دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ما همه شیوا هستیم
جرس:‌ عصر روز جمعه (سوم سپتامبر) به دعوت کمپین حمایت از شیوا نظرآهاری،‌ کمیته‌ی گزارشگران حقوق بشر و کمیته‌ی ضد سرکوب شهروندان ایرانی در پاریس،‌ تجمعی در دفاع از شیوا نظرآهاری و اعتراض به اتهام "محاربه"، در میدان حقوق بشر (تروکادرو) پاریس برگزار شد.


ده‌ها تن از فعالان سیاسی، حقوق بشر، جنبش زنان،‌ روزنامه‌نگاران و ایرانیان مقیم این شهر در اعتراض به اتهام محاربه شیوا نظرآهاری و با خواسته‌ی آزادی بی‌قید و شرط وی گرد هم آمدند و با به صورت داشتن ماسک‌ چهر‌ه‌ی ندا اعلام کردند که "ما همه شیوا هستیم".  
 

اعتراض فرانسوی ها 
 

در ابتدای مراسم امانوئل بکر،‌ نماینده‌ی جوان حزب کمونیست فرانسه پس از محکوم کردن اتهام نظرآهاری گفت:‌ "امروز فهمیدم که شیوا 26 ساله است،‌ من هم همین‌طور،‌به همین دلیل با او احساس نزدیکی می‌کنم و وقتی خود را به جای او می گذارم این حس که او به خاطر فعالیت‌هایش به زندان رفته و من اینجا آزاد هستم آزارم می‌دهد".  
 

سپس صوفی ساراواکی به نمایندگی از پاتریک لویی یائیک مدیر روزنامه‌ی اومانیته، خواستار آزادی شیوا‌ نظرآهاری و تمام زندانیان سیاسی زندان‌های ایران شد و رسیدن به دموکراسی را در آزادی تمامی فعالان سیاسی،‌ حقوق بشری و زنان دانست.  
 

کلر برنارد نماینده‌ی امنستی، ژولی موره نماینده‌ی انجمن زنان و آلین از انجمن فرهنگی کارمندان ترکیه در این تجمع شرکت کرده بودند که هر سه پس از محکوم کردن حکم اتهام شیوا نظرآهاری خواستار آزادی وی شدند.  
 

این مراسم با شعارهای "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "مرگ بر دیکتاتور" و "آزادی آزادی آزادی" را یکصدا فریاد زدند و پس از آن بیانیه‌ی کمیته‌ی ضد سرکوب توسط یکی از نمایندگان آن خوانده شد.

در این بیانیه پس از محکوم کردن اتهام محاربه و خواسته‌ی آزادی بی قید و شرط وی آمده است:‌‌ "فراموش نکنیم که شیوا و دوستان دربندش برای ساختن جهانی بهتر برای فرزندان من و توست که میله های زندان را تحمل می کنند. باشد که با هم صدایی ما در گوشه گوشه ی جهان، شیوا نظرآهاری بار دیگر زیر آسمان ایران دستی باشد آزاد برای برداشتن باری از دوش‌ها".  
 

فعالیت شیوا غیر علنی نبود 
 

سپیده پورآقایی از فعالان گزارشگران حقوق بشر که پس از وقایع سال گذشته به فرانسه مهاجرت کرده است سخنگوی دیگر این مراسم بود.

پور آقایی ابتدا از زبان ماهی قرمز صمد بهرنگی گفت: "مهم نیست چقدر زندگی کنم،‌ مهم اینست که زندگی و مرگ من چه تاثیری برای دیگران داشته باشد".  
 

وی ادامه داد:‌‌ "امروز ماهی کوچولوی ما شیوا نظرآهاری، سخنگوی کمیته‌ی گزارشگران حقوق بشر در زندان است، می گویند او محارب است، می پذیریم البته که او سالهاست با یک سایت، تلفن و قلم علیه نابرابری می جنگد. شیوا، کوهیار و باقی فعالان در بند،‌ خواستار شرایطی بودند که هیچ شهروندی مجبور نشود سالهای طلایی عمرش را به جرم عدالتخواهی پشت میله‌های زندان تلف کند".  
 

پور آقایی در پایان سخنان خود خواسته‌های کمپین آزادی شیوا نظرهاری را بر 5 مورد برشمرد؛

  1. آزادی بی‌قید و شرط شیوا نظرآهاری
  2. آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی
  3. پایبندی دولت جمهوری اسلامی به حقوق شهروندان و قوانین داخلی
  4. پایبندی جمهوری اسلامی به مفاد تعهدهای بین المللی

 
سپیده پور آقایی در پاسخ به سوال خبرنگار جرس مبنی بر هدف از برگزاری این مراسم و به راه اندازی کمپین گفت: "هدف ما اعتراض به شرایط وخیم نقض حقوق بشر به طور کلی و اصرار به آزادی بی‌قید و شرط شیوا نظرآهاری از سویی دیگر است.

شیوا کسی که همه از کارنامه‌ی چندین ساله او آگاهی دارند، فعالیت‌های شیوا و کمیته‌ی حقوق بشر هیچ حرکت مخفی و غیر علنی نبود و حتی به شهادت خود من بازجوی شیوا کسی بود که در تمام تجمع‌هایی که شیوا حاضر بود حضور داشت".  
 

پور آقایی بر این باور است که حاکمیت تصور می کند اگر شیوا و امثال شیوا را محکوم کند، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند اما اگر سکوت کنیم راه را برای سرکوب بقیه باز خواهیم کرد.  

 

از ندای شهید تا شیوای زنده 
 

محبوبه عباسقلی زاده که در معرفی خود، به عنوان فعال جنبش زنان، از دوستی نزدیک خود با شیوا نظرآهاری یاد کرد آخرین سخنران مراسم بود.  
 

وی با اشاره به آرامش همیشگی شیوا نظر آهاری اظهار داشت که او همیشه بی‌هیچ ادعایی مشغول دفاع از زندانیان و کودکان بود به طوریکه وقتی جنبش سبز آغاز شد شیوا به همراه عده‌ای دیگر از فعالان وارد کارزار شدند.  
 

از نظر عباسقلی زاده حنبش سبز باعث شد جوان‌های گمنام و بی‌ادعا مرئی شوند تا جائیکه شیوا در مدتی که در زندان به سر می‌برد آنجا هم کمپینی به تنهایی راه انداخته بود تا از حقوق آنها دفاع کند.  
 

عباسقلی زاده در پایان سخنان خود گفت:‌ "اگر سمبل جانباخته‌ی جنبش سبز ندا آقا سلطان است، سمبل زنده‌ی آن شیوا نظر آهاری است". 

بزرگترین زندان سیاسی

در ادامه برنامه، جمال پورکریم نماینده
حزب دموکرات کردها در فرانسه طی سخنانی خطاب به حاکمیت در ایران گفت: "ابراز اندیشه و بیان در جمهوری اسلامی ایران مساوی است با محاربه، پس ما محاربیم"
 

وی افزود: "ایران، امروز به عنوان بزرگترین زندان سیاسی در جهان مطرح است و روزی نیست که سر فرزندی از فرزندان ایران بالای دار نرود یا به سیاهچالهای قرون وسطایی نیافتند".
پور کریم تاکید کرد: "رژیم ایران عرصه را بر فعالان حقوق بشر و حقوق زنان تنگ کرده و به بهانه های واهی آنها را به زندان می اندازد و شیوا نظرآهاری نیز تنها به جرم خبرنگاری و دفاع از حقوق بشر و آزادی متهم به محاربه شده است و قرار است که محاکمه شود".
وی به نمایندگی از تشکل متبوعش، از سازمانهای حقوق بشری و نهادهای بین المللی خواست که در کنار احکام صادره ی دادگاه های جمهوری اسلامی نایستند.

در پایان مراسم فیلم مستندی از شیوا نظر آهاری که توسط محبوبه عباسقلی زاده ساخته شده بود به نمایش در آمد و سرود "ای ایران" توسط حضار خوانده شد.  


آیدا قجر- پاریس

عکس از مریم اشرافی

 
Get the Flash Player to see this rotator.
ارسال به :