سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از هفتم تا نهم شهریور

 

رجب زاده : در کهریزک هیچ کس کشته نشد

 

در حالی که قوه قضائیه تصمیم گرفته بود که شیوه برخورد استالینی با دستگیر شدگان را تغییر دهد، صادق لاریجانی بالاخره حکم برکناری قاضی مرتضوی را صادر کرد. احمدی نژاد، دولت دهم را ضعیف تر از دولت نهم به مجلس معرفی کرد. آیت الله خامنه ای در یک پیام نه چندان علنی از مجلس خواسته بود که به دولت رای اعتماد بدهند. مردم خود را برای حضور در روز قدس آماده می کردند.

 

نقش مقام‌ها در سرکوب‌ها مشخص شود

 

هفت شهریور، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در نامه‌ای از رئیس جدید قوه قضائیه ایران خواست که هر چه سریع‌تر تحقیقات بی‌طرفانه‌ای را برای مشخص کردن نقش مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی در حملات به تجمع‌های مسالمت‌‌آمیز آغاز کند. حسین طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج، سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس، غلامحسین رمضانی فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران و سعید مرتضوی دادستان تهران، چهار مقامی هستند که دیده‌بان حقوق بشر خواستار بررسی نقش آنها در حوادث اخیر ایران شد. جو استورک معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: " این کار مهمترین آزمون قوه قضائیه ایران تحت رهبری آیت‌الله لاریجانی خواهد بود که نشان دهد خواست سیاسی لازم برای دنبال کردن کسانی که در خشونت‌های اعمال شده در تظاهرات مسالمت‌آمیز و شکنجه زندانیان نقش داشته‌اند، وجود دارد."

 

انتقال به کهریزک با حکم قضایی بود

 

هفت شهریور، فرمانده پلیس تهران بزرگ گفت که دستگیرشدگان، با حکم قضایی به بازداشتگاه کهریزک منتقل شده و بیشتر از سه روز در این مکان نگهداری نشدند. سردار عزیز‌الله رجب‌زاده گفت: " اقدامات خودسرانه سه نفر در بازداشتگاه کهریزک، ارتباط به همه نیرو‌های پلیس ندارد و برخلاف شایعات، کسی در این بازداشتگاه کشته نشده است." وی افزود که نیرو‌های پلیس در حمله به کوی دانشگاه تهران، نقش "منفی" نداشتند و در این زمینه باید منتظر نتیجه تحقیق شورای امنیت بود. اظهارات سردار رجب زاده فرمانده پلیس تهران بزرگ، مبنی بر تکذیب کشته شدن بازداشت شدگان در کهریزک و نداشتن نقش منفی نیروی انتظامی در کوی دانشگاه، در حالی اعلام شد که چند ماه بعد، معلوم شد که حمله به کوی دانشگاه به دستور خود سردار رجب زاده صورت گرفته و وی به دلیل شکنجه و مشارکت در قتل سه نفر از بازداشتی های کهریزک، بازداشت و زندانی و برکنار شد.

 

کشته‌های بسیج بیشتر از مخالفین است

 

هفت شهریور، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که در مقابل مرگ ۱۳ عضو بسیج در حوادث اخیر، تنها ۹ نفر از مخالفین و معارضین کشته شدند. به گفته آقای جعفری، هفت تن از نیرو‌های مردمی که بعضا سابقه بسیج دارند نیز در این حوادث جان باختند. تا پیش از این مقام‌های رسمی از کشته شدن 9 عضو بسیج خبر داده بودند، اما هویت هیچ‌یک از آنها را اعلام نکردند. فرمانده سپاه، کشته شدن این ۱۳ بسیجی را نشانه مظلومیت سپاه پاسداران دانست که در حوادث اخیر " بیش از آنکه به خود توجه داشته باشند، متوجه مردم بودند." وی همچنین گفت که در جریان حمله به کوی دانشگاه تهران، نیرو‌های بسیج دخالت نداشته‌اند و لباس‌ شخصی‌هایی که ربطی به این نیرو نداشتند، خودسرانه دست به این اقدام زدند. وی افزود که ممکن است " تعداد کمی از بسیجیان که سازماندهی نشده بودند، در این قضیه وارد شده باشند." این در حالی بود که فهرست 69 کشته شده با نام و مشخصات اعلام شده بود و سپاه پس از یک سال هم نام کشته های بسیج را اعلام نکرد.

 

گزارش دفن جنازه‌های فاقد هویت تائید شد

 

هفت شهریور، حمیدرضا کاتوزیان عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس، گزارش‌ها درباره دفن برخی جنازه‌های ناشناس در قطعه ۳۰۲ بهشت زهرا را تائید کرد. آقای کاتوزیان گزارش کرد که گروهی از نمایندگان در بازدید از قطعه ۳۰۲ بهشت زهرا، قبرهایی مشاهده کرده‌اند که روی آن‌ها به جای نام، شماره دفن، حک شده است. وی به تعداد قبرهای فاقد هویت در این قطعه بهشت زهرا اشاره‌ای نکرد. وی افزود که برای مشخص شدن هویت صاحبان این قبرها، مجلس مکاتباتی با پزشکی قانونی داشته است تا تکلیف این موضوع را روشن کند. این عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس همچنین اعلام کرد برای اینکه مشخص شود در این قطعه، جنازه کشته‌شدگان حوادث اخیر دفن شده است یا خیر، پزشکی قانونی باید اعلام نظر کند.

 

شرط کروبی برای معرفی قربانیان تجاوز

 

tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/22801"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :