سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار سی و یکم مرداد تا دوم شهریور

 

کروبی اسنادش را ارائه کرد

 

در حالی که ریاست مجلس شورای اسلامی پیش از اینکه هیچ تحقیقی کند، اظهارات کروبی را مبنی بر تعرض و تجاوز به زندانیان رد کرده بود، مهدی کروبی یکی از شاهدین اصلی خود را که بعدها در مقابل دوربین نیز قرار گرفت، معرفی کرد. هوای تهران گرم تر و شدت برخوردها با سبزها کمی ملایم تر شد. معرفی کابینه جدید باعث اعتراض دولت آرژانتین به سردار وحیدی، به عنوان عامل ترور و انفجار مرکز آمیا در آرژانتین شد. میرحسین موسوی " راه سبز امید" را آغاز کرد و با نزدیک شدن روز قدس مقدمات برگزاری یک روز باشکوه برای سبزها شکل گرفت.

 

محمد ملکی بازداشت شد

 

31 مرداد، همزمان با بازداشت محمد ملکی، حسین کروبی و محمدجواد حق‌شناس مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی به دادگاه احضار شدند. نیرو‌های امنیتی صبح امروز محمد ملکی را در منزلش بازداشت کردند و وسایل شخصی وی را به همراه خود بردند. ماموران با بازرسی کامل منزل وی، کامپیوتر، دفترچه یادداشت، مدارک شخصی و ده‌ها جلد کتاب وی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. علت بازداشت محمد ملکی اعلام نشد. همچنین شعبه ۱۳ بازپرسی کارکنان دولت، حسین کروبی و محمدجواد حق‌شناس مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی را به دادگاه احضار کرد. علت احضار این دو نفر نیز اعلام نشد.

 

واکنش آرژانتین به وزیر دفاع پیشنهادی

 

31 مرداد، آرژانتین نسبت به معرفی احمد وحیدی به عنوان وزیر دفاع پیشنهادی احمدی‌نژاد به مجلس، به اتهام دست داشتن وی در حمله به مرکز یهودیان این کشور در سال ۱۹۹۴، واکنش نشان داد. در این حمله تروریستی به مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنس آیرس، 85 نفر کشته و ۳۰۰ تن زخمی شدند. آقای احمد وحیدی، به عنوان یکی از متهمان این پرونده از سوی پلیس بین‌الملل تحت تعقیب است. پلیس بین‌الملل، اینترپل نیز تحت تعقیب بودن وی را تائید و اعلام کرده است که از دو سال پیش برای بازداشت وحیدی " اعلان قرمز" صادر شده است. " اعلان قرمز" به این معنی است که اینترپل به کشورهای عضو خود درباره این متهمان اطلاع‌رسانی می‌کند تا دستگاه قضایی آنها به بازداشت متهمان کمک کنند. در همین حال، علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، واکنش آرژانتین به معرفی وحیدی برای تصدی پست وزارت دفاع را توطئه‌ای صهیونیستی خواند.

 

هوشیاری مردم نبود، اوضاع بدتر می‌شد

 

31 مرداد، میرحسین موسوی گفت که اگر هوشیاری و حق‌طلبی مردم نبود، اوضاع کنونی ایران از این هم بدتر می‌شد. وی که در دیدار با خانواده چند تن از زندانیان سیاسی در منزل محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت اگر هوشیاری مردم نبود، اقتدارگرایان در تدارک ریشه‌کن کردن اصلاح‌طلبی و حرکت‌های مستقل با اتهام‌تراشی و انگ‌زنی بودند. موسوی دستگیری میردامادی و گروه دیگری از فعالان سیاسی به اتهام انقلاب مخملی را هزینه‌ای سنگین دانست که بر نظام جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد. وی گفت: " ماهیت این اقدامات برای قدرت‌طلبی است و آن دسته از محافظه‌کارانی که وجدان بیدار دارند با درک این واقعیت در حال تصحیح مسیر خود هستند." میرحسین موسوی گفت برای مبارزه قانونی خود با دولت برآمده از انتخابات ریاست جمهوری دهم، قصد دارد تشکلی با نام " راه سبز امید" راه‌اندازی کند. به گفته علیرضا بهشتی از مشاوران موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی از اعضای شورای مرکزی این تشکل هستند. راه‌اندازی این تشکل با واکنش منفی گروهی از محافظه‌کاران و استقبال جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب مواجه شد.

 

قرار بازداشت موقت برای سران اغتشاش‌ها

 

31 مرداد، محمود سالارکیا معاون دادستان تهران از صدور قرار بازداشت موقت ۱۶۰ تا ۱۷۰ نفر از کسانی که وی آنها را سران اغتشاش‌ها معرفی کرد ، خبر داد. آقای سالارکیا گفت که تصمیم‌گیری درباره تمدید قرار بازداشت موقت یا تخفیف این قرار و تبدیل آن به وثیقه برای بازداشتی‌ها، به عهده دادگاه رسیدگی ‌کننده است. او افزوده که برای برخی از این افراد " قرار بازداشت موقت صادر شده که سنگین‌ترین قرار است و برای برخی از آنها نیز، قرارهای تامین وثیقه یا کفالت صادر شده است."

 

حمایت کارگزاران از کروبی

 

31 مرداد، حزب کارگزاران سازندگی، نسبت به گسترش حوزه نفوذ گرو‌ه‌هایی که آنها را بی‌ریشه و مرموز نامید، هشدار داد. در بیانیه ‌‌این حزب نامی از این گروه‌ها نیامده است، اما اعلام کرده که آنها ام‌الفساد مشکلات جاری هستند و سرگرم گسترش حوزه نفوذ خود و فتنه‌انگیزی هستند. با وجود نام نبردن این حزب از جریان مرموز، معلوم است که کارگزاران نسبت به جریان حامیان احمدی نژاد هشدار داده اند. حزب کارگزاران استفاده از " سرمایه بزرگ خرد و خردورزی نظام، صرف‌نظر از حضور آنان در حاکمیت یا تعلق ایشان به جمع گسترده منتقدان" را گام نخست برای برخورد عاقلانه با چالش‌های موجود دانست. در بخش دیگری از این بیانیه از برخورد‌ها با مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی به خاطر انتشار نامه‌ای که در آن به موضوع تجاوز‌ در زندان‌ها اشاره شده، اظهار تاسف شده است. این حزب اقدام آقای کروبی را برخوردی دلسوزانه، با شهامت و شجاعت دانست که برای ریشه‌‌کن کردن پاره‌ای از مفاسد موجود در سیستم امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، صورت گرفته است.

ارسال به :