سه‌شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 24 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار یک جنبش، از ۲۱ تا ۲۳ شهریور ۱۳۸۸

 

دادستان جدید فیس بوک را عامل فتنه دانست

 

نگرانی اروپا از اعدام قریب‌الوقوع سه نوجوان

 

21 شهریور، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از اعدام قریب‌الوقوع بهنود شجاعی، رضا پاداشی و حسین حقی ابراز نگرانی کرد. این سه نفر، در سن زیر ۱۸ سال، مرتکب قتل شده و به اعدام محکوم شدند. سوئد به عنوان ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای که دهم سپتامبر منتشر کرد، از به اجرا گذاشته شدن حکم اعدام این سه نوجوان ابراز نگرانی کرد. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر نیز کاربرد مجازات اعدام در ایران را به عنوان بخشی از سیاست دولتی سرکوب با هدف ایجاد وحشت در میان مردم، محکوم کرد.

 

اعتراض به سفر احمدی‌نژاد به آمریکا

 

21 شهریور، ایرانیان خارج از کشور، اعلام کردند که در صورت شرکت محمود احمدی‌نژاد در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، تظاهرات گسترده ای برگزار خواهند کرد. حضور هر ساله احمدی‌نژاد در نیویورک، همواره با اعتراض گروهی از ایرانیان، طرفداران اسرائیل و فعالان حقوق بشر مواجه شد. پیش از سفر پنجم احمدی‌نژاد به نیویورک، گروهی از روشنفکران و کنشگران سیاسی ایرانی از مقام‌های سازمان ملل خواستند که به وی اجازه حضور در این سازمان را ندهند. این روشنفکران خواستار تشکیل پرونده جنایات جنگی برای احمدی‌نژاد و کسانی که در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات دست داشتند، شدند. در حال حاضر وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، فراخوان‌های متعددی در اعتراض به سفر احمدی‌نژاد به نیویورک منتشر کردند. آنها از ایرانیان مقیم خارج از کشور خواستند که با تجمع مقابل ساختمان سازمان ملل، مانع از سخنرانی احمدی‌نژاد شوند.

 

دستگیری هفت مامور بازداشتگاه کهریزک

 

21 شهریور، شکرالله بهرامی دادستان نظامی تهران، از بازداشت هفت مامور متخلف پلیس در رابطه با وقایع بازداشتگاه کهریزک خبر داد. وی گفت که در ارتباط با حوادث بازداشتگاه کهریزک، ۱۰۴ نفر به دادسرا احضار شدند. به گفته این مقام قضائی، ۹۰ نفر از احضارشدگان به طرح شکایت پرداخته و ۱۵ تن دیگر نیز به عنوان شاهد، مسائل خود را بازگو کردند. بهرامی در مورد نقش قضات در حوادث بازداشتگاه کهریزک گفت: " اتهام قضات در مرحله اول در دادسرای انتظامی قضات باید رسیدگی شود." وی گفت که تقاضای تحت تعقیب قرار گرفتن سه قاضی در حوادث پس از انتخابات ایران، در دست بررسی است و در صورتی که " پرونده این سه نفر قاضی متخلف، قابل تعقیب باشد، درخواست تعلیق می‌شود." وی نامی از این قضات نبرد، اما گفت که آنها در حال حاضر در مقام خود مشغول خدمت هستند. قاضی سعید مرتضوی اصلی ترین قاضی کهریزک یک هفته بعد از تغییر رئیس قوه قضائیه از قضاوت کنار گذاشته شد، اما توسط احمدی نژاد به کار گرفته شد.

 

واکنش سردار وحیدی به اظهارات گیتس

 

21 شهریور، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی، به اظهارات رابرت گیتس همتای آمریکایی خود مبنی بر تقویت توان نظامی اعراب مقابل ایران واکنش نشان داد. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با تلویزیون الجزیره از جهان عرب خواست که قابلیت‌های نظامی خود را تقویت کنند و همکاری دفاعی خود را با واشینگتن گسترش دهند. وحیدی گفت که آمریکا قصد دارد با القای استراتژی بازدارنده ضد ایران، توان و قدرت نظامی کشورهای منطقه را به طور کامل در اختیار گیرد. آقای وحیدی افزود که آمریکا می‌خواهد منابع کشور‌های منطقه را غارت کند که این سیاست در درازمدت، منافع مردم آمریکا را به خطر خواهد انداخت. وی به مقام‌های آمریکایی توصیه کرد که سعی نکنند فضای منطقه را نظامی کرده و با تغییر راهبرد غلط خود، اشتباهات گذشته را جبران کنند. سردار وحیدی گفت " آمریکا در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران، براساس اطلاعات غلط مرتکب قضاوت ناصحیح شده و بر همین اساس، راهبرد غلطی را طراحی کرده و در صدد القای آن به سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه و همسایه ایران است."

 

محمدرضا جلایی‌پور آزاد شد

 

21 شهریور، محمدرضا جلایی‌پور، مدیر و سخنگوی پویش موج سوم آزاد شد. جلایی‌پور در حوادث پس از انتخابات ایران بازداشت شد و ۵۰ روز را در سلول انفرادی و ۳۸ روز را در سلولی سه نفره به سر برد. گفته شد حکم آزادی وی حدود ۴۰ روز پیش صادر شد، اما با دستور سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران اجرای این حکم تا به امروز به تعویق افتاد. محمدرضا جلائی‌پور حائز رتبه اول در کنکور سراسری ۱۳۸۰ و نیز برنده مدال طلای المپیاد ادبی در مرحله کشوری بود و سپس از دانشجویان برجسته دانشگاه آکسفورد در رشته جامعه‌شناسی دین شد. حمیدرضا جلایی‌پور، پدر محمدرضا گفت: " فرزندم با اینکه به بازداشت انفرادی معترض است و هیچ اتهامی را هم نپذیرفته است، به لحاظ روانی و فیزیکی در وضعیت مطلوبی است و از رفتار کارشناسان پرونده ابراز رضایت می‌کند." وب‌سایت نوروز اعلام کرده که محمدرضا جلایی‌پور با تامین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

 

اسناد مهدی کروبی جعلی اعلام شد

 

21 شهریور، هیات سه نفره قضایی رسیدگی به حوادث پس از انتخابات، با جعلی خواندن مدارک مهدی کروبی مبنی بر تجاوز به برخی بازداشتی‌ها، خواستار برخورد عادلانه و قاطع با مروجان نشر اکاذیب شد. این هیات با انتشار نتیجه تحقیقات خود اعلام کرد که اسناد آقای کروبی مبنی بر تجاوز به برخی دختران و پسران بازداشتی، عاری از حقیقت بوده وکاملاً ساختگی و برای انحراف افکار عمومی تنظیم شده‌ است. آنان خطاب به صادق لاریجانی گفتند که کروبی در جلسه با آنها نتوانسته ادعاهای خود در مورد تجاوز‌ها را ثابت کند. در این گزارش به طور اختصار به نام برخی از افرادی که گفته شد در زندان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، اشاره شده و به نقل از آقای کروبی به تشریح ادعاهای آنها پرداخته شد. بنابراین گزارش، کروبی در دیدار با اعضای هیات سه نفره گفته است که اسنادی در رابطه با موضوع ترانه موسوی ندارد و او را نمی‌شناسد.

 

هیات سه نفره اعلام کرد که یکی از شاهدین کروبی مورد "القائات" قرار گرفته، یکی دیگر از شاهدین نه تنها مفقود نشده بود، بلکه به صورت مخفیانه با یکی از افراد مرتبط با کروبی در ارتباط قرار داشت. سومی هرگز در درگیری های خیابانی دستگیر نشده، و سپیده پورآقایی مشکل خانوادگی داشته است و اصلا ربطی به انتخابات ندارد. بخش هایی از گزارش هیات قوه قضائیه، در شماره امروز کیهان منتشر شد.

