سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
طومار اعتراض به حکم سنگسار سکینه محمدی به سفارت ایران در فرانسه تقدیم شد

 

 جرس: صدها تن از فعالان حقوق بشر از ایران و فرانسه صبح امروز با تجمع در میدان حقوق بشر پاریس و امضای طوماری، خواستار لغو حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی شدند.

این تجمع اعتراضی به دعوت سازمانهای دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان فرانسه از جمله سازمان حقوق جهانی برای زنان، سازمان مبارزه علیه تروریسم، زنان متحد فرانسوی و با حمایت فعالان سیاسی و حقوق بشری و روزنامه نگاران ایرانی برگزار شد.
معترضان با برگزاری این تجمع، خواستار لغو حکم اعدام سکینه محمدی شدند و طوماری را به امضا رسانده و در پایان مراسم تحویل سفارت ایران در پاریس دادند.

 

سکینه محمدی آشتیانی که چهار سال پیش طبق اعتراف خود به جرم ارتباط نامشروع به 99 ضربه شلاق محکوم شده بود پس از مدتی منکر اعترافات خود شد و آنها را ناشی از فشار و شکنجه خواند؛ اما چندی بعد پرونده وی با قتل همسرش دوباره به جریان افتاد و به جرم ارتباط نامشروع با دیگری در زمان زنده بودن همسرش با دو رای منفی و سه رای مثبت از طرف 5 قاضی به سنگسار محکوم شد. در ماه جاری، پس از همراهی افکار عمومی و رسانه های بین المللی با سکینه محمدی و فشار نهادهای حقوق بشری، تلویزیون جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش اعترافات تلویزیونی از وی کرد که در آن خانمی با پوشش چادر بدون آنکه صورت وی قابل تشخیص باشد داستان آنچه بر وی گذشته بود را شرح میداد.

 

28 اوت، میدان حقوق بشر پاریس

 

 نماینده سازمان حقوق جهانی برای زنان در آغاز این تجمع گفت: "ما نه فقط سنگسار بلکه هر اعدامی را محکوم می کنیم و خواستار آزادی هرچه سریعتر سکینه محمدی هستیم".

دیگر سخنران این مراسم، نماینده سازمان فرانسوی مبارزه علیه تروریسم بود که با اشاره به زندانیان سیاسی ایران تاکید کرد: "ایران یک زندان بزرگ سیاسی است که زنان و مردان را با شکنجه مجبور به اعتراف میکنند و این اعترافات به هیچ وجه قابل قبول جامعه ی بین المللی نیست".

"آنا پاک" روزنامه نگار که از طرف سازمان زنان متحد فرانسوی در این مراسم، سخنرانی کرد گفت: "ما علیه هر گونه تبعیض و محرومیت فرهنگی هستیم و تا وقتی سکوت، حاکم باشد در ایران، افغانستان، پاکستان و کشورهای دیگر، اعدام وجود خواهد داشت". وی در پایان سخنان خود با اشاره به حکم شیوا نظرآهاری، خواستار حمایت بین المللی برای آزادی وی شد.

 

پاسخ روزنامه نگار لیبراسیون به پرسش جرس

 

آنا پاک پس از سخنرانی، در مصاحبه با خبرنگار جرس، ضمن معرفی سازمان زنان متحد فرانسوی گفت:

"این انجمن بیش از 60 سال سابقه دارد که بنیانگذاران آن زنانی بودند که در جنگ جهانی شرکت کرده و زنده مانده اند و از آن زمان برای رسیدن به حقوق برابر مبارزه کرده اند. این انجمن معتقد است حقوق زنان به دور از نژاد و ملیت باید به برابری برسد و برای رسیدن به این برابری، دین و سیاست باید از هم جدا شوند".

 

وی در مجله ی "کارلا" که هر دو ماه یکبار منتشر میشود مطلبی برای زنان ایرانی مینویسد تا افکار عمومی را به این کشور و تبعیض علیه زنان جلب کند.

