پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اعمال محدودیت های تازه برای مراجع تقلید ایران
جرس: برای نخستین بار در ایران پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی چند تن از مراجع تقلید فیلتر شده است. پس از گذشت بیش از سی سال از انقلاب اسلامی که سردمدار آن یک مرجع تقلید بود، در یک سال گذشته مراجع تقلید و روحانیون دیگر آن مصونیت سابق را در ایران  ندارند. مراجعی که حتی در زمان رژیم گذشته بر ایران هم جایگاه و شان آنها توسط حکومت حفظ می شد، حالا پس از گذشت سی و دو سال از استقرار حکومت اسلامی دچار محدودیت ها و بی احترامی هایی هستند که یا مستقیما توسط دولت صورت می گیرد و یا دولت کاری برای متوقف کردن آنها نمی کند.  


حمله به بیوت ، دفاتر و مساجد مرتبط به مراجع تقلید ، برگزاری تجمع در برابر منازل آنها و حالا به طور رسمی بستن سایت اطلاع رسانی برخی از این مراجع نمونه ای از هتک حرمتی است که در یکسال اخیر بر روحانیون ایران رفته است.

 

اعتراض به شرایط موجود تنها اتهامی است که این روحانیون دارند. اعتراضی که به شکل سنتی روحانیون ایران در محافل و مجالس سخنرانی خود سالیان سال  داشته اند.

 

این اعتراض ها اگر در حکومت های پیشین تنها  منجر به تعطیل شدن کلاس درس آنها می شد، حالا تاوانی سنگینتر برایشان  به دنبال دارد.

 

 

 

در آستانه شهادت امام ششم شیعیان سایت اینترنتی آیت الله بیات زنجانی مسدود شد. دفتر آیت الله اسدالله بیات زنجانی  با صدور اطلاعیه ای خبر داد که این سایت از روز یکشنبه یازده مهر ماه  مسدود و دسترسی کاربران داخل ایران به آن قطع شده است.

 

در این اطلاعیه به صراحت دولت دهم مسوول بسته شدن این سایت معرفی شده  و در بخشی از بیانیه آمده است که " این اقدام به عاملیت دولتی انجام شده است که مدعی مهرورزی با خلق خداست و اخیرا هم به منشور مدارا و رواداری کورش افتخار می کند."

 

دفتر آیت الله بیات زنجانی افزوده است که در عصر اطلاعات، کسی نمی تواند مانع آگاهی مردم و دستیابی عمومی به معارف اسلامی شود و هشدار داده است که "بی تردید این قبیل اقدامات هم نتیجه معکوس برای آمران آن به بار خواهد آورد."

 

 

 

اتهام آیت الله بیات زنجانی این بود که از روزهای نخست آغاز نا آرامی ها ی بعد از انتخابات در ایران نسبت به رفتار دولت با مردم اعتراض کرد.

 

او جزو روحانیونی بود که به صراحت اعتراض خود را از کشتار مردم در خیابان ها اعلام کرد.

 

آیت الله بیات زنجانی جزو مراجع تقلیدی بود که مشروعیت دولت آقای احمدی نژاد  را نپذیرفت.

 

 

 

آیت الله یوسف صانعی هم که از مراجع تقلید منتقد به دولت است و در یکسال گذشته از هر جهت مود فشار دولت قرار گرفته است از قاعده مسدود شدن پایگاه اطلاع رسانی اش مصون نماند.

 

دفتر آیت الله صانعی هم اطلاعیه ای را پیرامون مسدود شدن دسترسی کاربران ایران به این سایت منتشر کرده و گفته است که علیرغم فیلتر شدن این سایت، دفتر این مرجع تقلید همچنان آماده پاسخگویی به کاربران است.

 

این اطلاعیه تاکید کرده است دفتر آیت الله صانعی "همچنان به فعالیت های شرعی خود در همه ابعاد عبادی، سیاسی، مبارزه فرهنگی با ظلم و ظالمان و آگاهی دادن به جامعه به عواقب تضییع حقوق مردم، تا رسیدن همگان به قسط و حقوقشان" ادامه می دهد.

 

دفتر آیت الله صانعی اقدام به مسدود کردن این سایت را نشانه عدم رعایت آزادی بیان دانسته و افزوده است که محدودیت در اطلاع رسانی "این پایگاه و سایر رسانه های مکتوب و اینترنتی، معیار و محک مناسبی در جهت سنجش آزادی بیان است."

 

 

 

آیت الله صانعی در یکسال گذشته بارها مورد هتک حرمت دولتیان قرار گرفت. او که در جلسات سخنرانی اش به کرات اعمال حکومت و رفتار با مردم را مورد اعتراض قرار داده بود بر سر جانبداری اش بر  حقوق مردم آنقدر ماند که گروهی تصمیمی گرفتند او را از مرجعیت خارج کنند.

 

دفتر آیت الله صانعی در قم مورد حمله لباس شخصی ها قرار گرفت و بارها در برابر منزلش تجمعات توهین آمیز برگزار شد .

 

با اینکه دو نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران در اظهارات جداگانه ای حمله به دفاتر مراجع تقلید منتقد در قم را به هوادارن دولت نسبت دادند و خواهان شناسایی و دستگیری عوامل این حمله ها شدند اما در عمل هیچ مرجعی این حملات و هتک حرمت ها را پی گیری نکرد .

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله دستغیب هم که از دیگر مراجع تقلید معترض و عضو مجلس خبرگان رهبری است مسدود شده است.

 

آیت الله دستغیب در سخنرانی خود در مسجد قبا در شیراز، مسدود شدن سایت اینترنتی دفتر خود را اعلام کرده و گفته بود که هدف از راه اندازی این سایت، پاسخگویی به سئوالات شرعی مردم بوده است.

 

به نظر می رسد که این پاسخی است از سوی حکومت  برای آیت الله دستغیب که در هفته های گذشته مصرانه خواهان این بود که مجلس خبرگان رهبری به وظیفه اصلی خود که رصد کردن عملکرد رهبر است عمل بکند.

 
دولت ساکت 

 

هر چند که هنوز هیچ نهاد حکومتی مسئولیت مسدود کردن پایگاه های اطلاع رسانی مراجع تقلید را برعهده نگرفته و هیچ مقام دولتی در این مورد اظهار نظری نکرده است اما پیش از این، سایت اطلاع رسانی تابناک با انتشار خبر فیلتر شدن سایت های آیت الله صانعی و آیت الله بیات زنجانی، نوشته بود که وزارت ارشاد قبلا در مورد حذف برخی محتواهای سایت به دفتر آیت الله بیات زنجانی تذکر داده بود.

 

میر حسین موسوی که از خرداد ماه سال گذشته و در مناظره با محمود احمدی نژاد نشان داد  یکی از مهمترین دغدغه هایش حرمت شکنی ها نسبت به روحانیت بوده است، در این یکسال گذشته بارها در برابر این هتک حرمت ها به آمران آنها تذکر داده است.

 

حرمت مراجع تقلیدی که در ایران به شکل سنتی همواره دولت ها مشروعیت خود را از آنها می گرفتند حالا در حال فرو ریختن است.

 

پیش بینی میر حسین موسوی آخرین نخست وزیر ایران این است که : " آمران و عاملان این اقدام  خطرناک بدانند که حمله به مراجع و هتک حرمت و زیر فشار قرار دادن آنها تنها مشروعیت نظام را از بین می برد."

 

 

 

 

به سوالات شرعی پاسخ می دادیم

تاوان سنگین یک معترض

به راه خود ادامه می دهیم

به جرم  عدم رسمیت احمدی نژاد

این اقدام دولتی است

ارسال به :