 

شکایت موسسه آثار آیت‌الله خمینی از کیهان

 

22 شهریور، موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی به اتهام نشر اکاذیب، فتنه‌انگیزی، تهمت و افترا از موسسه کیهان شکایت کرد. این موسسه در نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران، خواستار تحت تعقیب قرار گرفتن مسئولان روزنامه کیهان شد. روزنامه کیهان چندی پیش در سرمقاله‌ خود نوشت که گروهی فتنه‌گر به بیت آیت‌الله خمینی نفوذ کرده‌اند.

 

انتشار اخبار کروبی و موسوی ممنوع شد

 

22 شهریور، انتشار اخبار مربوط به مهدی کروبی و میرحسین موسوی در روزنامه‌ها به دستور شورای عالی امنیت ملی ممنوع اعلام شد. شورای عالی امنیت ملی به نشریات ایران ابلاغ کرد که اخبار مربوط به کروبی، موسوی و انتخابات ریاست جمهوری را منتشر نکنند. بدرالسادات مفیدی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و برخی از اعضای انجمن آزادی مطبوعات این خبر را تائید کردند. اعلام شد، بی‌توجهی به دستور شورای عالی امنیت ملی در شرایط مشابه، توقیف نشریه ای را در پی داشت.

 

امام جمعه موقت سنندج ترور شد

 

22 شهریور، ماموستا برهان عالی، امام جمعه موقت سنندج و بهاران، شب گذشته به ضرب گلوله چند فرد ناشناس کشته شد. چند فرد ناشناس با مراجعه به منزل ماموستا برهان عالی، با شلیک چند گلوله، وی را به قتل رساندند. وی یکی از روحانیون برجسته اهل سنت کردستان بود که در جریان انتخابات از نامزدی محمود احمدی‌نژاد حمایت می‌کرد. وی همچنین عضو شورای افتاء مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور بود. تعداد مهاجمان سه نفر اعلام شدند. فرماندار سنندج احتمال داد که برخی گروه‌های سلفی و ملحد در این ترور دست داشته‌اند.

 

شیرین نشاط برنده شیر نقره‌ای ونیز شد

 

22 شهریور، هیات داوران شصت و ششمین جشنواره بین‌المللی سینمایی ونیز، تندیس شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را به شیرین نشاط کارگردان فیلم "زنان بدون مردان" اهداء کرد. این فیلم بر پایه رمانی به همین نام از شهرنوش پارسی‌پور، ساخته شده است. شیرین نشاط این جایزه را به کوشندگان جنبش سبز در ایران تقدیم کرد. حنا مخملباف کارگردان فیلم " روزهای سبز" نیز به خاطر بیان هنری و شجاعانه وقایع سیاسی اجتماعی ایران معاصر، جایزه تندیس شجاعت را از جشنواره ونیز دریافت کرد. خانم مخملباف در هنگام دریافت جایزه گفت که این جایزه را به مردم شجاع ایران که در پی آزادی به خیابان‌ها آمدند، تقدیم می‌کند. به گفته حنا مخملباف، این فیلم گزارش بی‌واسطه‌ای است از آنچه ۷۰ میلیون ایرانی می‌خواهند؛ که چیزی جز دموکراسی نیست.

 

احتمال بروز برخی ناآرامی‌ها در تهران

 

22 شهریور، سردار علی فضلی فرمانده سپاه سیدالشهداء استان تهران از احتمال بروز برخی ناآرامی‌ها در تهران همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خبر داد. این فرمانده سپاه گفت که گروهی برای به تعطیلی کشاندن دانشگاه‌ها برنامه‌ای شش ماهه طراحی کرده‌اند. سردار فضلی نامی از این گروه نبرد، اما افزود که این گروه قصد دارد برنامه‌های خود را تا ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها ادامه دهند tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/24151"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :