شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مواضع هاشمی رفسنجانی، زیر ذره بین رسانه های دنیا«از هشدار به رهبری» تا «رهبری بحران»
سخنان خطیب نماز جمعه هفته گذشته (26تیر) به تعبیر بسیاری از ناظران و تحلیل گران مسایل ایران، نقطه عطفی در تحولات اخیر پس از انتخابات بود.    

سخنان خطیب نماز جمعه هفته گذشته (26تیر) به تعبیر بسیاری از ناظران و تحلیل گران مسایل ایران، نقطه عطفی در تحولات اخیر پس از انتخابات بود. آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری که در پی اعلام نتایج انتخابات در ایران کمترین حضور رسانه ای را داشت، از فرصت نماز جمعه هفته گذشته جهت ابراز نظراتی پرداخت که بازتاب های فراوانی را در پی داشت.

به گزارش خبرنگار امور بین الملل "جرس"، همانگونه که اظهارات وی در جریان‌های داخلی بازتاب های متفاوتی داشت، این نظرات با واکنش بی سابقه ای در سطح رسانه‌های بین المللی نیز روبرو شد. در نگاه به بازتاب‌های داخلی موضوع، می توان به روشنی دریافت که همانقدر که بخش های زیادی از معترضان از سخنان هاشمی استقبال کردند، حامیان دولت از این مواضع به شدت عصبانی شدند، به همین شکل، رسانه‌های دنیا نیز با نگاهی از بیرون تحلیل‌های متفاوتی از مواضع رئیس مجلس خبرگان داشتند.

روزنامه‌ فرانسوی «فیگارو» که در پاریس منتشر می‌شود در شماره روز شنبه(۱۸ ژوییه) خود در قالب گزارشی نوشته بود: «سخنرانی رئیس جمهوری پیشین ایران نقطه عطفی‌است در مسیر طولانی و بغرنجی که از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است. سخنرانی رفسنجانی که با حمایت موسوی همراه بود، نشانگر فاصله‌ای ا‌ست که در میان دو قطب رهبری به وضوح دیده می‌شود. رفسنجانی ۷۵ ساله مبارزه‌ای را شروع کرده که به پیروزی در آن امید بسته است. او می‌خواهد راهی را که درپیش‌گرفته و با حمایت بسیاری همراه است، به پایان برساند.»

روزنامه آمريكايي لس آنجلس تايمز نيز در گزارشي به قلم برزو درآگاهی نوشت كه «رفسنجاني از سران ايران خواست تا به خواسته‌هاي مردم توجه كنند اما هيچ راه حلي مشخصي براي حل مناقشه انتخاباتي ايران ارائه نكرد.»

روزنامه گاردین آیت الله رفسنجانی را رقیب آیت الله خامنه ای توصیف کرده و نوشت:«او سکوت یک ماهه خود را شکست تا هشداری صریح بدهد مبنی بر این که جمهوری اسلامی حمایت مردم را از دست داده است.» این روزنامه بریتانیایی خاطر نشان می کند که «رفسنجانی خطبه های نماز جمعه را بدقت تنظیم کرده بود و مستقیما به آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد حمله نکرد، با این حال پیامش نیرومند بود.» نویسنده این گزارش یادآور می شود «هرچند رییس مجمع تشخیص مصلحت ایران گفت که اعتماد مردم به حکومت جمهوری اسلامی خدشه دار شده، ولی خواستار ابطال نتیجه آن نشد».

گاردین همچنین در یکی از سرمقاله‌های خود می نویسد که «حالا آقایان رفسنجانی، کروبی و موسوی یک قطب علنی و رعب انگیز از مخالفان حکومت را تشکیل می دهند، ولی هیچ کس حتی بازیگران اصلی نمی دانند که تحول بعدی در ایران چه خواهد بود.»

سرمقاله نویس این روزنامه با اشاره به اینکه «هيچکس نمی داند اتفاق بعدی در ايران چيست اما دست کم می توان گفت اکنون تمام بازيگران اصلی در صحنه حضور دارند» این سرمقاله نویس گاردین، دو نتیجه از وضعیت ایران گرفت:«یکی آن که آیت الله خامنه ای استیلای خود را از دست داده است. نتیجه دوم این است که اگر حکومت تغییر نکند، قدرت نهادهای آن کماکان کمرنگ خواهد شد.هنگامی که آقای رفسنجانی گفت آیت الله خمینی هرگز پیوند خود با مردم را قطع نکرد، روشن بود که چه کسی آن را بریده است. شاید بتواند آرامش را با زور به خیابانهای تهران بازگرداند، ولی چالش انگیزی کلمات آقای رفسنجانی ماندگار می‌ماند.»

