چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 25 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار یک جنبش، از سوم تا ششم شهریور

 

حجاریان: من بیگناهم، مقصر پارسونز است

 

حجاریان در دادگاه: نظرات امثال ماکس وبر امنیت ملی را به خطر انداخت

 

مهسا امرآبادی آزاد شد

 

سوم شهریور، مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. وی حدود ۷۰ روز را در بازداشت گذراند، در حالی که باردار بود. پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی بر این که آزادی خانم امرآبادی مشروط به معرفی آقای باستانی به ماموران امنیتی شده، منتشر شده بود. مسعود باستانی، همسر مهسا امرآبادی که وی نیز روزنامه‌نگار است، امروز همراه با تعدای از اصلاح‌طلبان بازداشت شده، محاکمه شد.

 

دیدار سه ساعته کمیته ویژه با کروبی

 

سوم شهریور، کمیته ویژه بررسی وضعیت بازداشتی‌های حوادث اخیر، با مهدی کروبی نامزد معترض به نتیجه انتخابات دیدار کرد. در این دیدار که روز گذشته برگزار شد، طرفین در خصوص وضعیت بازداشتی‌ها به گفتگو و تبادل نظر پرداختند. کاظم جلالی سخنگوی این کمیته گفت که در این جلسه آقای کروبی اظهار داشت چهار نفر با مراجعه به وی گفته‌اند که در زمان بازداشت به آنها تجاوز شده است. کروبی در این جلسه گفت که برخی از این افراد آماده شهادت دادن هستند، اما احساس امنیت نمی‌کنند، به طوری که با معرفی یکی از آنها به قوه قضائیه، برخورد نامناسبی با او شده است. با این حال کاظم جلالی گفته است که اگر این موارد واقعیت داشته باشد، اراده‌ جدی نظام این است که با هر متخلفی در این قضایا با جدیت برخورد شود. فرهاد تجری عضو دیگر این کمیته ویژه که در جلسه روز گذشته حضور داشته، گفته است که " مبنای مطرح کردن چنین موضوعی از جانب کروبی، اظهارات بی‌پایه چند نفر بوده است."

 

چهارمین جلسه محاکمات جمعی مخالفان برگزار شد

 

سوم شهریور، چهارمین جلسه محاکمات دسته جمعی که ضمنا آخرین جلسه این شیوه محاکمات بود، برگزار شد. این جلسه متکی بر اظهارات سعید حجاریان بود که توسط سعید شریعتی خوانده شد. نماینده دادستانی تهران در چهارمین جلسه محاکمه معترضان به نتیجه انتخابات، خواستار انحلال جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شد. در این جلسه سعید حجاریان، بهزاد نبوی،‌ محسن صفائی فراهانی، فیض‌الله عرب سرخی، عبدالله رمضان‌زاده، محسن میردامادی، ‌سعید شریعتی،‌ کیان تاجبخش،‌ محسن امین‌زاده،‌ مصطفی تاج‌زاده،‌ صادق نوروزی، شهاب طباطبائی،‌ هدایت ‌آقایی، مسعود باستانی، حمزه غالبی، سعید لیلاز،‌ علی تاجرنیا، احمد زیدآبادی، ‌محمدقوچانی و محمدرضا جلائی‌پور حضور داشتند. به نظر می رسید با برکناری مرتضوی و پایان دادگاه دسته جمعی، مرتضوی تمام هنرهایش را در این دادگاه نشان داده است.


 

نماینده دادستانی تهران در کیفرخواست سازمان مجاهدین و جبهه مشارکت را به دست داشتن در «کودتای مخملی» متهم کرد. نماینده دادستانی در کیفرخواست خود اعلام کرد که نیروهای مشارکت در سیاست خارجی و پرونده هسته ای راه نفوذ دشمنان اسلام را باز کردند. نماینده دادستانی در بخش دیگری از این کیفرخواست، خواستار صدور حکم انحلال سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شد. این کیفرخواست همچنین اعلام کرده که حزب کارگزاران، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با وجود هشدارهای مسئولان عالی‌رتبه نظام، کماکان راه قبلی را ادامه داده، با وجود اینکه همه می‌دانند امکان تقلب با وجود سازو کارهای مردمی و قانونی وجود ندارد. در بخش دیگری از متن کیفرخواست، نماینده دادستانی خبر داد که یحیی‌ کیان‌ تاجبخش با جاری کردن کلمه " الله" بر زبان، با ابراز علاقه از بازجوی خود، طهارت و نماز آموخته و در حال حاضر " از روی کاغذ نمازش را می‌خواند."

 
 

حجاریان از جبهه مشارکت استعفا کرد

 

سعید شریعتی یکی از بازداشتی‌های حوادث اخیر در چهارمین جلسه محاکمه معترضین به نتیجه انتخابات، متنی منتسب به سعید حجاریان را خواند که وی در آن، از عضویت در جبهه مشارکت استعفا و از مردم عذرخواهی کرد. حجاریان در متن دفاعیه اش نوشت: " اگر قرار است نظرات امثال پارسونز ، ماكس‌وبر يا هابرماس آثاري از خود بجا بگذارد كه در حوادث اخير ديديم كه هم امنيت ملي را به خطر انداخت و هم در اركان توسعه اقتصادي تزلزل ايجاد نمود قطعا بايد تجديد نظري در راه طي شده انجام دهيم ونقاط اعوجاج وانحراف را شناسايي كنيم." وی در متن  دفاعیه خود اعلام کرد که از عضویت در جبهه مشارکت استعفا می‌کند. بنا به اظهار زینب حجاریان، دختر وی، قاضی مرتضوی اجازه حضور ریاحی وکیل حجاریان را نداده و با نقض قانون برای او وکیل تعیینی به نام صلاحی از دوستان نزدیک مرتضوی در نظر گرفت که وکیل مذکور نیز علت همه اعمال حجاریان را خواندن کتاب های ماکس وبر و پارسونز و دیگران دانست.

 

سعید شریعتی که خود نیز از بازداشتی‌های حوادث اخیر بود، پس از خواندن متن حجاریان از قاضی خواست تا برای دادن توضیحاتی متنی را در دادگاه بخواند. قاضی صلواتی نخست به او اجازه نداد، ولی با اصرار او پذیرفت که این متن در دادگاه قرائت شود. سعید شریعتی که گفته می شد در زمان بازداشت دندانش شکسته است، گفت که " شجاعانه و دردمندانه از عضویت در جبهه مشارکت ایران اسلامی استعفا می کند. وی گفت که مسوولان زندان در دوران بازداشت با او بخوبی رفتار کرده اند. سعید شریعتی به تحلیل رفتارهای میرحسین موسوی طی دوران انتخابات پرداخت و برخی از آنها را اشتباه دانست. خطاب به آقای خامنه‌ای گفت که " در جریحه‌دار کردن دل و جان شما خود را قاصر و شرمسار می‌دانم."

 

حمزه کرمی یکی از بازداشتی‌های حوادث اخیر تهران که در سایت جمهوریت فعالیت داشته است، گفت که با فشارهای مهدی هاشمی فرزند هاشمی رفسنجانی، سایت جمهوریت به سایتی " تندرو و ساختارشکن" تبدیل شد. کرمی گفت که سایت جمهوریت، اقدام به نقل اخبار غیرواقعی از ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی می‌کرد و " تخریب خدمات دولت و منفی‌بافی درباره عملکرد دولت نهم" را در دستور کار خود داشت. یک سال بعد کرمی طی نامه ای شرح شکنجه هایی که منجر به حضور وی در این دادگاه شد، منتشر کرد.

 

مسعود مرادی باستانی، روزنامه‌نگار و یکی از بازداشتی‌های حوادث بعد از انتخابات نیز در جلسه امروز سه‌شنبه محاکمه معترضین به نتیجه انتخابات گفت که با سایت روزآنلاین، سایت چکاوک و سایت شهربان همکاری داشته است. آقای باستانی افزود که در این سایت‌ها، محور‌های کاری " حمله به عملکرد چهارساله دولت و نهادهای شورای نگهبان، نیروی انتظامی، بسیج و سپاه، تضعیف احمدی‌نژاد، ایجاد شبهه خطرآفرین بودن تصمیمات دولت و شبه‌افکنی در انتخابات بود." باستانی اظهار داشت: " هم‌اکنون از عملکردم نادم و پشیمان هستم و از درگاه خدا، رهبری و مردم درخواست عفو بخشش دارم؛ به خاطر احتیاجات مالی تحت سوءاستفاه و اغراض شخصی عده‌ای قرار گفتم که از اغراض آنان اطلاع نداشتم."

 

مجلس گزارش دفن اجساد را بررسی می‌کند

 

سوم شهریور، یک عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس گفت که این کمیته گزارش‌ها درباره " دفن دسته‌جمعی" اجساد ده‌ها تن از جان‌باختگان حوادث ا

ارسال به :