سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از سیزدهم تا پانزدهم شهریور ۱۳۸۸

 

رهبران جنبش زیر فشار سپاه

 

نماز عید فطر مصلای تهران لغو شد

 

چهاردهم شهریور، یک مقام شهرداری تهران از لغو نماز عید فطر امسال در مصلای بزرگ تهران خبر داد. محمد عیدیان علت لغو این مراسم را انجام فعالیت‌های عمرانی اعلام کرد. وی گفت که فضای کارگاهی موجود در مصلای تهران، امکان پذیرش جمعیت میلیونی روز عید فطر را ندارد. وی در عین حال افزود که مشکلی در برگزاری نماز عید فطر در محل دانشگاه تهران وجود ندارد. در هفته گذشته این دومین مراسم بزرگ مذهبی است که لغو شده است. مراسم شب‌های قدر در حالی لغو شد که معترضان به نتیجه انتخابات اعلام کرده بودند با حضور در این مراسم، باردیگر اعتراض خود را به تقلب در انتخابات، اعلام خواهند کرد. قرار بود مثل هر سال محمد خاتمی سخنران اصلی این مراسم باشد.

 

محاکمه بازداشت‌شدگان ادامه می‌یابد

 

چهاردهم شهریور، ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه از ادامه برگزاری جلسه محاکمه برخی بازداشتی‌های حوادث اخیر خبر داد. وی گفت که با تغییر دادستانی تهران، خللی در روند رسیدگی به پرونده متهمان حوادث اخیر ایجاد نمی شود و قوه قضائیه در خصوص برگزاری این جلسات محاکمه، تاکید دارد. رئیسی گفت " این هیات تلاش می‌کند مطلقا ظلمی به هیچ کس وارد نشود و اساسا آنچه که عمل می‌شود، بر اساس مبنای عدالت باشد."

 

مذاکره احمدی‌نژاد و چاوز در تهران

 

چهاردهم شهریور، هوگو چاوز با محمود احمدی‌نژاد دیدار و گفتگو کرد. وی بامداد شنبه برای هفتمین بار برای دیدار با مقام‌های ایرانی وارد تهران شد. رئیس جمهور ونزوئلا بعد از پادشاه عمان و رئیس جمهورسوریه، سومین مقام خارجی بلندپایه است که پس از انتخابات، در تهران با احمدی‌نژاد دیدار کرد. احمدی‌نژاد در این مذاکرات گفت: " کمک به ملت‌های مستضعف و انقلابی و توسعه جبهه ضد امپریالیستی در جهان، ماموریت‌های مهم ایران و ونزوئلا است." چاوز در این سفر با وزیر اطلاعات، وزیردفاع و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد. سفر ۱۱ روزه هوگو چاوز در حالی صورت گرفت که رسانه‌ها از تظاهرات مخالفان وی در برخی شهرهای آمریکای لاتین خبر دادند. وی در این سفر همراه با هیات دولت به سفراستانی خراسان رفت. چاوز پس از انعقاد چند تفاهم‌نامه با مقام‌های جمهوری اسلامی، تعهد کرد روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین به ایران صادر کند. وی در کنفرانس خبری مشترک با احمدی‌نژاد در مشهد این خبر را اعلام کرد. چاوز که همراه هیات دولت به زیارت امام رضا رفته بود، گفت " باید تلاش کنیم هرچه زودتر حضرت مهدی به همراه حضرت مسیح ظهور کنند و سرتاسر جهان را از عدل و داد پر کنند." احمدی‌نژاد نیز اعلام کرد که نظامی‌گری‌ها در آمریکای لاتین به طور مطلق شکست خورده است. این در حالی است که خود چاوز با کودتای نظامی قدرت را در دست گرفته است.

 

فهرست کشته‌ها زیر سئوال است

 

چهاردهم شهریور، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت مشخصات اولیه ۷۲ نفری که اعلام شده است در حوادث اخیر کشته‌ شده‌اند، به شدت زیر سئوال است. وی گفت " این اسامی بدون مشخصات دقیق فاقد ارزش قانونی است." این نماینده مجلس اعلام کرد فهرست ۶۹ نفره‌ای که علیرضا بهشتی و مرتضی الویری، نمایندگان موسوی و کروبی، در اختیار کمیسیون امنیت ملی و کمیته ویژه مجلس قرار داده‌اند، " بدون مشخصات دقیق از جمله نام پدر و شماره شناسنامه" است.

 

درخواست آزادی روزنامه‌نگاران زندانی

 

چهاردهم شهریور، بیش از ۳۳۰ روزنامه‌نگار در نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، خواستار آزادی بی‌قید و شرط روزنامه‌‌نگارانی شدند که در حوادث اخیر بازداشت شده و در زندان به سر می‌برند. امضاکنندگان این نامه، بازداشت تعداد کثیری از روزنامه‌نگاران در فضای کنونی ایران را فاقد هرگونه توجیه و مبنای قانونی دانسته و خواستار آزادی همکاران خود هستند.

ارسال به :