دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حاج سیدجوادی: طالقانی را سرمشق کار خود قرار دهید

جـــرس: همزمان با ١۹ شهریور ماه و سالروز درگذشت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی، یکی از همراهان و یاران سیاسیِ آن روحانی مردمی، طی انتشار پیامی به همین مناسبت و یادآوری صفات و خصایص او، رویه طالقانی را راهگشای "بن بست" فعلی کشور دانست.


به گزارش میزان خبر، احمد صدر حاج سیدجوادی، از فعالان و پیشکسوتان نهضت آزادی ایران، در پیام خود به فعالان و مبارزان سیاسی توصیه کرد که "الگوی وحدت طالقانی را سرمشق کار خود قرار دهند تا امثال طالقانی ها پدید آمده و ایران از شرایط اسفبار فعلی نجات یابد."متن کامل پیام صدر حاج سید جوادی به مناسبت درگذشت آیت الله طالقانی به شرح زیر است:


به نام خدا
در سی و یکمین سالگرد وفات آیت الله سید محمود طالقانی، در روزگاری که استبداد نظامی و دینی بیداد می کند و مردم با تمام وجود ناکارآمدی و ظلم حاكمان را احساس میکنند ، به یاد نازنین مردی از تبار اصلاحگران و پیشگامان مبارزه با استبداد و تحجر و حامی آزادی های سیاسی و عدالت اجتماعی دل خود را روشن می داریم.


سید محمود طالقانی از بزرگانی است که اگرچه در ماههای نخستین انقلاب، از جمع یاران پر کشید و به سوی رفیق اعلی سفر كرد ، اما همان حضور اندک ، تاثیری شگرف بر وجدان ملی جامعه ایران گذاشت؛ اعتدال و بردباریش، مردم داری و سلم ذاتی اش، دین مداری و خدا خواهی اش او را محبوب واقعی قلوب مردم و مغضوب زور مداران و کج اندیشان ساخته بود.


اینجانب در تمام سالهایی که خدمت ایشان رسیده ام و بیش از سی سالی که از دیدار این دوست عزیز محروم بوده ام، هیچ گاه به مانند این روزها فقدان او را احساس نکرده ام. منزل او پناهی برای همگان و درش به روی ستم كشیدگان باز بود. مردم او را با لقب «پدر» خطاب می کردند واحساسی پدرانه نسبت به او داشتند. از چپ ترین گروهها تا سنتی ترین گروههای سیاسی و مذهبی او را ملجا وحکمی برای رفع اختلافها می شناختند.


در چنین شرایطی که میهن ما گرفتار خودکامگان، زورگویان و بی تدبیران شده ، نیروهای دلسوز دستگیر می شوند و فعالان سیاسی را به زندان می اندازند، و «هل من مبارز» می طلبند، استقلال دستگاه قضا را به سخره می گیرند و رای مردم را زینت می شمرند، پیروی از رویه پدرانه ومصلحانه طالقانی می تواند راهگشای این بن بست باشد.


اگر چه حاکمان امروز را چنان قدرت مطلقه گرفتار كرده كه حتی برگزاری مراسم یادبود برای مرحوم طالقانی را به مانند بنیاگذاران نهضت آزادی ایران برنمی تابند، اما به دوستان و یاران و مبارزان توصیه می کنم كه الگوی وحدت طالقانی را سرمشق کار خود قرار دهند تا امثال طالقانی ها پدید آیند و ایران عزیز از این شرایط اسفبار نجات یابد.


در پایان حاکمان را نیز توصیه می کنم به مردم بازگردند و به جای سركوب مخالفان به تعامل بپردازند. اگر دوام قدرت با چنین روش هائی ممكن بود تا کنون تاریخ شاهد انقراض حکومتهای دیکتاتوری و پیروزی ملت ها نبود.


بار دیگر یاد مبارز نستوه راه آزادی و عدالت و استقلال، آیت الله سید محمود طالقانی و یاران فقید دیگر مرحومان دکتر سحابی و مهندس مهدی بازرگان و تمامی دلسوزان ایران عزیز را گرامی میدارم.


والعاقبه للمتقین / احمد صدرحاج سیدجوادی


ارسال به :