جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از شانزدهم تا بیستم شهریور ۸۸

 

بهشتی و الویری دستگیر شدند

 

با تغییر رئیس قوه قضائیه و برکناری سعید مرتضوی از دادستانی تهران، اگرچه برخورد با سبزها ادامه پیدا کرد، اما شیوه برخورد بتدریج به شکلی دیگر درآمد. دولت کودتا و نهادهای سرکوب، بتدریج از سرکوب خیابانی به سوی تهدید و جنگ روانی رفته و سعی کردند که با حذف نزدیکان موسوی و کروبی، آنان را متوقف کنند. همزمان، اسناد و مدارک کشتگان و افرادی که مورد تعرض قرار گرفته بودند، بسرقت رفت و بهشتی و الویری، یاران نزدیک به موسوی و کروبی دستگیر شدند. اما دولت وحشت بزرگتر را در پیش رو داشت، سبزها گفته بودند و کروبی تاکید کرده بود که روز قدس پاسخ حکومت را در خیابان خواهند داد.

 

احتمال تغییر روند برگزاری دادگاه بازداشتی‌ها

 

هفدهم شهریور، فرهاد تجری عضو کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی از احتمال تغییر روند برگزاری جلسه محاکمه بازداشتی‌های حوادث انتخاباتی خبر داد. وی گفت که در جلسه کمیته ویژه با عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، وی به طور ضمنی از شکل رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث اخیر از سوی دادگاه‌ها انتقاد کرد. این نماینده مجلس، انتقاد دادستان تهران را نشانه برخی تغییرات در روند برگزاری جلسات محاکمه بازداشتی‌های اخیر دانست. تجری گفت که اعضای کمیته ویژه از دادستان تهران خواستد برخی بازداشت‌شدگان که نیازی به ادامه بازداشت آنها نیست، آزاد شوند. فرهاد تجری روز گذشته نیز در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در خصوص اظهارات او در مورد نفوذ دشمن در نیرو‌های امنیتی و انتظامی از وی خواست که اسناد خود در این رابطه را ارائه کند. آقای تجری گفت که اگر احمدی‌نژاد اسنادی دارد که رويدادهای کهريزک " سناريوی دشمن بوده و عناصر وابسته به آشوبگران" در آن دست داشتند، بايد آن را ارائه کند.

 

نامه معرفی دو وزیر پس گرفته شد

 

هفدهم شهریور، محمود احمدی‌نژاد، نامه معرفی فاطمه آلیا و علی ذبیحی به مجلس به عنوان وزرای پیشنهادی آموزش و پروش و نیرو را پس گرفت. وب‌سایت الف متعلق به احمد توکلی نماینده مجلس، احتمال داده که " سوابق اجرایی و تحصیلی ضعیف، مخالفت تعدادی از مراجع و توصیه رهبر انقلاب به توجه به این نظرات و عدم معرفی مناسب برنامه وزرا" از دلایل این تصمیم احمدی‌نژاد باشد. این وب‌سایت همچنین نوشت که صبح امروز، نمایندگان، مخالفت خود با این دو وزیر پیشنهادی را با صدای بلند در صحن علنی مجلس اعلام کردند. اما ایرج ندیمی مشاور معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد، علت پس گرفته شدن این نامه را تعطیلی مجلس عنوان کرد.

 

حمله به کمیته پیگیری کروبی و موسوی

 

هفدهم شهریور، ماموران امنیتی با حمله به دفتر کمیته پیگیری زندانیان و آسیب‌دیدگان حوادث اخیر، کلیه اسناد و مدارک این کمیته را با خود بردند. علیرضا بهشتی، سخنگوی کمیته پیگیری زندانیان و آسیب دیدگان حوادث اخیر گفت که عصر دیروز ماموران با ورود به دفتر این کمیته، همه اسناد و مدارک آن را با خود بردند. وی افزود که قرار بود ماموران دادستانی برای طرح برخی پرسش‌ها و گفتگو با مسئولان این کمیته به این محل مراجعه کنند، اما پس از ورود، حکمی مبنی بر توقیف و انتقال مدارک ارائه کردند. به گفته او قرار است که کمیته در جلسه‌ای فوق‌العاده درباره ادامه فعالیت‌ها و پیگیری اتفاقی که روی داده است، تصمیم‌گیری کند.

