع لاریجانی از گزارش کمیته حقیقت‌یاب

 

24 مرداد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که گزارش کمیته حقیقت‌یاب مجلس در خصوص این‌که به بازداشتی‌های حوادث اخیر تجاوز نشده است، شتابزده نیست. رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه خود آورد که از برآشفته‌ شدن مهدی کروبی درباره تکذیب شدن آنچه که وی در نامه‌اش خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته، تعجب کرده است. کروبی نامه‌ای منتشر کرد که در آن از تجاوز به برخی دختران و پسران بازداشتی‌ حوادث اخیر در زندان خبر داده شده است. لاریجانی در نامه خود خطاب به مهدی کروبی نوشت: " اتهام زدن به اینجانب روش پسندیده‌ای نیست و نوعی فرار به جلو محسوب می‌شود. چون دقیقاً همین حرف‌ها را می‌توان نسبت به جنابعالی زد که تحت القائات دیگران این مطالب را می‌گوئید."

 

محسن کوهکن عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: " اقدام نسنجده و اشتباه مهدی کروبی در منتشر کردن نامه‌ای که هیچ‌گونه سندی ندارد را به پای سن و سال او می‌گذاریم." کوهکن افزود: " کمیته حقیقت‌یاب مجلس با تمام بازداشت‌شدگان مصاحبه کرده‌اند، هر چند که برخی افراد از نحوه بازداشت خود گلایه داشتند، ولی از نحوه برخورد در کهریزک و اوین گلایه‌ای نداشتند." یک سال بعد، براساس اطلاعات منتشره تقریبا همه بازداشت شدگان کهریزک از بدرفتاری در این زندان به دادگاه شکایت کرده و دادگاه نیز به نفع آنان رای داد.

 

استقبال کروبی از تجمع امروز منتقدان

 

24 مرداد، بدنبال پخش اعلامیه‌هایی در نماز جمعه این هفته تهران مبنی بر تجمع منتقدان مقابل ساختمان روزنامه اعتماد ملی، مهدی کروبی با استقبال از این برنامه، از هواداران خود خواست که روز دوشنبه تجمعی در همین محل برگزار کنند. کروبی گفت: " ما از حضور منتقدین استقبال می‌کنیم و با سعه صدر، تمام انتقادها و پیشنهادهای آنان را می‌شنویم و به طور قطع در روزنامه نیز منعکس خواهیم کرد." او از هواداران خود خواست که برای حفظ آرامش و امنیت روز شنبه از حضور در مقابل ساختمان روزنامه اعتماد ملی خودداری کنند تا " خبرنگاران ما نظرات منتقدین را بشنوند و بتوانند با آنها گفتگو نمایند." آقای کروبی در عین حال از هواداران خود خواسته که روز دوشنبه برای " حمایت و تشکر از دست اندرکاران روزنامه اعتماد ملی و بیان نظرات و پیشنهادها" مقابل دفتر این روزنامه تجمع کنند. کروبی شب گذشته در نامه‌ای به مرتضوی، دادستان تهران از وی خواستار تامین امنیت دفتر این روزنامه شد. مرتضوی نیز ساعاتی بعد روزنامه را توقیف کرد.

 

کروبی: عقب‌نشینی نمی‌کنم

 

24 مرداد، مهدی کروبی، در واکنش به انتقاد‌ها بخاطر انتشار نامه‌ای که در آن به تجاوز‌ در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره شده است، گفت: " بنده یک قدم هم عقب نخواهم نشست." کروبی به جوسازان و خشونت‌طلبان هشدار داد که " راه تعامل مثبت را در پیش گیرند و فکر نکنند که با فشار، تهدید و تخریب می‌توانند ما را از مسیر دفاع از حقوق مردم خارج کنند."

 

صادق لاریجانی؛ رئیس جدید قوه قضائیه

 

24 مرداد، آیت‌الله علی خامنه‌ای طی حکمی صادق آملی لاریجانی را به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه ایران منصوب کرد. در این حکم که شنبه 24 مرداد در وب‌سایت اطلاع‌رسانی رهبری منتشر شده، از صادق لاریجانی به عنوان یکی " از برجستگان علمی حوزه‌ علمیه‌ قم و برخوردار از روحیه‌ و توان نوآوری و ابتکار" یاد شد.

 

درخواست بررسی عملکرد احمدی‌مقدم و طائب

 

24 مرداد، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار مشخص شدن نقش " بالاترین مسئولان امنیتی" در حوادث پس از انتخابات در ایران شد. این سازمان حقوق بشری اعلام کرده که براساس تحقیقاتی که انجام داده است، بالاترین مسئولین امنیتی ایران در آزارهای جدی و مکرر تظاهرکنندگان و بازداشت‌شدگان رخدادهای اخیر دخالت داشته و دستوردهنده بوده‌اند. اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی و حسین طائب فرمانده بسیج، بنابر خواسته دیده‌بان حقوق بشر از جمله کسانی هستند که باید از آنها تحقیق به عمل آید. جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: " تعداد و دامنه آزارهای پلیس و بسیج به روشنی نشان می‌دهد که آنها مجری دستورات و فرامین هستند." او افزود که " برای بررسی این آزارها باید مستقیم رفت به سطوح بالا تا مشخص کرد چه کسی این دستورات را داده است."

 

تشکیلات " راه سبز امید" شکل می‌گیرد

 

میرحسین موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات گفت که تشکیلات فراگیر " راه سبز امید" برای پیگری مطالبات به حق مردم شکل خواهد گرفت. آقای موسوی گفت که این تشکیلات، نهضتی فراگیر است که رنگ سبز، نماد این راه و مطالبه‌ اجرای بدون تنازل قانون اساسی، شعار آن است. بنابه گفته او، شبکه‌های اجتماعی خودجوش و خودمختار بی‌شمار و گسترده در سطح جامعه بدنه‌ این جنبش را تشکیل خواهند داد. این اظهارات میرحسین موسوی، در جمع گروهی از اعضای جامعه‌ پزشکی ایراد شد. به گفته آقای موسوی، راه سبز امید، ادامه‌ شعار راهبردی " هر شهروند یک ستاد" است که این بار برای مطالبات به حق مردم و استیفای حقوق آنان شکل می‌گیرد.

 

میرحسین موسوی با اشاره انتشار اخبار تجاوز به بازداشتی‌ها گفت که اگر " اخباری که متاسفانه به تواتر به دست وی رسیده، درست باشد، جا دارد انسان سر زیر خاک کند." او گفت: " اگر به جای آنکه مردم را خس و خاشاک بنامند و تحقیر کنند و در صداوسیما شروع به جوسازی کنند، مواضع منصفانه‌ای می‌گرفتند و اگر قبل از آنکه مردم به خیابان‌ها بیایند، در چارچوب قانون و با احترام به حقوق مردم، با آنان برخورد می‌کردند، ما امروز با بسیاری از بحران‌ها روبه‌رو نبودیم." او افزود که در روز انتخابات ۲۲ خرداد موضوع تخلف و تقلب در جریان انتخابات را " دو بار با رئیس قوه قضائیه، دو بار با دادستان کل کشور، دو بار با رئیس مجلس و چهار بار با بیت رهبری" مطرح کرد. tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/21851"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :