جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز از ۲۷ تا ۳۰ مرداد ۸۸

 

حمایت همه جانبه سبزها از کروبی

 

در حالی که بخش وسیعی از جامعه بخاطر فاش شدن برخوردهای شریرانه بازجویان در تجاوز و تعرض به زندانیان به حکومت معترض شده بود، و نامه های کروبی توانسته بود حقایق را برای مردم آشکار کند، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و حامیان دولت کودتا تلاش کردند تا کروبی را زیر فشار سنگین قرار دهند. آنها از سویی منابع خبری که شامل برخی از افراد مورد تجاوز قرار گرفته بود، تحت فشار قرار دادند و از طرف دیگر از سوی همه روحانیون و ائمه جمعه به اهانت به کروبی پرداختند. اما نامه کروبی در حد ایران نماند و اثر بسیار وسیعی در فاش کردن چهره حکومت ایران نزد روحانیون نجف و علمای اهل سنت سراسر جهان داشت. حکومت تلاش کرد تا با انتشار اطلاعات گمراه کننده درباره ترانه موسوی از سوی سردار طائب که قبلا یک بار بخاطر مفاسد جنسی از وزارت اطلاعات اخراج و بخاطر خشونت و انحراف جنسی نیز سالها قبل از بیت رهبری اخراج شده بود، مسیر جنگ روانی را تغییر دهد. همه این اتفاقات در حالی رخ داد که سبزها خود را برای مراسم روز قدس آماده می کردند.

 

فرانسه: ایران اتهام کلوتید ریس را پس بگیرد

 

27 مرداد، فرانسه از مقام‌های ایران خواست که اتهام‌ جاسوسی علیه کلوتید ریس، شهروند فرانسوی را پس بگیرند. رومن نادال، سخنگوى وزارت خارجه فرانسه، آزادی خانم ریس را نخستین گام برای حل و فصل پرونده وی و نازک افشار کارمند سفارت این کشور در تهران خواند و درخواست کرد اتهام‌هایی که متوجه این دو نفر شده نیز پس گرفته شود. نادال گفت که فرانسه روال قانونی طی شده در مورد این دو نفر را عادلانه نمی‌داند و خواستار توقف کامل آن است. برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که خانم ریس با وثیقه ۲۰۰ هزار یورویی آزاد شده و امیدوار است که اتهام‌ها علیه این معلم فرانسوی مورد بازنگری قرار بگیرد، چراکه او بی‌گناه است. وزارت خارجه فرانسه همچنین اعلام کرد که نیکولای سارکوزی رئیس جمهوری این کشور از همتای سوری خود خواسته است که برای آزادی کلوتید ریس تلاش کند.

 

هاله سحابی و کاوه مظفری آزاد شدند

 

27 مرداد، هاله سحابی و کاوه مطفری دو فعال حقوق زنان با تامین وثیقه از زندان آزاد شدند. خانم سحابی در روز تحلیف محمود احمدی‌نژاد در میدان بهارستان، با ضرب و شتم ماموران بازداشت شد و روز 27 مرداد با تامین وثیقه آزاد شد. همچنین کاوه مظفری از فعالان حقوق زن که در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات دستگیر شده بود، با تامین وثیقه آزاد شد. وی در روز ۱۸ تیرماه در حالی که تنها دو هفته از آزادی‌اش می گذشت، دستگیر شد و تا 26 مرداد زندانی بود. همچنین خانواده های محمد قوچانی، شیوا نظرآهاری، سمیه توحیدلو، کیوان صمیمی، محمدرضا جلایی‌پور و مهسا امرآبادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی که در حوادث پس از انتخابات دستگیر شده‌ بودند، موفق به دیدار با آنان شدند.

 

درخواست برخورد با فرماندهان آشوب‌ها

 

27 مرداد، علی سعیدی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران گفت که باید زمینه برخورد با فرماندهان آشوب‌های‌ پس از انتخابات فراهم شود. وی افزود که برخورد با " فرماندهان و نیرو‌های خط مقدم آشوب‌ها و کسانی که در اتاق‌های تیمی و خیابان‌ها برای آشوب برنامه‌ریزی می‌کردند، باید جزو مطالبات رسانه‌ها و مردم باشد." آقای سعیدی که با پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه گفتگو کرده بود، هیچ نامی از کسانی که به گفته وی فرمانده آشوب‌ها بودند، نبرد. به گفته سعیدی، برخورد‌های منطقی بازجویان برای کسانی که پیله‌ای چدنی دور خود پیچیده‌اند، فرصتی است تا از آن فضاها بیرون آمده و به اعمال خود بیندیشند. او اظهارات برخی از دستگیرشدگان که از تلویزیون ایران نیز پخش شد را فرصتی مناسب خواند که موجب شد " لایه‌های چندگانه را در این ماجرا افشا کرده و نقش بیگانگان و برخی سفارتخانه‌ها را روشن کند."

 

موسوی از شجاعت کروبی قدردانی کرد

 

میرحسین موسوی در نامه‌ای از شجاعت و تعهد مهدی کروبی در افشای تجاوز به برخی بازداشت‌شدگان در زندان قدردانی کرد و گفت که در نظام جمهوری اسلامی، اصل، مردم هستند. میرحسین موسوی، نامه مهدی کروبی را " باعث دستپاچگی رسانه غیرملی و روزنامه‌های کودتاچیان" دانست و اعلام کرده که " این همه دستپاچگی، حاکی از خبرهای وحشتناکی است که ما هنوز اطلاعی از آنها نداریم." نخست‌وزیر پیشین ایران در بخش دیگری از نامه خود اعلام کرده که از کسانی که در زندان‌ها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، خواسته شده است که چهار شاهد عادل ارائه کنند. موسوی با تقبیح چنین اقدامی از مقام‌های جمهوری اسلامی، سئوال کرد که " آیا آنان برای بازداشتن دست خود از گناه هم چهار شاهد می‌طلبند؟ اینهایی که مرتکب جرم شده‌اند، ایادی حکومت بوده‌اند. آیا حکومت علاقه ندارد بداند دستان او با مردم چه می‌کنند؟"

 

هشدار نسبت به برخورد با رهبران اصلاحات

 

27 مرداد، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور (د

ارسال به :