جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار جنبش سبز، از یازدهم تا چهاردهم مهر ۸۸
روزشمار جنبش سبز، از یازدهم تا چهاردهم مهر ۸۸

 

خامنه ای: سرنوشت زورگویان سقوط است

 

در حالی که پس از گذشت ده روز از بازگشایی دانشگاهها، بیست نفر از اعضای اصلی دفتر تحکیم وحدت در پارک جمشیدیه جمع شده بودند، تا در مورد فعالیت های خود در سال جدید تصمیم بگیرند، نیروهای امنیتی همه آنها را دستگیر کرده و یک روز بعد، دو نفر از آنان را زندانی کرده و بقیه را آزاد کردند. این اقدام مورد اعتراض دفتر تحکیم و 450 نفر از فعالان زن قرار گرفت. سپاه پاسداران که در ماههای گذشته بارها مردم را سرکوب کرده بود، با بسیج ادغام شد و سرتیپ عراقی اعلام کرد که ورود سپاه به خیابان با درخواست پلیس بوده و در درگیری سپاه با مردم نه تنها هیچ کس کشته نشده، بلکه مخالفان ساعتها نیروهای بسیج را کتک می زدند و کسانی هم که کشته شدند، توسط اغتشاشگران بقتل رسیدند. وی گفت اکثر کسانی که نام شان به عنوان مقتول توسط موسوی اعلام شده، زنده اند. سعید مرتضوی نیز که یک سال بعد به عنوان عامل اصلی جنایات کهریزک شناخته شد، گفت که کهریزک در حوزه استحفاظی او نبوده و او جز خدمت کاری نکرده است. اما بشنوید از جواد لاریجانی که در دانشگاه تهران اعلام کرد که آیت الله خامنه ای لنگر دموکراسی در ایران است. این اظهار نظر که در جمع دانشجویان ایراد شده بود، آنچنان توهین آمیز بود که دانشجویان او را هو کردند و جلسه را ترک گفتند. سه روزنامه توقیف شده و آیت الله خامنه ای گفت " سرنوشت زورگویان سقوط است." این جمله از معدود حقایق بیان شده توسط رهبر حکومت در سال گذشته بود.

 

بسیج و نیروی زمینی سپاه ادغام می‌شوند

 

11 مهر، سپاه پاسداران اعلام کرد، با ادغام سپاه و بسیج، نیروی جدیدی به نام " نیروی مقاومت زمینی سپاه پاسداران" تشکیل می شود. سپاه دلیل این کار را هماهنگی بیشتر عنوان کرد. محمدعلی جعفری فرمانده سپاه، هدف از این ادغام را در " برخورد با تهدیدهای داخلی" عنوان کرده بود. سپاه گفته بود با این کار می خواهد توان رزمی سپاه را تقویت کند. بعد از اعتراضات گسترده مردم به تقلب انتخاباتی و شکل گیری جنبش سبز، سپاه و بسیج کلیه نیروهای خود را برای سرکوب جنبش متمرکز کردند.

 

آزادی بیشتر اعضای دفتر تحکیم وحدت

 

11 مهر، پانزده نفر از هفده عضو شورای مرکزی و شورای تهران دفتر تحکیم وحدت که روز گذشته از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شده بودند، امروز آزاد شدند. این افراد قصد داشتند در پارک جمشیدیه تهران دور هم جمع شده و درباره فعالیت‌های این دفتر در سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها گفتگو کنند. این افراد با اتهام " قصد برپایی تجمع غیرقانونی" بازداشت شدند. خبرنامه امیرکبیر اعلام کرد که عزت تربتی و امین احمدیان هنوز آزاد نشدند. مهدی عربشاهی، میلاد اسدی و فرید هاشمی از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و نسیم سرابندی دبیر کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت از جمله دانشجویانی بودند که همراه سایر دانشجویان بازداشتی آزاد شدند. دفتر تحکیم وحدت شب گذشته در واکنش به دستگیری اعضای خود با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده بود که " عدم آزادسازی فوری تمامی این فعالان دانشجویی ،توام با پذیرش کلیه عواقب غیرقابل پیش‌بینی آن خواهد بود." این جریان دانشجویی در بیانیه خود آورد که " اقدامات کور و شتابزده‌ای از این دست، نه تنها کمکی به آرامش فضای دانشگاه‌ها نخواهد کرد، بلکه به مثابه انداختن جرقه‌ای در انبارهای باروت خواهد بود."

 

در همین حال، گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه‌ای که 450 امضا داشت، از جنبش دانشجویی حمایت کردند. آنان اعلام کردند که به فضای اختناقی که حرکت‌های مسالمت‌جویانه را تحت عنوان مقابله با انقلاب مخملی با خشن‌ترین شیوه‌ها سرکوب می‌کند، اعتراض دارند. فعالان حقوق زنان اعلام کردند که از جنبش گسترده دموکراسی‌خواهی در ایران حمایت می‌کنند و به گسترش فضای پادگانی و نظامی در فضاهای شهری و دانشگاهی اعتراض دارند. این بیانیه هشدار داد که " هرگونه تشدید فضای سرکوب در دانشگاه‌ها اتحاد دیگر جنبش‌های مدنی را تقویت خواهد کرد و جنبش زنان نیز همگام با گروه‌های دیگر جامعه به حمایت از جنبش دانشجویی برخواهد خاست."

 

ممنوعیت خروج سه روزنامه‌نگار از ایران

 

11 مهر، پاسپورت سه روزنامه‌نگار از سوی ماموران امنیتی در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی توقیف شد. فرزانه روستایی، بدرالسادات مفیدی دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و زهرا ابراهیمی خبرنگار ارشد روزنامه همشهری، سه روزنامه‌نگاری بودند که پاسپورت آنها توقیف و ممنوع‌الخروج شدند. خانم مفیدی با تائید این خبر گفت که " دور جدیدی از برخورد با روزنامه‌نگاران آغاز شده است."

 

احمدی‌نژاد: رسانه‌ها ابزار براندازی شده‌اند

 

11 مهر، محمود احمدی‌نژاد گفت که رسانه‌ها به ابزار اصلی جریان‌های برانداز در نظام‌های مستقل دنیا تبدیل شده‌اند. وی در سومین مجمع عمومی اتحادیه‌ رادیو تلویزیون‌های اسلامی گفت که جریان اطلاع‌رسانی آزاد که از سوی کشور‌های غربی مطرح می‌شود، دروغی بیش نیست. او افزود که زرادخانه‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیک، یک طرح فریب است و در حال حاضر زرادخانه اصلی جبهه‌ استکبار، زرادخانه رسانه‌ای است. احمدی‌نژاد رسانه‌های کشور‌های غربی را به دروغ‌سازی متهم کرد و گفت: " تمام رسانه‌های استکباری، مو به مو سیاست‌های دولت‌های استکباری خود را دنبال می‌کنند." او گفت که شعار آزادی اطلاع‌رسانی که کشورهای مدعی دموکراسی سر می‌دهند، " دروغ است؛ دروغی بزرگ." احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنرانی‌ خود، به سئولات مطرح شده از وی در نیویورک اشاره کرد و گفت که تمام این رسانه‌ها چهار تا بیشتر سئوال نداشتند. آقای احمدی‌نژاد عملکرد رسانه‌ها در موضوع هولوکاست و مسائل ونزوئلا را مهمترین مصادیق در غیرمستقل بودن رسانه‌ها برشمرد و گفت: " در کشور ما یک نفر به هر دلیلی پایش به زندان باز شود، می‌بینیم چه غوغاهایی می‌کنند و چه اشک‌ها و گریه‌هایی راه می‌اندازند."

 

مهدی میردامادی آزاد شد

 

12 مهر، مهدی میردامادی، فرزند دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی از زندان آزاد شد. آقای میردامادی، شهریور ماه از سوی ماموران دادستانی بازداشت و تا روز گذشته در زندان به سر می‌برد. خانواده میردامادی، حال عمومی فرزندشان را خوب توصیف کردند.

 

سپاه: کسی کشته نشده، همه زنده اند

 

12 مهر، سرتیپ عبدالله عراقی، فرمانده سپاه تهران بزرگ گفت که در حوادث اخیر، سپاه به درخواست پلیس وارد عرصه شد. به گفته آقای عراقی، سپاه پاسداران روز ۲۳ خرداد به درخواست پلیس وارد عرصه شد و از ۲۵ خرداد ماه تا ۲۵ مرداد نیز مسئولیت برخورد با ناآرامی‌ها را بر عهده داشت. عراقی افزود که راهپیمایی‌های معترضان به نتیجه انتخابات در سه ماه گذشته از طریق فضای مجازی سازماندهی می‌شد. این فرمانده سپاه تهران گفت که برخلاف آنچه که رسانه‌های خارجی اعلام کرده‌اند، نیروهای بسیج در درگیری‌های مسجد لولاگر، نه ‌تنها به سوی مردم شلیک نکردند، بلکه " بیش از دو ساعت در حال کتک خوردن از اغتشاشگران بودند." او اظهار داشت که در این درگیری‌ها " اغتشاش‌گران به اسم بسیج، پلیس و وزارت اطلاعات به سوی مردم شلیک کردند." آقای عراقی همچنین گفت که ۲۵ خرداد ماه در حوزه ‪ ۱۱۷‬بسیج در خیابان محمدعلی جناح نیز نیرو‌های بسیج تنها به یک نفر که قصد حمله به اسلحه‌خانه این پایگاه را داشت، شلیک کردند. عراقی افزود که بسیاری از افرادی که میرحسین موسوی می‌گوید در جریان اعتراضات کشته شده‌اند، " در داخل یا خارج کشور به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند."

 

آیت‌الله خامنه‌ای لنگر دموکراسی در ایران است

 

12 مهر، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان " لنگر و بزرگترین پشتیبان دموکراسی" در ایران نام برد و وی را یکی از تیز‌هوش‌ترین رهبران جهان اسلام معرفی کرد. آقای لاریجانی این اظهارات را امروز در دانشگاه صنعتی شریف در حالی که برخی دانشجویان علیه مواضع اخیر وی و دولت محمود احمدی‌نژاد شعار می‌دادند، ایراد کرد. او اجازه آقای خامنه‌ای به محمد خاتمی برای ماندن در پست ریاست جمهوری به مدت هشت سال را نشانه‌ای از پشتیبانی وی از دموکراسی در ایران دانست. لاریجانی همچنین گفت که در جهان اسلام، " تیزهوشی" آقای خامنه‌ای و اکبر هاشمی رفنسجانی، بی‌نظیر است که باید ارزش وجود آنها را در بین خود بدانیم. وی در برابر دانشجویانی که شعار می‌دادند " دولت کودتا استعفا استعفا"، گفت که " آن کودتا شکست خورد و کودتا چیزی بود که موسوی انجام داد."

 

لاریجانی اظهار داشت که ساعت یازده شب ۲۲ خرداد ماه کسانی که خود را یک‌طرفه رئیس برنده انتخابات معرفی کردند، در واقع مقابل ولی‌امر ایستادند که این خواسته آمریکا، اسرائیل، ضد انقلاب و گوردن براون انگلیسی بود. منظور لاریجانی بطور مشخص میرحسین موسوی بود. ادوارنیوز گزارش کرد که دانشجویان معترض هنگامی که لاریجانی در حال سخنرانی بود، او را هو کردند و از سالن خارج شدند. دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در واکنش به شعار‌های دانشجویان به آنها توصیه کرد که ادبیات رایج سایت‌های غربی را دنبال نکنند و ادبیات و روش فاخر خود را داشته باشند. لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به طور تلویحی ادبیات میرحسین موسوی و هوادارانش را پس از انتخابات به ادبیات لمپن‌ها تشبیه کرده و گفت: " آنها در ادبیات خود حرف‌های تند زدند و به دولت، تهمت‌های خیانت، آدم‌کشی، دزدی و دروغ نسبت دادند." وی توضیحی درباره اینکه این اتهامات دروغ بود یا نه، نداد.

 

ابراز رضایت آمریکا از «همکاری» ایران

 

12 مهر، ایالات متحده گفت که سیاست‌های هسته‌ای ایران در حال حاضر در مسیر درست حرکت می‌کند. جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا از نشانه‌هایی دال بر همکاری ایران ابراز خرسندی کرد. این اظهارات پس از موضع‌گیری محمد البرادعی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که گفت ایران از رویارویی در خصوص برنامه هسته‌ای‌، به همکاری رسیده است، مطرح ‌شد. محمد البرادعی که امروز در ایران به سر می‌برد، اعلام کرد که سوم آبان ماه، بازرسان آژانس از مرکز غنی‌سازی " فردو" در قم بازدید می‌کنند. وی در کنفرانس خبری مشترکی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: " اتهاماتی علیه ایران مبنی بر اینکه مطالعاتی برای تسلیحاتی شدن انجام داده، وجود دارد. البته اینها مسائلی هستند که ما هنوز در حال تحقیق درباره آن هستیم."

 

جنجال بر سر صحت مدرک تحصیلی رحیمی

 

13 مهر، الیاس نادران نماینده مجلس هشتم، باردیگر محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد را به داشتن مدارک تحصیلی جعلی متهم کرد. وی در نطق خود در مجلس گفت که معاون اول احمدی‌نژاد پیش از این ادعا کرده بود که مدرک دکترای افتخاری دارد، اما بعدها پا را از این فراتر گذاشته و مدعی شده است که مدرک تحصیلی دکترا دارد. این نماینده مجلس در صحن علنی مجلس اظهار داشت که آقای رحیمی تاکنون مدرکی مبنی بر داشتن مدرک تحصیلی دکترا به دانشگاه آزاد، دیوان محاسبات و نهاد ریاست جمهوری ارائه نکرده است. نادران از هیات رئیسه مجلس خواست که در این خصوص به افکار عمومی پاسخ دهند.

 

وب‌سایت الف نزدیک به احمد توکلی نیز امروز دوشنبه، سندی در رابطه با مکاتبه آقای رحیمی با دانشگاهی جعلی در ونکوور کانادا منتشر کرده است. به نوشته این وب‌سایت رحیمی زمانی که رئیس دیوان محاسبات بود، نامه‌ای برای معرفی یکی از نزدیکان خود به دانشگاه جعلی بلفورد در کانادا نوشت. وب‌سایت الف گزارش کرد که در هیچ یک از کشور‌های جهان نیز دانشگاهی به نام بلفورد وجود ندارد، اما " مدارکی با نام دانشگاه بلفورد برای مقاطع مختلف، به طور مستقل و یا در بسته‌های حاوی چندین مدرک، به فروش می‌رسد." هزینه خرید این مدارک و مدارک مشابه در اینترنت بسته به مورد، نحوه خرید و سایت محل خرید، از چند صد تا چند هزار دلار و در بازار ایران از چند میلیون تا چند ۱۰ میلیون تومان است.

 

نقدی جانشین طائب در بسیج شد

 

13 مهر، آیت‌الله خامنه‌ای با صدور حکمی محمدرضا نقدی را به عنوان فرمانده جدید نیروی مقاومت بسیج منصوب کرد. آقای نقدی جانشین حسین طائب، فرمانده سابق این نیرو شد. حسین طائب نیز به سمت معاونت اطلاعات کل سپاه منصوب شد. کارشناسان منصوب کردن این دو نفر را که جزو گروه اصلی کودتا در دفتر آیت الله خامنه ای بودند، نشان دهنده افزایش تسلط دفتر رهبری بر اداره بسیج و سپاه گزارش کردند.

