چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 25 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز از دهم تا سیزدهم شهریور ۸۹

 

دستور رهبر و صد میلیون پول، رای اعتماد به دولت

 

توضیح: طبیعی است که بسیاری از خوانندگان انتظار داشتند ما در مرور روزشمار سال گذشته، به وقایع روز قدس بپردازیم، در حالی که روز قدس بر مبنای تقویم هجری قمری برگزار می شود و روزشمار ما بر مبنای سال خورشیدی نوشته می شود.

 

قدردانی خامنه ای از بازجویان سعید حجاریان

 

دهم شهریور، نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران از نیرو‌های اطلاعات و سپاه که به گفته او با رفتار‌های انسانی و اسلامی خود توانستند در مدت کوتاهی سعید حجاریان را وادار به اعتراف درباره عقاید نادرست خود کنند، تشکر کرد.

 

دفن اجساد فاقد هویت با حکم دادستانی

 

دهم شهریور، حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران درباره دفن اجساد بی نام و نشان گفت که دفن اجساد فاقد هویت در بهشت زهرا با حکم دادستانی و برگه پزشکی قانونی صورت می‌گیرد. وی گفت که دفن این افراد یک مسئله عمومی و طبیعی است که هر ماه به طور متناوب انجام می‌شود. مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز با تائید گفته بیادی گفت: " دفن حدود ۴۰ نفر افراد مجهول‌الهویه در قطعه ۳۰۲، یک دفعه انجام نشده و طی ماه‌های اخیر و به طور متناوب صورت گرفته است." وی مدعی شد که این موضوع طبیعی است و ربطی به حوادث اخیر ندارد.

 

صد میلیون تومان به هر وکیل داده شد

 

دهم شهریور، مجلس بررسی صلاحیت ۱۳ وزیر از ۲۱ وزیر پیشنهادی احمدی‌نژاد را تمام کرد. صلاحیت هشت وزیر پیشنهادی دیگر فردا چهارشنبه بررسی خواهد شد. در نوبت رسیدگی به صلاحیت سردار وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع، نمایندگان مجلس با سر دادن شعار " مرگ بر اسرائیل" از تصدی وی بر این وزارتخانه حمایت کردند. در مخالفت با حضور آقای وحیدی در وزارت دفاع، هیچ‌یک از نمایندگان سخنرانی نکردند. حمید بهبهانی مشکلات صنعت هوایی ایران را ناشی از " مشکلات بین‌المللی و تحریم‌ها" دانست. او گفت تلاش می کند تا جان مسافران هواپیماها را حفظ کند. علیرضا زاکانی در مخالفت با آقای بهبهانی گفت که گزارش عملکرد یکساله وزیر راه دروغ است. وی گفت که بهبهانی از دانشگاه علم و صنعت، وزارت راه، و از پژوهشکده حمل و نقل نیز پول دریافت می‌کرد. لاریجانی از نمایندگان خواست مطالب شبهه‌ناک و نیش‌دار مطرح نکنند. در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دهم در صحن علنی مجلس، برخی رسانه‌ها خبر دادند که محمود احمدی‌نژاد به حساب هر یک از نمایندگان ۱۰۰ میلیون تومان پول واریز کرده است. علی لاریجانی گفت که  این پول برای کمک به برخی از مساجد است. به گفته آقای لاریجانی، این مبلغ پول به حساب نمایندگان واریز نشده و در اختیار استانداری‌ها قرار داده شده است.

 

جلیلی: بسته پیشنهادی ایران آماده است

 

دهم شهریور، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که بسته پیشنهادی ایران برای حل و فصل پرونده هسته‌ای‌اش آماده ارائه است. آقای جلیلی افزود که ایران با پشتوانه " جمهوریتی قوی و منطقی روشن"، با اقتدار آماده ارائه بسته پیشنهادی است.

 

یکی از شاهدان مهدی کروبی ناپدید شد

 

دهم شهریور، مهدی کروبی از ناپدید شدن یکی از شاهدان تجاوز جنسی در بازداشتگاه‌ها خبر داد. این شاهد در زمان بازداشت بنابر گفته خود مورد تجاوز قرار گرفته بود، و به گفته آقای کروبی پس از دیداری که با نمایندگان قوه قضائیه داشته، ناپدید شد. آقای کروبی در نامه‌ای که منتشر کرد، مسئولیت هرگونه اتفاق ناگواری که برای این فرد یا خانواده‌اش روی دهد را بر عهده سعید مرتضوی دادستان سابق تهران اعلام کرد. در این نامه آمده است که رفتار نمایندگان قوه قضائیه با این فرد به حدی زشت و زننده بوده که اکنون مدتی است ناپدید شده و خبری از وی نیست. وی در نامه خود نوشته که ماموران قضایی با حضور در محل زندگی این فرد موجب آزردگی خاطر خانواده‌اش شدند و او را ترساندند.

 

آمریکا: از ایران پیشنهادی دریافت نکرده‌ایم

 

یازدهم شهریور: کاخ سفید گفت هنوز پیشنهاد رسمی و مشخصی از ایران در خصوص مذاکره بر سر پرونده هسته‌ای‌اش دریافت نکرده است. رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که گزارش‌هایی درباره بسته پیشنهادی ایران دیده است، اما واشینگتن هنوز اطلاعی درباره محتویات آن ندارد. قرار است امروز چهارشنبه اعضای گروه ۱+۵ در فرانکفورت آلمان با دیکدیگر دیدار و درباره امکان تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی مذاکره ‌کنند.

 

آلمان و فرانسه متهم ناآرامی‌های ایران

 

یازدهم شهریور، حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه، آلمان و فرانسه را به دخالت در امور داخلی و تلاش برای ناامنی ایران متهم کرد. آلمان و فرانسه اعلام کردند در صورتی که ایران تا ماه سپتامبر به نگرانی‌های غرب در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ ندهد، با تحریم‌های شدیدتری روبرو خواهد شد. قشقاوی گفت: " امروز در فرانسه حتی اجازه انتقاد یک شهروند عادی از رئیس جمهوری را نمی‌دهند. چنین افرادی چگونه می‌توانند به دیگران درس اعطای حقوق بدهند." این بخش از اظهارات قشقاوی در واکنش به گفته سارکوزی، که مردم ایران را مستحق داشتن حاکمانی بهتر از حاکمان فعلی دانست، ایراد شد.

 

اعترافات اصلاح‌طلبان به روایت جعفری

 

یازده شهریور، محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، با متهم کردن اصلاح‌طلبان به دست داشتن در طراحی اغتشاشات اخیر، بخش‌هایی از اعترافات گروهی از اصلاح‌طلبان بازداشتی‌ را منتشر کرد. جعفری ناآرامی‌های پس از انتخابات در ایران را بزرگترین حادثه تاریخ انقلاب اسلامى دانست و افزود که این حادثه می‌توانست انقلاب اسلامى و محتواى آن را تهدید کند. فرمانده سپاه گفت که محمد موسوى خوئینى‌ها، عضو مجمع روحانیون در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ طی سخنانی گفته بود که " اصلاح‌طلبان به هر قیمتی که شده باید رهبری را از تخت پایین بکشند." وی همچنین اظهار داشت که محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران در همان زمان، گفته بود: " اگر در این انتخابات احمدى‌‌نژاد سقوط کند، عملاً رهبرى حذف مى‌‌شود." به گفته این فرمانده سپاه، ابطحی گفته است: " خاتمى و فاتح و مهدى رفسنجانى مى‌گفتند که برنده شدن در این انتخابات خیلى با انتخابات گذشته فرق می‌کند. و این معناى یکسره کردن کار است." او همچنین افزود که آقای ابطحی گفته است که " هدف اصلاحات، حذف عنوان ولایت فقیه و رهبرى دینى و تغییر حاکمیت انقلابى و دینى به حاکمیت عرفى و سکولار است."

 

حکم ماموریت ۴۰ سفیر ایران لغو شد

 

یازدهم شهریور، حکم ماموریت ۴۰ سفیر ایران که به گفته خبرگزاری فارس، برخی از آنها از آشوب‌های تهران حمایت کردند، لغو شد. به نوشته این خبرگزاری قرار است کارشناسان معتقد به مبانی انقلاب، جایگزین این افراد شوند. به نوشته فارس برخی از این افراد در جریان اغتشاشات اخیر تهران، رسماً به موضع‌گیری در حمایت از آشوب‌گران پرداختند. البته حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه با تائید این خبر، جابجایی کارگزاران وزارت خارجه در خارج از کشور را امری طبیعی دانست.

 

موسوی ۳۰ سال رفتار منافقانه داشته است

 

یازدهم شهریور، ید‌الله جوانی با متهم کردن میرحسین موسوی به رفتار منافقانه طی ۳۰ سال گذشته، او را عامل آشوب‌ها و ناآرامی‌های پس از انتخابات در ایران معرفی کرد. وی در یادداشتی که در تازه‌ترین شماره هفته‌نامه صبح صادق منتشر کرده است، افزود که میرحسین موسوی، امروز در برابر قانون، نظام، ولایت فقیه و رهبری ایستاده است. این فرمانده سپاه به طور تلویحی نوشت که آقای موسوی با رفتار منافقانه توانسته است در مقطعی نخست وزیر شود و عده‌ای سعی دارند او را حتی نخست وزیر امام معرفی کنند. او نوشت که طرح تقلب در انتخابات از سوی موسوی و حمایت از وی در این اتهام‌افکنی به نظام اسلامی از سوی دیگران، چیزی جز یک دروغ بزرگ نبود. رئیس اداره سیاسی سپاه حزب مشارکت، سازمان مجاهدین، مجمع روحانیون مبارز و حزب کارگزاران سازندگی را جریان " نفاق کنونی" دانست که برانداز بوده و به نظام دینی، ولایت فقیه و قانون اساسی اعتقاد ندارند. ید‌الله جوانی نوشت که سرنوشت محمد خاتمی " جدای از سرنوشت مشارکت و مجاهدین نیست. اگر آنان به هر دلیلی با گذر زمان به افکار و اندیشه‌های سکولاریستی و لیبرالیستی رسیده‌اند، خاتمی نیز این‌گونه است."

 

ارسال به :