 

محمد سروری نماینده مردم تهران در مجلس و سخنگوی کمیته ویژه مجلس نیز امروزاظهار داشت که این کمیته مشغول بررسی فهرستی از ۶۹ نفر از کشته‌ها است که از سوی ستاد پیگیری حوادث اخیر کروبی و موسوی ارائه شد. وی افزود در صورتی که نام پدر این افراد در اختیار این کمیته قرار داده شود، کارها زودتر انجام خواهد شد. وی گفت که کمیته ویژه شورای عالی امنیت ملی، آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها، بازداشتی‌ها و آزاد‌شدگان حوادث اخیر دارد، اما وی به علت نداشتن حضور ذهن نمی‌تواند این آمار را اعلام کند. سروری افزود که اعضای کمیته ویژه با زندانیان و آزادشدگان حوادث اخیر گفتگو می‌کنند تا از وضعیت آنها در زندان‌ها مطلع شوند.

 

برنامه سپاه برای برخورد با ناآرامی‌ها

 

هفدهم شهریور، آقای فضلی از فرماندهان سپاه پاسداران حوادث پس از انتخابات را فتنه‌ای دانسته که شبیه آن در تاریخ انقلاب وجود نداشته است. اظهارات این فرمانده سپاه در حالی ایراد ‌شد که مرتضى تمدن، استاندار تهران گفته بود: " ما فضا را کاملا عادى مى‌دانیم و هیچ نیازى به نیروهاى نظامى، امنیتى و انتظامى نمى‌بینیم."

 

مردم روز قدس را سیاسی نکنند

 

هفدهم شهریور، اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پلیس ایران از مردم خواست که مراسم روز قدس را به مسائل سیاسی آلوده نکنند، چرا که این روز " متعلق به فلسطین است و نباید از هدف اصلی‌اش" خارج شود. وی گفت: " کسانی که تلاش می‌کنند روز قدس را از هدف اصلی آن منحرف کنند، ماهیت خودشان را برای مردم افشا می‌کنند." معترضان به نتیجه انتخابات اعلام کرده‌اند که با شرکت در راهپیمایی روز قدس، باردیگر به وضعیت کنونی ایران اعتراض خواهند کرد. مهدی کروبی از هواداران خود خواست در راهپیمایی این روز شرکت کنند. در مقابل، آقای احمدی‌مقدم اطمینان داد که در این روز حادثه خاصی رخ نخواهد داد. وی افزود: " با توجه به برخی اطلاعیه‌های صادر شده، در روز جهانی قدس، حوادثی شبیه اواخر خرداد ماه در کشور تکرار نمی‌شود." احمدی‌مقدم از مردم ایران خواست که با شرکت در راهپیمایی روز قدس تنها علیه اسرائیل شعار بدهند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که پرونده بازداشتگاه کهریزک بدون هیچ ابهامی تکمیل و در اختیار قوه قضائیه گذاشته شده است. به گفته آقای احمدی‌مقدم، پلیس این اقدام را در راستای " پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و شفاف‌سازی" انجام داد. او همچنین افزود که در بازداشتگاه کهریزک، شکنجه و تجاوزی رخ نداده است.

 

دفتر کروبی و حزب اعتماد ملی پلمب شد

 

دفتر مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی از سوی ماموران دادستانی تهران پلمب شد. به گفته مهدی گرامی‌مقدم عصر امروز، ماموران دادستانی با حضور در دفتر مهدی کروبی تمامی اسناد و مدارک این دفتر را با خود tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/23785"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :