جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار ۲۴ تا ۲۷ شهریور

 

سبزترین روز قدس برگزار شد

 

با نزدیک شدن روز قدس، مهدی کروبی، نیروهای جنبش سبز، موسوی و هاشمی و خاتمی و بسیاری از سازمان های حامی جنبش سبز از مردم خواستند در مراسم روز قدس شرکت کنند و شعارهای خودشان را در اعتراض به تقلب انتخاباتی دولت کودتا بدهند. این موضوع باعث شد تا نیروهای امنیتی و انتظامی به دستگیری های گسترده نیروهای جبهه مشارکت، حزب اعتماد ملی، اطرافیان موسوی و تعداد زیادی از فرزندان روحانیون و رهبران سیاسی مخالف بپردازند. از طرف دیگر فرمانده پلیس، سپاه، فرماندار تهران، رئیس قوه قضائیه، وزیر اطلاعات و رهبر کشور از مردم خواستند روز قدس را سیاسی نکنند، این در حالی بود که حکومت سی سال تلاش می کرد تا روز قدس همیشه سیاسی باشد. فشارها در تمام شهرها و بخصوص تهران و قم با شدت ادامه داشت.

 

در فضای مجازی و بخصوص فیس بوک و بالاترین و تویتر و وب سایت های معتبر سبز مانند جرس و نوروز و روزآنلاین دعوت از مردم برای راهپیمایی روز قدس منتشر شد. روز قدس برگزار شد. با تشکیل هسته اولیه در میدان هفت تیر، بتدریج تمام شهر به دست سبزها افتاد و جز جمعیتی که بزحمت به بیست درصد کل مردم حاضر در خیابان می رسید، بقیه خیابانهای تهران و بسیاری از شهرهای کشور دست سبزها بود. احمدی نژاد و احمد خاتمی سخنرانان روز قدس از پرداختن به مسائل پس از انتخابات خودداری کردند. در خیابان یک جوان به خاتمی با چاقو حمله ای ناموفق کرد و پلیس تعدادی از راهپیمایان را که تا ساعات پایانی عصر در خیابانها بودند، دستگیر کرد.

 

توضیح: با توجه به تفاوت روز شمسی و قمری و اینکه روز قدس در سال قمری، ماه رمضان برگزار می گردد، ترجیح دادیم روال روزشمار را تغییر ندهیم و به همین دلیل با وجود اینکه دو هفته قبل مراسم روز قدس امسال برگزار شد، اما سالگرد واقعی حادثه روز 27 شهریور است.

 

سه نوه آیت‌الله منتظری بازداشت شدند

 

24 شهریور، یک روز پس از انتشار پیام آیت‌الله حسینعلی منتظری به مراجع تقلید شیعه، ماموران دادگاه ویژه روحانیت، سه نوه وی را در قم دستگیر کردند. ماموران، با مراجعه به منزل احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری سه فرزند وی را بازداشت کردند. محمدمهدی منتظری (۲۲ ساله)، محمدعلی منتظری (۲۰ ساله) و محمدصادق منتظری (۱۸ ساله) سه نوه آقای منتظری هستند. ماموران پس از بازرسی منزل احمد منتظری، اسناد و مدارک مربوط به فرزندان وی را با خود بردند. احمد منتظری گفت که فرزندانش در ارتباط با تجمع مسالمت‌آمیز شب قدر مقابل خانه آیت‌الله یوسف صانعی بازداشت شدند. وی افزود که گمان نمی‌کند این موضوع ارتباطی با نامه پدرش به مراجع تقلید شیعه داشته باشد. یک روز بعد احمد منتظری از آزادی فرزند کوچکش محمدصادق منتظری خبر داد. ماموران منزل چند تن از طرفداران آیت‌الله منتظری را بازرسی کرده و خود افراد یا فرزندان آنها را بازداشت کردند. تلویزیون العربیه نیز گزارش کرد که فرزندان آیت‌الله حسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، فرزندان آیت‌الله ناظم از اعضای مجمع محققین و آقای احمدی نیز در همین رابطه بازداشت شدند. جرم همه این بچه‌ها که در رده‌های سنی ۲۰سال هستند حضور در تجمعی در مقابل بیت آ‌یت‌الله صانعی عنوان شد.

 

آزادی جواد امام؛ بازداشت فیاض زاهد

 

24 شهریور، جواد امام، عضو شورای سیاسی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی آزاد و فیاض زاهد، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی بازداشت شد. جواد امام با ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. یک روز قبل مجید نیری، عضو دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز آزاد شده بود. یک روز بعد، حسین نورانی‌نژاد عضو جبهه مشارکت و مهدی میردامادی فرزند دبیر کل این حزب بازداشت شدند. نورانی‌نژاد مسئول اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت و از مسئولین ستاد  موسوی بود. ماموران با حکم دادستانی وارد منزل مهدی میردامادی شده و پس از تفتیش محل سکونتش، وی را بازداشت کردند. زمان دستگیری وی نزدیک ساعت سه صبح به وقت تهران بود.

   

حمله مسلحانه به یک قاضی در سنندج

 

25 شهریور، حسن داوطلب، قاضی شعبه چهار دادیاری سنندج، مرکز استان کردستان از یک سوءقصد مسلحانه جان سالم به در برد. این قاضی به هنگام خروج از خانه خود مورد سوء‌قصد قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله، زخمی شده و به بیمارستان انتقال داده شد. مقام‌های بیمارستانی حال عمومی آقای داوطلب را رضایت‌بخش دانستند. هویت ضاربان و انگیزه این حمله مسلحانه مشخص نشده است. این دومین مورد از سوءقصد به جان قضات در سنندج طی چند روز اخیر است. قاضی کامیابی، دادستان دادسرای انقلاب استان کردستان نیز هفته گذشته از سوی چند فرد مسلح، هدف شلیک گلوله قرار گرفت و زخمی شد. علی‌اکبر گروسی رئیس دادگستری استان کردستان به وب‌سایت تابناک گفته که این اقدامات توسط گروه‌های مسلح تجزیه‌طلب و گروه‌های تندرو سلفی‌ صورت گرفته است. ماموستا برهان عالی، امام جمعه موقت سنندج و بهاران نیز ۲۱ شهریور به ضرب گلوله چند فرد ناشناس کشته شد.

 

روز قدس، ظلم و ستم را نفی کنید

 

25 شهریور، آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه از مردم ایران خواست که با شرکت در راهپیمایی روز قدس، پشتوانه معنوی محکمی در جهت نفی هر گونه ظلم و ستم و استضعاف ملت‌ها در هر کجای عالم ایجاد کنند. آقای صانعی روز قدس را روز تعیین سرنوشت ملت‌های مستضعف نامید.

 

محرومیت ۲۵ ساله هشت دانشجو از تحصیل

 

25 شهریور، دادگاهی در شهر بابل، برای هشت دانشجو در مجموع، احکامی شامل ۳۳ ماه حبس تعزیری، ۶۰ ماه حبس تعلیقی و ۲۵ سال محرومیت از تحصیل صادر کرد. این افراد همگی از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل هستند که خبرنامه امیرکبیر امروز خبر محکومیت آنها را منتشر کرد. سیف‌الله مجتهد‌زاده وکیل این دانشجویان در گفتگو با خبرنامه امیرکبیر، احکام موکلان خود را سنگین و ناعادلانه دانست. به گفته آقای مجتهدزاده، دادگاه برای برخی از موکلان وی، بر مبنای اتهاماتی که هرگز در دادگاه مطرح نشد، حکم صادر کرده است.

 

این وکیل دادگستری گفت که دادگاه برای ایمان صدیقی، نیما نحوی و محسن برزگر، به اتهام داشتن رابطه با اعضای سازمان مجاهدین خلق حکم صادر کرد که این اتهام هرگز در دادگاه آنها مطرح نشده بود. مجتهدزاده در واکنش به محرومیت این دانشجویان از تحصیل اعلام کرد که محروم کردن دانشجویان از تحصیل در حیطه اختیارات دادگاه نیست و کمیته انضباطی دانشگاه باید در این مورد تصمیم‌گیری کند. دو دانشجوی دیگر به نام‌های سیاوش سلیمی‌نژاد و علی تقی‌پور نیز به ۱۰ ماه حبس تعلیقی به مدت پنج سال و پنج سال محرومیت از تحصیل در این دانشگاه محکوم شدند. حسام باقری، حمیدرضا جهان‌تیغ و سعید حسین پور نیز هر یک به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

 

ادوار تحکیم: کیفرخواست سند افتخار است

 

25 شهریور، ادوار تحکیم وحدت با انتشار بیانیه‌‌ای، اتهام‌های مطرح شده علیه این سازمان در کیفرخواست دادستانی تهران را سند افتخار این تشکل دانشجویی عنوان کرد.

ارسال به :