دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
چهل هزار نفر در تصاویر هوایی استقبال در قم

 

در بخشهای خبری صدا وسیما در شب 27 مهر ماه  از استقبال با شکوه از رهبر جمهوری اسلامی در سفرشان به قم و از مردمی که ساعتها در انتظار بوده تا به پیشواز رهبر بروند گفته شد و ذکر گردید که خودروی حامل ایشان بعلت ازدحام جمعیت، مسیر پنج کیلومتری منتهی به حرم را در هشتاد دقیقه طی نمود .

 

ولی در تصاویر هواییٍ در حال پخش از صدا و سیما مطلب دیگری در حال نمایش بود. بطوریکه فقط جمعیتی سی تا پنجاه هزار نفری نشان داده می شد این جمعیت در دو خیابان نه چندان طویل واقع در اطراف حرم حاضر بودند و علی رغم انتظار اولیه در بین جمعیت ندرتا عمامه داری ملاحظه می شد. از آنجا که در سال گذشته تشییع جنازه ای چند صد هزار نفری در قم انجام  و پتانسیل قم مشخص شده بود، تصاویر هوایی از این استقبال، در فرض اول بیانگر ناتوانی تیم فنی تصویر برداریست و در فرض دوم، عدم حضور مردم. ولی در فرض اخیر ، جمعیت به حدی کم نشان داده شد که هر کارشناسی می پندارد چه بسا به علل امنیتی اراده مسئولین در عدم حضور جمعیت بوده تا تعطیلی مدارس و ادارات وکسبه نیز در این راستا ارزیابی شود . برای دست اندر کاران آوردن این  گروهها به مراسم وکمک گرفتن از بسیج ، جمعیت بیشتری را رقم میزد .

 

 ولی  فرض دوم  پذیرفتنی نیست زیرا با واکسینه شدن نظام،  نگرانی و وحشتی قابل حصول  نیست که چنین تمهیدی به کار رود.

 

در آدرس های ذیل ، تصاویر صدا وسیما به همراه عکس ماهواره ای گوگلی از محلهای مورد بحث پس از دانلود قابل ملاحظه است .

 

کل تصاویر هوایی حداکثر یک و نیم دقیقه ای فقط از سه محل بود .اولی خیابانی کوتاه منتهی به چهارراهی لوزی شکل و دوم خیابانی طولانی تر در حد فاصل همان چهارراه تا میدان محل سخنرانی (احتمالا با نام میدان آستانه) و تصاویر هوایی از این میدان . در هر یک از این تصاویر هلی کوپتر بر گرد جمعیت می چر خد در حدی که بیننده احساس می کند خودش و خلبان سر گیجه دارند . این تصاویر در چند نوبت در لابلای تصاویر زیاد وحجیم زمینی نشان داده شد.

 

با ملاحظه دقیق فیلم های صدا وسیما و مقایسه با عکس ماهواره ای گوگلی ،می توان مساحت دقیق محل تجمع را از نرم افزار گوگل استخراج کرد و با فرض تعداد نفرات در متر مربع ، جمعیت نشان داده شده در تصاویر را در حد قابل قبولی برآورد نمود . دو خیابان متقاطع در اطراف حرم که در چهارراه لوزی شکل تلاقی دارند ، در عکس ماهواره ای با دو حط زرد رنگ نشان داده شده اند گوگل طول خیابان کوتاهتر را 180 متر و خیابان طولانی تر را 360 متر نشان میداد . در عکس ماهواره ای میدان محل سخنرانی با چند ضلعی بسته ای به رنگ سفید مشخص می باشد که مساحت آن کمتر از سیزده هزار متر مربع  ارائه شد .

 

در فیلم سیما وعکسی که از آن تهیه شده به گنبد و  مناره هایی که در مجاورت میدان لوزی شکل است توجه کنید (در داخل زاویه دو خط زرد رنگ دقت کنید) این ها مر بوط به مسجدی است که حیاط بزرگی هم دارد و گوگل نام آن را مسجد امام حسن عسگری درج کرده است.

 

 خیابان کوچکتر ، گنبد و مناره ها و حیاط مسجد ، چهارراه لوزی شکل ، ساختمانی طویل در خیابان بزرگتر  که روبروی مسجد مذکور است ، هم در فیلم های سیما و هم در عکس گوگلی قابل تشخیص و انطباق است  . البته چون عکس گوگلی مربوط به چند سال قبل است  ظاهرا قبلا در مسیر خیابان طولانی  تر و در جلوی مسجد مذکور عمارت و یا سقف سبکی بوده است که هم اکنون تخریب شده  تا شاید مسیری  به سمت آستانه باز شود .در صورت مراجعه به گوگل ارث می توانید میدان آستانه و دایره کف آن که در تصاویر سیما بخوبی دیده می شوند را ببینید.

 

پهنای دو خیابان با مقایسه عرض خودرو ها در حدود بیست متر تخمین زده میشود و گوگل البته مقدار کمتری ارائه می کند  ولی در این برآورد . بنابر این  دو خیابان و چهارراه مذکور و اطرافش که مجموع طولشان  کمتر از 550 متر است ،با احتساب 25 مترعرض،  مساحت حداکثر پانزده هزار متر مربع دارند، که با توجه به متراکم بودن جمعیت برای تراکم  دو ونیم نفر در متر مربع (که مقداری فوق العاده زیاد است )کل جمعیت مشاهده شده در تصاویر هوایی سیما چهل هزار نفر می باشند .

 

 سخنرانی که مدتی بعد از استقبال انجام شد، در میدانی  به مساحت سیزده هزار متر مربع بود . در این میدان با توجه به  نشستن مردم، تعداد نفرات، کمتر از سی هزار نفر می تواند باشد . البته احتمالا این ها همان هایی هستند که قبلا به دنبال خودروی میهمانان در دو خیابان مذکور دیده بودیمشان.

 

  نکته قابل توجه عدم پخش همزمان تصاویر هوایی از جمعیت هر دو خیابان است در یک مرتبه خیابان کوچک و چهارراه و در مرتبه دیگری خیابان بزرگتر نشان داده میشود . چه بسا از جمعیتی که در خیابان کوچکتر(180 متری) میهمانش را همراهی کرد تا در انتهای خیابان به حرم برود، در مراجعت به سمت محل سخنرانی و در حال عبور از خیابان 360 متری ، دوباره فیلم برداری شده و مجددا در ساعتی بعد در موقع سخنرانی برای بار سوم همین ها را دیده باشیم . توجه کنید در خیابان طولانی تر خودروی میهمانان دیده نمی شود و به نظر میرسد این خیابان در مسیر استقبال نبوده است. همچنین بعید است آنانی که به استقبال رفته اند  دقایق ویا شاید ساعتی منتظر میهمانشان نمانده باشند تا پس از زیارتش ، مستمع مستقیم سخنرانی ایشان باشند. شرط میهمان نوازی این نیست که مستقبلین نیامده بروند .

 

در موقع سخنرانی نیز تصاویر حاکی از پر بودن فقط میدان محل سخنرانی بود و تصویری که بیانگر حضور جمعیت در خیابان طولانی تر و دیگر خیابان های اطراف باشد پخش نشد و تصویر از مقابل جایگاه که مستمعین را از پشت نشان می داد  تداعی عدم حضور نفرات دیگری خارج میدان آستانه(محل سخنرانی) را می داد .

 

البته علی رقم فاصله زمانی استقبال وسخنرانی ،اگر فرض کنیم هر سه محلی که در تصاویر هوایی دیده شد یعنی خیابان کوچکتر وچهارراه لوزی شکل ، خیابان بزرگتر و میدان محل سخنرانی در یک زمان پر بوده است کل مساحت این محل ها ، بیست و هشت هزار متر مربع می باشد که  گنجایش جمعیت هفتاد هزار نفر را ندارد.

 

شایسته است مسئولی توضیح دهد که چرا گفته ها وتصاویر صدا وسیما  مطابقت ندارد. اگر در مطالب ضمیمه، فیلم نهم دیماه را ملاحظه کنید مشخص است که در تصاویر هوایی آن روز ، مسیر دو کیلومتری خیابان انقلاب  در پنج دقیقه نشان داده شد پس در قم فیلم برداران می توانستند از فاصله پنج کیلومتری مورد ادعا، تصاویر هوایی پیوسته ای در مدت  حدود ده دقیقه نشان دهند . نه تصاویر هوایی کوتاه و لحظه ای که هلی کوپتر بر گرد جمعیتی  بیست سی هزار نفری دور میزند. جمعیتی که در طول مسیر پنج کیلومتری ازدحام کردند در موقع سخنرانی کجا بودنداگر نیمی از ایشان نیز برای سخنرانی آمده و مانده  باشند منطقا باید فیلمهایی در طول دو و نیم کیلومتر از افرادی که نشسته اند و گوش میدهند پخش میشد. به نظر می رسد قصور صدا وسیما زیاد است.

 

در عکس ماهواره ای خیابان خیلی عریض چهار کیلومتری در کنار مسیل قمرود را ببینید . این مسیر گنجایش حدود چهار صد هزار نفر را دارد. چرا دریای مستقبلین به این محل هدایت نشده اند یا اگر شده اند و بوده اند کوتاهی در عدم پخش تصاویر هوایی از ایشان چگونه توجیه میشود .

 

قبلا هم در 14خرداد 89 اخبار از حضور دو و نیم میلیون شرکت کننده در مرقد امام سخن رانده بود ولی تصاویرهوایی جمعیتی نود هزار نفری را نشان میداد ویا در نهم دیماه 88 از حضوری میلیونی در تهران گفته شد ولی تصاویر هوایی کمتر از صد وپنجاه هزار نفر را تداعی کرد(مقاله دو و نیم میلیون یعنی چقدر  و مقاله مستندات جمعیت کم شمار را در مراسم های دولتی را در آدرس آخر  بینید)

 

امید که صدا  و سیما علت این قصور یا دوگانگی در صدا و سیمایش را توضیح دهد .

 

مطالب ضمیمه: فیلمهای هوایی صدا وسیما وعکس ماهواره ای گوگلی  را از دو طریق در دو آدرس اول و مقاله های مرتبط را در آدرس سوم ملاحظه کنید

 

http://ifile.it/wasxbck

http://www.4shared.com/dir/lGt9LqRi/sharing.html

http://www.rahesabz.net/related/10420

 

 

  *نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.