 

آنا پاک درباره انگیزه برگزاری این تجمع ها افزود: ما می خواهیم زنان و مردم در داخل ایران متوجه شوند که در خارج از کشور، ما نسبت به آنها بی تفاوت نیستیم.

 

او حمایت سارکوزی و همسرش کارلا برونی را چنین تحلیل کرد که: "در 24 ژوئیه سال جاری، در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی فعالان این سازمان، مقابل سفارت ایران تظاهرات کردند و اقدام به جمع آوری امضا نمودند. این برنامه در وسط تابستان و در تعطیلات عمومی برگزار شد و نتوانست به اهداف خود برسد. اما وقتی کشورهای دیگر نیز شروع به حمایت کردند روزنامه ی لیبراسیون مقالات مختلفی در خصوص ضرورت این تظاهرات و عقب نشینی حکومت از حکم سنگسار منتشر کرد تا آنکه این سازمان هم فراخوان تجمع اعتراضی خود را تکرار کرد و پس از آن، کارلا برونی در همین روزنامه، نامه ی خود به سکینه محمدی را منتشر کرد".

 

وی در پایان این گفت و گو بر حمایت از "زینب جلالیان" و دیگر محکومین به حکم های غیرعادلانه در ایران تاکید کرد و گفت: "دیگران را نیز نباید از یاد برد و سکوت به ضرر همه ی ماست".

 

واکنش سازمان عفو بین الملل و دولت فرانسه

 

از حاشیه های تجمع امروز، انتشار واکنش های بین المللی به حکم این پرونده در میان شرکت کنندگان بود.

 

از جمله، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود آورده است که مجازات یا اعدام افراد به اتهام روابط خارج از چارچوب خانواده از وظایف دولت نیست. در حال حاضر حداقل هفت زن دیگر و سه مرد به اعدام از طریق سنگسار محکوم شده‌اند و احتمال می‌رود شمار محکومین به اعدام بیش از تعداد اعلام شده باشد.

 

قائم مقام بخش شمال آفریقا و خاور میانه سازمان عفو بین‌الملل نیز از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته است حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی را به طور کامل لغو کند.

 

کارلا برونی همسر سارکوزی رئیس جمهور کشور فرانسه در نامه ای خطاب به سکینه محمدی که در روزنامه ی لیبراسیون این کشور منتشر کرده، نوشته است: "دردآور است، آن‌جا که بخواهم تصور کنم تو و چشمان پر درد و زجرت قرار است زنده در خاک و سنگسار شوند، آن‌جا که کرامت انسانی تو سنگسار می‌شود . آن‌جا که پیشانی تو، چشمان تو و روح پر درد تو قرار است هدف سنگ‌های جهالت قرار گیرد… در صبح دمی، شاید ! و این کابوسی است نفرت انگیز!

چگونه ممکن است در برابر این حکم سکوت کرد؟ حکمی که نه تنها تو را، که تمام زنان را، که تمام کودکان را و تمام کسانی را که صاحب احساسات و کرامت انسانی هستند را هدف قرار می‌دهد".

 

ایزابل آجانی بازیگر فرانسوی در نامه ای دیگر خطاب به سکینه نوشته است: "«تو یک زن واقعی هستی، زنی سرشار از توانایی‌های سرکوب شده، کسی که با خون خود به بی‌عدالتی اعتراض می‌کند تا صدایش تمام جهان را از نفرت به لرزه درآورد" و ادامه می دهد: "خانم محمدی آشتیانی فقط بخشی از سرنوشت ما را به عنوان یک زن به نمایش گذاشته است".

سارکوزی چهارشنبه ی گذشته در سخنرانی خود خطاب به مردم فرانسه در خصوص حکم اعدام سکینه محمدی گفت که متن اعتراض جهانی به حکم سنگسار وی را امضا خواهد کرد؛ وی خواستار آزادی هر چه سریعتر سکینه محمدی شد.

برنارد کوشنیر وزیر امور خارجه این کشور نیز روز گذشته این طومار را امضا کرده است.

آیدا قجر- پاریس

عکس از: مریم اشرافی
 
 

  

 

 

ارسال به :