سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
20 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مجلس خبرگان رهبری؛ ترجیح اطاعت بر نظارت
جرس: هشتمین اجلاس از چهارمین دوره مجلس خبرگان در حالی برگزار شد که در بیش از دوازده نطق پیش از دستور و بیانیه نهایی آن، سخنی از نظارت بر رهبری به میان نیامد؛ این در حالی است که یک عضو منتقد به عملکرد رهبری در این اجلاس حضور نیافت. منتقدان خبرگان این روند را پرهیز از انجام وظیفه قانونی آنها و نشانه فقدان آزادی در کشور دانسته اند.


وجه مشترک سخنرانی ها


بنابر آنچه در وبسایت مجلس خبرگان و رسانه ها آمده است وجه مشترک نطق های پیش از دستور و بیانیه مجلس خبرگان، "اطاعت و حمایت از رهبر جمهوری اسلامی" بود و جز رییس مجلس که در سخنرانی افتتاحیه اش هشدارهایی را مطرح کرد هیچ کس سخن از وظیفه نظارتی خبرگان به میان نیاورد.


این‌ در حالی‌ست که منتقدان، وظیفه اصلی مجلس خبرگان را نظارت بر امور رهبری می دانند و معتقدند تنها نهادی که می‌تواند بر صلاحیت رهبری نظارت کند و حتی وی را از مقام خود برکنار کند نمی تواند در برابر انتقادهای موجود به کارنامه او پاسخگو نباشد.


طبق اصل 111 قانون اساسی "هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی ناتوان شود یا فاقد یكی از شرایط مذكور در اصول پنجم و یكصد و نهم (که شرایط رهبری را می شمارند) گردد یا معلوم شود که از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بركنار خواهد شد و تشخیص این امر به عهده خبرگان مذكور در اصل یكصد و هشتم می باشد"؛ در همین اصل، عزل رهبری نیز مطرح شده و آمده است: "در صورت فوت یا كناره گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند.


اما علی اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در سخنرانی افتتاحیه اجلاس به همین اشاره ها و هشدارها اکتفا کرد که "همگي از شرايط مطلع هستيد که امروز شرايط نامناسبي در دنيا در اطراف ما و بخصوص در ايران است و وظيفه بزرگي متوجه ماست"؛ وی افزود: "وقتي كسي صحبت از وحدت مي‌كند وحدت ميان چند نفر، وحدت نيست بلكه وحدت امت و ملت مهم است".


او همچنین از نیروهای خودسر انتقاد کرد و گفت: "اين جريان خودسر كه الان در كشور مي‌بينيم حقيقتا سم كشور هستند و تاكيد مي‌كنم كه در حكومت قانون همه بايد بر محور قانون حركت كنند؛ چرا كه حركت غيرقانوني ريشه‌ دشمني و تفرقه است و عامل تفكيك قوا به حساب مي‌آيد. پس بايد مراقب بود."

 

نطق های پیش از دستور

 

 

در نطق های پیش از دستور صبح روز اول اجلاس، علم الهدی نماینده خراسان از محبوبیت بی نظیر رهبری سخن گفت. نمازی و علوی نمایندگان تهران بر ضرورت اطاعت از ولی فقیه تاکید کردند و معلمی نماینده مازندران از رهبر بخاطر آنچه "عبور از فتنه" نامید تقدیر و تشکر کرد و ممدوحی نماینده کرمانشاه از ضرورت "عکس العمل ویژه در شرایط ویژه" دفاع کرد.


در جلسه عصر همان روز، بهرامی نماینده کرمان، از تقویت علوم انسانی بر اساس آموزه های اسلامی دفاع کرد تا به تعبیر وی "فتنه های اخیر، در بدو تولد ازبین برود".


البته شفیعی نماینده خوزستان بدون اینکه به اطاعت از رهبری اشاره کند خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات مردم  خوزستان شد و معتقد بود باید زحمات علما در سالهای جنگ را قدر دانست؛ اما درباره منظورش بیشتر توضیح نداد.


سپس بهشتی نماینده فارس در اعتراض به بدحجابی و اظهارات مشایی درباره مکتب ایرانی سخنرانی کرد.


در میان سخنرانان پیش از دستور روز اول تنها شاهرودی نماینده گلستان خبرساز شد که ضمن دفاع از امر به معروف و نهی از منکر و نیز تاکید بر مظلومیت ولایت فقیه، خواستار "پارلمانی شدن انتخابات ریاست جمهوری" شده بود.

 

اما در روز دوم؛ احمد خاتمی نماینده کرمان از نمایندگان خبرگان خواست که خود را برای فتنه های آینده آماده کنند.


اما خواسته نعیم آبادی نماینده هرمزگان از اعضای خبرگان این بود که به سیل زدگان پاکستان کمک مالی کنند.


قرشی نماینده آذربایجان به مقایسه پیامبر با بشر عادی در برخی اظهارنظرها انتقاد کرد و سید علی اصغر دستغیب (بر خلاف سید علی محمد دستغیب دیگر نماینده فارس که به نشانه اعتراض در اجلاس حضور نیافت) ترجیج داد که رهبری را هسته مرکزی وحدت و فصل الخطاب بخواند.