روزنامه‌ آلمانی «دی وِلت» به اعتراض‌های پایان ناپذیر مردم پرداخته و می‌نویسد:«مردمی که باز به خیابان‌ها رفته‌اند نشان دادند که هنوز جنبش اعتراضی به فشارهای دولت ملایان به پایان نرسیده است. تظاهرکنندگان خوب می‌دانند که نباید برای خود هدفی مشخص بگذارند. آنها می‌دانند که دولت از قدرت کافی برای سرکوب برخوردار است. اما هنگامی که حکومتی قدرت قانونی مردم را در دست نداشته باشد، به ‌تدریج قدرت خود را نیز از دست می‌دهد. به‌ نظر می‌رسد که روح آزادی که در شیشه‌ای زندانی بود، آزاد گشته و دیگر به درون شیشه بازنمی‌گردد.»

روزنامه تایمز لندن سخنان هاشمی رفسنجانی را «حمله ای ویرانگر علیه نظام» خوانده و نوشته است «که او گفت نگهبانان انقلاب اسلامی اصول اساسی آن را تضعیف کرده اند.» تایمز می‌نویسد که «جانبداری بسیار علنی آقای رفسنجانی از میرحسین موسوی مغایر با شخصیت زیرک و محتاط اوست، ولی این سیاستمدار ۷۵ ساله نگران بقای سیاسی خود نیز هست.»

این روزنامه چاپ لندن می نویسد:«رفسنجانی نگران به خطر افتادن میراث خود از سوی رییس جمهوری تندروی ایران و انتخاباتی است که هرگونه مشروعیت مردمی حکومت اسلامی را از بین برده است.»
روزنامه فايننشال تايمز چاپ انگليس نيز در گزارشي درباره سخنراني رئيس تشخيص مصلحت نظام در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران به نقل از رفسنجاني نوشت كه «ايران در بحران قرار دارد.»

نگاه روزنامه و رسانه های عربی به سخنان آیت الله هاشمی

اظهارات هاشمی در رسانه های عربی نیز بازتاب گسترده ای داشت. روزنامه عربی زبان الشرق الاوسط چاپ لندن ضمن چاپ خبر سخنرانی هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه به عنوان تیتر اول خود نوشت:«هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه خود که پس از دو ماه غیبت در آن حاضر شده بود، سخن از مناقشات و مشورت‌هایش بر سر راه‌های موجود برای حل بحران ایران در مجلس خبرگان و تشخیص مصلحت نظام داد و گفت: ایران در بحران است و آگاهان نسبت به انتخابات شبهه دارند.»

این روزنامه نوشت که با مواضع هاشمی، وی پرونده انتخابات را مجددا باز کرد چرا که گفت:«دولت ایران اعتماد مردمی خود را از دست داده است.»

روزنامه السفیر چاپ لبنان نیز اظهارات هاشمی را در صفحه اول خود منتشر کرد و نوشت:«هاشمی رئیس تشخیص مصلح نظام، دست به عصا راه تازه‌ای را در نماز جمعه ایران ایجاد کرد که می‌توان گفت از الآن به بعد دو طیف مختلف تحت یک سایه واحد در این تریبون حاکم شده است.»به نوشته این روزنامه هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه خود پیشنهادهایی داد که «هدف از ارائه آنها تنها عبور از بحران و بازگرداندن اعتماد به نظام بود».

روزنامه النهار چاپ لبنان نیز نوشت:« هاشمی با مخاطب قرار دادن چهره‌های طراز اول کشور و تاکید بر این که کشور در بحران است نشان داد که هیات حاکمه دینی کشور دچار دو دستگی شده است.»

همچنین روزنامه الحیات چاپ لندن ،سر مقاله خود را به این سخنان اختصاص داده بود. این روزنامه نوشت که «هاشمی رفسنجانی با سخنرانی دیروز خود نشان داد هنوز مرد بحران‌ها است و می‌تواند کشورش را از بسیاری از بحران‌ها به سلامت هدایت کند».

بنابر نوشته این روزنامه «وی با تاکید بر این که کشور در بحران است، نشان داد با وجود این که از حمایت اصلاح طلبان کشور برخوردار است و رودر رویش متحدان احمدی‌نژاد قرار دارند، اما با در اختیار داشتن ریاست دو پست کلیدی کشور یعنی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان یک محافظه‌کار پراگماتیک است که از احتیاط دوری نمی‌کند و به خوبی می‌داند که در این دنیای پرآشوب چگونه باید زندگی کند. وی خیلی خوب می‌داند که حفظ مصالح نیازمند نرمش، اقتدار و اعتدال است.»

روزنامه لبناني «الاخبار» نيز بازتاب خبر اظهارات هاشمي را در خبري مفصل با تيتر «رفسنجاني راه حلي را براي بحران ارائه مي‌دهد كه همان بازگرداندن اعتماد ملت به نظام اسلامي، آزادي بازداشتي‌هاي سياسي و برگزاري مناظر‌ه‌هاي آزاد است.» منتشر کرد.

رسانه های بین المللی که رفسنجانی را «فرد پر قدرتی» در سیستم جمهوری اسلامی می دانند اهمیت ویژه ای به اظهارات وی داده اند که حکایت از آرایش‌های جدیدی در جغرافیای سیاسی و قدرت در ایران دارد.

ارسال به :