 

تحقیق در هولوکاست، تحقیق در انتخابات

 

13 مهر، محمدعلی انصاری مدیر موسسه نشر و آثار آیت‌الله خمینی، به طرفداران تحقیق درباره هولوکاست در ایران گفت که چرا اجازه نمی‌دهند درباره مسئله ساده انتخابات اخیر تحقیقاتی صورت گیرد؟ در نامه مدیر موسسه نشر و آثار آیت‌الله خمینی، نوشته شد که دوستانی که از منع تحقیقات درباره هولوکاست عصبانی هستند و آن را خلاف دموکراسی و آزادی بیان می‌دانند، چرا اجازه تحقیق درباره مسئله ساده انتخابات را نمی‌دهند؟ او نوشت از اینکه محمدجواد لاریجانی در شرایط کنونی شمشیر را از رو بسته و اقدامات خیر خواهانه و دلسوزانه شخصیت‌های برجسته را به " رودرویی با نظام و اقدام علیه امنیت ملی کشور" تفسیر می‌کند، متعجب است.

 

توقیف همزمان سه روزنامه در ایران

 

13 مهر، سه روزنامه‌ فرهنگ آشتی، آرمان روابط عمومی و تحلیل روز به حکم هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد توقیف شدند. هیات نظارت با ارسال نمابری، امتیاز این روزنامه‌ها را لغو کرد. مدیر مسئول روزنامه فرهنگ آشتی، محمد مهدی امامی ناصری یکی از نزدیکان و مشاوران محسن رضایی بود. فرهنگ آشتی نیز از رسانه‌های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی بود. روزنامه اصلاح طلب " تحلیل روز" شیراز نیز از بهمن سال ۱۳۸۵ در شیراز كار خود را آغاز كرد و ششمین روزنامه محلی این شهر محسوب می‌شد و سردبیری و مدیریت آن را بهمن حاجات نیا برعهده داشت.

 

مرتضوی تمرد از دستور خامنه‌ای را رد کرد

 

13 مهر، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران گزارش‌ها درباره نافرمانی وی از دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای مبنی بر انتقال متهمان بازداشتگاه کهریزک به زندان اوین را رد کرد. وی با انتشار نامه‌ای، علیرضا زاکانی را به " جعل تاریخ، انتساب کذب و فضاسازی کاذب" علیه وی، با انگیزه انتقام‌جویی متهم کرد. مرتضوی نوشت که زاکانی با " انتساب نافرمانی از محبوب قلوب میلیون‌ها ایرانی و مسلمان که همچون حقیر، هدیه جان و تمام هستی جهت اجابت نظر و فرمانشان کمترین کالایی است که در بضاعت دارند، گناهی نابخشودنی" مرتکب شده است. وی در نامه نسبتا بلند خود نوشت " برخی رسانه‌ها و افراد مسئله‌دار تلاش دارند با سوء استفاده از حوادث کهریزک با نیروهای فداکار و مجاهدانی که در خنثی نمودن اغتشاشات و فتنه و بلوای اجتماعی پس از انتخابات نقش کلیدی داشتند، تسویه حساب کنند." دادستان سابق تهران در نامه خود آورد: " بر اساس اصل شخصی بودن جرم و مجازات‌ها نباید تخلف فردی هیچ‌کس را به افراد و مسئولینی که هیچ‌گونه دخالت و اطلاعی از این خلاف نداشته‌اند، تعمیم داد."

 

مرتضوی در نامه خود توضیح داده که دستور تلفنی ۲۲ تیرماه سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر انتقال متهمان بازداشتگاه کهریزک به زندان اوین را درکوتاه‌ترین زمان ممکن اجابت کرده است و هرگونه ادعای زاکانی را تکذیب می‌کند. در بخش دیگری از این نامه، مرتضوی توضیح داده که دادیار شعبه اول ویژه امنیت دادسرای تهران در لایحه دفاعیه خطاب به دادگاه و دادسرای انتظامی نوشته که انتقال دستگیرشدگان ۱۸ تیر ماه به بازداشتگاه کهریزک، بر اساس شرایط زمانی و مکانی موجود، چاره‌ای جز اعزام موقت تعدادی از متهمین نداشت. بر اساس نوشته مرتضوی " به علت اینکه تعدادی از دانشجویان بازداشتی در پلیس امنیت، تحصیلات خود را دیپلم و شغل آزاد اعلام کرده بودند، قاضی مربوطه دستور به انتقال آنها به بازداشتگاه کهریزک را داده است." مرتضوی افزود که به معاونت امنیت دادسرا دستور داده بود که از اعزام دانشجویان بازداشتی و افراد تحصیل‌کرده به این بازداشتگاه خودداری کنند. دادستانی سابق تهران توضیح داد که بازداشتگاه کهریزک ۱۰ سال پیش از این، با مجوز قانونی و حکم قضایی راه‌اندازی شده و محل نگهداری دستگیرشدگان منطقه آلوده خاک سفید تهران بود. سعید مرتضوی اعلام کرد که با توجه به موقعیت جغرافیایی کهریزک که در شهرری واقع است، دادستان تهران هیچ نقشی در اعزام افراد به آنجا نداشت. با همه این اظهارات، یک سال بعد دادگاه مربوط به کهریزک مرتضوی را تعلیق کرده و معلوم شد که وی عامل اصلی جنایات در کهریزک بوده است.

 

هشدار نسبت به تشدید اختلاف‌ها در ایران

 

14 مهر، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری و حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، نسبت به تشدید‌ اختلاف‌ها در ایران هشدار دادند. آقای هاشمی روز گذشته در دیدار با برخی اعضای فراکسیون روحانیون اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی هشدار داد که ترویج فضای شایعه‌سازی، تهمت و افترا، آفت تحقق وحدت ملی است. هاشمی همچنین گفت که از فعالیت برخی محافل و رسانه‌ها برای اختلاف‌افکنی میان مسئولان نظام متاسف است. حسن روحانی نیز در همایش " آینده پژوهی هویت‌های جمعی در ایران" با انتقاد از حوادث پیش آمده پس از انتخابات در ایران گفت که " برخی می‌گویند رای ملت باید تشریفاتی باشد" که این مخالف دیدگاه آیت‌الله خمینی است.

 

کسری بودجه دولت برای واردات بنزین

 

14 مهر، دولت ایران برای واردات بنزین در سال‌ 1388 شش و نیم میلیارد دلار کسری بودجه داشت. روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ابرار، به نقل از ابراهیم راد‌افزون، معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت نوشتند که دولت، برای جبران این کسری بودجه قصد دارد لایحه متمم بودجه را به مجلس ارائه کند. آقای رادافزون گفت که وزارت نفت بر روی ارائه پیشنهاد لایحه متمم شش میلیارد و ۵۰۰ میلیارد دلاری به مجلس شورای اسلامی به جمع‌بندی رسیده است. روزنامه دنیای اقتصاد این کسری بودجه را رکوردی تاریخی دانست و نوشت: " تاکنون سابقه نداشته که دولت، متممی به رقم شش و نیم ‌میلیارد ‌دلار تقدیم مجلس کند."

 

خامنه‌ای: سرنوشت زورگویان سقوط است

 

14 مهر، آیت‌الله خامنه‌ای گفت: " زورگویانی که خواسته‌های خود را به ملت‌ها تحمیل می‌کنند، سقوط، سرنوشت اجتناب‌ناپذیر آنها است." وی که به مازندران سفر کرده بود، در جمع گروهی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های افسری ارتش افزود که اعتراف بیگانگان به اقتدار ایران، با هدف پیشبرد پروژه ایران‌هراسی در منطقه و جهان صورت می‌گیرد. به گفته رهبر جمهوری اسلامی، بیگانگان قصد ترساندن دیگر ملت‌ها و کشور‌ها از ایران را دارند، اما امکانات پیشرفته دفاعی ایران، برای همسایگان ما و هیچ یک از ملت‌های جهان، تهدید نیست.
 

ارسال به :