چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 25 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز ۲۸ تا ۳۱ شهریور ۸۸

 

جهان علیه دولت کودتا

 

وقتی مسوولان دولتی شعارهای روز قدس با فریاد از مردم خواستند شعار " مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل" بدهند، مردم شعار " مرگ بر روسیه" دادند. شاید به همین دلیل بود که روسیه یک روز بعد اظهارات احمدی نژاد علیه اسرائیل را در کنار رهبران فرانسه، انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا محکوم کرد. از سوی دیگر امواج حضور میلیونی مردم در راهپیمایی روز قدس، تا چند روز بعد در همه جهان اثرگذار شد. دولت ایران با فیلترینگ اینترنت راههای ارسال تصاویر را بست، اما علیرغم این امر، هزاران عکس و ویدئوی مربوط به روز قدس در جهان منتشر شد. دستگیری فرزندان مخالفان سیاسی ادامه یافت و این موضوع باعث اعتراض شاعران در ایران و سازمانهای مختلف در جهان شد. محمود احمدی نژاد مشائی را به عنوان رئیس دفترش منصوب کرد و سفر خود را به نیویورک با تعداد زیادی از اعضای دولت کودتا آغاز کرد، این در حالی بود که کاخ سفید گفت دیداری میان اوباما و احمدی نژاد صورت نمی گیرد و در نیویورک هزاران ایرانی منتظر بودند تا علیه احمدی نژاد اعتراض کنند.

 

روسیه هم سخنان احمدی‌نژاد را محکوم کرد

 

28 شهریور، بریتانیا، آلمان، فرانسه، سوئیس و آمریکا سخنان روز گذشته محمود احمدی‌نژاد در انکار هولوکاست را شدیدا محکوم کردند. روز گذشته محمود احمدی‌نژاد در سخنان نماز روز قدس ، بار دیگر به انکار هولوکاست پرداخت و آن را افسانه‌ای دروغین خواند که تنها برای زمینه‌سازی ایجاد دولت اسرائیل خلق شده است. وزیر خارجه بریتانیا ساعتی پس از سخنرانی احمدی‌نژاد، این سخنان را محکوم کرد و این نوع سخن راندن را شایسته رهبران کشوری با سابقه تمدن و فرهنگی باستانی ندانست. وزیر خارجه آلمان نیز، یهودی ستیزی آشکاری که در کلام احمدی‌نژاد بروز یافته است را شدیدا محکوم کرد و خواستار محکومیت همگانی آن شد. همچنین وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای سخنان احمدی‌نژاد را تاسف‌بار و انزجار برانگیز خواند.

 

در آمریکا نیز سخنان احمدی نژاد با محکومیت دولت اوباما روبرو شد و رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید گفت: " اشاعه چنین دروغ‌های نفرت برانگیزی به انزوای بیشتر دولت ایران در جامعه جهانی خواهد انجامید." وزارت خارجه سوئیس نیز با انتشار بیانیه‌ای با محکومیت سخنان رئیس جمهور از لحن خصمانه آن در برابر یهودیان به شدت انتقاد کرد. احمدی‌نژاد در سخنرانی دیروز خود گفته بود که اگر قرار باشد به دلیل افسانه مظلومیت یهودیان در جنگ جهانی دوم، فلسطین را به آنها بدهند، مالکیت سرزمین آمریکا را هم باید به سرخپوستان بازگردانند. این سخنان در حالی ایراد می‌شد که دهها هزار نفر از مردم تهران در اطراف محل برگزاری نماز جمعه شعارهایی در مخالفت با دولت سر می‌دادند و از جمله مخالفت خود را با سیاست خارجی دولت ابراز می‌داشتند.

 

یک روز بعد، آندره ی نسترنکو، سخنگوی وزارتخارجه روسیه، اظهارات احمدی نژاد را " کاملا غیرقابل قبول" دانست و گفت " چنین اظهاراتی هر کجا که مطرح‌ شود، برخلاف حقیقت است." به گفته نسترنکو، " تلاش برای بازنویسی تاریخ همزمان با هفتادمین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم، اهانت به قربانیان و مبارزان با فاشیسم است." وی به احمدی‌نژاد هشدار داد که طرح چنین اظهاراتی، به مذاکرات جهانی درباره ایران کمک نخواهد کرد. همچنین، روز سی شهریور، اتحادیه اروپا اظهارات محمود احمدی‌نژاد در روز قدس درباره هولوکاست را محکوم کرد. سوئد رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای، انکار هولوکاست از سوی احمدی‌نژاد و " زیرسئوال بردن حق موجودیت اسرائیل" را تقبیح کرد.

 

آغاز دور جدید محدویت‌های اینترنتی در ایران

 

28 شهریور، ایران دور جدیدی از محدودیت‌ها را برای کاربران اینترنت در داخل کشور به اجرا گذاشت. این محدودیت‌ها ساعاتی پس از آغاز راهپیمایی معترضان به نتیجه انتخابات در تهران و شهرستان‌ها اعمال شد و همزمان، سرعت اینترنت به حداقل ممکن کاهش یافت. دامنه این محدودیت‌ها که پیش‌تر شبکه‌های اجتماعی " فیس‌بوک" و " تویتر" را در برمی گرفت، از روز گذشته سرویس‌های " جی‌میل" و " یاهو" را نیز تحت پوشش قرار داد. عصر دیروز همچنین سرویس ارسال پیام کوتاه (SMS) در تهران قطع شد ‌و برقراری ارتباط با بسیاری از مشترکان تلفن همراه در مناطق مرکزی شهر غیر ممکن شد. دولت ایران هیچ توضیحی درباره اعمال این محدودیت‌های اینترنتی ارائه نکرد، اما به نظر می‌رسد این اقدام به خاطر محدود کردن اطلاع‌رسانی از حضور معترضان در روز قدس صورت گرفته باشد. ده‌ها ویدئو و صدها عکسی که توسط شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی تهیه شده بود، با وجود این محدودیت‌ها به سرعت در رسانه‌های جهان منتشر شد.

 

پلیس معترضان روزقدس را اندک خواند

 

28 شهریور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی نیروی انتظامی تهران، شمار تظاهرات کنندگان مخالف دولت در روز گذشته را اندک خواند و از بازداشت تعدادی از آنها خبر داد. سرهنگ مهدی احمدی درباره تظاهرات روز گذشته در تهران گفت که شمار اندکی از مسیر هفت تیر به سمت میدان ولی عصر، " شعارهای خارج از موضوع راهپیمایی روز قدس" سر دادند. وی گفت " پلیس با آنها برخوردی نداشت تا اینکه از این میان، گروهی درصدد اخلالگری و آسیب رساندن به اموال عمومی برآمدند و در نتیجه پلیس پیش از آنکه موتورسیکلت‌ها را آتش بزنند یا به اموال عمومی آسیب برسانند، آنها را بازداشت کرد." بهانه آتش زدن متورسیکلت و اتومبیل همیشه به وسیله پلیس ایران برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز بکار می رود. پلیس ایران در حالی جمعیت معترضان روز قدس را اندک خواند که خبرگزاری‌های بین‌المللی موجود در ایران از حضور صدها هزار نفر از مخالفان در راهپیمایی روز گذشته خبر داده بودند. سردار قنبری، یکی از فرماندهان سپاه، چند روز بعد تعداد سبزهای معترض روز قدش را سه میلیون نفر اعلام کرد.  

 

آمریکا: اوباما و احمدی‌نژاد دیدار نمی‌کنند

 

28 شهریور، سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که به نظر نمی‌رسد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، ملاقاتی میان باراک اوباما و محمود احمدی‌نژاد صورت بگیرد.

 

بازداشت دو عضو جوان جبهه مشارکت

 

28 شهریور، حسین نعیمی‌پور و مهدی شیرزاد دو عضو جبهه مشارکت، شب گذشته از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت شدند. حسین نعیمی‌پور، فرزند محمد نعیمی‌پور مدیر مسئول روزنامه توقیف‌ شده " یاس نو"  است که پس از تفتیش منزلش، دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شد. مهدی شیرزاد نیز فرزند احمد شیرزاد عضو شورای مرکزی مشارکت است که شب گذشته بازداشت شد. ماموران امنیتی ایران، طی ۱۰ روز گذشته فرزندان برخی مراجع تقلید و اعضای جبهه مشارکت را بازداشت کرده‌اند. مهدی موسوی‌نژاد، برادر همسر محمد علی ابطحی و مهدی محمودیان روزنامه‌نگار و عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت بازداشت شدند.

 

در همین حال، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه‌ای، از " تشدید سرکوب" وب‌نگاران و اعمال محدودیت‌های گسترده برای کاربران اینترنت در ایران اظهار نگرانی کرد و به بازداشت علی پیرحسینلو و همسرش فاطمه ستوده اعتراض کرد. گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود اعلام کردند " تقریبا همه سایت‌های اطلاع‌رسانی" در ایران مورد حمله قرار گرفته و یا مسدود شده‌اند. گزارشگران بدون مرز همچنین نگرانی خود از وضعیت بازداشت محمد پورعبدالله دانشجوی وبلاگ‌نویس را اعلام کرده است.

 

مشایی سرپرست نهاد ریاست جمهوری شد

 

28 شهریور، محمود احمدی‌نژاد در حکمی اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرد. احمدی‌نژاد در حکمی که امروز در رسانه‌ها منتشر شد، خطاب به رحیم‌مشایی نوشته است: " نظر به اهمیت امور مربوط به نهاد ریاست جمهوری و اعتمادی که به شما دارم، جنابعالی را با حفظ سمت به سرپرستی نهاد منصوب می‌نمایم."

 

هشدار نسبت به عواقب انقلاب فرهنگی

 

28 شهریور، گروهی از استادان و مدیران دانشگاه‌های جهان می‌گویند که نگران " وضعیت وخیم" دانشگاه‌های ایران هستند. به گفته آنها شواهد نشان می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی در تدارک سرکوب گسترده دانشگاهیان ایران هستند. در اطلاعیه این استادان دانشگاه‌های جهان که در برخی وب‌سایت‌ها منتشر شد، آمد که مقام‌های ایران قصد دارند آزادی‌های آکادمیک را بیشتر از گذشته زیر پا گذارند.

 

یرواند آبراهامیان، ژانت آفاری، هاله افشار، رامین جهانبگلو، احمد کریمی حکاک، مهرزاد بروجردی، فرزانه میلانی، کوین ب. اندرسون و هارون برمن از امضاکنندگان این بیانیه بودند. استادان دانشگاه جهان از این اقدام مقام‌های ایران به عنوان " انقلاب فرهنگی جدید" یاد کرده و هشدار داده‌اند که وقوع آن عواقب فاجعه‌باری به همراه خواهد داشت. تهی شدن دانشگاه‌های ایران از استاندارد‌های آکادمیک و فعالیت‌های علمی، از دیگر عواقب وقوع انقلاب فرهنگی جدید است که استادان دانشگاه‌های جهان نسبت به آن هشدار داده‌اند.

ارسال به :