چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 25 Apr 2018
08 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز اول تا سوم مهر ۸۸

 

نیویورک سبز شد، صندلی ها خالی

 

آذر منصوری عضو مشارکت بازداشت شد

 

یک مهر، آذر منصوری، معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت در ورامین بازداشت شد. بازداشت وی در دوشنبه شب، ۳۰ شهریور هنگام بازگشت از منزل خواهرش، صورت گرفت. ماموران پس از بازداشت آذر منصوری، خانه‌اش را بازرسی کرده و برخی اسناد و مدارک وی را با خود بردند. دستگیری رهبران جبهه مشارکت که حامیان میرحسین موسوی در انتخابات بودند، از همان شب انتخابات آغاز شد و تا شهریورماه اکثریت رهبران این جبهه در زندان بودند.

 

اسرائیل: رژیم ایران ضعیف شده است

 

اول مهر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، رژیم ایران را ضعیف‌تر از تصور دانست و از جامعه بین‌الملل خواست فشار بیشتری به ایران بخاطر فعالیت‌های اتمی‌اش وارد کند. نتانیاهو گفت که جامعه بین‌الملل باید متوجه باشد که به خاطر ضعیف شدن ایران، حالا زمان مناسبی برای اعمال شیوه‌های مختلف فشار بر تهران است. وی در گفتگو با سی‌ان‌ان اظهار داشت که رژیم ایران در حال حاضر ضعیف‌تر از حدی است که دیگران تصور می‌کنند و حتی از حمایت مردم خودش نیز برخوردار نیست. نخست وزیر اسرائیل، ایران را در برابر فشارهای جهانی آسیب‌پذیر دانست و گفت که اقتصاد جمهوری اسلامی دچار آسیب شده و حالا زمان افزایش فشارهاست. نتانیاهو در افزود که مردم ایران به خاطر تقلبی که در انتخابات رخ داد، از حاکمانشان متنفرند.

 

منتظری: اعترافات متهم علیه خود معتبر نیست

 

یک مهر، آیت‌الله حسینعلی منتظری در پاسخ به نامه میرحسین موسوی نوشت که اعترافات متهم، علیه خودش معتبر و مسموع نیست. این اظهارنظر چند روز پس از آنکه آیت‌الله علی خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید فطر، اعترافات برخی معترضان به نتیجه انتخابات را قانونی و شرعی دانست، منتشر شد. آقای منتظری اعترافات پی در پی متهم از طریق مصاحبه و میزگرد را مشمول همین حکم دانست. او می‌نویسد که اعتراف گیرندگان " مدعی و طرف دعوای" متهمان هستند و بنابراین این اعترافات " نزد هیچ عقل سلیمی" اعتبار حقوقی و قضایی ندارد. آیت‌الله منتظری در بخش دیگری از پاسخ خود، راه اصلاح نظام برای حفظ آن را بسیار دشوار توصیف کرد و نوشت که حکومت با شیوه‌هایی که هم‌اکنون آن را گرفتار عدم مشروعیت کرده است، دوام نخواهد آورد. او نوشت که " حکومتى که در آن اقشار‏ ‏وسیعى از مردم و نخبگان، ناراضى و در فشار باشند، قابل دوام نیست." آقای منتظری در نامه خود نوشت که میرحسین موسوی در حد توان از حقوق تضییع شده مردم در انتخابات دفاع کرده است که از او تشکر و قدردانی کرد.

 

رونویسی وزیرعلوم از یک مقاله علمی

 <

ارسال به :