 

 

فرماندهان رهبری یا نیروهای او؟

 

 

"اگر آزادی در این کشور بود از ضروری‌ترین بحث‌های خبرگان این بود که آیا کسی که در مقام رهبری با این امکانات و قدرت نشسته است، صلاحیت چنین مقامی را دارد یا خیر".

 

این را یک منتقد برجسته رهبری در ایران می گوید؛ همزمان با برگزاری اجلاس خبرگان در تهران، احمد قابل، پژوهشگر دینی که نویسنده یکی از مهمترین نامه های انتقادی و صریح به رهبری است در مشهد بازداشت و روانه زندان شد.

 

وی ساعاتی پیش از بازداشت در گفت و گو با تلویزیون رسا گفت: "از شرائط اصلی رهبری، حسن تدبیر و حسن سیاست است، وظیفه اصلی مجلس خبرگان این است که اگر رهبری در عملکردی مانند یکسال گذشته خطائی داشته و یکی از این شرائط را زیر سوال برده مثل حمایت‌هایی که ایشان از افراد جنایت‌کار انجام داده او را بازخواست کنند".

 

وی با اظهار نارضایتی از عملکرد خبرگان در طول یکسال گذشته تصریح کرد:‌ "تنها مرجعی که می‌تواند به رهبری رهنمود دهد نمایندگان مجلس خبرگان هستند و آن‌ها هستند که اگر سیاستی غلط است باید جرات و امکان ابراز نظر داشته باشند و رهبری را ملزم به رعایت اصول رهبری کنند."

 

قابل با اشاره به اینکه "در حقیقت مجلس خبرگان فرمانده رهبری است" از تغییر جایگاه فرمانده به نیرو انتقاد کرد و افزود: "اما الان عکس این ماجرا اتفاق افتاده است و این موضوع در سخنان نمایندگان نیز به وضوح دیده می شود مانند این که خدمت رهبری رسیدیم و از رهنمودهای ایشان بهره گرفتیم در حالیکه رهبری باید خدمت اعضای این مجلس برسد و رهنمود بگیرد".

 

وی در آخرین گفتگوی پیش از بازداشت به مواضع آیت‌الله دستغیب نماینده معترض مجلس خبرگان نیز اشاره کرد و افزود: "از دید ایشان باید به مسائل مهمی مانند شکل گیری بحران اخیر و این که چرا مردم به گزارشهای حاکمیت اعتماد ندارند، خسارت‌هایی که به مردم زده شد و افرادی که متضرر شدند پرداخت تا کشور از چنین بحرانی خارج شود و نباید مدام ایشان را تقدیس کنیم و بله قربان گو باشیم و تنها به صرف قدرت ایشان و احساس تهدیدی برای جایگاه خود تنها به تقدیس وی روی بیاوریم".


بیانیه پایانی هشتمین اجلاس

 

 

مجلس خبرگان در بیانیه‌ی نهایی خود در پایان روز چهارشنبه بر 9 نکته تأکید کرد که هیچیک از آنها نسبتی با وظیفه قانونی این اجلاس نداشت.

 

محکوم کردن "اهانت به قرآن کریم در آمریکا" و واکنش قاطعانه و هوشمندانه مسلمانان، بیعت خبرگان با ولی امر مسلمین، حضور مردم در راه‌پیمایی روز قدس، وحدت حول محور ولایت بر پایه‌ی اصول و ارزش‌های انقلاب، کمک مسلمانان به سیل‌زدگان پاکستان، تحقق مطالبات رهبری در خصوص حوزه‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، توجه شایسته به مساله عفاف و حجاب، همکاری میان دولت و مردم برای هدفمند کردن یارانه‌ها و فشارهای بین‌المللی بر ایران از نکات وارده در بیانیه خبرگان بود.

 

در غیاب منتقدان و سکوت دیگران بیانیه‌ی پایانی هشتمین دوره اجلاس مجلس خبرگان نه تنها به هیچیک از انتقادهای افکار عمومی پاسخ نگفت بلکه در راستای اطاعت و حمایت بیشتر از رهبر جمهوری اسلامی گفته شد: " خبرگان ملت مثل هميشه بيعت خود را با ولي امر مسلمين تجديد كرده و اعلام مي نمايد ولايت فقيه ستون فقرات نظام اسلامي بوده و مقام معظم رهبري حضرت آيه‌الله العظمي خامنه‌اي «مدظله العالي» با مديريت و تدبير شايسته خويش بعد از ارتحال امام راحل عظيم الشأن نشان دادند كه تنها شخصيتي هستند كه لباس رهبري امت بر قامت ايشان زيبنده است صراط مستقيم سعادت، پيروي راه ولايت فقيه است از فريب خوردگان و آنان كه خود را از بركات اين كشتي نجات محروم كرده‌اند مي خواهند هر چه زودتر به دامان ملت بازگردند و بدانند كه مقابله با ملت بزرگ ايران اسلامي، عاقبت مطلوبي نخواهد داشت".

 


 

ارسال به :