دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ -
- 27 Jan 2020
30 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در بلژیک، به جنبش سبز پیوست


جـــرس: با گذشت کمتر از یک هفته پس از استعفای رایزن سوم سفارت جمهوری اسلامی در فنلاند، رایزن سوم سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل (بلژیک) نیز، از سمت خود استعفا داده و به جنبش سبز و مخالفان حکومت پیوست.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنا به اظهارات محمدرضا حیدری، کنسول سابق ایران در نروژ که زمستان گذشته در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سمتش کناره گیری کرد و به نروژ پناهنده شد، فرزاد فرهنگیان رایزن سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل، طی روزهای اخیر به جنبش سبز پیوسته و اکنون در نروژ بسر می‌برد . حیدری تصریح کرد وی روز سه شنبه ٢٣ شهریورماه، در اسلو مصاحبه مطبوعاتی خواهد داشت.


بدین ترتیب، فرزاد فرهنگیان دومین دیپلمات ایرانی است که طی چند روز اخیر به کمپین "سفارت سبز" پیوسته و سومین دیپلمات ایرانی محسوب می شود که رسما به دلیل اعتراض به وضع موجود در حاکمیت ایران، استعفای خود را اعلام کرده است.


بر اساس این گزارش، بخش‌هایی از متن پیام محمدرضا حیدری، کنسول سابق ایران در نروژ به شرح زیر است:

"خوشوقتم به استحضار شما برسانم هم اکنون همکار ارجمندم عضو کمپین سفارت سبز جناب فرزاد فرهنگیان رایزن سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل و کارشناس مطبوعاتی این سفارتخانه، در پی شناسایی از سوی مامورین اطلاعاتی حکومت مبنی بر تماس و همکاری اطلاعاتی وی با اینجانب در کمپین سفارت سبز، به طور رسمی و علنی به جنبش سبز ملت ایران پیوسته و هم اکنون در محل امنی بسر می‌برد و فردا سه شنبه ۱۴ سپتامبر باتفاق اینجانب، در اسلو پایتخت نروژ مصاحبه مطبوعاتی خواهد داشت."


حیدری همچنین خاطرنشان کرد "فرهنگیان در این کنفرانس چگونگی همکاری اش با کمپین سفارت سبز و پیوستن خود به جنبش سبز ملت ایران را به استحضار هموطنان و مردم جهان خواهند رساند.
بدینوسیله پیوستن ایشان به مردم را تبریک عرض نموده خیر مقدم می‌گوییم و از باقیمانده های وزارتخارجه حکومت که تاکنون با من تماس نگرفته و پیوستن‌شان به جنبش مردم ایران را اعلام ننموده‌اند، دوستانه تقاضا می‌کنم تا دیر نشده و از دادگاه‌های مردمی برای رسیدگی به اعمال ضد مردمی خود سر در نیاورده‌اند هرچه زودتر به مردم و کمپین سفارتخانه های سبز ملت ایران بپیوندند."


طی روزهای اخیر، حسین علیزاده، رایزن سوم سفارت جمهوری اسلامی در فنلاند نیز، ضمن استعفا از سمت خود و بیان اینکه "من دیگر خود را دیپلماتی نمی دانم که در کنار حکومت ستمگر ایران ایستاده"، خاطرنشان کرده بود "من به سفارت اطلاع داده ام که از کارم استعفا داده ام....من دیگر دیپلمات نیستم، بلکه مخالف سیاسی هستم."


علیزاده دوشنبه گذشته در ملاقاتی که با رسول موسوی سفیر جمهوری اسلامی در فنلاند داشت، استعفای خود را به وی اعلام کرده و هم چنین از یک ماه پیش از حضور در سفارت امتناع کرده بود.


گفتنی است محمدرضا حیدری چندی پیش گفته بود که شماری از کارمندان وزارت امور خارجه ایران، از شرایط داخلی ناراضی هستند و ممکن است تعدادی از آنان از سمت های خود کناره گیری کنند و به کشورهای خارجی پناهنده شوند.


مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی تا کنون در برابر خبر استعفای سیاسی فرهنگیان از خود واکنشی نشان نداده اند، اما سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به استعفای سیاسی علیزاده، دیپلمات ایرانی مقیم فنلاند گفته بود "ماموریت وی اواخر مرداد ماه امسال به پایان رسیده بود."


ارسال به :